Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vše, co potřebujete k pěstování rostliny ananasu, je čerstvý ananas. Příště, až budete v supermarketu, si jeden kupte, potom oddělte listy od ovoce a namočte základnu ve vodě. Za několik týdnů vyraší kořínky a můžete svojí rostlinu ananasu zasadit do nádoby a užívat si jí dlouhou dobu. Čtěte dál, abyste zjistili více o pěstování vlastního ananasu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava ananasu

 1. 1
  Kupte si čerstvý ananas. Hledejte takový s pevnými zelenými listy, které nezežloutly nebo nezhnědly. Slupka ovoce by měla být zlatě hnědá a pevná na dotek. Přičuchněte si k ananasu, abyste zjistili, jestli je zralý: měl by vydávat sladkou, těžkou vůni značící, že jste si ho vybrali právě ve správném čase k začátku pěstování nové rostlinky ananasu.
  • Ujistěte se, že ananas není nezralý. Aby mohl produkovat další ananasy, je třeba, aby byl zralý.
  • Zkontrolujte a ujistěte se, že ananas není příliš zralý tak, že trochu zataháte za listy. Pokud hned odpadnou, ananas je na zasazení příliš zralý.
  • Ujistěte se, že u kořenů listů nemá ananas žádné červce. Vypadají jako malé našedivělé tečky.
 2. 2
  Vykruťte listy z vrchu ananasu. Chyťte tělo ananasu jednou rukou a použijte druhou k chycení listů u jejich základy a ukroucení jich. Tento způsob zajišťuje, že základna listů zůstane neporušená. Bude připojená k minimálnímu množství ovoce, které k tomu, aby rostlina rostla, nepotřebujete.
  • Pokud máte s ukroucením vrchu potíže, můžete vrch ananasu odkrojit. Okrájejte přebytečné ovoce kolem kořenu.
  • Ujistěte se, že základna, úplná špička místa, kde se listy spojují, zůstane neporušená. Z ní budou rašit nové kořeny a bez nich rostlina neporoste.
 3. 3
  Oloupejte některé spodní listy, abyste odhalily stonek. To pomůže kořenům vyrašit ze stonku, jakmile bude zasazen. Loupejte, dokud nebude odhaleno několik centimetrů stonku. Odřežte všechno zbývající ovoce bez poškození stonku.
 4. 4
  Otočte ho vzhůru nohama a nechte týden schnout. Šrámy tam, kde jste udělali řez a odstranili listy, ztvrdnou, což je nezbytné než podniknete další krok.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Máčení korunky ananasu

 1. 1
  Naplňte vodou velkou sklenici. Okraj sklenice by měl být dost velký, aby se do něj vešla korunka ananasu, ale dost malý, abyste jí o něj mohli zapřít, abyste zabránili úplnému ponoření.
 2. 2
  Zapíchněte do korunky ananasu několik párátek. Dejte je naproti sobě poblíž vrchní části stonku. Zatlačte je jen tak hluboko, aby zůstaly na místě. Tato párátka se používají k zavěšení ananasu na sklenici vody.
 3. 3
  Dejte korunku do vody. Párátka by měla spočívat na okraji sklenice. Stonek by měl být ponořen ve vodě a listy by měly vyčuhovat na vrchu.
 4. 4
  Dejte sklenici do slunného okna a čekejte, než vyraší kořínky. Mělo by trvat několik dní nebo až několik týdnů, než vyrazí bílé kořínky a začnou růst.
  • Udržujte rostlinu mimo extrémní teploty. Nenechte jí příliš zahřát nebo příliš prochladnout.
  • Každých pár dní měňte vodu, abyste zabránili růstu plísní.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Sázení korunky ananasu

 1. 1
  Připravte pro korunku květináč se zeminou. Naplňte patnácti centimetrový květináč lehkou zahradní zeminou s 30 % obsahem organické hmoty. To je správná smě živin pro rostlinu ananasu.
 2. 2
  Zasaďte korunku ananasu do květináče. Když budou kořínky několik centimetrů dlouhé, zasaďte korunku. Počkejte, dokud nebudou dostatečně dlouhé, aby zakořenili v zemině. Když zasadíte korunku moc brzy, nebude se jí dařit. Kolem základny zeminu jemně stlačte, aniž by se dostala na listy.
 3. 3
  Udržujte rostlinu ve vlhku a teple. Potřebuje slunečné, teplé a vlhké prostředí, kde noční teploty neklesnou pod 18°C. Když jsou suché podmínky, pravidelně na rostlinu rozprašujte vodu.
  • Pokud žijete v teplém klimatu, můžete mít květináč venku. Pokud máte studené zimy, berte ho do během zimního období dovnitř a mějte ho ve slunečném okně. Pro rostlinu je důležité, aby měla po celý rok hodně slunce.
 4. 4
  Dávejte rostlině vodu a živiny. Zeminu mírně zalévejte jedenkrát týdně. Během léta hnojte rostlinu středně silným hnojivem dvakrát do měsíce.
 5. 5
  Dívejte se po květech. Může to trvat několik let, ale nakonec by se měl ve středu listů objevit červený kužel, následovaný modrými květy a nakonec plodem. Trvá zhruba šest měsíců, než se plod plně vyvine. Ananas poroste z květu nad zemí ve středu rostliny.
  Reklama

Tipy

 • Může být dobré začít pěstovat dva ananasy, pro případ, že by se jednomu z nich příliš nedařilo. Tak budete mít lepší šanci dovést ananas k plození.
 • Abyste podpořili kvetení rostliny, dejte rostlinu do pytle s dvěma rozpůlenými velmi zralými jablky. Ethylen, který budou jablka uvolňovat, může spustit proces kvetení.
 • Aby rostlina produkovala ananasy v plné velikost, bude třeba, aby byla zhruba 150 cm vysoká. Pokud nejste připraveni na tuto velikost, nebuďte překvapeni, když nezískáte ananasy velké jako ze supermarketu.
 • Při použití divokého ananasu buďte velmi opatrní. Míza z nezralých rostlin ananasu obsahuje enzymy, které jsou obzvlášť silné a mohou podráždit vaší pokožku.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Ananas
 • Květináč
 • Zeminu
 • Vodu
 • Sklenici
 • Párátka
 • Hnojivo

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 15 631 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 15 631 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama