Jak pěstovat borůvky

V tomto článku:Výběr odrůdySprávné podmínky pro pěstováníSázení borůvekPéče o keříky borůvek7 Reference

Dokud vědci počátkem 20. století nepřišli na to, jak borůvky uměle pěstovat, jediná možnost, jak si tyto chutné bobule dopřát, byla nasbírat je v lese. Nyní si jednu ze tří nejrozšířenějších odrůd můžete vypěstovat v téměř jakémkoliv podnebném pásmu. Borůvkové keře jsou poměrně odolné proti škůdcům a chorobám a mohou plodit až po dobu dvaceti let. Borůvky jsou snadné na vypěstování, jsou i plné antioxidantů, mají báječnou chuť a na zahrádce hezky vypadají. Řiďte se následujícími kroky, vyberte si vhodnou odrůdu a dejte se do toho![1]

1
Výběr odrůdy

 1. 1
  Rozhodněte se, jaký druh borůvek chcete pěstovat. Existují tři hlavní variety: nízkokeřová, vysokokeřová a hroznovitá. Liší se preferencí klimatu a doby dozrávání plodů. Vždy si vyberte odrůdu, vhodnou pro vaši oblast.
 2. 2
  Myslete na to, že různé odrůdy potřebují různě velký prostor. Nízkokeřové borůvky rozsaďte alespoň 30 cm od sebe, vysokokeřové nejméně 150 cm. Hroznovité borůvky potřebují minimálně 5 metrové rozestupy. Výběr odrůdy tedy zvažte i podle toho, kolik místa na pěstování borůvek máte.[2]
 3. 3
  Připravte se na správné opylování. Borůvky mají samčí i samičí květy na jedné rostlině, ale ne všechny jsou samosprašné. Chcete-li opylení podpořit, rozsaďte po zahradě více různých variet borůvek, což hmyzu dovolí přelétávání z jedné na druhou.[3]

2
Správné podmínky pro pěstování

 1. 1
  Vyberte slunečné stanoviště. Ovocné keře potřebují co nejvíce slunce, obzvlášť, až začnou borůvky dozrávat.
 2. 2
  Půda nesmí být podmáčená. Vyhýbejte se dolíkům a místům, kde se hromadí voda, nebo která jsou náchylná k záplavám. Pokud takové místo na zahradě nemáte, zbudujte pro pěstování borůvek zvýšený záhon.
  • Zvažte přimíchání rašeliníku do půdy, abyste podpořili odtok vody. Rašeliník dokáže absorbovat vodu až o 20x větším objemu, než sám má. Je bohužel poměrně drahý a je považován za škodlivý pro životní prostředí.[4]
  • Pokud se rašeliník přesto rozhodnete použít, vkládejte jej do děr o straně přibližně 30 cm a hloubce 15 cm. Odstraňte více než polovinu půdy a zbytek smíchejte se stejným množstvím rašeliníku. Směs pak vraťte do záhonu.[5]
  • Máte-li starosti s případnými nežádoucími účinky rašeliníku, raději pro borůvky zbudujte zvýšený záhon ze dřeva. Borůvkám se daří v záhonech, širokých 1 metr a zvýšených o 20 - 30 cm. Vyrobte jednoduchou krabici z prken 2 cm silných, 25 cm širokých a dlouhých 150 cm. Vyberte si odolné dřevo, které rychle nezetlí.[6]
 3. 3
  Změřte pH půdy. Většině ovocných keřů se nejlépe daří v lehce kyselých půdách s pH 5,5 - 6,5. Borůvky dávají přednost ještě o něco kyselejší půdě s pH 4,09 - 5,0.

3
Sázení borůvek

 1. 1
  Kupujte sazenice borůvek, staré minimálně 2 - 3 roky. Jen ty začnou plodit co nejdříve. Pokud si koupíte mladší rostliny, bude jim to pár let trvat, než ponesou první plody.
  • Chcete-li borůvky pěstovat od semínka, sejte je do plochého, 8 cm hlubokého květináče, naplněného jemně drceným, vlhkým rašeliníkem. Udržujte substrát vlhký a v pokojové teplotě, přikrytý archem papíru.
  • Semínka by se měla změnit v semenáčky přibližně za měsíc. Semenáčky přemístěte na přímé slunce a nechte je nadále růst na rašeliníkovém substrátu, dokud nebudou 5 - 7 cm vysoké. Pak je můžete přesadit do květináčů nebo na zahradu.[7]
 2. 2
  Sázejte keře borůvek brzy zjara. Ovoce pak dozraje ke konci léta.
 3. 3
  Květináče pomačkejte rukou, nebo poťukejte klouby prstů, uvolní se tak kořeny. Udělejte to po celém obvodu. Pak květináčem krouživým pohybem otáčejte, a poklepáním na dno květináče rostlinu vyjměte. Držte ji za kořenový bal, nikoliv za stonek, abyste nepoškodili kořeny.
 4. 4
  Zasaďte borůvky s rozestupy. Podle odrůdy by jednotlivé keře měly být 30 - 200 cm od sebe. Pokud je zasadíte blízko, získáte jednolitou zelenou stěnu, pokud dále, budete mít keře.
 5. 5
  Pro každou rostlinu vykopejte jamku. Měla by být tak hluboká, aby začátek kořenového balu byl asi 2-5 cm nad povrchem půdy. Použijte ke kopání rýč či motyku.
 6. 6
  Usaďte rostlinu do vykopané jamky a zasypejte volná místa hlínou. Tu upěchujte, a případně jakékoliv odkryté kořínky zakryjte dalším centimetrem substrátu.
 7. 7
  Okolo rostlin nasypte 5 - 10 cm mulče. Ten udrží půdu dostatečně vlhkou, zabrání růstu plevele, a dodá půdě živiny. Můžete použít mulčovací kůru, piliny, posekanou trávu, to vše se pro keře borůvek dobře hodí. Každý rok či dva mulč vyměňte za nový.
 8. 8
  Záhon pak dobře zalijte.

4
Péče o keříky borůvek

 1. 1
  Zalévejte borůvky jednou týdně. Buďte opatrní, abyste to se zálivkou nepřehnali a rostliny nepřelévali.
 2. 2
  Každou zimu keře prořezávejte. První rok po zasazení z borůvek oštípejte všechny květy. Rostlina tak zesílí, než začne doopravdy plodit. Prořezávejte také příliš hustá a neplodná místa, což dodá rostlině více energie, kterou bude dávat do zdravých větviček.
 3. 3
  Pravidelně keře borůvek hnojte. Jestliže keř vyroste o méně, než 30 cm za rok (nebo méně než 10 cm u nízkokeřových druhů), budete možná muset použít dusičnaté hnojivo, abyste dodali rostlině živiny. Použijte pokud možno hnojivo přírodního původu, abyste nepoškodili kořeny.
 4. 4
  Každé dva roky zkontrolujte pH půdy. Pamatujte, pokud klesne pod 4,0, můžete jej zvýšit přidáním kompostu. Pokud naopak vystoupá nad 4,5, snižte ho granulovanou sírou.
 5. 5
  Borůvky sklízejte v červenci a srpnu. Některé odrůdy plodí ještě dříve, jiné později, obzvlášť ty hroznovité. Záleží také na počasí, proto se čas sklizně může každý rok trochu lišit.

Tipy

 • Borůvky, které nedokážete ihned spotřebovat, zamrazte pro pozdější použití. Sesbírané ovoce se rychle kazí.
 • V období zrání rostliny zakrývejte sítí proti ptákům. Plody borůvek je velmi přitahují.
 • Borůvky nejlépe prospívají na severní polokouli, v mírném pásmu se studenou zimou a teplým létem.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Dům a Zahrada

V jiných jazycích:

English: Grow Blueberries, Deutsch: Heidelbeeren selber pflanzen, Español: cultivar arándanos azules, Français: faire pousser des myrtilles, Italiano: Coltivare Mirtilli, 中文: 种蓝莓, Português: Plantar Blueberries, Русский: вырастить чернику, Nederlands: Bosbessen kweken, Tiếng Việt: Trồng Cây việt quất

Stránka byla zobrazena 4 227 krát.
Byl tento článek přesný?