Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Buganvílie jsou tropické rostliny, které hýří barvami 11 měsíců v roce, pokud je pěstujete v příhodných klimatických podmínkách. Je to popínavý keř, který šplhá po stěnách a zábradlích. Není-li vystaven příliš chladným teplotám, každý rok znovu vyroste. Přečtěte si náš článek a naučte se, jak buganvílie zasadit a jak o ně pečovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Sázíme buganvílie

Stáhnout PDF
 1. 1
  Rozhodněte se, zda chcete rostlinu zasadit do země, nebo ji pěstovat v květináči. Buganvíliím se daří na místech, která jsou teplá a relativně suchá. Pokud chcete mít buganvílii celý rok venku, měli byste žít minimálně ve středomořském podnebném pásu. V chladnějších, vlhčích zónách samozřejmě můžete buganvílie také pěstovat, ovšem v květináči a za předpokladu, že je na zimu přemístíte dovnitř.[1]
  • Aby buganvílie dobře prospívala, neměla by noční teplota klesnout pod 15°C a denní přesáhnout 37°C.
  • Buganvílie mohou přezimovat ve sklepě nebo na jiném místě, kde je slabé světlo.
 2. 2
  Najděte si na zahradě slunné místo. Buganvílie jsou světlomilné rostliny a nejlépe se jim daří na stanovištích obrácených k jihu (na jižní polokouli k severu), s přímým slunečním svitem. Potřebují nejméně 5 hodin přímého slunce denně.
 3. 3
  Zvolte stanoviště s bohatou půdou, která má dobré odvodňovací vlastnosti. Buganvíliím se příliš nedaří v půdě, která zadržuje vodu, ověřte si tedy tenhle aspekt raději předem. Půda by měla být lehce kyselá, s pH mezi 5,5 a 6,0.
  • Potřebujete-li pH půdy zvýšit, přidejte drcenou síru.
  • Pro pěstování v květináči zvolte již namíchaný substrát s vhodným pH.
 4. 4
  Zasaďte buganvílii. Vykopejte díru, do které se vejde kořenový bal rostliny. Nasypte do ní trochu hnojiva s vysokým obsahem fosfátů - podpoříte tak růst kořenů a květů. Vytáhněte květinu z původního květináče a zasaďte do připravené jamky. Půdu okolo lehce upěchujte.
  • Chcete-li, aby se buganvílie pnula po zdi nebo jiné opoře, zasaďte ji poblíž. Jak poroste, budete ji muset k pnutí "vytrénovat" - obtočte ji okolo základny vámi vybrané podpěry.
  • Pokud buganvílii pěstujete v květináči, vyberte takový, který má na dně dostatečné množství odvodňovacích děr. Buganvílie nemá ráda "nohy ve vlhku".
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Péče o buganvílie

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zalévejte jen občas. Buganvílie příliš velké množství vody oslabuje, navíc pak vyhánějí místo barevných květů jen zelené listy. Na druhou stranu, pokud necháte hlínu v květináči úplně vyschnout, rostlině ublížíte. Najděte zlatý střed - dostatek vody, aby byl substrát stále vlhký, ale ne tolik, že rostlina bude sedět ve vodě.
 2. 2
  Pravidelně hnojte. Každých několik měsíců rostlině dopřejte dávku hnojiva s vysokým obsahem fosfátů, aby hezky kvetla. Když budete hnojit častěji, hrozí, že buganvílie poroste příliš divoce. Jestliže se vám zdá, že se nekontrolovatelně rozrůstá, hnojení omezte.[2]
  • Hnojte alespoň jednou do roka, začátkem jara, aby se růst dostal do správného tempa.
 3. 3
  Na zimu přemístěte buganvílii do místnosti. Žijete-li v oblasti, kde jsou tuhé zimy, a pěstujete buganvílii v květináči, dejte ji na zimu do bytu. Mrazy a nízké teploty by nepřežila.[3]
 4. 4
  Rostliny prořezávejte. Buganvílie rostou rychle a silně, potřebují tedy pravidelnou údržbu, aby měly stále hezký tvar. Až rostlina odkvete, o pár centimetrů větve zkraťte. Podpoříte tím zdravý růst na jaře.[4]
  • Při prořezávání noste ochranné rukavice. Míza z buganvílie může citlivějším lidem podráždit pokožku, podobně jako americký jedovatec kořenující ("poison ivy").
 5. 5
  Naučte buganvílií růst s oporou. Buganvílie se potřebuje opírat o zeď, plot, nebo jinou podpěru. Nad místo, kde chcete buganvílii pěstovat, můžete také zavěstit několik drátů nebo provázků, mezi které větve vpletete v pravidelných intervalech. Až začne buganvílie kvést, vplétejte její větve nadále do drátů, aby se hezky pnula po zdi nebo jiném vybraném povrchu..
  Reklama

Tipy

 • Nepřehánějte to se zaléváním - rostlina málo pokvete a v horším případě může začít hnít a uhynout.
 • Výhodu buganvílie je, že je poměrně odolná proti škůdcům. Problémem mohu být snad jen červi, mšice nebo svilušky.
Reklama

Varování

 • Při prořezávání noste dlouhé rukávy a ochranné rukavice.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hnojivo s vysokým obsahem fosfátů

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 33 034 krát
Stránka byla zobrazena 33 034 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama