X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
V tomto článku je 13 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 6 478 krát
Gardénie jasmínokvětá je velmi oblíbená pokojová rostlina s voňavými květy, jejíž pěstování nemusí být úplně jednoduché. Gardénie potřebují půdu se specifickou kyselostí, spoustu vody, světla, chladnější teplotu a vysokou vlhkost. Jsou také velmi náchylné ke škůdcům a chorobám. Nicméně pokud se vám tyto překážky podaří překonat, odměnou vám budou nádherné, sladce voňavé květy od jara až do konce léta.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Pěstování gardénií na zahradě
-
1Najděte místo s plným sluncem nebo mírně stinné, kam gardénie vysadíte. Narozdíl od mnoha druhů jsou gardénie poměrně vybíravé a potřebují půdu s přesnými vlastnostmi.[1]
- Gardénie potřebují jasné světlo, vysokou vlhkost, zavlažování a výživu.[2]
- Pozor, gardénie jsou křehké a horké a suché, nebo naopak chladné zimní dny jim mohou velmi ublížit.
- Ideální čas na sázení gardénií je jaro nebo podzim, kdy je přiměřené množství slunečního světla, aniž by bylo příliš velké teplo.[3]
- Pokud denní teplota přesáhne 21°C a noční teplota klesne pod 15°C, nevytvoří se poupata.[4]
-
2Otestujte pH vaší půdy, abyste určili, zda se gardéniím bude dobře dařit. pH ukazuje, jak zásaditá nebo kyselá půda je. Příliš vysoké nebo nízké hodnoty poškodí kořeny gardénií.
- Kyselost měříme na škále od 0 do 14, přičemž 0 je nejkyselejší a 14 nejvíce zásaditá. Gardénie preferují lehce kyselou půdu o pH mezi 5-6.[5]
- Pokud je to zapotřebí, přidejte síru - bílý prášek, který seženete v každém zahradním centru nebo drogerii, abyste snížili pH, které je vyšší, než 6.
- Půda sama by taky měla být bohatá na živiny a dobře provzdušněná. Gardénie vyžadují hodně živin, ale pokud je budete příliš zalévat, jejich kořeny mohou uhnít.[6]
-
3Vykopejte v půdě díru pro kořenový bal vaší gardénie. Měla by být asi 2-3 krát tak široká, abyste ji mohli zahrnout hlínou, až budete hotovi.
- Kořenový bal je hlína s kořeny na spodní části rostliny.
- Pokud je vaše půda ve špatném stavu, přidejte trochu kompostu do vykopané jámy, než do ní položíte kořenový bal. Kompost je přírodní, organické hnojivo, které dodá půdě nutrienty, které jí možná chybí.
- Pečlivě si vyberte místo, kam rostliny zasadíte. Blízko domu si budete moci užívat jejich krásnou vůni přímo z okna vaší kuchyně, nebo na pergole. Pozor ale, příliš blízko domu může být půda příliš kyselá na to, aby gardénie dobře prospívaly.
- Mějte také na paměti, že gardénie potřebují spoustu světla, ale nemají rády teplo. Vyberte proto raději například okno, vedoucí do ložnice, než balkonové dveře z kuchyně.
-
4Dejte kořenový bal rostliny do připravené jamky. Pak ji do poloviny naplňte hlínou a zalijte vodou.
- Zajistíte tak, že se půda dobře usadí a nevzniknou nežádoucí bubliny vzduchu. Kořeny gardénie by měly být v hlíně volně, aby dobře čerpaly živiny a vodu.
- Pokud plánujete zasadit více keříků gardénií, nechte mezi nimi alespoň 90-150 cm rozestupy. Keře gardénií mohou vyrůst i 1,5 metru vysoko a stejně tak i do šířky.[7] Když je zasadíte příliš blízko k sobě, rostliny spolu budou soupeřit o živiny a prostor a některé budou chřadnout.
-
5Vyplňte i zbytek jámy hlínou, až se voda vsákne. Jemně ji okolo kořenového balu upěchujte. Důkladně rostlinu zalijte.Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Péče o zahradní gardénie
-
1Jednou týdně gardénie důkladně zalévejte. Aby se jim dobře dařilo, potřebují alespoň 25 mm vody, takže se snažte toto množství dodržet.
- Hlídejte si vlhkost půdy, a jakmile svrchních několik centimetrů vyschne, rostlinu zalijte. Pozor, nepřelévejte rostlinu příliš, jinak kořeny nebude mít potřebné množství vzduchu.[8]
-
2Pokryjte půdu okolo gardénií asi 5 cm silnou vrstvou mulče. Mulč se vyrábí z organických materiálů jako jsou větvičky, kůra nebo kompost a můžete si ho zakoupit v každém větším zahradnictví.
- Mulč nejenže obohacuje půdu, ale také ji udržuje přiměřeně vlhkou, redukuje množství plevele a udržuje v půdě konstantní teplotu.
- Pro nejlepší výsledky si vyberte mulč z kůry, hoblin nebo štěpků dřeva.
- Mulč je pro gardénie velmi důležitý, protože tyto rostliny mají mělké kořeny, které může snadno ohrozit plevel.[9]
-
3Každé 3-4 týdny rostliny hnojte kyselým hnojivem. Pravidelné hnojení podporuje zdravý růst.
- Dávejte pozor, aby hnojivo bylo opravdu kyselé. Živiny v něm jsou totiž namíchány přesně tak, aby vyhovovaly rostlinám, které preferují kyselou půdu. Obyčejné hnojivo vám zdaleka neprokáže tak dobrou službu.
- Nepřehánějte to s hnojivem, aby se v půdě nehromadila sůl.
-
4Každý den gardénie roste z lahve s rozprašovačem. Teď, když jste jim zajistili dostatek světla, dobrou půdu a zaléváte je, se musíte ještě vypořádat s nároky na vlhkost vzduchu.
- Rosení vodou zvyšuje vlhkost vzduchu okolo rostliny, ale pouze dočasně. Proto ho musíte provádět denně, aby rostlina přežila a kvetla.[10]
- Další možností je nasázet gardénie do shluků, aniž byste jim ubírali životní prostor. Vytvoříte tak uprostřed malou kapsu vlhčího vzduchu. Abyste vlhkost ještě posílili, můžete dát doprostřed skupinky kbelík s vodou. Jak se bude voda odpařovat, pokryje okolní gardénie.
-
5Brzy z jara nezapomeňte rostliny prořezat a keře vytvarovat. Uschlé květy vždy odstřihujte, abyste podpořili růst nových.
- Prořezávání mladších, dormantních gardénií zajistí hustší květy. Mladé gardénie jsou velmi odolné a odstřihnutou větvičku rychle nahradí, protože jsou stále ve vývinu.[11]
- Odstraňujte také oschlé větvičky a odumírající květy. Gardénie mají poměrně dřevnaté keře, takže starší, dřevnaté stonky zaštipujte, abyste podpořili růst nových větviček.
- Zbavte se také nejnižších větví, které se dotýkají půdy, což často může vést k chorobám.[12]
- Neodstraňujte všechny listy. Musíte na rostlině ponechat dostatek listů na to, aby mohla vytvářet živiny pro kořenový systém.[13]
-
6Hlídejte, zda se na gardéniích neobjevují molice a vlnatky. Tito škůdci, které gardénie často přitahují, mohou poškodit rostoucí části květiny a dokonce ji úplně zahubit.
- Vlnatky jsou bělošedé a článkovité. Krmí se mízou a nechávají za sebou voskovitý, bílý povlak. Mohou způsobit usychání větviček a předčasné opadávání listů.
- Molice jsou malé, bílé mušky, které připomínají moly. Produkují medovici, na které roste tuhá, černá plíseň. Ta způsobuje žloutnutí a předčasné opadávání listů.[14]
-
7V případě, že jsou vaše rostliny napadeny hmyzem, použijte insekticidní mýdlo nebo olej. Tyto roztoky jsou účinné proti vlnatkám i molicím a seženete je ve většině zahradnictví.
- Pokud čelíte opravdu velké nákaze vlnatek, postříkejte gardénie velkou dávkou insekticidního mýdla nebo oleje. Dva dny poté pokryjte půdu okolo rostliny prospěšnou plísní Beauveria bassiana , která zahubí vajíčka, uchycená na kořenech. Seženete ji buď v zahradnických centrech nebo i na internetu.
-
8Během zimy nebo při prudkém ochlazení gardénie přiklopte kartonovou krabicí nebo přes ně přehoďte pokrývku. Protože gardénie jsou velmi citlivé na teplotní výkyvy, potřebují v zimě důkladnou ochranu před mrazem.
- Krabice musí být dostatečně velká, aby zakryla celou rostlinu, ale neohýbala přitom její větve. Použijte klidně staré deky, slámu nebo bublinkovou fólii, kterou budete kartonovou krabici ještě dále izolovat proti nepřízni počasí.[15]
- I když se budete snažit sebevíc, je pravděpodobné, že konce větviček vlivem mrazu odumřou a zčernají. Nic se neděje, jednoduše zahradnickými nůžkami konce větviček pár centimetrů za postiženým místem odstřihněte.
- Pokud jsou u vás časté silné mrazy, bude nejlepší gardénie zasadit do velkých květináčů a na zimu jednoduše přemístit do tepla. I když pokojové gardénie čelí zvýšenému riziku napadení škůdci, existují způsoby, jak se starat o tyto rostliny efektivně a úspěšně.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Péče o pokojové gardénie
-
1Dejte gardénie na místo, kde budou mít alespoň půl dne dostatek slunečního světla. Nejlépe jim budou vyhovovat okna mířící na jih.
- Může to být velmi náročné, obzvlášť pokud domů přinesete gardénii, která stála přes léto venku. V zimě jsou dny velmi krátké, můžete nedostatek slunečního světla kompenzovat umělým světlem pro růst rostlin.
- Gardénie také potřebují místnost o teplotě alespoň 12 stupňů přes den a 17 v noci.[16]
- Udržujte rostliny mimo průvan a nikdy je nestavte na místo, kde na ně bude působit žár (například ze sálajících kamen nebo sporáku). Suchým teplem se gardénie doslova rozsype na prach.
-
2Jednou týdně gardénie zalévejte, a na jaře a v létě je nezapomínejte hnojit. Opět platí, že je nutné používat kyselé hnojivo, aby rostliny dobře prospívaly.
- Rostlinu zalévejte podle potřeby. Všimnete-li si, že je půda proschlá, zalijte rostlinu tak, aby byla vlhká (ne mokrá).
- Kontrolujte pH půdy, aby se pořád drželo v rozmezí 5-6. Používejte pouze hnojivo speciálně určené pro kvetoucí rostliny, které preferují kyselu půdu. Dobře poslouží například směs pro azalky.
-
3Pořiďte si zvlhčovač vzduchu a v místnosti s gardéniemi ho zapínejte. Je to obzvlášť důležité přes zimu, kdy je díky topení v bytě suchý vzduch.
- Jak již bylo řečeno, můžete gardénie naskládat okolo nádoby s vodou, abyste zvýšili vlhkost vzduchu mezi nimi. Pokud se rozhodnete gardénie rosit z láhve, buďte opatrní - příliš mnoho vlhkosti může podporovat růst plísní.
- Dobrou volbou je zasadit gardénie do květináčů na pórovitý substrát, třeba kamínky nebo štěrk. než dovnitř vložíte kořenový bal, rozprostřete na dno vrstvu pórovitého materiálu. Ten zachytí přebytečnou vodu, která se tak nebude dotýkat kořenů, ale bude se postupně odpařovat a zvyšovat tak vlhkost vzduchu v okolí.[17]
-
4Na jaře pokojové gardénie prořezejte, aby si udržely optimální velikost. Podpoří to také růst květů.
- Prořezávat je nejlepší až po opadání květů. Odstraňte odumřelé části rostliny, dokud nebude mít požadovaný tvar a velikost.
-
5Pravidelně kontrolujte, zda nejsou rostliny napadeny škůdci. Pokojové gardénie přitahují mnohem více škůdců než jen molice a vlnatky.
- Mimo jiných si dávejte pozor na mšice, což jsou malí broučci s hruškovitým tělem a tykadly.[18] Mšic je možné se zbavit postřikem roztoku vody a mýdla v poměru 1:1. Postříkejte spodní i vrchní strany listů. Stejný postup funguje také na vlnatky.[19]
- Svilušky jsou malé a často pouhým okem neviditelné. Nejjednodušší je položit pod květinu bílý papír a rostlinou zatřást. Všimnete-li si malých červených, žlutých, hnědých nebo zelených teček, je pravděpodobné, že vaši gardénii napadly svilušky.[20] Zbavte se jich postřikem neemového oleje. Ten se prodává v obchodech se zdravou výživou nebo orientálními potravinami.
- Neemový olej pomůže proti dalším druhům škůdců. Pokud vašim gardéniiím žloutnou špičky listů a všechny možnosti léčby selhávají, je možné, že mají kořeny napadeny hlísticemi. Hlístice jsou parazitičtí, mikroskopičtí červi, kteří napadají kořeny rostlin. Na tuto nákazu bohužel zatím neexistuje léčba.[21]
Reklama
Tipy
- Až si budete vybírat místo pro gardénie, myslete na to, že některé druhy mohou vyrůst až do velikosti 2 a pl metru do výšky i do šířky.
Reklama
Varování
- V mírném pásmu není možné gardénie pěstovat celý rok venku, mrazem pravděpodobně uhynou.
Reklama
Reference
- ↑ http://garden.lovetoknow.com/wiki/Gardenia_Plant_Care
- ↑ http://www.hort.purdue.edu/ext/gardeniachallenge.html
- ↑ http://www.rmg.co.uk/explore/astronomy-and-time/time-facts/equinoxes-and-solstices
- ↑ http://www.thegardenhelper.com/gardenia.htm
- ↑ http://www.esf.edu/pubprog/brochure/soilph/soilph.htm
- ↑ http://www.hort.purdue.edu/ext/gardeniachallenge.html
- ↑ http://www.garden.org/plantguide/?q=show&id=2135
- ↑ http://www.hort.purdue.edu/ext/gardeniachallenge.html
- ↑ http://www.doityourself.com/stry/how-to-grow-a-gardenia-from-seeds#b
- ↑ http://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/raise-humidity-for-houseplants.htm
- ↑ http://www.thegardenhelper.com/gardenia.htm
- ↑ http://www.doityourself.com/stry/how-to-grow-a-gardenia-from-seeds#b
- ↑ http://www.thegardenhelper.com/gardenia.htm
- ↑ http://chronicle.augusta.com/life/home/gardening/2011-04-28/keep-gardenias-beautiful-controlling-whiteflies
- ↑ http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/gardenia/gardenia-winter-care-tips.htm
- ↑ http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/gardenia/growing-gardenias-indoors.htm
- ↑ http://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/raise-humidity-for-houseplants.htm
- ↑ http://www.domyownpestcontrol.com/getting-rid-of-aphids-a-376.html
- ↑ http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/gardenia/growing-gardenias-indoors.htm
- ↑ http://www.ext.colostate.edu/pubs/insect/05507.html
- ↑ http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/gardenia/growing-gardenias-indoors.htm
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Care for Gardenias
Español:cuidar gardenias
Русский:заботиться о гардениях
Português:Cuidar de Gardênias
中文:照料栀子花
Français:prendre soin des gardénias
Bahasa Indonesia:Merawat KacaPiring
العربية:العناية بشجر الغاردينيا
Nederlands:Gardenia's verzorgen
Tiếng Việt:Trồng Cây Dành dành
日本語:クチナシを栽培する
Stránka byla zobrazena 6 478 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama