Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Cibule je u zahrádkářů velmi populární zeleninou, jelikož se dá využít mnoha různými způsoby, snadno se pěstuje a nevyžaduje velký prostor. Cibule má navíc velmi krátkou sezónu růstu, což znamená, že ji můžete sklízet již na jaře a následně ji usušit a uskladnit na zimu.

Část 1
Část 1 ze 2:
Příprava na výsadbu

 1. 1
  Vyberte druh cibule, který budete pěstovat. Tak jak to u ovoce a zeleniny bývá, máte na výběr velké množství různých odrůd, přičemž každá z nich je známá díky odlišným vlastnostem. Rozlišujeme tři základní barvy cibulí - bílé, žluté a červené (fialové). Každá z nich má odlišnou chuť. Cibule se navíc dělí do dvou typů podle období svého růstu: dlouhodenní a krátkodenní. Dlouhodenní typ je pojmenován podle toho, že tyto cibule začínají rašit v době, kdy je den dlouhý 14-16 hodin (pozdní jaro/léto), zatímco krátkodenní cibule začínají vyrůstat v zimě a časně na jaře, kdy má den 10-12 hodin.
  • Dlouhodenním typům cibule se daří zejména v severnějších zemích, zatímco krátkodenní cibule dávají přednost růstu v teplejších oblastech.[1]
  • Žluté cibule mají zlatavou barvu a jemně nasládlou chuť. Bílé cibule mají ostřejší a pikantnější chuť než jejich žluté příbuzné, no a konečně červené cibule - ty jsou zbarvené dočervena nabo fialova a pro svou jemnější chuť se častěji používají ve své syrové podobě.
 2. 2
  Rozhodněte, jak budete cibule sázet. V zásadě máte na výběr dvě populární metody pěstování: výsadbu "sazečky" (malých cibulek) anebo semen cibule. Zahrádkáři dávají obvykle přednost sázení cibulek, protože bývají odolnější a zvládají horší počasí lépe než semena. Pokud si ale chcete cibule vypěstovat kompletně od začátku sami a máte trpělivost pro jejich pěstování ze semen, kdy je nejdřív necháte vyrašit v nějakých vnitřních prostorech a následně je přesadíte ven, není důvod, proč se o to nepokusit. [2]
  • Další alternativou výsadby je použití předpěstovaných sazenic (řízků), ovšem tato metoda nebývá vždy úplně úspěšná a je mnohem náročnější než pěstování ze sazečky nebo ze semen.
  • Navštivte místní zahradnictví a nechte si poradit od odborníka, která semena nebo cibulky zvolit pro úspěšné pěstování ve vašem regionu.
 3. 3
  Sázejte ve vhodnou dobu. Náročnost pěstování cibulí se může rázem zvýšit, vysadíte-li je ve špatnou dobu. Pokud je vysadíte v příliš chladném období, můžou uhynout nebo pak na jaře vyplýtvají veškerou energii na růst květů místo samotných cibulí. Jestliže se rozhodnete pěstovat cibule ze semen, vysaďte je někde uvnitř alespoň 6 týdnů před přesazením do venkovních prostor. Cibule můžete vysazovat venku od konce března či začátku dubna nebo v jakoukoli jinou dobu, kdy již teploty nepadají pod -7°C.
 4. 4
  Vyberte vhodnou lokalitu. Cibule sice nejsou nijak zvlášť vybíravé, co se místa výsadby týče, ale jisté preference přece jen mají. Vyberte lokalitu s dostatečným prostorem a přímým slunečním svitem. Když dáte cibulím dostatek místa, dokážou vyrůst do značné velikosti. Pamatujte proto, že čím více místa jim dopřejete, tím více vám vyrostou. Vyhýbejte se místům, na která vrhá stín okolní vzrostlá vegetace.
  • Cibulím se skvěle daří ve vyvýšených záhonech, takže pokud se vám na zahradě nepodaří najít žádné vhodné místo, můžete pro ně vybudovat samostatný záhon (rám naplněný zeminou).
 5. 5
  Přípravte půdu. Chce to sice trochu plánování, ale pokud si připravíte záhon několik měsíců předem, vytěžíte ze své úrody cibulí skutečně maximum. Pokud je to možné, začněte půdu kypřit a hnojit už na podzim. Jestliže je půda vaší zahrady příliš kamenitá, písčitá nebo obsahuje velké množství jílu, vmíchejte do ní trochu půdního substrátu, který vše napraví. Také byste měli změřit pH dané půdy a na základě výsledků testu přidat potřebné složky, které zajistí, aby výsledná hodnota pH byla v rozmezí 6-7.5.
  • Testování a případnou úpravu pH byste měli provádět alespoň jeden měsíc před plánovanou výsadbou, aby měly všechny přidané složky dostatek času projevit své účinky a připravit tak půdu na nové cibulky.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Výsadba cibulí

 1. 1
  Připravte půdu. Jakmile jste připraveni sázet, nakypřete zeminu do hloubky asi 15 centimetrů a přidejte do ní vrstvu fosforečného hnojiva. Růst cibulí podpoříte zejména hnojivem typu 10-20-10 nebo 0-20-0 (dusík-fosfor-draslík). V tuto chvíli byste již měli mít celý záhon řádně vypletý od veškerého plevelu, který by překážel cibulím v růstu.
 2. 2
  Připravte jamky. Cibulky i sazenice sázejte tak, aby na nich neleželo více než 3 centimetry hlíny; jestliže jsou cibulky příliš hluboko v zemi, jejich růst bude zbytečně omezený. Sazečky vysazujte 10-15 centimetrů od sebe. Jakmile cibulky povyrostou, můžete je přesadit dále od sebe, aby měly dostatek prostoru pro růst do větší velikosti.
 3. 3
  Vysaďte cibuli. Semena nebo cibulky vložte do připravených jamek a zakryjte je vrstvou zeminy, zhruba 1.5-3 cm silnou. Použijte nejprve ruce a pak i nohy k pevnému udusání hlíny na povrchu vysazených cibulí - daří se jim totiž lépe v těsné hlíně. Sázení zakončete zalitím záhonu troškou vody a nyní už můžete jen čekat a sledovat, jak se vaše úroda rozrůstá!
  • Cibulové sazenice vyžadují více vody než sazečky či semena, a proto jim dopřejte trochu vody navíc, pokud jste se rozhodli pro tento způsob pěstování.
 4. 4
  Udržujte svůj cibulový záhon. Cibule jsou sice odolné co se počasí týče, ale díky svému křehkému kořenovému systému poměrně citlivé na plevel a různé neomalené zacházení. Na jakýkoli prorůstající plevel použijte motyčku - vytrhávání plevele se nedoporučuje, protože byste s ním mohli snadno vytáhnout i kořínky cibulí a narušit tak jejich další růst. Své cibule zalévejte každý týden zhruba 2.5 centimetry vody a jednou měsíčně doplňujte potřebné živiny aplikací dusíkatého hnojiva. Měsíc po výsadbě naneste mezi jednotlivé rostliny vrstvu mulčovací kůry, která udrží potřebnou vlhkost a zablokuje růst plevele.
  • Chcete-li, aby byla cibule více sladká, zalévejte ji o něco více než je běžné.
  • Jakmile začne některá cibule kvést, skliďte ji. Tyto cibule již dosáhly vrcholu a nebudou pokračovat v růstu co do velikosti, ani do chuti.
 5. 5
  Skliďte úrodu. Jakmile vrcholky cibulí zežloutnou, jsou plně dozrálé. V tuto chvíli musíte ohnout nadzemní části cibulí tak, aby ležely přímo na zemi. Zajistíte tím dodatečný přísun živin do vyvíjející se cibule, které by se jinak plýtvaly na růst výhonů. Po 24 hodinách by měly listy zhnědnout, což je známka toho, že můžete cibule vytáhnout ze země. Očistěte je od hlíny a listy zastřihněte na délku zhruba 3 cm. Nyní nechte cibule jeden až dva dny sušit na slunci a potom je přesuňte na suché vnitřní místo a tam je nechte dále schnout.
  • Cibule můžete skladovat v punčochách nebo je rozložte na sušící rošt (vypletený rám), který při sušení umožní dobré proudění vzduchu. Vydrží vám tak mnohem déle a zároveň si zachovají svojí unikátní chuť.
  • Sladké cibule se obvykle kazí rychleji kvůli svému vysokému obsahu vlhkosti, a proto byste je měli zkonzumovat mezi prvními, než se na nich začne tvořit hniloba.[3]
  • Cibule, které začínají vykazovat známky hniloby odstraňte nebo je odstřihněte a okamžitě spotřebujte, než stihnou přenést různé choroby na uskladněnou úrodu v okolí.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete začít s časnou výsadbou, zasaďte cibulky nejprve do květináčů naplněných vlhkým sadebním substrátem, a to nejméně dva týdny před plánovanou výsadbou do venkovního záhonu. Květináče nechte tyto dva týdny uvnitř, aby mohly vyrašit první výhonky a vytvořil se základní kořenový systém, který zajistí, že cibule venku přežijí.
 • Pokud chcete předejít různým chorobám a parazitům, vysaďte do záhonu společně s cibulemi ředkvičky.
Reklama

Varování

 • Různé druhy cibulí vyžadují odlišný přístup, delší či kratší dny a teplejší nebo chladnější klima. Koupíte-li sazečky či semena v lokálním zahradnictví (a nejlépe si necháte poradit), budete mít větší jistotu, že se jedná o druh vhodný pro pěstování ve vašem regionu.
 • Ačkoli jsou cibule obvykle odolné vůči různým škůdcům, někdy můžou podlehnout květilkám nebo podobným kořenovým červům, kteří se jimi živí. Takového problému se ale snadno zbavíte použitím instekticidního mýdla či jiného přípravku - dodržujte instrukce uvedené na obale.


Reklama

O tomto wikiHow

Andrew Carberry, MPH
Spoluautorem článku je :
Odborník na potravinové systémy
Spoluautorem tohoto článku je Andrew Carberry, MPH, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 9 978 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 9 978 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama