X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 20 841 krát
Nejlepší rostliny jsou ty, které mají nejen krásné květy, ale také zelené části. A mezi ně rozhodně patří begónie. Begónie jsou relativně nenáročné na péči a dají se pěstovat buď venku na zahradě, nebo jako pokojové květiny. Jsou to zkrátka báječné rostliny. Řiďte se následujícím návodem a naučte se, jak se správně starat o své begónie.
Postup
-
1Vyberte si druh begónie, který se hodí pro pěstování v bytě. Na výběr jich je opravdu mnoho. Mějte na paměti, že zatímco některé druhy begónií jsou vyhledávány pro své krásně barevné květy, jiné se mohou pochlubit zajímavými listy. Ve většině květinářství a zahradních center bude jasně označeno, které rostliny se hodí pro pěstování venku a které doma.
- Pokud si stále nejste jistí, zda se vaší rostlině bude dobře dařit i v pokoji, zeptejte se na podrobnosti zkušeného zahradníka, jistě vám poradí.
-
2Zasaďte pokojové begónie do správného substrátu. Při sázení begónií musíte myslet na tři věci: typ půdy, její množství, a velikost květináče.[1]
- Substrát, který si vyberete, by měl být pH neutrální, případně lehce kyselý.
- Květináč by měl pojmout velikost rostliny – chcete, aby měly kořeny kam růst, ale aby nádoba nebyla příliš velká.
- Když vyberete příliš velký květináč, může se stát, že spotřebujete velké množství substrátu. Ten bude při zalévání zadržovat vodu, ve které se kořeny rostliny snadno „utopí“ a begónie uhyne.
-
3Pokojové begónie potřebují hodně světla. Begónie mají rády přímé sluneční světlo, vyberte pro ně tedy parapet u okna obráceného k východu nebo západu, kde rostliny dostanou každý den několik hodin světla. Vyhýbejte se parapetům, směřujícím na jih, alespoň v době od března do září, protože propouštějí slunce příliš mnoho. Pokud to nejde jinak, zakryjte takové okno tenkou záclonou, která světlo trochu zmírní.[2]
- Jestliže si vyberete pěstování pod fluorescenčním světlem, umístěte jej asi 20 – 30 cm nad rostlinu. Fluorescenční světlo by mělo být rozsvíceno přibližně 12 hodin denně, někteří pěstitelé begónií doporučují dokonce 14 hodin. Pamatujte na to, že s umělým světlem budete rostlinu muset častěji zalévat.[3]
-
4Udržujte pokojové begónie v teple. Teplota v místnosti, kde rostliny pěstujete, by neměla nikdy klesnout pod 13°C. Begónie špatně snáší zimu a nízkými teplotami trpí jejich zdraví.
-
5Při zalévání begónií buďte opatrní. Zalévejte je ve chvíli, kdy je povrch substrátu trochu vlhký, ale nikoliv mokrý. Čím větší je teplo a světlo, tím častěji je třeba rostliny zalévat. To samé platí, pokud je rostlina v plném květu. Zalévejte do chvíle, než začne voda protékat otvory na spodní straně květináče.[4]
- Na podzim a v zimě, nebo při nižších teplotách nechejte půdu mezi zálivkami trochu vyschnout.
- Je-li to možné, používejte destilovanou vodu o pokojové teplotě. Vodu z misek pod květináči okamžitě vylévejte.
- Listy begónií typu Rex (begónie, které se pěstují pro krásné zelené části) dvakrát týdně postříkejte vodou z rozprašovače, aby listy neopadávaly. Voda by měla mít minimálně pokojovou teplotu.
-
6Pravidelně begónie hnojte. Od února do září, tedy v období květu, je dobré jednou měsíčně přidávat ve vodě rozpustné hnojivo. Zbytek roku, tedy v období klidu, můžete hnojit méně často, protože rostlina přirozeně roste pomaleji.[5]
- Řiďte se návodem na obalu hnojiva.
- Pokud už substrát obsahoval hnojivo, počkejte tři měsíce, než s hnojením začnete sami.
-
7O rostliny neustále pečujte. Odstraňujte odumřelé a suché listy a květy, zastřihujte polámané větvičky a podporujte zdravý růst. Nezapomínejte listy také zbavovat prachu, je-li toho zapotřebí.
- U begónií typu Rex odstraňujte drobné kvítky, aby se rostlina soustředila na vytváření listů.
Reklama
-
1Vyberte nejvhodnější místo, kam begónie zasadit. Všechny zahradní typy begónií dávají přednost polostínu. Vysazujte je až po posledních mrazících. Převislé begónie se hodí pro výsadbu do závěsných květináčů a truhlíků, keříčkové druhy zase tvoří krásné květinové záhony.[6]
- Vyberte takové místo, kde budou vaše begónie dostávat slunce ráno nebo pozdě odpoledne, tak budou kvést naplno. Vhodná jsou i místa, s nepřímým slunečním světlem po celý den.
- Nedávejte květináče s begóniemi na horký povrch, třeba asfalt nebo beton.
- Keříčkové begónie začněte pěstovat v bytě 3 měsíce před posledními očekávanými mrazy, aby kvetly co nejlépe. Přečtěte si další tipy v poznámkách.
-
2Zasaďte begónie do úrodné půdy. Begónie mají rády půdu, která je bohatá na živiny. Toho lze snadno dosáhnout, pokud substrát smícháte s rašelinou nebo vyzrálým kompostem. Dávejte také pozor na to, aby měly kořeny odtok vody, jinak by mohly uhnít.
- Snažte se vyhnout místům, kde často fouká silný vítr. Begónie mají křehké, tenké stonky, které může vítr snadno polámat.
-
3Nezapomínejte zahradní begónie zalévat. Půda, ve které rostliny pěstujete, by měla být vlhká, ale ne rozblácená. Mezi zálivkami vždy nechejte vrchní vrstvu substrátu vyschnout. Příliš mokrá půda vede k hnilobě kořenů a úhynu celé rostliny.[7] [8]
- Begónie, zasazené v květináčích, zalévejte do chvíle, než otvory na spodní straně začne téct voda. Máte-li pod květináčem misku, vodu z ní okamžitě vylijte.
- Závěsné květináče a truhlíky s begóniemi často kontrolujte, protože půda může vyschnout během jediného dne. Pokud zjistíte, že je hlína na omak suchá, je třeba rostlinu zalít.
-
4Používejte na begónie hnojivo. Mají rády vyvážené směsi, hnojivo by tedy mělo mít neutrální pH, nebýt ani zásadité, ani kyselé. Vyzkoušejte například pomalu se uvolňující granulované hnojivo, které se dává do půdy.[9]
- Vždy se řiďte přiloženým návodem, jak hnojivo používat.
- Každé tři měsíce hnojení opakujte.
- Pokud nepoužíváte granulované, jednou týdně kvetoucí begónie zalijte ve vodě rozpuštěným hnojivem.
-
5Pravidelně odstraňujte odumřelé listy, květy a větvičky. Zajistíte tak zdravým částem rostliny lepší růst.
-
6Begónie pravidelně zastřihujte. Keříčkové begónie na záhonech nebo v truhlících každé 4 měsíce zastřihněte na výšku asi 6-7 cm. Podpoří to jejich zdravý růst.
- Na zimu dávejte begónie dovnitř, nenechávejte je venku. Před prvním mrazem je vykopejte a zasaďte do květináče. Zastřihněte rostliny na výšku asi 5 cm, abyste podpořili nový růst. Jak pečovat o pokojové begónie si přečtěte výše.
-
7Užívejte si své krásné begónie!Reklama
Tipy
- Převislé begónie po prvním mrazu vezměte dovnitř. Zastřihněte listy a nechte květináč vyschnout. Pak můžete vykopat hlízy a uskladnit je v suché rašelině nebo v prázdném květináči. Udržujte je na tmavém, chladném místě (ale ne v mrazu), kam se nedostanou hlodavci ani hmyz.
- Brzy zjara převislé begónie přesaďte, nebo zasaďte jejich uskladněné hlízy. Sázejte je vždy dutou částí vzhůru a lehce je přikryjte substrátem. Dejte květináče na slunné místo a pravidelně zalévejte. Až pomine nebezpečí mrazů, vysaďte begónie na zahradu.
- Begónie nejsou rostliny s dlouhou životností. Většina nevydrží déle, než 2 – 3 roky, ať se o ně staráte sebelépe. Hlízy begónií s hůlkovitými stonky mohou při správné péči vydržet i 4-5 let.
- Begónie s hůlkovitými stonky potřebují v zimě období klidu a nesvědčí jim přenos do bytu. Begónie druhů Reiger nebo Lorraine také potřebují dormantní období.
- Begónie s voskovitými listy, které se běžně vyskytují na záhonech, pokvetou v teplém prostředí celý rok. Begonie odrůd typu Rex a jiných s okrasnými listy, jsou skvělé jako pokojové rostliny. Při velkém poklesu teplot jsou schopné přečkat v dormantním stadiu.
Reklama
Varování
- Mnoho druhů begónií má křehké, tenké stonky, které se snadno lámou. Držte je daleko od míst, kde fouká silný vítr, nebo kde se na ně bude často šlapat.
- Nejčastější příčinou úhynu begónií je přílišné zalévání a následná hniloba kořenů. Zalévejte opatrně a snažte se to nepřehánět.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Rozprašovač pro begónie typu Rex
- Substrát
- Granulované nebo tekuté hnojivo
Reference
- ↑ http://www.bradsbegoniaworld.com/indoors.htm
- ↑ http://homeguides.sfgate.com/indoor-begonia-care-64721.html
- ↑ http://homeguides.sfgate.com/indoor-begonia-care-64721.html
- ↑ http://homeguides.sfgate.com/indoor-begonia-care-64721.html
- ↑ http://www.bradsbegoniaworld.com/indoors.htm
- ↑ http://homeguides.sfgate.com/outdoor-begonia-care-65118.html
- ↑ http://www.sunset.com/garden/flowers-plants/easy-care-begonias-00400000015643/
- ↑ http://homeguides.sfgate.com/outdoor-begonia-care-65118.html
- ↑ http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/Profile.aspx?pid=815
- Hogan, Sean, Flora, Portland, Oregon, Timber Press, 2003, Vol.1 pg. 224-227
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Care for a Begonia
Español:cuidar begonias
Português:Cuidar de uma Begônia
Français:entretenir un bégonia
Italiano:Coltivare la Begonia
Русский:ухаживать за бегониями
中文:照顾秋海棠
Bahasa Indonesia:Merawat Begonia
Tiếng Việt:Chăm sóc Cây Thu hải đường
ไทย:ดูแลต้นบีโกเนีย
العربية:الاعتناء بنباتات البيغونيا
日本語:ベゴニアを栽培する
Nederlands:Een begonia verzorgen
한국어:베고니아 관리하는 방법
Stránka byla zobrazena 20 841 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama