Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čerstvý meloun cantaloupe, nebo česky také kantalupe, přímo z vaší zahrádky je jedním z nejlepších letních potěšení. Existuje široké spektrum různých odrůd, ale nic se nevyrovná klasické Hale's Best, kterou zahrádkáři pěstují již dlouhá léta. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, musíte se naučit připravit správně půdu pro sázení, starat se o rašící melouny a identifikovat běžné problémy, které se mohou v průběhu růstu objevit. S takovými vědomostmi nic nebrání tomu, abyste si úspěšně vypěstovali vlastní cantaloupe. Přejděte ke Kroku 1 a zjistěte více.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava půdy a výsadba

 1. 1
  Vyberte otužilou odrůdu, vhodnou pro klima vašeho regionu. Melouny cantaloupe jsou dostupné v tuctech různých kultivovaných a šlechtěných odrůd a nejlépe se jim daří v horkém podnebí, kde teplo vydrží konzistentně alespoň 2-3 měsíce. Cantaloupe zbožňují písčité a jílovité půdy s dobrým odvodňováním a pH okolo 6.
  • Mezi odrůdy vhodné pro pěstování v chladnějších klimatech patří Hale's Best, Sarah's Choice nebo Eden's Gem. Odrůdy ceněné pro svou výraznou chuť jsou Hearts of Gold, Ambrosia, Athena a Honey Bun.
  • Zvláštní pozornost věnujte informacím o době potřebné k dozrání, které jsou uvedené na obale se semínky. Pokud nechcete kupovat sazenice a toužíte po pěstování melounů cantaloupe z vlastních semen, dbejte na dodržování informací uvedených na obalech, které vám poradí, jak se starat o ochranu rostlin a jak dlouho trvá běžné zrání vámi zvolené odrůdy.
  • Jestliže jste se po ochutnání koupeného melounu zamilovali do jeho delikátní chuti a chtěli byste si přesně takový sami vypěstovat, naberte semena z dužniny, na dva dny je namočte do studené vody a potom je důkladně osušte papírovou utěrkou. Skladujte je v čisté sklenici na chladném, tmavém místě, dokud nebudete připraveni na výsadbu. Ačkoli je možné takto uskladněná semena sázet i po dvou letech, nejlepší je vysadit je do jednoho roku od uskladnění.[1]
 2. 2
  Vyberte pro své melouny vhodné místo. Nejdůležitějším prvkem celého sázení melounů cantaloupe je teplá půda a dostatek místa. Šlahouny potřebují prostor pro své rozšiřování nezávisle na tom, jestli je chcete nechat růst při zemi nebo pnout po mřížích či pergole. Proto budete potřebovat poměrně široký záhon, v závislosti jak velkou úrodu plánujete sklízet a kolik rostlin chcete sázet.
  • Běžnou chybou je strach z toho, že se cantaloupe bude křížit s ostatními rostlinami ze stejné skupiny, jako jsou okurky, jiné melouny, tykve nebo dýně. Nebude. Nemějte vůbec obavy z výsadby cantaloupe do blízkosti jiných pnoucích rostlin ve stejné části záhonu. Většina podivně chutnajících melounů cantaloupe není výsledkem nechtěného křížení, ale častokrát spíše environmentálních faktorů a dalších problémů. [2]
 3. 3
  Připravte půdu. Záhon rovnoměrně pokryjte vrstvou kompostu nebo dobře uleželého hnoje a vytvořte tak výživné místo pro své melouny. Vhodné je počítat s vrstvou 15-20 centimetrů dobře nakypřené zeminy plus několika dalšími centimetry zmíněného hnojiva.
  • Půdu začněte kultivovat jejím zkypřením do hloubky alespoň 30 centimetrů, dobře ji provzdušněte a promíchejte, odstraňte veškeré kameny, větvičky a další tvrdé předměty. Potom do půdy vmíchejte silnou vrstvu hnoje a na závěr na vrch rozprostřete menší vrstvu kompostu a nahraďte jím vrchní vrstvu hlíny, kterou jste vykopali. Cantaloupe nejlépe rostou na hromádkách, lehce vyvýšených nad okolní povrch, proto se nijak nezdráhejte vytvořit po celém záhonu jakési boule.
  • Záhony se před výsadbou běžně pokrývají tenkou plastovou vrstvou nebo látkou pro zabránění růstu plevele, aby se půda rychleji zahřála. Teplá půda je pro zdravý růst cantaloupe velmi důležitá, a proto zvažte položení této vrstvy také.[3]
 4. 4
  Zvažte pěstování cantaloupe melounů ve vnitřních prostorech. Pokud znáte přesné datum posledních zimních mrazíků, výsadba melounů bude otázkou chviličky. Ideálně byste je měli sázet deset dní před posledními mrazy sezóny, těsně před začátkem teplého období. Předpěstování melounů ve vnitřním prostředí je pro zdravý a příznivý růst velmi vhodné, protože určení data posledních mrazů může být poměrně složité.[4]
  • V chladnějších klimatických podmínkách vysaďte melouny cantaloupe uvnitř asi měsíc před plánovanou venkovní výsadbou. Vsaďte je to biologicky rozložitelných květináčů pro sazenice, naplněných vhodným substrátem. Při přesazování nebudete moci narušit jemný systém kořínků, který se vyvinul procesem klíčení a proto je velmi důležité, abyste semena sázeli skutečně do biologicky rozložitelných květináčů a ne do těch z pálené hlíny. Substrát potom štědře zalijte, ale nepřežeňte to, aby v něm voda nestála. Před venkovním vysazením by už rostlinky měly mít několik vyspělých lístků.[5]
  • Pokud se chystáte pěstovat cantaloupe v teplejších klimatických podmínkách, můžete je vysadit rovnou do hlíny, jakmile její teplota stoupne alespoň na 18°C. Předejdete tím slabému procesu klíčení.
 5. 5
  Pro výsadbu vytvořte v záhoně z hlíny hromádky. Jak už jsme se zmiňovali, cantaloupe by měly být vysazeny v řadách do vyvýšených boulí, které od sebe budou vzdálené asi 30 centimetrů. Jednotlivé řady by od sebe potom měly být vzdálené cca 1.2 metru.
  • Někteří pěstitelé preferují pnoucí cantaloupe a jednotlivé rostliny směřují k růstu po různých tyčích a mřížových konstrukcích tak, aby zrající melouny udrželi od země. To je ale obvykle udržitelné jen u menších melounů. Pokud plánujete cantaloupe také pnout, ujistěte se nejprve, že pro svou odrůdu máte dostatek místa (viz níže).
 6. 6
  Zasaďte své melouny cantaloupe. Vyčkejte, než se země ohřeje alespoň na 18°C, což někdy bývá až po posledních mrazech. Podle regionu, ve kterém žijete, to může být dříve či později během pěstební sezóny.
  • Pokud jste začali s pěstováním ve vnitřních prostorech, zasaďte vaše rostlinky v biologicky rozložitelných květináčích doprostřed připravených hromádek hlíny, co nejblíže středu je to možné. Potom půdu důkladně zalijte.
  • Pokud ale sázíte přímo semena, dejte jich do každé hromádky 5 do hloubky asi 2-3 cm a 40 centimetrů vzdálených od sebe. Jednotlivé řady by měly být vzdálené asi jeden metr.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Péče o cantaloupe

 1. 1
  Zalévejte důkladně, ale střídmě. Půdu v okolí mladých melounů udržujte vlhkou, ale nesmí v ní stát voda. Zalévat byste měli jednou nebo dvakrát týdně. V obdobích velkého sucha můžou být cantaloupe poměrně citlivé a budou vyžadovat více vody. Proto dejte na svůj úsudek a pečlivě rostlinky zkoumejte, jestli vypadají zdravě a nepotřebují zalévat víc.
  • Melouny potřebují k vyrašení více času, ale většina jejich cukernaté chuti může být odhalena i z pouhých listů. To, že ještě žádné melouny nevidíte proto neznamená, že byste nemohly zjistit, jak budou chutnat. Dbejte na kvalitu a vitalitu listů: měly by být tmavě zelené s pevnou konstitucí a zdravou barvou. Nažloutlé nebo skvrnité listy můžou značit nedostatek vody nebo nějakou nemoc.
  • V extrémně horkém počasí je pro listy melounu cantaloupe naprosto běžné, že okolo poledne zvadnou a zůstanou tak až do večerních hodin. Není to známka toho, že byste měli okamžitě začít více zalévat, ale toho, že byste měli pozorovat kvalitu listů, ne jejich ohebnost.[6]
  • Zavlažovací "kapkovací" pásky můžou být v zalévání melounů velmi efektivní, ale vystačíte si s obyčejným ručním zaléváním nebo čímkoli, co je vám pohodlné a co odpovídá velikosti vašeho záhonu. Zalévejte půdu v okolí jednotlivých šlahounů a snažte se nepokropit rašící plody.
 2. 2
  Chraňte plody, jakmile začnou růst. Ať už sázíte sazenice nebo přímo semena, je dobré jednotlivé řady zakrýt vzdušnými igelitovými plachtami a udržet tak půdu teplou. Zároveň tím ochráníte rašící plody před hmyzem. Můžete použít několik drátů, které ohnete do oblouku, zapíchnete do země podél jednotlivých řad a vytvoříte tak jakýsi tunel, který potáhnete plachtou.
  • Ve chvíli, kdy přejde hrozba venkovních mrazů a začnou se formovat květy, plachtu stáhněte. Ke květům se tak dostane opylující hmyz.
 3. 3
  Ještě před vyhnáním jednotlivých lián záhon dobře vyplejte. Plení záhonu je rozhodně méně zábavnou činností například v porovnání s kocháním se hustě obrostlými šlahouny, ale je velmi důležité v případě, že se obrostlých šlahounů chcete dočkat. Proto v několika prvních týdnech růstu agresivně vytrhávejte veškerý plevel, na který narazíte. Dáte tak melounům dostatek času, aby vyrostly a dokázaly se poprat s plevelem sami.
  • Jednou z nepříjemných věcí na pěstování melounů cantaloupe ze semen je to, že rostlinky zpočátku neuvěřitelně připomínají jetel, tedy plevel, který je potřeba vytrhávat. Vytrhnout si právě vysazené rostliny by pravděpodobně nebylo příliš dobré a proto si je hned po výsadbě označte třeba nějakými kartami nebo počkejte s plením záhonu až do chvíle, kdy budete schopni rozlišit své cantaloupe od jetele.
 4. 4
  Zvažte, zda cantaloupe nenechat pnout. V závislosti na tom, jaký druh záhonu jste si připravili, není od věci popřemýšlet o pěstování cantaloupe melounů s pomocí mřížových konstrukcí a tyčí, po kterým se budou moct šlahouny pnout. Melouny byste tak drželi nad zemí. Nejefektivnější je pro pěstování melounů plotová konstrukce poměrně nízko nad zemí.
  • K usměrnění šlahounů začněte zapichovat asi 1.2-1.8 metru vysoké tyče do každé připravené hromádky hlíny. Můžete použít silný kovový drát, dřevěné plaňky, silné provázky nebo jakékoli další podobné pomůcky, které půjdou připevnit nad zem a umožní melounům, aby na nich visely.
  • K podepření plodů poskytněte rostlinám něco, na čem si budou moci "odpočinout" a odlehčit tak nesenou zátěž. Podepřete jednotlivé plody například nahromaděním mulče nebo přistavením podstavce ze staré konzervy nebo hrnce. Plody můžete také něčím překrýt a ochránit je před zvířaty.
  • Jakmile začnou rostliny plodit, melouny usazené přímo na zemi budou mnohem náchylnější k hnilobě a ožrání různými zvířaty. Ve vlkhém počasí je vedení melounů po různých konstrukcích dobrou cestou, jak rostliny ochránit před poškozením, a to zejména v pozdních částech sezóny. Není to ale nezbytně nutné. Přesto ovšem vyzvednutí melounů nad povrch země zvažte.
 5. 5
  Pravidelně rostliny hnojte. Během procesu růstu se běžně periodicky aplikují hnojiva na bázi dusíku, a to na rostliny, které ještě neobrostly květem nebo na ty, které se zdají v růstu pomalejší než ostatní. Efektivním vybuzením rostliny může být posypání okolí kořenového systému kávovou sedlinou.
  • Po rozkvětu se cantaloupe běžně hnojí přípravky s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Je třeba ovšem dodat, že dlouhodobější používání hnojiva s vysokým obsahem fosforu může být nebezpečné pro životní prostředí. Snažte se vyhýbat různých postřikům na plevel a dalším chemickým přípravkům. Místo toho v případě potřeby kolem kořenového systému klaďte organický materiál typu kompostu nebo hnoje.
 6. 6
  Těsně před plným dozráním cantaloupe přestaňte zalévat. Přílišné zalévání by mohlo zředit obsah cukru jednotlivých plodů a negativně tak ovlivnit jejich výslednou chuť. Poslední týden před sklizní melounů proto vynechte zalévání.
  • Ve chvíli, kdy je cantaloupe meloun akorát zralý, trochu napraskne v místě, kde začíná jeho stonek. Pokud meloun samovolně odpadne úplně, je přezrálý.[7] Zralý meloun také poznáte podle charakteristické pižmové vůně, která se z něj bude linout. Cítíte-li cantaloupe, je připravené ke sklizni.
  • Většina odrůd melounů cantaloupe dozrává do čtyř týdnů po vyrašení plodů. Pro přesné informace týkající se vaší odrůdy čtěte příbalové letáky nebo instrukce na obale z vašich semen.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Řešení problémů melounů cantaloupe

 1. 1
  Naučte se rozpoznávat běžné zamoření škůdci. Šlahouny vašich rostlin cantaloupe jsou obzvláště náchylné pro napadení škůdci, protože rostou přímo na zemi. Hrozí jim napadení roztoči, vrtalkami a dalším hmyzem. Obavy můžete vyřešit tím, že se naučíte rozpoznávat jednotlivé symptomy a určovat, jestli máte co do činění s vážným problémem nebo zanedbatelnou nepříjemností.
  • Uzlování kořenů a otoky značí hlístice, což je značný problém, kvůli kterému nebudete v této sezóně schopní melouny vypěstovat. Vytahejte zasazené rostliny ze země a vysaďte do ní pro vyčištění žito.
  • Lepivost a uvadání značí mšice, které se dají zlikvidovat různými organickými insekticidy jako jsou například směsi esenciálních olejů s olivovým olejem nebo řadou komerčních přípravků.
  • Děravé listy s různými viditelnými stopami značí vrtalky, což není nic, čeho byste se měli obávat. Tyto škůdci nijak významně vaše plody neovlivní.
  • Listy pokryté žlutou síťovinou značí svilušky a celé rostliny bude potřeba odstranit (pokud je zamoření skutečně značné).[8]
 2. 2
  Rozpoznejte symptomy běžných plísní. Pokud budete o rostliny pečovat a dobře je zalévat, pak budou většinou naprosto v pořádku. Občas se ale může stát, že plody rostoucí nízko u země jsou náchylnější k plísním a jiným nemocem, které mohou celou úrodu zničit, pokud zůstanou neošetřené. Naučte se rozlišovat nejběžnější plísně, abyste dokázali na základě míry jejich rozšíření sami rozhodnout, zda rostliny odstranit nebo začít s fungicidním režimem.
  • Žluté skvrny s ochmýřeným podrostem značí peronosporu (plíseň vinné révy). Obvykle se léčí cholorothalonilem nebo jinými organickými fungicidy, ale pro většinu zahrad to není vůbec nutné. Zajištěním správného pnutí rostlin pomůžete cirkulaci vzduchu a tím i eliminaci možného vzniku této plísně.[9]
  • Zlomené stonky produkující jantarově zbarvenou tekutinu značí černou hnilobu. Jedná se o plíseň, jejímž původcem je hlína, což znamená, že úroda pro tuto sezónu je pravděpodobně zničena. Tuto plíseň ale můžete vyléčit rotováním odrůd okolu záhonu a použitím selektivních fungicidů.
  • Hniloba plodů po dešti značí bílou plíseň. V regionech s těžší půdou je poměrně běžným problémem. Nezalévejte rostliny příliš a zabraňujte hnilobě pokládáním mulče.
 3. 3
  Poznejte, proč v některých případech z lián neraší plody. Po vší té práci s přípravou půdy pro sázení cantaloupe není snad nic, co by vás frustrovalo víc, než změť šlahounů, z kterých nevyroste ani jeden meloun. Poučením se z takového nezdaru se vám to však už příště nemůže stát. Většina problémů s plozením melounů vzniká ze dvou důvodů:
  • Nedostatek opylujícího hmyzu může vést ke zdravě vypadajícím liánám, ze kterých vám ale nic nevyroste. Cantaloupe produkuje samčí a samičí květiny a opylování hmyzem je velmi důležité pro to, aby začaly plodit melouny. Pokud cantaloupe pěstujete ve skleníku nebo jsou ve vaší oblasti včely spíše vzácností, budete muset opylovat své rosliny ručně.
  • Nesprávná teplota půdy může rostliny nutit produkovat pouze samčí květy a pro rostlinu je pak velmi náročné plodit melouny, a to i přesto, že opylujícího hmyzu je více než dostatek. Ujistěte se proto, že své rostliny budete sázet až ve chvíli, kdy teplota země stoupne nad 18°C.
  • Pokud vaše rostliny nemohou plodit, i když se o ně ukázkově staráte, zkuste do záhonu, ve kterém plánujete melouny pěstovat další sezonu, zasadit žito a půdu tak vyčistit alespoň měsíc před výsadbou cantaloupe.
  Reklama

Tipy

 • Někteří zahrádkáři doporučují odstranit každé dva týdny všechny rašící plody, kromě jednoho. Rostlina tak bude veškerou energii soustředit do tohoto plodu, který bude mít ve výsledku sladší a plnější chuť.
Reklama

Varování

 • Listy cantaloupe můžou být napadeny hmyzem a houbami. Kvalita listů velmi přispívá k výsledné sladkosti plodů. Ujistěte se proto, že jsou všechny listy vašich rostlin v dobré kondici.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Bohatou kompostovanou hlínu
 • Mříž nebo tyče
 • Semena nebo sazenice melounu cantaloupe
 • Vodu
 • Hnojivo
 • Mulč
 • Plechovky nebo hrnce
 • Přepravky nebo podobné bedny

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 748 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 5 748 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama