Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Brambory jsou potravinou, která spojuje spoustu etnických kuchyní a navíc se velmi snadno pěstuje. Přesuňte se ke Kroku 1 a naučte se to také.

Část 1
Část 1 ze 2:

Výběr správných brambor

 1. 1
  Brambory vybírejte podle doby jejich růstu. Brambory se klasifikují podle času, který potřebují k dozrání. Ten může být ovlivněný počasím.
  • Rané brambory dozrávají po 60-110 dnech. Zasadí-li se ke konci března, vhodné ke sklizni budou typicky koncem června nebo začátkem července. Na výběr máte několik odrůd, například Pentland Javelin, Arran Pilot nebo Dunluce.
  • Pozdní brambory dozrávají po 125–140 dnech, takže pokud sázíte na konci dubna, sklízet můžete uprostřed srpna a tento proces takto opakovat až do října. Tyto odrůdy jsou obvykle výnosnější a mají větší hlízy, které se dají rovnou spotřebovat nebo uskladnit na zimu. Mezi varianty, ze kterých můžete vybírat patří např. King Edward, Kerrs Pink nebo Harmony.
 2. 2
  Sežeňte sadbové brambory podle svého uvážení. Brambory můžete koupit online a nechat si je poslat poštou nebo si je skočte vybrat do místního zahradnictví nebo podobného specializovaného obchodu. Použít ale můžete i brambory, které vám zbyly od nákupu v supermarketu. Takové ale nebudou certifikovány pro nezávadnost a mohli byste si způsobit potíže, pokud byste se rozhodli pěstovat brambory opakovaně na stejném místě. Přenášeli byste choroby z jedné sadby na druhou.
  • Vždy se snažte používat certifikované sadbové brambory. Budete tak mít pod kontrolou možné choroby a viry. Certifikované brambory dostanete ve specializovaném obchodě, zahradním centru nebo je levně pořídíte na internetu. Brambory se nabízejí v různých variantách podle doby růstu.
 3. 3
  Připravte brambory na sázení. Ostrým nožem bez zubů rozkrájejte brambory asi na čtvrtiny a ujistěte se, že žádná z částí nemá více než tři “očka”, tedy malé prohlubně nebo jamky na povrchu. Dejte je na slunné místo a nechte den nebo dva ležet. Prostě dokud nezpozorujete, jak začínají rašit klíčky.
  • Brambory nenamáčejte, i přesto, že vám to možná někdo bude doporučovat. Brambory nemají tuhou slupku, kterou by bylo potřeba změkčovat namáčením tak, jako je to potřeba u některých jiných plodin. Brambory mají dostatek vláhy pro vyrašení výhonků sami o sobě. Namísto abyste tedy slavili úspěch, brambory by mohly po namočení shnít. Je potřeba, aby se krájením odhalené části “zhojily” tak, že na nich vznikne suchá slupka, která je ochrání před hnilobou.
 4. 4
  Zvažte, zda využít bramborové “ovoce” ke kultivaci semen. Některé odrůdy brambor vyženou po zasazení malé, vysoce toxické zelené plody, přičemž každý obsahuje až 300 “skutečných” bramborových semen. Nakrájejte plody nadrobno a namočte je do mísy s vodou; po uplynutí cca jednoho dne se semena oddělí a klesnou na dno.
 5. 5
  Nechte hlízky naklíčit ve skleníku nebo za oknem na parapetu. Můžete k tomu použít prázdné plato od vajec nebo tácy pro sázení semen a hlízy do nich umístit svisle. Jakmile výhonky dosáhnou výšky něco přes centimetr, jsou připravené k výsadbě.
  • Na každém bramboru nechte pouze 2-3 výhonky, ostatní odstraňte.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Výsadba brambor

 1. 1
  Připravte půdu. Brambory můžete sázet přímo do záhonu nebo do květináče na svém zápraží. Dobře poslouží například velké hrnce, do výšky naskládané pneumatiky nebo starý komín. Nejdůležitější je použít zeminu bez jakéhokoli plevele. Měli byste do hlíny přidat trochu kompostu nebo hnoje a obohatit ji tak o důležité živiny.
  • Hlínu připravte dobře uleželým kompostem a přidejte umělé hnojivo s vysokým obsahem draslíku (potaše).
  • Zeminu dobře nakypřete a uvolněte. Brambory vám z tuhé a kompaktní hlíny nevyrostou.
 2. 2
  Vyberte pro sázení vhodnou roční dobu a klima. Načasujte výsadbu na jeden týden nebo dva před posledním mrazem sezóny. Počasí můžete sledovat dlouhodobě na různých internetových stránkách. Chladnější noci zabijí potencionální škůdce a brambory ke svému růstu potřebují sluneční svit prodlužujících se dnů. Jeden příklad z USA-pokud se na pobřeží Virginie sází brambory 17. března (Sv. Patrik), sklízí se v červnu.
 3. 3
  Vyberte vhodné místo na své zahradě. Vyberte prostorné slunné místo, brambory potřebují ke správnému růstu vysoké teploty a spoustu slunečního svitu. Brambory nikdy nesázejte na stinných místech.
  • Každou sezónu měňte místo výsadby, aby měla původní zemina čas na regeneraci, odpočinek a doplnění důležitých živin, hlavně dusík. Místo toho můžete do půdy dodat potřebné živiny i sami, a to aplikací tekutého hnojiva během sezóny a po sklizni.
  • Brambory se dají sázet i do pytlů na brambory nebo do velkých hrnců (květináčů, mís apod.). Opatrně zanořte klíčící hlízy do kompostu do hloubky asi 10 cm s klíčky mířícími vzhůru. Opatrně hlízy zahrňte kompostem. Všechno, co vyžadují k růstu, je dostatek vláhy a světlé místo, kde nezmrznou.
 4. 4
  Vsaďte své sadbové brambory asi 10 cm hluboko. Měli byste je umístit v řadách vzdálených od sebe asi 30 centimetrů. Nahrňte hlínu do řady a navršte ji do jedné dlouhé “krtiny”. Brambory by od sebe měly být dostatečně vzdálené, aby si vzájemně neprorůstaly do kořenů.
  • Dalším metodou jak sázet brambory je jejich rozkrájení na malé kousky, kdy z každého musí vyrůstat alespoň jeden nebo dva výhonky. Potom je opatrně poprášíte zemědělskou sírou a budete se snažit nepolámat žádné výhonky-zpomalili byste tím významně růst. Zasadíte kousky brambor krájením odhalenou dužninou směrem do země a výhonky nebo očka necháte směřovat nahoru asi 7-10 cm pod úrovní země (vámi navršených kopečků).
  • Jakmile začnou vyrážet první lístky nad zem, začněte kolem rostlinek vršit a udusávat hlínu, aby se hlízy nedostaly na povrch. Brambory, které by se dostaly nad zem příliš brzy by byly zelené a tím pádem nejedlé a jedovaté.
  • Pokud se rostlinkám dobře daří a jsou v rozkvětu, můžete jim dodávat tekutá hnojiva. Jakmile rostliny začnou uvadat, je to obvykle čas pro začátek sklizně.
 5. 5
 6. 6
  Zalévejte jen střídmě. Brambory se vyžívají v dobře živené a kypřené půdě, která ale musí být dobře odvodňovaná. Proto brambory zalévejte jen tehdy, když se začínají vysoušet. Ve chvíli, kdy jsou již vyvinuté hlízy, je neudržujte ve vlhku. Brambory sázejte pod vrchol navršených kopečků hlíny, voda tak bude lépe odtékat. Kdybyste je zasadili do úrovně okolní země, neprospívaly by.
  • V letním období je jedno důkladné zalévání týdně více než dostatečné. Pokud je to ale nezbytné, zalévejte častěji. Pokud se vám bude zdát, že listy ovadají, pravděpodobně potřebují více vody. Buďte opatrní a nepřelijte je nebo skončíte s černými brambory.
 7. 7
  Skliďte své brambory. Jakmile se začnou blížit první mrazíky, skliďte své brambory a snězte je. Můžete je sklízet v několika stádiích-”mladé” nebo “rané” brambory by měly být připravené ke sklizni asi 7-8 týdnů po výsadbě (když začnou kvést). Několik jich vytáhněte, aniž byste vytrhli stonky a ostatní nechte dorůst do plné velikosti. Podle zežloutnutí listů a jejich ovadnutí poznáte, že je čas na sklizeň.
  Reklama

Tipy

 • Pokud budete sázet brambory koupené v zahradním centru nebo v podobném podniku, ujistěte se, že jsou certifikované proti nemocem.
 • Když necháte nějaké brambory v zemi, objeví se na povrchu příští rok. Může vás to lákat k opětovnému sázení do stejné země, ale to by nebyl úplně dobrý krok-zvýšili byste tím šanci, že brambory chytí nějakou nemoc kvůli vyčerpání živin z půdy. Ideálně byste plodiny pěstované v zahradě měli každý rok přesouvat na jiné místo.
 • Můžete očekávat dvě úrody ročně; jednu v létě (pokud sázíte na jaře) a jednu časně v zimě (pokud sázíte na podzim).
Reklama

Varování

 • Nejezte zelené brambory nebo jejich zelené části-ve větším množství jsou jedovaté.
 • Brambory pěstované v kamenité půdě mívají zvláštní tvar. Pokud tedy chcete stejnoměrné plody, vyberte pečlivě z hlíny všechny větší kameny.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 43 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 827 krát
Stránka byla zobrazena 6 827 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama