Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bazalka se snadno pěstuje a mění běžná jídla na kulinářské poklady! Čerstvá bazalka nejen chutná lépe než sušená, ve skutečnosti chutná jinak, téměř, jako by to ani nebyla stejná bylina. Tento článek popisuje, jak pěstovat a sklízet bazalku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Začněte se semeny

 1. 1
  Zvolte si druh bazalky, který byste chtěli pěstovat. Bazalka je dostupná v mnoha různých variantách, z nichž každá má jedinečnou příchuť a vůni. Přečtěte si dále různé druhy bazalky a vyberte si jeden – nebo několik z nich – který se vám líbí, potom si objednejte semena nebo si je kupte v zahradnictví. Tady je několik nápadů:
  • Skořicová bazalka opravdu voní jako to sladké koření a má také neobvykle krásné a vonné květy.
  • Citronová bazalka ve skutečnosti obsahuje citral, aromatickou sloučeninu, která se nachází v citrusových plodech, a voní velmi citronově.
  • Fialová bazalka se často pěstuje na dekoraci, stejně jako pro svoji vůni a květy.
  • Existují trvalé bazalky které se rok po roku vrací, jako Africká modrá bazalka (která má na svých listech hezké modré žilky) a Thajská bazalka, ačkoli většina druhů jsou letničky, které budete muset rok od roku sázet.
  • Řeckou bazalku je mnohem těžší pěstovat, ale vytváří hezké malé keříky, které zůstávají obsáhlé.
 2. 2
  Začněte se semínky uvnitř čtyři až šest týdnů před posledními mrazíky. Bazalka potřebuje teplý vzduch a slunce, aby se jí dobře dařilo, takže je často nejsnazší začít se semínky uvnitř, místo riskování, že budou poškozena mrazem.
  • Pokud žijete v horkém podnebí, můžete začít se semínky místo toho venku.
  • Abyste určili, kdy budou poslední mrazíky, podívejte se do almanachu nebo si promluvte s ostatními zahradníky ve vaší oblasti.
 3. 3
  Připravte si nádoby na semínka. Naplňte ploché nebo individuální nádoby na semínka směsí rovných dílů perlitu, vermikulitu a rašeliny. Jemně směs stlačte, abyste odstranili vzduchové kapsy. Zvlhčete směs vodou, aby byla připravena zajistit správné prostředí pro klíčení semen bazalky.
 4. 4
  Zasejte semínka. Do každé nádobky upusťte jedno až dvě semínka. Lehce je překryjte hlínou. Zakryjte nádoby průsvitnou igelitovou kuchyňskou folií, aby zůstaly vlhké. Nechte nádoby na slunečném okně. Dvakrát denně sejměte igelitovou folii a poprašte nádoby další vodou.
  • Po zasazení semen bazalky je důležité, aby byla v teple. Pro jejich zahřátí můžete zvážit použití tepelné rohože nebo stropní lampy.
 5. 5
  Když se objeví výhonky, sejměte igelitovou folii. Když uvidíte první zelené úponky vytlačující se z půdy, je čaj odstranit igelitovou folii. Pokračujte v zalévání výhonků dvakrát denně, nikdy nenechte půdu vyschnout. Když budou mít rostlinky několik centimetrů a jejich listy dospějí, je čas je přesadit do většího květináče.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Péče o bazalku

 1. 1
  Přesaďte rostlinky bazalky. Jakmile se vytvoří dvě sady listů, bazalka může být zasazena na zahradu nebo do stálých květináčů. Bazalka nesnáší mrazy, takže ji nevysaďte příliš brzy. Nejlepší je dát bazalku někam, kde bude mít dostatek slunce a dobře odvodňované půdy. [1]
  • Pro zasazení bazalky v zahradě, vykopejte díry alespoň 15 cm od sebe. Dejte kořínky do děr a kolem stonků dejte hlínu. Udusejte hlínu kolem rostlinek, abyste odstranili vzduchové kapsy.
  • Pokud chcete zasadit bazalku do květináče, ujistěte se, že je dost velký, aby se do něj vešlo množství rostlinek, které pěstujete; je třeba je zasadit 15 cm od sebe, protože narostou celkem velké.
 2. 2
  Udržujte hlínu vlhkou, ale ne promočenou. Bazalce se nejlépe daří v dobře odvodňované půdě a neměla by být vystavena stojaté vodě. Zalévejte dospělé rostlinky bazalky jedenkrát denně, ráno, aby voda měla čas se vsáknou a odpařit, než aby stála u rostlin přes noc.
 3. 3
  Uštípejte hlavičky květů. Když uvidíte pupeny květů, uštípejte je a dva páry listů pod nimi. Kvetoucí květy vytvoří hormonální změnu, která dramaticky sníží chuť listů stejně jako sníží množství listů, které vyrostou. To je pravděpodobnější tam, kde je extrémně slunce. Všimnete si, že když necháte květy, rostlina začne být vytáhlá a listy nebudou tak plné nebo chutné.
 4. 4
  Dávejte pozor na škůdce a plíseň. Rostliny bazalky jsou atraktivní pro listokaze japonského; nejlepší způsob jak mít pod kontrolou tyto škůdce, je odstranit je z rostlin ručně. [2] Pokud vaše rostliny vykazují znaky růstu plísně, nemusejí dostávat adekvátní světlo, nebo mohou být příliš blízko u sebe. Vytrhejte menší rostlinky, abyste těm větším dopřáli více místa.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Sklízení a využití bazalky

 1. 1
  Skliďte a prostříhejte.[3] Když rostlina dospěje, odštípněte horní dva páry listů, jakmile stonek dosáhne přiměřené výšky. Pokud se podíváte z blízka, na začátku každého listu jsou dva malé lístečky, které vyrostou, pokud se stonek mezi nimi odstřihne. Odstřihněte ho blízko těchto drobný lístečků, ale dejte pozor, abyste je nepoškodili.
  • Odštipování povzbuzuje energii rostliny, aby byla nasměrována do silnějších stonků a listů. To pomáhá rostlině vyrůst hustá. [4]
  • Neuštipujte nižší část stonku, nebo jiné rostliny vyrostou vysoké a řídké. Vy chcete, aby se zahustili, takže uštipujte odshora.
 2. 2
  Vychutnejte si čerstvou bazalku. Opláchněte listy a použijte bazalku k výrobě pesta nebo salátu Caprese s rajčaty a čerstvou mozzarelou.
 3. 3
  Uchovávejte bazalku v lednici. Pravděpodobně budete mít více bazalky, než budete schopni sníst čerstvé, takže i naplánujte její uchování v lednici. Omyjte listy, dobře je osušte a zabalte do papírových utěrek. Dejte je do nádoby na uchovávání potravin se vzduchotěsným víčkem.
 4. 4
  Zmrazte bazalku. Mražení celých listů nefunguje moc dobře, ale pokud z ní nejprve uděláte pyré, můžete ji zmrazit na celé měsíce. Dejte bazalku do mixéru s trochou vody. Udělejte z ní hladké pyré a dejte ji do sáčku na potraviny a zmrazte, dokud ji nebudete potřebovat. [5]
  Reklama

Tipy

 • Pokud stonky sazeničky vypadají vysoké a úzké pravděpodobně nedostávají dost světla.
 • Bazalku je možné pěstovat ze semínka přímo na zahradě. Protože tímto způsobem nemáte tak velký náskok, měli byste si zvolit jednu z rychleji rostoucích variant, jako je citronová bazalka. Na druhou stranu, všechny druhy bazalky rostou dost rychle, aby byli produktivní, jen nemají ten náskok.
 • Zalévejte rostliny mírně, dvakrát denně, teplou vodou, dokud nebudou dobře založené.
 • Když vyséváte přímo na zahradě, ujistěte se, že udržujete úplný povrch půdy vlhký. Normálně pravidla proti přelévání říkají, že byste měli nechat povrch půdy suchý, ale sledujte hloubku suchosti. Semínka a sazeničky, které nemají hluboké kořeny, mohou utrpět dokonce jen z několika hodin suché půdy.
 • Když se sází spolu s jinými rostlinami, říká se, že bazalka vylepšuje chuť rajčat a paprik, stejně jako odpuzuje housenky a mšice.
Reklama

Varování

 • Při zalévání se vyvarujte namočení listů, pokud nehnojíte listy, protože listy mohou začít být flekaté.
 • Když přesouváte rostlinu zevnitř na zahradu, vystavujte bazalku venkovním podmínkám postupně, abyste se vyvarovali šoku z přesazení.
 • Nepřehlížejte příležitost zvolit jeden z mnoha ohromujících druhů, které mohou být pro vás nejzábavnější nebo nejužitečnější.
Reklama

O tomto wikiHow

Andrew Carberry, MPH
Spoluautorem článku je :
Odborník na potravinové systémy
Tento článek spoluautorem článku je Andrew Carberry, MPH. Andrew je programovým spolupracovníkem ve Winrock International, kde pracuje v týmu Community Based Food Systems. Andrew Carberry pracuje na programu školní zahrada a z farmy do školy od roku 2008. Má magisterské tituly v oboru Výživa veřejného zdraví a plánování a Správy veřejného zdraví na University of Tennessee-Knoxville. Tento článek byl zobrazen 8 912 krát
Stránka byla zobrazena 8 912 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama