Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prastaré umění pěstování bonsají je známé už více než tisíc let. Dříve bylo spojované s Japonskem, ale původně se bonsaje pěstovaly v Číně, kde jsou tyto miniaturní stromy symbolem Zen Buddhismu. [1] Bonsaje se nyní používají pro dekorativní účely, ale také pro své tradiční účely. Když budete pěstovat bonsaj, budete moci hrát kreativní roli v jejich růstu a sledovat jejich přirozenou krásu. V tomto článku se dozvíte, jak s tím začít.

Část 1
Část 1 ze 3:

Vyberte si správnou bonsaj

 1. 1
  Vyberte si vhodnou odrůdu pro své klimatické podmínky. Ne všechny bonsaje jsou stejné. Mnoho trvalek a dokonce i některé tropické rostliny mohou být pěstovány jako bonsaje, ale ne všechny druhy se budou hodit pro vaše podnebí. Při výběru odrůdy je důležité myslet na to, v jakých podmínkách budete bonsaje chtít pěstovat. Například některé stromy umírají v chladném počasí, zatímco jiné naopak potřebují teploty pod nulou, aby mohly vstoupit do vegetativního stádia a připravit se na jaro. Než začnete pěstovat bonsaj, ujistěte se, že je vámi vybraná odrůda vhodná pro pěstování ve vaší oblasti – hlavně pokud ji chcete pěstovat venku. Personál v obchodě se zahradnickými potřebami vám jistě poradí.
  • Jalovec je jednou z nejvhodnějších odrůd pro začátečníky. Tyto trvalky vydrží různé teploty, přežívají po celém světě a daří se jim i v teplejších oblastech jižní polokoule. Kromě toho se tyto stromky pěstují velmi snadno – dobře reagují na prořezávání a další metody úpravy a protože jde o trvalky, nikdy vám z nich neopadají listy.
  • Další stromy, které se často šlechtí na bonsaje, jsou borovice, cedry a smrky. Listnaté stromy jsou další možností – japonské javory jsou velmi hezké, stejně jako magnólie, jilmy nebo duby. Můžete si vybrat i jiné rostliny, například sněhovou růži, která se hodí spíše pro pěstování uvnitř.
 2. 2
  Rozhodněte se, zda chcete bonsaj pěstovat uvnitř, nebo venku. Potřeby rostlin pěstovaných uvnitř se velmi liší od potřeb rostlin, které se pěstují venku. Obecně jsou vnitřky domů sušší a mají méně světla, než venkovní prostředí, takže si vyberte strom, který potřebuje méně světla a vlhkosti. Zde uvádíme několik běžných odrůd bonsají, seřazených podle toho, zda se hodí pro pěstování uvnitř, nebo venku: [2]
  • Uvnitř: fík, hawaiian umbrella, serissa, gardenia, kamélie, kingsville boxwood.
  • Venku: jalovec, cypřiš, cedr, javor, bříza, buk, ginkgo, modřín, jilm.
  • Některé z vytrvalejších variant, jako je například jalovec, jsou vhodné jak pro pěstování uvnitř, tak venku. Musíte o ně ale správně pečovat.
 3. 3
  Vyberte si velikost své bonsaje. Bonsaje seženete v mnoha velikostech. Plně vzrostlé stromy mohou mít klidně jen 15 cm, ale také mohou být i 60cm vysoké – záleží na druhu. Pokud chcete pěstovat bonsaj ze sazenic nebo z řízků z jiného stromu, mohou vám vyrůst ještě menší. Větší rostliny vyžadují více vody, hlíny a slunečního světla, takže tomu musíte přizpůsobit podmínky, které bonsajím připravíte.
  • Ohledně velikosti bonsají byste měli zhodnotit následující faktory:
   • Velikost květináče
   • Místo, které doma nebo v kanceláři můžete bonsaji věnovat
   • Dostupnost slunečního světla
   • Množství času, které budete moci věnovat údržbě stromku (u větších rostlin trvá prořezávání déle)
 4. 4
  Při výběru rostliny si představte výsledný produkt. Až se rozhodnete pro druh a velikost své bonsaje, můžete si zajít do obchodu s bonsajemi a vybrat si tu, která bude nakonec vaším stromem. Při výběru rostliny hledejte silné a zdravé stromky se zelenými listy, abyste měli jistotu, že nemáte nemocný strom (přesto některé listnaté bonsaje mění během roku barvu listí). Až nakonec budete mít ty nejhezčí a nejzdravější stromky, můžete si je představit po prořezání. Součástí zábavy, kterou pěstování bonsají přináší, je jemné prořezávání a tvarování rostliny do požadovaného tvaru (a to může trvat roky). Vyberte si strom, jehož přirozený tvar vám umožní ho prořezat přesně tak, jak budete chtít.
  • Pokud budete chtít bonsaj pěstovat ze semene, budete mít možnost ovlivnit její růst už v počátečních fázích vývoje. Může ale trvat i pět let (podle odrůdy stromu), než ze semene vyroste dospělý strom. [3] Proto pokud chcete bonsaj tvarovat a prořezávat co nejdříve, měli byste si koupit už vyrostlou rostlinu.
  • Další možností je vypěstovat si bonsaj z řízku. Řízky jsou větve živých dospělých stromů, které jsou přeneseny do hlíny a je z nich vypěstována samostatná (ale geneticky totožná) rostlina. [4] plant. Řízky jsou dobrým kompromisem – nerostou tak dlouho, jako rostliny ze semen, ale stále můžete ovlivňovat jejich vzhled.
 5. 5
  Vyberte si květináč. Základním rysem bonsají je to, že se sázejí do květináčů, které omezují jejich růst. Nejdůležitějším faktorem při výběru květináče je to, aby byl dost velký na to, aby hlína přikryla všechny kořeny stromu. Když budete strom zalévat, bude si brát vlhkost z hlíny pomocí kořenů. Neměli byste mít v květináči tak málo hlíny, aby si kořeny nedokázaly udržet vlhkost. Pokud nechcete, aby vám kořeny uhnívaly, musíte si koupit květináč s odvodními dírami na dně. Pokud již máte květináč, který je nemá, můžete si je vyvrtat sami.
  • Musíte mít květináč dost velký na to, aby dokázal dát vašemu stromu všechny živiny, ale také by měl být upravený a příjemný na pohled. Příliš velké květináče způsobí, že bonsaj bude působit příliš malým dojmem a celá rostlina v květináči bude vypadat bizarně. Kupte si dost velký květináč, aby se vám do něho vešly tři kořeny, ale ne o moc větší – květináč by měl k rostlině sedět a měl by doplňovat její příjemný vzhled.
  • Někteří lidé pěstují bonsaje v jednoduchých praktických nádobách a když jim vyrostou, přesadí je do hezčích květináčů. Je to rozhodně dobrý nápad, zejména pokud máte křehký druh bonsají, protože díky tomu můžete koupit hezký květináč až v době, kdy budete mít stromek zdravý a krásný.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Přesazování vzrostlých bonsají

 1. 1
  Připravte si stromek. Pokud jste si právě koupili bonsaj v obchodě a přinesli jste si ji domů v nevzhledném plastovém květináči, nebo jste si již vypěstovali svoji vlastní a chcete si ji přesadit, musíte ji na přesazování nejprve připravit. Nejdříve prořezejte strom do požadovaného tvaru. Pokud chcete, aby bonsaj rostla určitým způsobem i po přesazení, omotejte okolo jejích větví pevný drát, aby jemně naváděl její růst. Než strom budete přesazovat, musí být v perfektní kondici, protože přesazováním můžete bonsajím uškodit.
  • Stromy, které mají sezónní životní cykly (například většina listnatých stromů) se nejlépe přesazují na jaře. Rostoucí teploty u většiny rostlin vyvolají zrychlený růst, takže se snáze zotaví z prořezávání a zastřihování kořenů.
  • Před přesazováním nezalévejte rostlinu tak moc. Suchá a volná hlína se totiž z kořenů snáze sundává. [5]
 2. 2
  Vyjměte rostlinu z květináče a očistěte kořeny. Opatrně vyndejte bonsaj z květináče a dejte pozor, abyste nezlomili hlavní stonek. Můžete použít lopatku. Většinu kořenů budete muset před přesazením ostříhat. Měli byste na ně ale dobře vidět, takže z nich musíte očistit všechnu hlínu. Očistěte tedy kořeny, zbavte se přebytečné hlíny. Můžete použít pinzetu, nebo klidně i hůlky na jídlo.
  • Kořínky nemusí být úplně čisté – jen tak čisté, abyste na ně dobře viděli při přesazování.
 3. 3
  Prořezejte kořeny. Pokud jsou kořeny přerostlé, bonsaje začnou přerůstat své květináče. Musíte tedy prořezávat také jejich kořeny. Odřízněte všechny velké a silné kořeny a kořeny, které míří směrem nahoru a nechejte rostlině jen tenké čisté kořínky, které budou sedět na povrchu hlíny. Voda se do rostliny dostává z kořínků, takže pokud máte malý květináč, je dobré mít více malých kořínků, než jeden silný.
 4. 4
  Připravte si květináč. Než rostlinu přesadíte, zajistěte, aby měla dostatek čerstvé hlíny, díky které bude sedět dostatečně vysoko. Na dno prázdného květináče dejte vrstvu hrubé hlíny jako podklad. Potom přidejte jemnější médium nebo hlínu. Použijte hlínu nebo médium, které dobře schne – obyčejná zahrádkářská hlína zadržuje příliš mnoho vody a mohla by strom utopit. Nahoře nechejte prostor, abyste mohli hlínou přikrýt kořeny rostliny.
 5. 5
  Zasaďte bonsaj. Umístěte rostlinu do nového květináče tak, jak budete chtít. Na kořeny dejte jemnou hlínu nebo pěstební médium a dokonale je všechny přikryjte. Pokud chcete, můžete přidat také poslední vrstvu mechu. Vypadá to moc hezky a také vám to pomůže udržet rostlinu na místě.
  • Pokud vám bonsaj v novém květináči nedrží, propleťte květináčem hrubý drát od odsávacích děr až nahoru. Omotejte ho kolem kořenů, aby zůstaly pevně na místě.
  • Přes díry na dně květináče budete muset dát síťku, aby vám hlína neerodovala, což se často stává, když se s vodou dírami dostává ven také hlína.
 6. 6
  Pečujte o svoji bonsaj. Přesazování je pro rostlinu traumatizující proces. Následující 2-3 týdny byste tedy měli dávat velký pozor, nechat ho v polostínu, chránit ho před větrem a nepouštět k němu přímé sluneční světlo.[6] Zalévejte rostlinu, ale nepoužívejte zatím žádný hnojiva. Když po přesazení dáte bonsaji čas si zvyknout na nový květináč, usnadníte jí přechod do nového domova a velmi brzy vám zase poroste.
  • Jak jsme již uvedli, listnaté stromy mají sezónní cykly a nejlepší je tedy přesazovat je na jaře, po zimním období spánku. Pokud máte listnatou bonsaj uvnitř v domě, dejte jí dost času na zakořenění a až přijde léto, budete ji moci přenést ven, abyste podpořili její přirozený růst.
  • Až si vaše bonsaj zvykne na nový květináč, můžete k ní přidat další menší rostliny. Když je pečlivě uspořádáte a budete o ně pečovat, porostou zdravě a budou vypadat úchvatně. Zkuste použít rostliny, které rostou ve stejném podnebí, jako druh vaší bonsaje, abyste je mohli zalévat stejně a dopřávat jim tolik světla, kolik potřebují.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Pěstování bonsají ze semen

 1. 1
  Sežeňte si semena. Pěstování ze semene je zdlouhavý a pomalý proces. Vždy záleží na tom, jaký strom máte, ale může trvat i 4-5 let, než vám vyroste kmen silný 3 cm. [7] Některá semena také vyžadují dokonalé podmínky pro vyklíčení. Pěstování ze semene je ale pravděpodobně tou nejlepší metodou, pokud chcete mít absolutní kontrolu nad tím, jak bude vaše rostlina vypadat už od chvíle, kdy ji zasadíte. Začněte tím, že si koupíte správná semena.
  • Mnoho listnatých stromů, jako jsou duby, břízy a javory, mají dobře rozpoznatelné semenáčky, které se ze stromu uvolňují každý rok. Protože je tedy snadné se k semenům dostat, tyto stromy jsou pro pěstování ze semen nejvhodnější.
  • Sežeňte si čerstvá semena. Časové okno, během kterého mohou semena vyklíčit, je často daleko kratší, než čas, který stačí semenům zeleniny. Například duby jsou nejčerstvější, když se sklízí na začátku podzimu a jsou ještě trochu zelené. [8]
 2. 2
  Nechejte semena vyklíčit. Až budete mít semínka, musíte o ně vhodně pečovat, jinak vám nevyklíčí. V netropických oblastech s jasně danými ročními dobami semena většinou padají ze stromu na podzim a během zimy leží na zemi ve spícím stavu, dokud na jaře nevyrostou. Semena ze stromů, které rostou v těchto oblastech, jsou většinou biologicky zakódovaná tak, aby přežila chladné zimy a na jaře se začala probouzet. V těchto případech je nutné semeno buď vystavit těmto podmínkám, nebo je alespoň nasimulovat v lednici.
  • Pokud žijete v mírném podnebí s různými ročními dobami, můžete semínka zasadit do květináče s hlínou a mít je přes zimu venku. Pokud tuto možnost nemáte, můžete je mít přes zimu v lednici. Dejte je do uzavíratelného plastového sáčku s volným médiem pro pěstování a vyndejte je na jaře, až začnou klíčit.
   • Pro simulaci přírodního cyklu potom začněte postupně zvyšovat teplotu a nejprve dejte semínka do spodní části lednice. Během několika týdnů je postupně dávejte výš a výš, dokud nebudou úplně nahoře u chladící jednotky. Potom je na konci zimy tento postup otočte a dávejte je níž a níž. [9]
 3. 3
  Vložte sazenice do květináče. Až vám sazenice začnou růst, můžete o ně pečovat v malém květináči. Pokud jste je nechali přirozeně vyklíčit venku, obecně byste je měli nechat v nádobě, ve které tento proces proběhl. Pokud jste je měli v lednici, vyndejte je z ní a přesaďte je do připravených květináčů nebo truhlíků. Vyhrabejte v hlíně malou díru a vložte do ní semeno, aby jeho hlavní výhonek mířil nahoru a kořínky dolů. Ihned semínko zalejte a stále kontrolujte, že je hlína vlhká, ale ne promáčená (jinak by rostlina uhnila).
  • Minimálně 5-6 týdnů po zasazení nepoužívejte žádná hnojiva – musíte dát rostlině čas, aby si zvykla na květináč. Potom začněte velmi opatrně bonsaj hnojit a dejte si pozor, abyste ji nespálili velkým množstvím hnojiva, což by poškodilo její kořeny.
 4. 4
  Mějte sazenice v místnosti s vhodnou teplotou. Až vám sazenice začnou růst, nesmíte je vystavovat chladným teplotám, jinak by vám uhynuly. Pokud žijete v oblasti, kde jsou jara teplá, můžete je opatrně přenést ven na teplé, ale stinné místo a dávat pozor, aby jim neuškodil vítr nebo sluneční světlo. Musíte mít ale rostliny, které v tomto podnebí běžně rostou. Pokud pěstujete tropické rostliny nebo klíčíte semena mimo sezónu, musíte je mít na teplém místě uvnitř, nebo ve skleníku.
  • Bez ohledu na to, kde budete sazenice mít, je důležité je pravidelně zalévat. Hlína musí být vlhká, ale ne promáčená.
 5. 5
  Pečujte o své sazenice. Pokračujte v zalévání a opatrném vystavování slunci. Na listnatých stromech se objeví dva malé lístky, kterým se říká děložní lístky[10] ještě dříve, než vyrostou skutečné listy. Během růstu stromu (opakujeme, že tento proces trvá roky) můžete bonsaj postupně přesazovat do větších a větších květináčů, dokud vám nevyrostou do požadované velikosti.
  • Až se vám strom zakoření, můžete ho nechat venku na místě, kde na něho ráno svítí slunce a odpoledne má stín. Musíte mít ale strom, který roste v podnebí, ve kterém žijete. Tropické bonsaje a další křehké odrůdy musí být uvnitř během celého roku.
  Reklama

Tipy

 • Když budete kořínky stříhat, rostliny vám lépe porostou i v malém květináči.
 • Zasaďte stromek do většího květináče a nechejte ho rok nebo dva růst, aby mu zesílil kmen.
 • Bonsaje si můžete vypěstovat také z jiných druhů stromů.
 • Můžete si bonsaj upravit vertikálně nebo například kaskádově.
 • Nechejte stromek růst, dokud nepřijde další čas prořezávání.
 • Pečujte o svoji bonsaj a nenechejte ji uhynout.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 71 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 936 krát
Stránka byla zobrazena 20 936 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama