Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dokud vědci počátkem 20. století nepřišli na to, jak borůvky uměle pěstovat, jediná možnost, jak si tyto chutné bobule dopřát, byla nasbírat je v lese. Nyní si jednu ze tří nejrozšířenějších odrůd můžete vypěstovat v téměř jakémkoliv podnebném pásmu. Borůvkové keře jsou poměrně odolné proti škůdcům a chorobám a mohou plodit až po dobu dvaceti let. Borůvky jsou snadné na vypěstování, jsou i plné antioxidantů, mají báječnou chuť a na zahrádce hezky vypadají. Řiďte se následujícími kroky, vyberte si vhodnou odrůdu a dejte se do toho![1]

Metoda 1 ze 4:
Výběr odrůdy

 1. 1
  Rozhodněte se, jaký druh borůvek chcete pěstovat. Existují tři hlavní variety: nízkokeřová, vysokokeřová a hroznovitá. Liší se preferencí klimatu a doby dozrávání plodů. Vždy si vyberte odrůdu, vhodnou pro vaši oblast.
 2. 2
  Myslete na to, že různé odrůdy potřebují různě velký prostor. Nízkokeřové borůvky rozsaďte alespoň 30 cm od sebe, vysokokeřové nejméně 150 cm. Hroznovité borůvky potřebují minimálně 5 metrové rozestupy. Výběr odrůdy tedy zvažte i podle toho, kolik místa na pěstování borůvek máte.[2]
 3. 3
  Připravte se na správné opylování. Borůvky mají samčí i samičí květy na jedné rostlině, ale ne všechny jsou samosprašné. Chcete-li opylení podpořit, rozsaďte po zahradě více různých variet borůvek, což hmyzu dovolí přelétávání z jedné na druhou.[3]
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Správné podmínky pro pěstování

 1. 1
  Vyberte slunečné stanoviště. Ovocné keře potřebují co nejvíce slunce, obzvlášť, až začnou borůvky dozrávat.
 2. 2
  Půda nesmí být podmáčená. Vyhýbejte se dolíkům a místům, kde se hromadí voda, nebo která jsou náchylná k záplavám. Pokud takové místo na zahradě nemáte, zbudujte pro pěstování borůvek zvýšený záhon.
 3. 3
  Změřte pH půdy. Většině ovocných keřů se nejlépe daří v lehce kyselých půdách s pH 5,5 - 6,5. Borůvky dávají přednost ještě o něco kyselejší půdě s pH 4,09 - 5,0.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Sázení borůvek

 1. 1
  Kupujte sazenice borůvek, staré minimálně 2 - 3 roky. Jen ty začnou plodit co nejdříve. Pokud si koupíte mladší rostliny, bude jim to pár let trvat, než ponesou první plody.
 2. 2
  Sázejte keře borůvek brzy zjara. Ovoce pak dozraje ke konci léta.
 3. 3
  Květináče pomačkejte rukou, nebo poťukejte klouby prstů, uvolní se tak kořeny. Udělejte to po celém obvodu. Pak květináčem krouživým pohybem otáčejte, a poklepáním na dno květináče rostlinu vyjměte. Držte ji za kořenový bal, nikoliv za stonek, abyste nepoškodili kořeny.
 4. 4
  Zasaďte borůvky s rozestupy. Podle odrůdy by jednotlivé keře měly být 30 - 200 cm od sebe. Pokud je zasadíte blízko, získáte jednolitou zelenou stěnu, pokud dále, budete mít keře.
 5. 5
  Pro každou rostlinu vykopejte jamku. Měla by být tak hluboká, aby začátek kořenového balu byl asi 2-5 cm nad povrchem půdy. Použijte ke kopání rýč či motyku.
 6. 6
  Usaďte rostlinu do vykopané jamky a zasypejte volná místa hlínou. Tu upěchujte, a případně jakékoliv odkryté kořínky zakryjte dalším centimetrem substrátu.
 7. 7
  Okolo rostlin nasypte 5 - 10 cm mulče. Ten udrží půdu dostatečně vlhkou, zabrání růstu plevele, a dodá půdě živiny. Můžete použít mulčovací kůru, piliny, posekanou trávu, to vše se pro keře borůvek dobře hodí. Každý rok či dva mulč vyměňte za nový.
 8. 8
  Záhon pak dobře zalijte.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Péče o keříky borůvek

 1. 1
  Zalévejte borůvky jednou týdně. Buďte opatrní, abyste to se zálivkou nepřehnali a rostliny nepřelévali.
 2. 2
  Každou zimu keře prořezávejte. První rok po zasazení z borůvek oštípejte všechny květy. Rostlina tak zesílí, než začne doopravdy plodit. Prořezávejte také příliš hustá a neplodná místa, což dodá rostlině více energie, kterou bude dávat do zdravých větviček.
 3. 3
  Pravidelně keře borůvek hnojte. Jestliže keř vyroste o méně, než 30 cm za rok (nebo méně než 10 cm u nízkokeřových druhů), budete možná muset použít dusičnaté hnojivo, abyste dodali rostlině živiny. Použijte pokud možno hnojivo přírodního původu, abyste nepoškodili kořeny.
 4. 4
  Každé dva roky zkontrolujte pH půdy. Pamatujte, pokud klesne pod 4,0, můžete jej zvýšit přidáním kompostu. Pokud naopak vystoupá nad 4,5, snižte ho granulovanou sírou.
 5. 5
  Borůvky sklízejte v červenci a srpnu. Některé odrůdy plodí ještě dříve, jiné později, obzvlášť ty hroznovité. Záleží také na počasí, proto se čas sklizně může každý rok trochu lišit.
  Reklama

Tipy

 • Borůvky, které nedokážete ihned spotřebovat, zamrazte pro pozdější použití. Sesbírané ovoce se rychle kazí.
 • V období zrání rostliny zakrývejte sítí proti ptákům. Plody borůvek je velmi přitahují.
 • Borůvky nejlépe prospívají na severní polokouli, v mírném pásmu se studenou zimou a teplým létem.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 924 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 5 924 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama