X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 9 848 krát
Fíky jsou oblíbené ovoce, které se konzumuje buď čerstvé, nebo sušené a také se přidává do dezertů nebo džemů. Fíky rostou na stromě jménem fíkovník a dobře se jim daří na jihu a západě USA, stejně jako ve středomoří a v regionech severní Afriky, kde je teplé a suché podnebí. Fíky potřebují teplé počasí a spoustu slunce, stromy navíc vyrostou poměrně velké – vyžadují tedy dostatek prostoru, aby se jim dařilo a správně rostly.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Příprava
-
1Vyberte si vhodnou odrůdu fíkovníku. Fíků existuje na trhu spousta druhů, existuje ale několik kultivarů, které jsou oblíbené po celém světě pro svou vysokou odolnost. Zvolte takový, který dobře poroste ve vašem podnebném pásmu a nezapomeňte na odrůdy jako brown turkey, Brunswick, nebo Osborne. Plody fíkovníku mohou mít různé barvy, od zelené přes fialovou až po hnědou. Každý druh také dozrává v jinou roční dobu.[1]
- Zajděte do místního zahradnického centra nebo školky a zeptejte se, zda mají odrůdu, která ve vašem klimatickém pásmu poroste.
- Fíkovníkům se nejlépe daří v horkém, tropickém nebo polopouštním klimatu, takže tam bude také ke koupi nejširší škála druhů. Naopak v místech, kde teplota klesá i pod 4°C bude k dispozici jen několik málo kultivarů.
-
2Zjistěte si, kdy stromy sázet. Všeobecně se doporučuje sázet fíkovníky uprostřed jara. Mladému fíkovníku trvá obvykle dva roky, než začne plodit ovoce. Fíky pak obvykle dozrávají koncem léta a začátkem podzimu. Prořezávat byste fíkovníky měli rovněž v létě, i když je to pro stromy poměrně netypické.
-
3Rozhodněte se, kam stromy zasadíte. Protože fíky jsou poměrně citlivé na teplo a navíc vyžadují péči o kořenový bal, bývá nejsnadnější je zasadit do květináče. Je to navíc dobré i proto, že můžete stromy snadno přesunout na teplejší místo a mít pod kontrolou jejich kořeny. Pokud se ovšem rozhodnete fíkovníky zasadit ven, měli byste dodržet následující podmínky: místo na svahu, obráceném k jihu s minimem stínu a dobrou propustností.
-
4Připravte si půdu. I když fíkovníky nejsou příliš náročné na půdní podmínky, pokud uděláte několik drobných změn, budou prospívat o mnoho lépe. Celkově platí, že fíkovníky mají rády lehce písčitou půdu s pH 7 nebo trochu nižším (zásaditějším). Přidejte do půdy trochu hnojiva v poměru 4-8-12 nebo 10-20-25 mix.[2]Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Sázení stromů
-
1Připravte si místo na sázení. Buď malým rýčem, nebo rukama udělejte malou díru pro fíkovník. Měla by být veliká akorát na to, aby se do ní vešel kořenový bal stromu a hluboký tak, aby bylo zakrytých prvních 2,5 – 5 cm kmene.
-
2Zasaďte stromek. Vytáhněte stromek z nádoby a opatrně ho položte na stranu. Zahradnickými nůžkami odstřihněte přerostlé kořeny na okrajích, protože snižují produkci ovoce. Pak vložte kořenový bal do jámy a kořeny rozprostřete směrem od kmene. Místa mezi stromem a okraji jámy vyplňte hlínou a lehce ji upěchujte.[3]
-
3Zalijte fíkovník. Abyste pomohli nově zasazenému stromku uchytit se, několik dnů ho pořádně zalévejte. Nicméně celkově fíkovníky nepotřebují velké množství vody, takže to nepřehánějte, týden po zasazení úplně postačí středně velká zálivka 1 – 2 krát týdně.
-
4Starejte se o půdu. Pokud jste fíkovník zasadili ven, je důležité dobře pečovat o půdu v místě, kde bude růst. Vytrhávejte plevel, jakmile ho uvidíte a doplňujte půdu hnojivem každé 4-5 týdnů. Můžete také okolo stromu udržovat 10 – 15 cm mulče, kterým rovnoměrně pokryjete půdu.
- Mulčování v létě pomůže udržet v půdě vláhu. V zimě zase mulč ochrání kořeny fíkovníku před mrazem.
-
5Podle potřeby fíkovníky prořezávejte. Druhý rok v létě fíkovník prořežte, první léto to není nutné. Ponechte jen 4 nejsilnější větve, které budou plodit ovoce. Až strom dospěje, každé jaro ho znovu prořezávejte, dřív než začne plodit fíky.
-
6Skliďte ovoce. Až budou fíky uzrálé, začněte se sklizní. Podobně jako broskve fíky nedozrají, pokud je utrhnete nezralé. Dobře zralý fík je trochu měkký a u stopky zakřivený. Barva plodů je různá, a záleží na konkrétní odrůdě, fíky se vyskytují v celé řadě odstínů. Fíky ze stromu češte opatrně, abyste je nepoškodili a nepomačkali.
- Při sklízení fíků noste rukavice, protože ze stromu se uvolňuje bílá míza, která může podráždit vaši pokožku.[4]
Reklama
Tipy
- Nepoužívejte hnojivo s příliš velkým obsahem dusíku.
- Sbírejte zralé ovoce, jinak začne přitahovat hmyz a jiné živočichy.
- Pěstování fíků na svahu, obráceném k jihu, vám přinese výhodu přímého slunce, navíc ochrání fíky před zimními mrazy.
- Sušené fíky můžete připravit tak, že je necháte 4 – 5 dní na slunci nebo je dáte na 10 – 12 hodin do sušičky. Sušené fíky vydrží až 6 měsíců.
Reklama
Varování
- Při prořezávání a sklizni fíků raděj noste rukavice. Fíky vylučují mlékovitou mízu, která může podráždit kůži.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Grow Figs
Русский:вырастить инжир
Português:Cultivar Figos
Français:faire pousser des figues
Italiano:Coltivare i Fichi
Nederlands:Een vijgenboom in je tuin laten groeien
Español:cultivar higos
Bahasa Indonesia:Menanam Tin
العربية:زراعة التين
हिन्दी:अंजीर (Figs) उगायें
ไทย:ปลูกมะเดื่อ
Tiếng Việt:Trồng Cây sung
Stránka byla zobrazena 9 848 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama