Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Floxy jsou voňavé letní květiny, které se hodí na každou zahradu. Některé kultivary, jako je například plazivý, lesní nebo mechový flox rostou nízko nad zemí a často se používají jako půdopokryvné rostliny. Jiné druhy, například zahradní a luční flox, vytvářejí vysoké rostliny, které se často pěstují na okrajích záhonů a u plotů v zahradách. Vyberte si takový druh, který je nejvhodnější právě pro vaší zahradu a užijte si krásné květy ve tvaru hvězdičky po celé léto. Přečtěte si náš článek a naučte se, jak floxy správně pěstovat.

Část 1
Část 1 ze 2:
Sázíme floxy

 1. 1
  Rozhodněte se, jaký druh floxu chcete pěstovat. Všechny druhy floxů kvetou v široké škále barev od bílé , přes růžovou, červenou, levandulovou nebo dokonce modrou. Různé druhy se pak hodí pro různé podmínky. Rozmyslete se dobře, abyste se rozhodli, který druh je ten pravý pro určitou zahradní zónu.[1] Kupte si hrnkované sazenice floxů v zahradním centru nebo v místním zahradnictví. Sázet je můžete po celé léto. V dobrém zahradnictví vám jistě poradí, které druhy nejlépe prospívají ve vašem okolí.
  • Zahradní a luční floxy se hodí na okraje zahrady a k plotu, protože vyrostou poměrně vysoké a široké.[2]
  • Nízké druhy floxů se nejlépe hodí jako půdopokryvné rostliny na stinných místech, obzvlášť proto, že většina je odolná plísni.
  • Také si můžete objednat rostliny s kořenovým balem poštou , ale myslete na to, že tyto sazenice je nejlépe sázet na jaře.
 2. 2
  Vyberte si místo, kam flox zasadit. Floxy jsou odolné květiny, které nevyžadují příliš péče a daří se jim na mnoha místech. Většina druhů floxů dává přednost plnému slunci, ale některé snášejí i částečné zastínění nebo nepřímé sluneční světlo. Zjistěte si, jaká lokalita nejlépe vyhovuje kultivaru, který jste si vybrali.
  • Floxy, které rostou ve stínu, mají obvykle méně květů. Nesou také větší riziko napadení chorobami, takže pokud se rozhodnete zasadit floxy ve stínu, vyberte si druh, který je odolný proti plísním.
 3. 3
  Najděte půdu, která je vlhká, ale dobře propustná. Floxy potřebují spoustu vláhy, aby dobře prospívaly, ale nikdy by neměly sedět ve vodě. Propustnost půdy zkontrolujete snadno – podívejte se na místo po silném dešti. Pokud uvidíte louže vody a stojatou vodu, půda není příliš propustná. Jestliže je ale místo mokré, ale ne nasáklé, mělo by být pro pěstování floxů vhodné.
 4. 4
  Zryjte půdu a přidejte do ní kompost. Floxy mají rády bohatou půdu, takže je důležité do ní zapracovat dostatek kompostu, aby rostly zdravé a silné. Zrujte půdu do hloubky asi 30 cm a promíchejte ji s organickým kompostem nebo rašelinou.[3]
 5. 5
  Zasaďte floxy ven teprve tehdy, až pominou poslední mrazíky. Vykopejte jamky 15 až 60 cm od sebe, podle druhu, který se chystáte pěstovat. Nízké druhy floxů sázejte 15 – 30 cm daleko, vysoké druhy 30 – 60 cm. Díry by měly být dvakrát tak širší, než je kořenový bal rostliny.[4] Opatrně kořeny floxů dejte do jamek a hlínu okolo nich lehce upěchujte. Pak rostliny zalijte.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Péče o floxy

 1. 1
  Důkladně floxy zalévejte. Během růstového období neznaedbávejte pravidelnou zálivku – pokud půda vyschne, rostlina bude trpět. Zalévejte raději u báze rostliny a nikoli shora. Když se vyhnete namočení listů, snížíte šance napadení plísněmi a houbovými chorobami.
 2. 2
  Po zasazení rostliny správně pohnojte. Použijte vyvážené hnojivo nejlépe v poměru 10-10-10, které obsahuje 10% fosfátu, 10% dusíku a 10% draslíku. Až začnou rostliny kvést, hnojení ještě jednou zopakujte. V následujících letech k rostlinám každé jaro přidávejte kompost.
 3. 3
  Na začátku léta oblast okolo rostlin mulčujte. Udělejte to, jakmile se oteplí. Mulč pomáhá udržet půdu vlhkou a chladnou a navíc omezuje růst plevele. Alespoň jednou do roka přidejte k floxům čerstvý mulč.
 4. 4
  Prořezávejte floxy. U vysokých druhů ponechte na každé rostlině jen asi 5 – 7 lodyh. Zlepšíte tak proudění vzduchu mezi stonky, podpoříte tvorbu květů a minimalizujete riziko napadení chorobou. U zbývajících stonků zaštípněte vrcholy, abyste zpomalili růst a rostlina se zaplnila květy.
  • Začněte ve chvíli, kdy lodyhy floxů měří asi 15 cm, pokud pěstujete vysoké druhy. Nízké floxy, které nechcete pěstovat jako půdopokryvné rostliny, můžete také zastřihnout ve výšce asi 10 – 15 cm.
 5. 5
  Odstraňujte z rostlin odumřelá květenství, jakmile odkvetou. Některé druhy floxů kvetou dvakrát, pokud včas uschlé a uzavřené květy odstraníte.
 6. 6
  Jednou za 3 – 5 let trsy rostlin rozdělte, abyste podpořili jejich růst a zabránili přeplnění záhonu. Vykopejte celou rostlinu z půdy, abyste viděli strukturu jejich kořenů. Odřízněte kousky vnějších trsů rostlin, na kterých rostou stonky a poupata. Pokud je vnitřní část dřevnatá, ořežte ji a dřevnatých částí se zbavte. Kousek původní rostliny zasaďte zpátky do jamky. Zbývající části můžete přesadit jinam.
 7. 7
  Chraňte rostlinu před nemocemi. Čerstvý vzduch, sluneční svit a zálivka mohou vaši rostlinu ochránit před běžnými chorobami jako uhnívání a plíseň. Postižené listy rychle odstraňujte.[5]
  • Floxy zalévejte brzo ráno.
  • V průběhu podzimu z rostliny odstraňte mulč a nečistoty, abyste zabránili růstu plísně a uhnívání.
 8. 8
  Chraňte rostlinu před škůdci. Mezi škůdce patří savý hmyz, který se živí nektarem z květů. Své floxy můžete chránit speciálním postřikem proti hmyzu na bázi pyrethrinu. Pokud zpozorujete nějaké škůdce, ihned je odstraňte. Poté z rozstiny také odstraňte napadené listy a květy.[6]
  Reklama

Tipy

 • Flox můžete množit také řízkováním. Odřízněte 7 – 10 centimetrů stonku, na kterém nerostou květy. Odstraňte lístky na spodní části do výšky 2 – 5 cm a pak řízek postavte do vody. Nechte ho na slunném místě, dokud se nevyvinou kořínky a pak zasaďte do země.
Reklama

Varování

 • Semenka, která vypadnou z uschlých květenství, jsou s velkou pravděpodobností neplodná. Pokud se vám podaří vypěstovat flox ze semínka, nemusí mít stejnou barvu, jako koupená rostlina. Většina takových semenáčků bude mít světle růžové květy.
Reklama

O tomto wikiHow

Maggie Moran
Spoluautorem článku je :
Zahradnice
Spoluautorem tohoto článku je Maggie Moran, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 20 497 krát
Kategorie: Zahradničení
Stránka byla zobrazena 20 497 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama