Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pěstování vlastních, chutných, zdravých banánů může být úžasným koníčkem, samozřejmě pokud máte dostatek času a trpělivosti. Pokud žijete v tropickém klimatu nebo máte dostatečně velký, vytápěný skleník, čtěte dál a naučte se, jak pěstovat banánovníky.

Část 1
Část 1 ze 4:

Vyberte si vhodné místo

 1. 1
  Hledejte místo s vhodnou teplotou a vlhkostí. Vlhkost by měla být alespoň 50% a neměla by se příliš měnit.[1] Ideální denní teplota by se měla pohybovat mezi 26–30ºC, s noční teplotou ne nižší, než 20ºC.[2] [3] Minimální přípustná teplota by neměla být nižší, než 14°C a to jen příležitostně. Neměla by ale být ani vyšší, než 34°C.[4]
  • Banánovníku může trvat i celý rok, než začne plodit ovoce, takže je důležité, aby teplota byla konstantní alespoň po dobu jednoho roku.
 2. 2
  Najděte na zahradě to nejslunnější místo. Banánovníky potřebují nejlépe 12 hodin přímého, slunečního světla denně.[5] Stále samozřejmě mohou růst s menším množstvím, ale půjde to pomaleji. Měli byste tak jako tak najít místo, kam svítí slunce co nejvíc.
 3. 3
  Vyberte si místo s dobrým odtokem vody. Banánovníky potřebují hodně vody, ale jsou náchylné k hnilobě kořenů, pokud voda rychle neodteče.
  • Abyste otestovali schopnost půdy vsakovat vodu, vykopejte asi 30 cm hlubokou díru, naplňte ji vodou a nechte vsáknout. Až bude prázdná, naplňte ji ještě jednou a za hodinu se podívejte, kolik vody v jámě stále ještě zůstalo.[6] Vsáknutí 7-15 cm vody za hodinu je pro banánovníky ideální.
  • Vyvýšený záhon, nebo smíchání půdy s 20% perlitu pomáhá lepšímu vsakování.[7] [8]
  • Je to obzvlášť důležité, pokud sázíte banánovník, který ještě nemá listy, nebo je má odstřižené kvůli přepravě. Listy totiž pomáhají odsát přebytečnou vodu.[9]
 4. 4
  Banánovník musí mít dostatek místa. I když je to z vývojového hlediska bylina, není náhodou, že je banánovník často považován za strom. Některé druhy (a jedinci) mohou dosáhnout výšky až 7,6 metrů. Raději se proto před nákupem poraďte v zahradnictví a vyberte si vhodnou odrůdu i podle předpokládané výšky.
  • Každý banánovník vyžaduje jámu alespoň 30 cm hlubokou a 30 cm širokou. Pokud je vaše oblast hodně větrná, budete muset vykopat větší (a budete potřebovat víc substrátu).
  • Sázejte banánovníky alespoň 4,5 metru od jiných stromů nebo keřů (ne od ostatních banánovníků) s rozložitým kořenovým systémem. Ten by mohl s banánovníky bojovat o vodu.[10]
  • Vícero banánovníků na jednom stanovišti naopak pomáhá udržovat vhodnou vlhkost a teplotu, pokud jsou zasazeny ve správné vzdálenosti. Pokud můžete, zasaďte několik rostlin do jednoho místa – rostliny by od sebe měly být asi 2-3 metry daleko.[11]
  • Zakrslé variety vyžadují o něco méně místa.
 5. 5
  Zvažte pěstování banánovníku v místnosti. Pokud venkovní prostředí není pro banánovníky vhodné, budete potřebovat najít nějaké jiné s podobnými podmínkami (12 hodin denního světla, teplota a vlhkost).
  • Budete potřebovat velký květináč, který pojme kořeny dospělého banánovníku, nebo budete muset být připraveni banánovník podle potřeby přesadit.
  • Květináč by vždycky měl mít odtokový otvor na spodní straně.
  • Zvažte raději zakrslý kultivar, pokud nemáte dostatečně velký prostor.
  • Použijte jen poloviční množství hnojiva, pokud pěstujete banánovník v místnosti nebo skleníku, případně nehnojte vůbec, pokud nemáte dostatek místa. (týká se to obzvlášť banánovníku, který chcete pěstovat jako pokojovou rostlinu a nechcete, aby nesl plody).
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Sázení banánovníku

 1. 1
  Vyberte si vhodnou sazenici. Můžete si pořídit „výmladek“ (což je malý výhonek, který vyraší u paty dospělého banánovníku) od zkušeného pěstitele nebo ze zahradnictví, dokonce si i rostlinku objednat přes internet. „Rhizom“ nebo „bulva“ je základna, ze které vyrůstají výmladky. „Tkáňové kultury“ jsou pěstovány v laboratořích, a většinou se vytvářejí pro větší výnos ovoce. Pokud přesazujete dospělou rostlinu, vykopejte dostatečně hlubokou jámu a požádejte raději někoho o pomoc.
  • Nejlepší výmladky jsou asi 1,8 – 2 metry vysoké a mají tenké, mečovité listy. I menší výmladky mohou vyrůst v krásné banánovníky, pokud byl jejich mateřský strom zdavý.[12] Velké, kulaté listy jsou znamením, že se výmladek pokouší dohnat nedostatek živin, kterých se mu nedostávalo od mateřské rostliny.[13]
  • Pokud je výmladek stále ještě připoután k mateřské rostlině, odsekněte ho čistým řezem rýčem nebo motykou. Nezapomeňte přibrat dostatečně velkou porci hlízy mateřské rostliny a přilehlých kořenů.[14]
  • Rhizom (hlízu) bez viditelných výmladků můžete rozsekat na několik kusů. Každá část s pupenem (zárodkem výmladku) vyroste v banánovník, ale bude to trvat déle, než když zasadíte hotový výmladek.
 2. 2
  Ostříhejte rostlinu. Odstraňte všechny mrtvé, shnilé a vybledlé větve, okousané od hmyzu. Je-li zasažena celá rostlina, raději ji zlikvidujte a nesázejte ji k ostatním. Najděte si jinou sazenici.
  • Pokud používáte výmladek, zkraťte všechny kořeny na několik centimetrů (asi 5 cm). Omezíte tak náchylnost k nemocem. Můžete také ponechat pouze pět listů a zbytek odstranit. Vrcholek seřízněte šikmým řezem, aby mělo přístup sluneční světlo, které podpoří růst kořenů a prohřeje půdu.[15]
 3. 3
  Pro každou rostlinu vykopejte jámu. Odstraňte všechen plevel a jiné rostliny, které rostou na místě, které jste pro banánovník vybrali. Pak udělejte 30 cm hlubokou a 30 cm širokou jámu. Větší jáma sice poskytne lepší oporu, ale budete potřebovat více substrátu na její vyplnění.
  • Pokud chcete pěstovat banánovník v místnosti, použijte stejně velký, nebo větší květináč.
 4. 4
  Jámu pak vyplňte kyprým, sypkým substrátem. Nechte nahoře několik centimetrů místa, abyste podpořili odtok vody.
  • Nepoužívejte substrát pro pokojové rostliny, ani hlínu ze zahrady, pokud si nejste jistí, že se k pěstování banánovníků hodí. Dobré výsledky mívají například směsi pro pěstování kaktusů.[16] Můžete se také poradit s dalšími pěstiteli v okolí, kteří vám vhodný substrát poradí.
  • Ideální pH půdy je mezi 5,5 a 7. Vyšší pH než 7,5 může banánovník zahubit.[17]
 5. 5
  Dejte rostlinu do nové, úrodné půdy. Listy by měly směřovat vzhůru a půda by měla pokrývat kořeny ve výšce 1,5 – 2,5 cm od paty rostliny. Lehce půdu upěchujte rukama, ale nemačkejte ji příliš.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Péče o banánovník

 1. 1
  Každý měsíc půdu hnojte kousek od kmene. Použijte hnojivo, které si koupíte v obchodě, kompost, mrvu, nebo směs uvedených. Okamžitě poté, co strom zasadíte, naneste hnojivo v rovnoměrném kruhu okolo kmene a pak každý měsíc opakujte.
  • Mladé rostliny vyžadují 0,1–0,2 kg hnojiva každý měsíc. Množství pak budete postupně zvyšovat až na 0,7–0,9 kg pro dospělou rostlinu.
  • Pokud teplota klesne pod 14°C, nebo pokud banánovník od minulého měsíce ani trochu nepovyrostl, hnojení vynechejte.[18]
  • Hnojiva se často označují třemi písmeny (N-P-K), která znamenají množství dusíku (N - nitrogen), fosforu (P - phosphor) a draslíku (potassium). Banány potřebují poměrně velké množství draslíku, nicméně i další živiny jsou pro ně důležité. Můžete si vybrat vyvážené hnojivo (všechna tři čísla budou stejná), nebo takové, které upraví případnou nerovnováhu ve vaší půdě.[19]
  • Nepoužívejte mrvu, která je stará jen několik týdnů a není uleželá. Její rozkládání vydává teplo, které může banánovníky poškodit.[20]
 2. 2
  Často banánovník zalévejte, ale nepřehánějte to s množstvím vody. Nedostatek vody je častou příčinou úhynu banánovníků, pokud je ale budete zalévat příliš, mohou jejich kořeny začít zahnívat.[21]
  • V teplém podnebí s nedostatkem srážek bude zapotřebí banánovník zalévat každý den, za předpokladu, že horní vrstva (asi 1,3 - 3 cm) půdy je suchá. Vyzkoušejte to prsty, než rostlinu zalijete.
  • Pokud si všimnete, že rostlina nápadně často sedí v louži vody, zmenšete množství zálivky. Jinak by mohly kořeny začít hnít.
  • V chladnějších měsících, kdy banánovník roste jen nepatrně nebo vůbec, postačí zalévání jednou týdně, nebo jednou za dva týdny. Pamatujte na to, kontrolovat vlhkost půdy.
  • Listy pomohou odpařit přebytečnou vodu. Buďte tedy při zalévání obzvlášť opatrní s mladými rostlinami, které je ještě nemají vyvinuté.[22]
  • Hnojivo, nalité nebo nasypané do kruhu okolo kmene, dobře zalijte vodou, aby se vsáklo.
 3. 3
  Přidávejte mulč. Suché nebo mrtvé listy z banánovníku odstraňujte. Můžete je nasekat na kousky a pak použít na zahradě jako mulč. Hodí se k tomu i jiný zahradní odpad, stejně jako dřevěný popel, který půdu obohacuje o užitečné látky.
  • Kontrolujte mulč okolo rostliny a vytrhávejte plevel, který by mohl banánovníku ubírat živiny.
 4. 4
  Věnujte pozornost jakýmkoliv barevným změnám, mrtvým listům a hlídejte, zda rostlinu nenapadli škůdci. Pokud rozpoznáte chorobu, začněte ji buď okamžitě léčit, nebo rostlinu vykopejte a zahoďte. I škůdce z řad hmyzu je možné zlikvidovat, aniž byste ublížili rostlině. Nejčastějšími problémy bývají u banánovníků nedostatek dusíku a/nebo draslíku. Naučte se tedy, jak rozpoznat jejich příznaky.
  • Známky nedostatku dusíku (N): velmi malé nebo bledé listy, načervenalé nebo narůžovělé čepele listů, nedostatečný růst, malé trsy ovoce.[23]
  • Známky nedostatku draslíku (K): Rychlé žloutnutí listů, následované jejich odumřením, malé nebo polámané listy, opoždění doby květu, malé trsy ovoce.[24]
  • Příklady častých chorob banánovníků jsou například: Bakteriální plíseň/nemoc Moko, Panamská nemoc/plíseň Fusarium, Černé květní vrcholky/hniloba kořenů/měknutí stonků a jejich ohýbání, a "černání listů".
  • Nejčastějšími škůdci banánovníků jsou: brouci z řádu nosatcovitých, banánové mšice, vlnatky. Škůdci samotného ovoce bývají: hmyz z rodu třásnokřídlých a larvy nosatcovitých brouků.
 5. 5
  Odstraňujte z rostlin výmladky. Až banánovník dospěje a začne vyhánět výmladky, pravidelně je odstraňujte. Ponechte jen jeden - díky tomu bude rostlina zdravější a ponese víc ovoce.
  • U paty "stromu" odřízněte všechny výmladky až na jeden. Pokud znovu vyraší, odřízněte je o kus níže.
  • Ponechanému výmladku se říká následovník. To proto, že až mateřská rostlina uhyne, nahradí ji.
  • Výjimečně zdravé a prospívající banánovníky mohou uživit dva výmladky.
 6. 6
  Podepřete vzrostlý banánovník, aby se neohýbal a nezlomil v silném větru nebo pod tíhou ovoce. Existují 3 snadné způsoby, jak to udělat:
  • Drát/provaz a lahev: Odřízněte dno plastové lahve. Skrz hrdlo a odříznuté dno protáhněte dlouhý drát nebo provaz. Zmačkejte lahev, aby byla ohebná a měkká. Podepřete stvol banánovníku lahví, a drátem ho srovnejte. Pak drát přivažte k pevné opoře.
  • Jednoduchá bambusová opora: Sežeňte si 3m dlouhou tyč, třeba z bambusu nebo jiného pevného materiálu. Odřízněte kus dřeva 10 cm silného a 60 cm širokého do tvaru písmene Y. Opřete stonek o střed dřeva a zatlačte bambusem směrem vzhůru, aby byl stonek uprostřed "Y" pevně ukotvený. Druhý konec bambusu (základnu) zavrtejte do země. Pevně upěchujte.
  • Dvojitá bambusová opora: Použijte dvě 3 m dlouhé bambusové tyče. 30 cm od jednoho konce je svažte pevným drátem. Rozevřete je tak, aby připomínaly písmeno X. Stvol banánovníku opřete o dvě kratší části. Trochu tyče narovnejte, aby na stonek vyvíjely tlak. Pak je zapíchněte do země a pevně upěchujte.
 7. 7
  Pečujte o banánovníky přes zimu. Pokud teplota v zimních měsících klesá natolik, že by rostlina uhynula, budete se s tím muset nějak vypořádat. Možnosti jsou následující:[25]
  • Zakryjte stvol dekou nebo hlínou. Pokud nehrozí mrazy a rostlina je zatím ještě malá, může to být dostačující ochrana před zimou.
  • Přesuňte banánovník do místnosti. Vykopejte celou rostlinu, odstraňte listy, a uskladněte ji ve vlhkém písku ve vytápěné místnosti. Nezalévejte ji ani nehnojte, rostlina zůstane v dormantním stádiu, dokud opět nepřijde čas ji vysadit ven.
  • Pěstujte rostlinu jako pokojovou. Budete potřebovat velký květináč s odvodňovacími otvory. Pokud nechcete, aby banánovník vyrostl do plné výše a plodil, můžete snížit dávky hnojiva.
  • Uschovejte si části rostliny, které chcete vysadit později. I když mráz většinu banánovníku zahubil, pořád je šance, že výmladky a bulva u kořene znovu vyraší. Odřízněte je od mrtvé rostliny a uskladněte zvlášť v květináčích pro pozdější vysazení.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Sklizeň ovoce a péče o něj

 1. 1
  Počkejte, až se na banánovníku objeví fialové květy. Banánovníky většinou kvetou za 6-7 měsíců od vysazení, v případě, že jsou klimatické podmínky ideální. Pokud tomu tak není, můžete na květ čekat až rok.[26]
  • Nikdy neodstraňujte listy v okolí květu - chrání jej před poškozením sluncem.[27]
  • Nespleťte si náběh na květ s virem, napadajícím špičky listů. Přečtěte si tipy, napsané níže.
 2. 2
  Počkejte, až květní lístky zvadnou a odhalí trsy banánů. Může to trvat další dva měsíce nebo i déle.[28] Trsům se někdy říká "dlaně" a jednotlivým banánům "prsty".
 3. 3
  Až budou vidět všechny trsy banánů, odstraňte zbytky květu. Odlomte zbytky okvětních lístků nebo malé banánky na okrajích, což jsou vlastně neplodné samčí části rostliny. Měly by časem odpadnout samy od sebe, nicméně pokud tomu pomůžete, rostlina soustředí víc energie do ovoce.
  • Samčí část květu je takzvané "banánové srdíčko". U některých druhů banánovníků je jedlé a hojně se používá třeba v kuchyni jihovýchodní Asie.
  • Pokud jsou trsy banánů tak těžké, že se rostlina prohýbá, podepřete ovoce tyčí.
 4. 4
  Zakryjte trsy banánů plastikovou fólií. Ochráníte tak ovoce před hmyzem a jinými škůdci. Pozor, fólie musí na obou koncích zůstat prodyšná a otevřená, aby mohl okolo ovoce proudit vzduch.[29]
  • Několik centimetrů od prvního trsu uvažte nylonový nebo plastikový sáček.
 5. 5
  Až si všimnete, že květ, nebo dokonce celý banánovník hyne, je na čase banány sklidit. Malý kvítek na konci každého banánu seschne a bude snadné ho odloupnout, nebo začne rostlina shazovat většinu listů. Je to signál, že je ovoce zralé a vy je můžete očesat.
  • Nařízněte stvol banánovníku do půlky, na opačné straně, než jsou trsy ovoce.
  • Počkejte, až se se stvol ohne, opatrně jej zachyťte a otrhejte banány.
  • Sklizené banány rychle dozrají. Může být proto dobré některé trsy sklidit s dostatečným předstihem, aby dozrávaly postupně a vy jste tak neměli nadbytek ovoce, které se zkazí.
 6. 6
  Odřízněte stvol banánovníku a připravte výmladek ("následovníka"). Až sklidíte banány, odřízněte stvol rostliny asi v polovině. Ze základny stromu odstraňte výmladky a ponechte jen jeden.
  • Ten výmladek, který ponecháte, nahradí mateřskou rostlinu, která po úrodě ovoce zahyne.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Banánovník (výmladek, rhizom/bulva, tkáňová kultura, nebo celá rostlina)
 • Adekvátní podnebí nebo prostředí v pokoji
 • Bohatou, tmavou, úrodnou zeminu
 • Vyvážené hnojivo a/nebo hnůj a dřevěný popel (velké množství)
 • Velké množství vody
 • Rýč
 • Velký nůž

Tipy

 • Ihned poté, co z živého banánovníku odříznete výmladek, se postarejte o to, aby mateřská rostlina měla na té straně dostatek zeminy a neohýbala se. nezapomeňte banánovník pohnojit, abyste nahradili chybějící živiny.
 • Pokud dojde k poškození nově zasazeného banánovníku (třeba ho děti zasáhnou míčem), nebo pokud je slabý, ale stále živý, jednoduše jej uřízněte v polovině výšky. Stvol doroste.
 • Virus, který napadá vrcholky banánovníku, je jednou z nejnebezpečnějších chorob rostlin.[30] Jakmile je nakažen byť jen jediný výmladek, je nakažená celá rostlina, protože vše je v ní propojené. Virus přenášejí mšice banánové (Pentalonia Nigronervosa). Tito škůdci žijí v početných koloniích a mohou nemoc přenést již za několik hodin.
 • Pokud se rozhodnete odříznutý výmladek ihned zasadit, odsekněte jeho vrcholek, abyste snížili odpařování vody.[31]
 • Pokud jde o odstraňování výmladků u zakrslých banánovníků, nenechte se zmást. První nebo druhý list výmladku bude úzký, nikoliv široký.
 • Při odstraňování výmladků věnujte péči jak výmladkům, tak mateřské rostlině. Pokud to zanedbáte, mateřská rostlina nebo výmladek mohou uhynout.
Reklama

Varování

 • Nesázejte výmladky z nemocné mateřské rostliny, jsou také nakažené.
 • Než se pustíte do odřezávání částí rostliny, převlékněte se do starého nebo pracovního oblečení. Míza z banánovníků zanechává černé skvrny, které je velmi obtížné vyprat.
 • V oblastech, kde je rozšířený virus, napadající vrcholky banánovníku, se o výmladky nedělte s přáteli a známými. Kupujte si pouze rostliny z profesionálního zahradnictví a vždy zkontrolujte, že jsou zdravé.
Reklama
 1. https://www.youtube.com/watch?v=K6XEOOPLYIE
 2. http://www.tropicalpermaculture.com/growing-bananas.html
 3. http://www.iita.org/c/document_library/get_file?uuid=961e89b0-1827-43f5-bc8c-3f3fdf04ec10&groupId=25357
 4. http://www.tropicalpermaculture.com/growing-bananas.html
 5. http://www.tropicalpermaculture.com/growing-bananas.html
 6. http://www.iita.org/c/document_library/get_file?uuid=961e89b0-1827-43f5-bc8c-3f3fdf04ec10&groupId=25357
 7. http://www.gardeningchannel.com/how-to-grow-your-own-banana-plant-or-banana-tree/
 8. http://homeguides.sfgate.com/ingredients-soil-banana-trees-57409.html
 9. http://www.bananaplants.net/banananinfo.html
 10. http://www.bananaplants.net/banananinfo.html
 11. http://www.iita.org/c/document_library/get_file?uuid=961e89b0-1827-43f5-bc8c-3f3fdf04ec10&groupId=25357
 12. http://www.tropicalpermaculture.com/growing-bananas.html
 13. http://www.tropicalpermaculture.com/growing-bananas.html
 14. http://www.iita.org/c/document_library/get_file?uuid=961e89b0-1827-43f5-bc8c-3f3fdf04ec10&groupId=25357
 15. http://www.iita.org/c/document_library/get_file?uuid=961e89b0-1827-43f5-bc8c-3f3fdf04ec10&groupId=25357
 16. http://www.bananaplants.net/banananinfo.html
 17. http://www.bananalink.org.uk/how-bananas-are-grown
 18. http://www.tropicalpermaculture.com/growing-bananas.html
 19. http://www.tropicalpermaculture.com/growing-bananas.html
 20. http://www.tropicalpermaculture.com/growing-bananas.html
 21. http://www.ebi.ac.uk/2can/genomes/viruses/Banana_bunchy_top_virus.html
 22. http://www.tropicalpermaculture.com/growing-bananas.html

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 596 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 10 596 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama