X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 11 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 35 483 krát
Borovice jsou neopadavé jehličnany, které se vyskytují v mnoha odrůdách. O mladé borovice je nutné pečovat a chránit je před zvířaty a slunečním světlem. Jakmile se ale usadí, porostou desítky let. Ze semen se borovice pokoušejte sadit jen pokud jste ochotni podstoupit riziko, že se vám to nepodaří – mnohem jednodušší je koupit si malou sazenici.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Sázení sazenic
Metoda 1
-
1Vyberte si odrůdu borovice, které se bude ve vašem klimatu dařit. Mezi odrůdy vhodné pro sázení na zahradách patří bílá borovice, nebo skotská borovice. Zeptejte se prodejce sazenic na prostředí, ve kterém byste borovice měli pěstovat a vyberte si odrůdu, která se vám bude hodit.
-
2Vyberte si, zda použijete sazenice bez květináče, nebo sazenice pěstované v květináči. Volné sazenice se sadí na podzim a v zimě, když borovice hibernují. [1] Sazenice v květináči můžete sadit kdykoli, ale v letních měsících jim budete muset zajistit dostatek stínu a vody, aby neuschly.
- Většinu sazenic můžete několik dní přechovávat v teplotě 1.7-3.3 stupňů Celsia, ale vždy si zjistěte, zda vaše odrůda nemá nějaké zvláštní požadavky. [2]
-
3Lehce zalejte kořeny rostliny a v případě potřeby je upravte. Kořeny by měly být stále vlhké, ale ne promáčené. Pokud jsou kořeny spleteny k sobě, opatrně je rozpleťte, aby byly co nejvíce roztažené. [3]
- Některé sazenice se prodávají s malým množstvím hlíny okolo kořenů. Snažte se zajistit, aby hlína na kořenech zůstala.
-
4Vyberte si vhodné místo pro zasazení borovice. Každá borovice potřebuje spoustu místa. Okolo ní nesmí být žádné malé rostliny a pod zemí žádné kořeny. Vyberte si místo, na kterém bude na borovici svítit slunce pouze v chladnějších hodinách dne.
- Pokud nemůžete borovici zasadit do stínu západní stranou, níže naleznete instrukce pro vytvoření stínu.
- Směs písku je pro borovice nejlepší, ale pokud je hlína spíše jílovitá, měli byste ji míchat pouze s organickým mulčem. [4]
- Vyberte si místo, kde je hlína dobře odvodněná. Třiceticentimetrová díra plná vody by se měla vyprázdnit během 12 hodin. Když se to nestane, budete muset nainstalovat odvodňovací systém.
-
5Vyberte si den vhodný pro sázení. Nezasazujte borovice za větrného, suchého, nebo parného dne. Hlína by neměla být mokrá ani ledová, ale neměla by být ani příliš suchá. [5]
-
6Vykopejte díru větší, než je kořenový systém rostliny a naplňte ji horní hlínou. Horní hlína je nejkvalitnější, takže jí dejte na dno díry alespoň 10 cm. Díra musí být tak velká, aby se do ní kořeny borovice vešly i po přidání hlíny. [6]
- Varování: Dejte si pozor, abyste při kopání hlubokých děr nenarazili na podzemní kabely.
- Zasazujte stromy na stejnou úroveň, v jaké byly ve školce. Pokud si nejste jistí, je lepší zasadit strom výše, než níže.
-
7Sejměte ze sazenice plátno nebo květináč. Plátno a další odbouratelné materiály můžete sice zasazovat do země spolu s rostlinou, ale je mnohem lepší ho sundat, aby se kořeny mohly rozrůst.
-
8Oparně vložte kořeny borovice na dno díry a přikryjte je hlínou. Zaplňte celou díru a jemně hlínu udusávejte lopatou, ne nohou.[7] Po zaplnění by díra měla být srovnaná s okolní hlínou, nebo o něco nižší (pokud žijete v suchém podnebí), aby se voda dostala až ke kořenům.
- Požádejte někoho, aby vám sazenici při udusávání hlíny držel rovně.
-
9Borovici jemně podepřete pouze v případě, že nebude sama stát rovně. Podpírání je většinou nutné pouze ve větrných oblastech. Pokud se bojíte, že by vám strom přepadl, podepřete ho jedním nebo dvěma menšími prkny přivázanými provazy a ujistěte se, že strom bude moci kývat ve větru.[8] Nepřivazujte dráty přímo ke stromu.
-
10Chraňte mladé borovice před sluncem. Budete muset borovice chránit před přímým sluncem pomocí sítěk nebo pláten. Nejlepší je zasadit borovici na místo, kde bude mít stín od jiného stromu nebo od nějaké budovy. Stín by měl být na západní straně stromu, kam slunce během dne svítí nejsilněji.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Jak pečovat o sazenici borovice
Metoda 2
-
1Dávejte okolo stromu mulč. Dřevěné piliny jsou levné a k borovicím se hodí. Dávejte je do hloubky několika centimetrů a okolo kmene nechejte trochu volného místa.
- Mulč zabrání bujení plevele a poskytne borovici vhodné podmínky pro růst. Pokud ovšem borovice neporoste, budete muset vytrhat veškerou trávu a plevel z jejího okolí.
- Nedávejte pod mulč plastovou bariéru. Je nutné, aby mulčem prošla voda i vzduch.[9]
-
2Zalévejte borovici podle toho, jakou odrůdu máte, jaké je venku počasí a v jaké hlíně ji pěstujete. Neměli byste ji zalévat stále stejně – všímejte si vlhkosti hlíny. Zde je několik tipů: [10]
- Vlhká hlína, která dobře drží pohromadě, by se zalévat neměla, jinak by se rostlina mohla utopit. Zalévejte pouze suchou hlínu, která se drolí.
- Na podzim borovici zalévejte více, abyste ji připravili na zimu. I v zimě ji čas od času zalévejte, aby neuschla, což se může stát zejména v případě, že strom očekává suché období.
-
3Chraňte borovici před zvířaty. Ochranná vrstva z překližky vám poslouží i proti zvířatům. Pokud žijete v oblasti, kde se vyskytuje hodně jelenů a jiné vysoké zvěře, budete muset sazenici chránit plastovým obalem nebo pletivem. [11]
-
4Chraňte mladé borovice před škůdci. Borovice mohou přilákat řadu hmyzích škůdců, včetně nosatců, otravného hmyzu, jako je kůrovec, a brouci, kteří šíří háďátko borovicové. Zatímco tito škůdci mohou nebo nemusí strom zabít, všichni mu mohou způsobit značné škody. Buďte aktivní a snažte se chránit své stromy.[12]
- Mnozí škůdci mohou být chemicky kontrolováni postřikem sazenic insekticidem a fungicidem. Stromy mohou potřebovat opakované aplikace, které zabijí škůdce, protože larvální stadium hmyzu žije pod kůrou a není zasaženo.
- Můžete také odvrátit škůdce dobrou péčí. Udržujte své stromy zdravé, protože je méně pravděpodobné, že škůdci napadnou zdravé mladé stromky. Sázejte rostliny do střední půdy, podpoří to intenzivní růst kořenů a často svou výsadbu kontrolujte, odstraňte odumřelé nebo umírající výhony.
- Zdá se, že výsadba některých odrůd borovice (tj. borovice bílé) se stromy s tvrdým dřevem nebo do podrostu z tvrdého dřeva je chrání před kůrovci rodu Dendroctonus.
- Často je nejlepší odstranit poškozené stromy, které budou před škůdci zranitelné. Vždy také odstraňte a zničte stromy zabité hmyzem.
-
5Prořezávejte pouze mrtvé a nemocné větve. Není nutné prořezávat zdravé části stromu. Zbavujte se pouze nemocných a mrtvých konců větví a neodřezávejte je celé od kmene. [13] Follow the instructions in the article How to Prune a Tree carefully to avoid damaging your pine.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Sázení borovic ze semen
Metoda 3
-
1Uvědomte si, že vám tato metoda zabere spoustu času. Pěstování borovic ze semen trvá dlouho a není zaručeno, že se vám to podaří. Budete si muset sehnat semena v době, kdy jsou borovice zralé, tedy na podzim. Záleží na tom, jakou odrůdu chcete pěstovat a v jakém podnebí žijete – budete si semena muset připravit 30-60 dní před zasazením do květináčů. Porostou vám velmi pomalu a bude trvat i rok, než je budete moci přesadit do země. [14]
- Většina odrůd zraje mezi srpnem a říjnem, ale některé druhy (například skotská borovice) se dají použít až do března. [15] Záleží také na místním klimatu. Přečtěte si popisy zralých šišek, abyste věděli, co máte hledat.
-
2Posbírejte si velké šišky borovic. Najdete malé samčí šišky a velké samičí šišky. Pouze v samičích šiškách jsou semena. Vyberte si co největší šišky s neotevřenými šupinami. Když jsou šupiny otevřené, semena již vypadla. [16]
-
3Rozložte šišky na suché teplé místo, ideálně na přímé slunce a nechejte je vyschnout, aby se šupiny otevřely. Můžete je rozložit i ve vytopené místnosti, ale neměli byste je vystavovat teplotám nad 45 stupňů Celsia. [19]
-
4Vytáhněte z šišek semena. Pod každou šupinou šišky by mělo být jedno nebo dvě semena, která někdy mají „křidélka,“ aby ve větru létala. Zatřeste šiškami na tácu s jemnou látkou, semena na ni vypadají.
- Vyklepejte semena z šišek na tác.
- Přichycená semena z šišek vytáhněte pinzetou.
-
5Dejte semena do čiré nádoby s vodou na 24-48 hodin. Použijte vodu o pokojové teplotě. Kromě toho, že semena potřebují vodu k tomu, aby mohla růst, tím také otestujete, zda jsou semena použitelná. Kvalitní semena by se měla pomalu potopit na dno nádoby. Prázdná, nepoužitelná semena se budou vznášet na hladině. [20]
- Otevřete jedno nebo dvě z největších semen, které plavou na hladině a přesvědčte se, zda jsou skutečně prázdná. Pokud jsou plná, budete muset počkat ještě déle, než se potopí i ostatní semena.
- Až se semena potopí, vyhoďte ta, která zůstanou na hladině.
- Někdy je dobré vložit pytlík se semeny pod tekoucí vodu, která z nich odstraní plísňové spory. [21] Pokud toho chcete dosáhnout také, vyměňujte vodu v nádobě každých 12-24 hodin.
-
6Určete si, kde budete semena před zasazováním skladovat. Čerstvá semena získaná na podzim byste měli zasadit ihned, ale i těmto semenům prospěje, když jim připravíte vhodné prostředí pro vyklíčení. [22] Když budete semena skladovat tímto způsobem, napodobíte ideální podmínky stratifikace.
- Každé odrůdě se daří v jiných podmínkách. Najděte si informace o vaší odrůdě a vyhledejte si, jak dlouho stratifikace trvá. Pokud nemáte tuto možnost, zkuste metody uvedené níže a pravidelně kontrolujte průběh klíčení.
- Obecně platí, že borovice, které rostou v níže položených teplejších oblastech nevyžadují příliš dlouhou stratifikaci a můžete je skladovat v pokojové teplotě, zatímco borovice z vlhčích a studenějších klimat nevyrostou, když je nebudete skladovat ve vlhkém a chladném prostředí. [23]
-
7Pokud máte malé množství semen, skladujte je mezi vlhkými papírovými ubrousky. Pokud máte jen hrst semen, tato metoda bude nejjednodušší. [24] Stack paper towels until the stack is 1/8 to 1/4 inch thick (3 to 6 mm). Naskládejte si na sebe ubrousky tak, aby vznikla asi 5mm vysoká hromádka. Potom je důkladně navlhčete a chvíli je držte ve vertikální poloze, aby odtekla přebytečná voda. Položte semena na jednu polovinu ubrousků a přikryjte je druhou polovinou. Potom ubrousky vložte do uzavíratelného sáčku a dejte je do lednice (asi 5 stupňů Celsia).
- Měli byste do sáčku vložit brčko nebo nějakou tenkou trubičku, aby se do něho dostal vzduch a semena měla dostatek kyslíku. [25]
- Poznámka: některé druhy je lepší nejprve několik týdnů skladovat na teplém a tmavém místě. [26] Délka trvání této fáze se liší podle odrůd, takže si vyhledejte konkrétní informace.
-
8Pokud máte hodně semínek, skladujte je v sáčku z jemné látky. Ihned po namočení dejte cca 200g semínek do pytlíku z jemné látky a pytlík zavažte. [27] Pověste pytlík tak, aby z něho mohla odkapat přebytečná voda. Potom k tomuto pytlíku přivažte větší igelitový sáček, aby do něho voda mohla odkapávat i nadále. Oba sáčky potom vložte do lednice.
- Poznámka: Pokud víte, jakou odrůdu borovice máte, vyhledejte si na internetu konkrétní informace o stratifikaci. Možná bude nutné semena před přesunem do lednice nejprve nějakou dobu uložit na teplém místě.
-
9Každý týden semena kontrolujte, zda klíčí. Semeno, které začíná klíčit, se otevře a vyroste z něho malý kořínek. Může to trvat 3 týdny, ale i několik let (i když byste semena před zasazováním nikdy neměli skladovat tak dlouho). [28]
- Semena, která nevyklíčí během několika týdnů, byste měli nechat vyschnout a potom celý postup zopakovat.
- Pokud sezóna skončí, nebo pokud si chcete semena schovat na následující rok, nechejte je vyschnout tak, aby byla pouze mírně vlhká a skladujte je v lednici. Pravidelně je kontrolujte, abyste měli jistotu, že nezačnou klíčit.
-
10Zasaďte semena do květináče a použijte hlínu určenou pro borovice. Semena borovice byste neměli zasazovat do běžné hlíny, jinak by mohla dostat infekci. Kupte si plastové trubice pro zasazování borovic, které se skvěle hodí pro dlouhé kořeny těchto stromů. [29] Bude vám ale stačit i běžný květináč.
- Místo obyčejné hlíny si kupte zeminu určenou pro pěstování borovic, nebo si ji vytvořte sami – smíchejte si 80% smrkové kůry s 20% rašeliníku. [30]
- Zatlačte semena těsně pod povrch hlíny špičatým kořenem směrem dolů.
- Pokud borovice pěstujete uvnitř, dejte je na stůl, aby se k nim nedostali hlodavci.
-
11Pečujte o sazenice. Řiďte se pokyny z předchozí sekce. Když budete sazenice správně zalévat a chránit je před sluncem, stromy budou připraveny k přesazení do země za jeden nebo dva roky (podle odrůdy).
- Borovice nejlépe rostou na slunečných místech, ale sazenicím může slunce ublížit, takže byste je měli dát někam, kde na ně přes poledne slunce nebude svítit přímo.
- Sazenice by měly být vlhké, ale ne promočené.
- Opatrně přesaďte sazenice do větších květináčů, jakmile vyrostou do výšky 5 cm, nebo 10-15 cm (pokud je máte ve středně velkém květináči).
Reklama
Tipy
- Poraďte se se zkušenými zahradníky na internetu nebo v obchodě s potřebami pro pěstitele a zjistěte si, jaký druh borovice máte. Pomůže vám to určit, jak o strom pečovat, což se hodí zejména pokud pěstujete borovice ze semene.
- Na internetu si můžete vyhledat seznam běžných problémů při pěstování borovic, jak rozeznat nemocný strom a jak jej léčit.
- Borovice jsou sice neopadavé, ale na podzim z nich přesto opadávají některé jehlice. Nemusíte si kvůli tomu dělat starosti – pokud se to stane pouze na podzim, je vše v pořádku.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
Pro sazenice:
- Piliny nebo mulč
- Lopata
- Klacky a provazy (většinou není nutné)
- Stínidlo (pokud strom není přes den v přirozeném stínu)
- Pletivo (pokud je nutné strom chránit před zvířaty)
Pro semena
- Šišky
- Papírové utěrky
- Plastový uzavíratelný sáček
- Lednice nebo chladné prostředí
Varování
- Mnoho lidí skladuje semena ve směsi písku a rašeliníku, ale v takovém případě existuje vysoké riziko infekce.
- Borovice nepotřebují hnojivo. Když se ho přesto rozhodnete použít, dejte si pozor, abyste strom nespálili. Kupte si hnojivo, které vám doporučí v zahradnictví a řiďte se doporučeným dávkováním.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.pinetum.org/Lovett/planting.htm
- ↑ http://library.rawlingsforestry.com/ncdfr/recommendations_for_planting_tree_seedlings/
- ↑ http://www.pinetum.org/Lovett/planting.htm
- ↑ http://www.pinetum.org/Lovett/planting.htm
- ↑ http://library.rawlingsforestry.com/ncdfr/recommendations_for_planting_tree_seedlings/
- ↑ http://www.pinetum.org/Lovett/planting.htm
- ↑ http://www.colostate.edu/Depts/CoopExt/4DMG/Trees/command.htm
- ↑ http://www.colostate.edu/Depts/CoopExt/4DMG/Trees/command.htm
- ↑ http://www.colostate.edu/Depts/CoopExt/4DMG/Trees/command.htm
- ↑ http://www.colostate.edu/Depts/CoopExt/4DMG/Trees/command.htm
- ↑ http://www.pinetum.org/Lovett/planting.htm
- ↑ https://entomology.ca.uky.edu/ef437
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/430/430-457/430-457.html
- ↑ http://www.pinetum.org/advice.htm
- ↑ http://learningstore.uwex.edu/assets/pdfs/G1649.pdf
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-pine-trees-from-seed-zm0z13onzsor.aspx#axzz369I74DOP
- ↑ http://learningstore.uwex.edu/assets/pdfs/G1649.pdf
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-pine-trees-from-seed-zm0z13onzsor.aspx#axzz369I74DOP
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-pine-trees-from-seed-zm0z13onzsor.aspx#axzz369I74DOP
- ↑ http://www.pinetum.org/advice.htm
- ↑ http://csfs.colostate.edu/pdfs/chap2.pdf
- ↑ http://www.ces.ncsu.edu/hil/hil-8704.html
- ↑ http://www.ces.ncsu.edu/hil/hil-8704.html
- ↑ http://csfs.colostate.edu/pdfs/chap2.pdf
- ↑ http://www.pinetum.org/advice.htm
- ↑ http://csfs.colostate.edu/pdfs/chap2.pdf
- ↑ http://csfs.colostate.edu/pdfs/chap2.pdf
- ↑ http://www.pinetum.org/advice.htm
- ↑ http://www.pinetum.org/advice.htm
- ↑ http://christmastree.for.msu.edu/Publications/pdf/Container%20production/containerprod.pdf
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Grow Pine Trees
Español:cultivar pinos
Italiano:Coltivare i Pini
Français:faire pousser des pins
Русский:выращивать сосны
Deutsch:Kiefern anpflanzen
Português:Cultivar Pinheiros
中文:培育松树
Bahasa Indonesia:Menanam Pohon Pinus
العربية:زراعة شجرة الصنوبر
Nederlands:Dennenbomen kweken
日本語:松の木を栽培する
Tiếng Việt:Trồng Cây thông
Stránka byla zobrazena 35 483 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama