Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bambus štěstí, také nazýván dracéna Lucky bamboo, je nenáročná pokojová rostlina, které se daří v polostínu, mimo přímého dosahu světla. Tato rostlina vlastně ani není bambus, ale druh tropického dračince pruhovaného (z lat. Dracaena sanderiana), pocházejícího z Afriky. Říká se o ní, že přináší štěstí a blahobyt obyvatelům prostoru, ve kterém roste. S následujícími tipy bude se bude vám i vašemu bambusu štěstí dařit!

Část 1
Část 1 ze 3:

Sázení a výběr vaší rostlinky

 1. 1
  Hledejte rostlinku s jasně zelenými listy. Jsou-li listy žluté nebo hnědé, znamená to, že rostlinka není v dobrém stavu. Byla pravděpodobně dopravena z Číny nebo Tchaj-wanu, má tedy za sebou dalekou cestu.[1]
  • Profesionální pěstovatelé splétají a ohýbají stonky dracény do zvláštních tvarů. Některé z větších, takto vytvarovaných rostlinek stojí jmění.
  • Rostlinka v květináči může vyrůst až do výšky 1.5 m. Zasazená v půdě může vyrůst až 0.9 m.[2]
 2. 2
  Rozhodněte se, zda chcete dracénu pěstovat ve vodě nebo v zemině. Nejsnadnějším a pravděpodobně nejčistějším způsobem je pěstovat ji ve vodě s oblázky. V zemině se jí také daří. Záleží jen na vás. Roli bude hrát také nádoba, kterou máte při ruce.
  • Vydáte-li se cestou pěstování ve vodě s oblázky, ujistěte se, že na dně nádoby máte dost oblázků na upevnění dracény. Kromě toho budete potřebovat v nádobě alespoň 3-8 cm vody.
  • Chcete-li dracénu pěstovat v zemině, použijte vysušenou zeminu, určenou pro rostlinky v květináči, bohatou na živiny. Zemina by měla být stále mírně vlhká, ale ne nacucaná vodou Je-li třeba, použijte hnojivo na přírodní bázi; soli a fosfor v syntetických hnojivech mohou rostlince ublížit.[3] Na dno květníku vložte menší kamínky a ujistěte se, že se zemina v květináči dobře odvodňuje.
 3. 3
  Použijte správnou nádobu. Vložte bambus štěstí do vysoké, skleněné vázy nebo keramického květníku – nepoužívejte mělké misky – nebo jej nechte v nádobě, ve které jste jej zakoupili. Průhledná nádoba se hodí v případě, že chcete rostlinku pěstovat ve vodě s oblázky; K pěstování dracény v zemině použijte klasický hliněný květník.
  • Pamatujte, že dracéna musí být v nádobě stabilní. Nádoba by tedy měla být nejméně 30 cm vysoká.
  • Používáte zeminu? Naplňte květináč téměř po okraj zeminou a ujistěte se, že z něj spodem může voda snadno odtékat.
 4. 4
  Zvolte správné umístění rostlinky. Bambusu štěstí se nejvíce daří na světlém, nepřímém denním světle – představte si světlo v lese, které proniká korunami stromů. Přímé sluneční světlo listy spálí. Co se týká teploty, neumisťujte rostlinku poblíž klimatizace nebo větráků. Dracéně vyhovují nejvíce teploty mezi 18ºC a 32ºC.[4]
  • Chcete-li kontrolovat tvar spirály vašeho bambusu štěstí, použijte třístěnnou krabici (krabici s jednou stěnou vyříznutou). Rostlinka se bude ohýbat tak, aby vždy otevřenou stranou krabice spatřila světlo. Ohne-li se, otočte ji a rostlinka se bude otáčet na druhou stranu.[5]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Pěstování vaší rostlinky

 1. 1
  Postavte dracénu na teplé místo s nepřímým světlem. Dávejte pozor na množství světla pronikající k rostlině – nemáte-li ideální výběr, pamatujte, že méně světla je pro rostlinku lepší, než příliš.[6] Když nejste v místnosti, vypněte klimatizaci. Rostlině vyhovují vyšší teploty.
  • Ideální je přemístit rostlinku při změně ročních období. Nejste-li si jisti, nedávejte dracénu na okno. Ve středu místnosti bude mít dostatek světla.
 2. 2
  Pěstujete-li dracénu ve vodě, měňte vodu každý týden. Co se týká výběru vody, bambus štěstí je velmi citlivý na chemikálie v kohoutkové vodě, zejména fluorid a chlor – Použijte jen 24 hodin odstátou kohoutkovou vodu, ze které chemikálie vyprchaly. Popřípadě použijte balenou vodu.
  • Jakmile rostlince vyrostly kořínky, celá její část s kořínky musí zůstat pod vodou. Jak již bylo řečeno, postačí 3-8 cm vody.
 3. 3
  Pěstujete-li rostlinku v zemině, nepřelévejte ji. Zemina by měla být neustále vlhká, nikoli nacucaná. Hrozí vám, že kořínky uhnijí. K udržení vláhy můžete také stříkat vodu na listy. Použijte i na toto filtrovanou nebo balenou vodu a předejděte poškození rostlinky chemikáliemi.
  • Podpořte růst kořínků přidáním vody. Více kořínků znamená zelenější olistění; čím výše na stonku dosáhne voda, tím výše budou ze stonku růst kořínky.
 4. 4
  Pohnojte váš bambus štěstí přibližně každý měsíc. V zemině hnojte přírodním hnojivem každý měsíc a zajistěte tak rostlince pravidelný přísun živin. Při hydroponickém pěstování používejte tekuté hnojivo.
  • Přidávejte hnojivo při výměně vody. Nejlepší je hnojivo dodávat do čisté vody.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Řešení problémů s Lucky Bamboo

 1. 1
  Používejte filtrovanou nebo balenou vodu a předejděte spálení listů rostlinky. Spálí se tak, že od krajů oschnou a poté odpadnou. Častou příčinou jsou chemikálie ve vodě. Odstátí vody nemusí být dostačující – je možné, že pro zdravý vzhled vaší dracény budete muset sáhnout po balené vodě.
  • Jednou oschlých krajů lístků se těžko zbavíte. I když změníte vodu, chemikálie mohou v rostlince zůstat a škodit jí. Jediné, co vám možná zbyde je vyčkávat. [7]
 2. 2
  Přistříhněte vaší rostlinku. Časem nabyde často dracéna zbytečně velký objem v její horní části. Přistřižení je často důležité pro zachování zdraví rostliny. Nestříhejte hlavní stonek– pouze výhonky. Použijte k tomu sterilní kleštičky.
  • Výhonky ustřihněte 2.5 - 5 cm od stonku. Nové výhonky budou silnější a zdravější.
 3. 3
  Věnujte pozornost barvě listů. Jsou-li suché a odpadají, jedná se o přelití, diskutované výše. Jsou-li žluté, jedná se často o spálení slunečním světlem nebo nadměrným hnojením.[8] Jsou-li hnědé, pokuste se zvlhčit rostlinku stříkáním vody na její listy.
  • Shnilé listy mohou znamenat uhynutí rostlinky. Okamžitě je odstraňte, vyměňte vodu a zasaďte znovu, co z rostlinky zbylo.
 4. 4
  Musíte-li, ustříhněte stonek. Odumírá-li rostlina, je možné, že vám nezbyde, než její část ustříhnout. Nebo můžete chtít bambus štěstí ustříhnout jen proto, že se vám nelíbí jeho tvar. Ať už máte jakýkoli důvod, nic z rostlinky nevyhazujte – "odpad" může být základem nové rostlinky. Na dolní části původní rostlinky vyraší nové výhonky a nová rostlinka může vyrůst z oddělené horní části.
  • Odumírá-li vaše dracéna, zbavte se okamžitě jejích shnilých částí. Přeživší části rostlinky zasaďte hned znovu. Mohou se znovu ujmout, nebudete-li se záchrannou akcí otálet.[9]
  Reklama

Tipy

 • Hnojivo vyrobené zvláště pro dracénu Lucky bamboo jsou obyčejně k dostání v obchodě, se samotnými rostlinkami. Přidejte kapku hnojiva k vyměněné vodě a dopřejte tak dracéně zdraví a růst.
 • Nejvhodnější vodou pro vaší rostlinku je čerstvá pramenitá voda, dešťová voda nebo filtrovaná voda. Chemikálie ve vodě z kohoutku, jako chlor, mohou dracénu poškodit a způsobit zežloutnutí jak listů, tak i stonku.
 • Rostou-li ve vaší váze řasy, prostě vyměňte vodu. Rostou díky slunečnímu svitu a to je zcela přirozené.
Reklama

Varování

 • Neumisťujte váš bambus štěstí na parapet nebo jinam na přímé sluneční světlo. To by rostlinu spálilo, listy by nejprve zežloutly a poté zhnědly.
 • Uchovávejte dracénu Lucky bamboo mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Zabraňte požití jejích listů, jsou jedovaté.
 • Dracénu Lucky bamboo nevystavujte teplotám nižším než 10 °C. Tyto tropické rostliny potřebují vyšší, příznivé teploty.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vysokou nádobu nebo květináč
 • Kamínky nebo oblázky
 • Vodu
 • Zeminu
 • Hnojivo pro dracénu Lucky Bamboo

O tomto wikiHow

Katie Gohmann
Spoluautorem článku je :
Zahradnice
Tento článek spoluautorem článku je Katie Gohmann. Katherine Gohmann je profesionální zahradnice v Texasu. Od roku 2008 je domácí a profesionální zahradnice. Tento článek byl zobrazen 17 429 krát
Stránka byla zobrazena 17 429 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama