X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 7 838 krát
Pokud vytvoříte vhodné prostředí, můžete si doma velmi snadno vypěstovat vlastní houby. Houby narozdíl od rostlin nevyrůstají ze semen, ale z mikroskopických spor, které zakoření v substrátu nebo jiném pěstebním prostředí. Čtěte dál a naučte se vytvořit ideální prostředí pro pěstování, osvojte si techniky správné péče o rostoucí houby a zjistěte, kdy a jak správně sklízet.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:
Výběr sadby a substrátu
-
1Rozhodněte, který druh hub chcete pěstovat. Na výběr máte stovky různých jedlých druhů, z nichž můžete většinu pěstovat i doma. Níže uvádíme několik z možností, kterých byste se mohli jako úplní začátečníci držet. Jakmile si celý proces pěstování zautomatizujete a získáte potřebný cit a zkušenosti, můžete postoupit k pěstování citlivějších hub, které vyžadují mnohem pečlivější a náročnější přístup. Po zdárném výběru vhodného druhu hub pořiďte sadbu (směs spor a živin, které potřebují ke svému zdravému růstu). Projděte si různé internetové stránky, například tyto.
- Pečárka je velmi odolná houba s vysokou výnosností. Žampiony, jak se u nás pečárkám běžně říká, jsou skvělým doplňkem do salátů, polévek a dalších jídel.
- Hlíva ústřičná má jemnou a delikátní chuť, pro kterou je často vyhledávanou ingrediencí do smažených pokrmů a polévek. Hlíva je sice vynikající, ale ne vždy je k dostání a právě proto je její pěstování v domácích podmínkách velmi atraktivní.
- Šitake jsou houby s plnou, kouřovou chutí a jejich pevná textura z nich dělá skvělý doplněk k masu. Využít se ale dají i v jiných pokrmech.
-
2Pořiďte vhodný typ substrátu. K úspěšnému pěstování hub budete muset naočkovat sadbu do správného substrátu. Velmi důležité je zvolit vhodný typ substrátu pro daný druh houby, který se chystáte pěstovat. Houby přicházejí z různých oblastí světa a substrát musí co nejvěrněji napodobovat jejich původní podmínky růstu.
- Sady pro pěstování hub se prodávají dopředu připravené ve speciálních "pytlích," které naočkujete houbovou sadbou skrze malé otvory. Houby pak vyrůstají přímo z pytle, z kterého je postupně odřezáváte. Pro nováčky je tento způsob pěstování velmi vhodný.
- Jestliže chcete houby pěstovat bez pomoci předpřipravených pytlů, kupte dřevěný podnos, hluboký asi 15 centimetrů a široký zhruba metr, který pak naplňte substrátem, vhodným pro pěstování vámi zvoleného druhu hub.
- Žampiony potřebují substrát z kompostovaného hnoje.
- Hlíva potřebuje slámový podklad.
- Šitake, českým názvem houževnatec jedlý, roste nejlépe na dřevěném nebo pilinovém podkladu. Pěstovat se dá také na padlém stromě.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:
Příprava optimálního pěstebního prostředí
-
1Pro houby vyhraďte nějaké temné a chladné místo. Jestliže houbaříte nebo jste alespoň někdy při toulkách lesem narazili na trs hub, pak jistě víte, že houby obvykle rostou na mokrých, stinných místech pod stromy. Pro domácí pěstování budete potřebovat co nejlépe napodobit lesní podmínky s teplotou mezi 13°C a 16°C.
- Ideální bude například temný sklep, obzvláště jestli ho nevytápíte. Jako dobré prostředí pro pěstování hub vám ale může posloužit i nějaká potemnělá komora.
- Jestliže se váš dům přes léto silně zahřívá, zvažte, zda by nebylo vhodnější pěstovat houby pouze v zimním období. Houby se pak během růstu nepřehřejí.
-
2Vytvořte dostatečně vlhké prostředí. Houby pro úspěšný růst vyžadují vzduch s vysokou vlhkostí. Žijete-li tedy v regionu, kde jsou častá sucha, měli byste pořídit zvlhčovač vzduchu a zajistit vhodné prostředí s jeho pomocí.
- Tmavé a vlhké prostředí může vytvářet ideální prostor pro růst plísní a poskytovat útočiště různému hmyzu. Z toho důvodu byste měli pro pěstování hub zvolit takové místo vašeho domu, u kterého vám nevadí dočasná změna jeho prostředí na více venkovní.
- Každý druh hub vyžaduje pro pěstování lehce odlišné podmínky. Prozkoumejte tedy detailně veškeré informace o zvoleném druhu hub a zjistěte požadovaný stupeň vlhkosti vzduchu.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:
Očkování substrátu a kontrola růstu mycelia
-
1Naočkujte substrát sadbou. Sadba, kterou jste objednali na internetu, by měla dorazit v plastové stříkačce. Odstraňte z ní kryt a naočkujte připravený substrát.
- Pokud používáte sadu pro pěstování hub v pytli, stříkačkou naočkujte substrát skrze malý otvor v přední straně pytle.
- Použijete-li dřevěný podnos se substrátem, stříkačkou naočkujte sadbu do několika míst.
-
2Substrát nechte dva týdny zahřát. V prvních stadiích růstu je potřeba udržovat teplotu houbové sadby okolo 21°C. Tím podpoříte růst mycelia, tedy bílých kořínků, které trochu připomínají chmýří, z nichž by měly eventuálně vyrůst houby.
- Jestliže pěstujete houby na chladném místě, ve kterém nemáte možnost upravovat teplotu, můžete pro počáteční nahřátí substrátu použít tepelnou podložku.
- Nenechte teplotu vystoupat nad 21°C. Vyšší teploty by mohly zabít houbové spory.
-
3Po vytvoření mycelia stáhněte teplotu. Jakmile se zformuje silný kořenový základ, odstraňte vyhřívací podložku nebo stáhněte topení na 13°C - 16°C. Po zbytek celého růstového cyklu už tuto chladnější teplotu udržujte.
-
4Přidejte asi 2 cm - 3 cm zeminy nebo rašeliny. Po zformování citlivé vrstvy mycelia je velmi důležité aplikovat její ochranu ve formě vrstvy zeminy nebo rašeliny.
- Na vrstvu zeminy nebo rašeliny rozprostřete noviny nebo nějakou tenkou látku.
- Jestliže použijete pěstební pytel, po prvním zpozorování mycelia ho nahoře otevřete.
-
5Vrchní vrstvu udržujte nasáklou. Použijte k tomu rozprašovací láhev s vodou a několikrát denně vrstvu novin nebo látky kropte. Takto byste měli zavlažovat po dobu alespoň deseti dnů.
- Nezalévejte moc. Vaším cílem by mělo být vytvořit mokré, nasáklé podmínky, ale zase ne natolik, aby voda z podnosu odkapávala.
- Při použití pytlů jednoduše rozprašujte vodu na povrch substrátu a každý den ho tak udržujte nasáklý.
-
6Po deseti dnech odstraňte noviny nebo látku. Po odstranění novin pokračujte dvakrát denně v zalévání vrstvy zeminy nebo rašeliny, dokud nezačnete pozorovat malé houbičky, které by měly začít postupně prorůstat.Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:
Sklizeň vypěstovaných hub
-
1Houby sbírejte po dosažení plné velikosti. Malé houbičky postupně dorostou do plné velikosti. Sbírejte je ve chvíli, kdy jejich velikost považujete za dostatečnou. Nyní je můžete okamžitě zkonzumovat nebo usušit pro budoucí použití.
-
2Pokračujte ve sklízení. Po sklizni první várky začnou houby plodit znovu, přičemž podruhé bývá výnosnost obvykle větší. Opět je sesbírejte, jakmile dosáhnou dospělé velikosti. Růstové cykly budou pokračovat další tři nebo čtyři měsíce, než se zásoba sadby vyčerpá.Reklama
Tipy
- Pro domácí pěstování hub nabízejí různí dodavatelé celé sady s předpřipravenými potřebami.
- V následujících knihách, dostupných na internetu, můžete najít skvělé nápomocné rady pro pěstování hub (anglicky psané):
- Manual of Mushroom Culture, od G. Raymond Rettewa z Mushroom Supply Company
- The Mushroom Cultivator, od P.E. Stametse a J.S. Chiltona
- U nás vyšlo také několik velmi zajímavých publikací, za všechny uveďme například Pěstování hub ve velkém i malém od I. Jablonského a V. Šaška.
Reklama
Varování
- Ve většině států je ilegální pěstovat, převážet, držet nebo konzumovat psychedelické druhy hub. Buďte proto při výběru vhodného druhu hub pro své domácí pěstování opatrní, ať nakonec neskončíte ve vězení.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Vhodné prostředí pro pěstování
- Sadbu
- Záhon se substrátem nebo pytel na pěstování
- Rašelinu nebo zeminu
- Noviny nebo tenkou látku
- Rozprašovací láhev s vodou
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Grow Mushrooms
Español:cultivar champiñones
Italiano:Coltivare Funghi
Português:Plantar Cogumelos
Русский:выращивать грибы
Français:faire pousser des champignons
中文:种蘑菇
Bahasa Indonesia:Menumbuhkan Jamur
Nederlands:Paddenstoelen kweken
Stránka byla zobrazena 7 838 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama