Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Domácí jahody jsou šťavnaté a chutnají skvěle. Rostlina jahodníku může sloužit jako jídlo i jako dekorace a lze je pěstovat v zahradě i v květináči. Pokud máte děti, můžete je také zapojit do péče o jahody – je to velmi jednoduché. Existuje několik možností, jak pěstovat jahody. Vyberte si tu, která se vám bude nejlépe hodit.

Metoda 1 ze 7:
Vyberte si odrůdu jahod

 1. 1
  Zjistěte si, která odrůda jahod vám bude nejlépe vyhovovat. Existují dva typy jahod. Jeden druh nese ovoce pouze v létě a druhý po celý rok. Letní jahody se dají rozdělit na rané, střední a pozdně letní. V každé skupině existuje nespočet variant a některé odrůdy se hodí pouze pro určité klima, takže se vždy raději poraďte s prodavačem. Zde uvádíme zběžný přehled variant:
  • Celoroční jahody. Ty jsou nejoblíbenější, protože rostou až pět let. Během roku (venku v teplém klimatu nebo uvnitř v květináči) nesou hodně ovoce. Pokud chcete mít stálý zdroj jahod, je pro vás tento druh skvělou volbou.

  • Jahody, které zrají v červnu. Tento druh jahod vám v létě zajistí velké množství ovoce, ale vždy záleží na tom, kdy je zasadíte (letní plodiny začnou nést ovoce asi dva měsíce po zasazení). Pokud chcete s jahodami vařit a také je mrazit a zavařovat, tato odrůda pro vás bude nejlepší.
  • Neutrální jahody. Tyto rostliny jsou podobné těm, které plodí ovoce po celý rok, ale s tím rozdílem, že jahody z těchto jahodníků jsou mnohem menší. Budou pro vás ideální, pokud jíte jahody rádi úplně čerstvé.
  • Alpské jahody. Tato rostlina plodí velmi malé jahody, které jsou ale velmi chutné a jsou ideální pro zavařování a výrobu marmelád.

 2. 2
  Kupte si rostliny. Většina zahradních center má v zásobě dost jahod, ale pokud hledáte konkrétní odrůdu, bude lepší zjistit si na internetu, kde přesně ji koupíte. Také se vždy poraďte s prodavači a vyberte si odrůdu, která je vhodná pro váš typ podnebí.
  • Nejlepší je koupit si rostliny v době, kdy je chcete sázet do země nebo do květináče. Když je necháte v květináčích z obchodu příliš dlouho, mohly by se zakořenit a po přesazení by potom nerostly správně.
 3. 3
  Vždy si rostlinu prohlédněte a přesvědčte se, že je zdravá. Jahodníky by měly mít zelené listy bez skvrn, a okraje by neměly být hnědé ani zakroucené. Kořínků by rostlina měla mít mnoho a měly by mít světlou barvu.
  • Kupte si odrůdu, která je odolná proti nemocem. Přestože jsou tyto odrůdy většinou dražší, vyplatí se je koupit, protože se tím vyhnete většině nemocí, ke kterým jsou jahodníky náchylné.
 4. 4
  Rozhodněte se, kde chcete jahody pěstovat. Můžete je pěstovat na zahradě i doma v květináči. Potřebují pouze dostatek hlíny a hnojivo. Je to tedy na vás, ale vždy uvažte také průměrné teploty ve vaší oblasti a to, kolik máte volného místa. Pokud například chcete pěstovat jahody po celý rok v chladném klimatu, zasaďte si je do květináčů, které můžete snadno přenášet zevnitř ven a naopak.
  • Jahody rostou dobře ve všech klimatických podmínkách kromě extrémně tropických teplot.
  Reklama

Metoda 2 ze 7:
Anatomie jahody

Metoda 3 ze 7:
Pěstování jahod v zahradě

 1. 1
  Zasaďte je ve správný čas. Záleží na tom, jakou odrůdu jste si vybrali, takže si vždy přečtěte informace na obalu.[1]
  • Odrůdy, které nesou velké plody, je nejlepší zasadit v létě, nejpozději v polovině posledního letního měsíce.
  • Alpské jahody je nejlepší zasadit během druhého nebo třetího jarního měsíce.
  • Celoroční jahody je nejlepší zasadit na podzim, protože budou mít více času zvyknout si na novou hlínu a zakořenit. (Nejlepší je zasadit je na podzim v mírném podnebí.)
 2. 2
  Vyberte si nějaké teplé místo, na které svítí slunce. Jahody milují místa, na které přes den svítí slunce. Také je dobré zasadit je někde, kde nefouká. Jahodníky ponesou ovoce i když budou částečně ve stínu, ale výsledné jahody nebudou tak dobré, jako jahody vyrostlé na slunci.
 3. 3
  Dobře hlínu prokypřete. Přidejte k ní spoustu kompostu a zbavte se plevele včetně jeho kořenů.
  • Jahody potřebují pohnojenou půdu. Pokud je hlína těžká, jílovitá nebo písčitá, přidejte k ní kvalitní organický materiál. Po zasazení jahody hnojte kompostem a zbavujte je plevele.
  • Pokud je vaše hlína příliš kyselá, přidejte do ní trochu dolomitu ještě před zasazením jahod.
 4. 4
  Vyndejte rostlinu z květináče. Kořeny dejte do kyblíku s vodou a nechejte je tam asi hodinu. Tím usnadníte přesazování z květináče do země a kořínky si udrží potřebnou vlhkost.
 5. 5
  Udělejte v zemi díru, dejte do ní rostlinu a korunku nechejte těsně nad povrchem.
 6. 6
  Pevně, ale jemně udusejte hlínu okolo rostliny.
 7. 7
  Sázejte stejným způsobem i všechny ostatní rostliny. Nechávejte si mezi nimi asi 30-40cm místo. Pokud sázíte do řádků, nechejte mezi nimi asi 90cm.
 8. 8
  Pravidelně rostliny zalévejte. Nesmíte to ale přehnat – kořínky potřebují vodu, ale nesmí se přelít. Nenechejte hlínu uschnout, ale také z ní nedělejte bláto. Nejlepší doba pro zalití je ve chvíli, kdy je hlína na povrchu již trochu suchá.
  • Zalévejte pouze korunku rostliny a listy. Nezalévejte ovoce, mohlo by shnít.
 9. 9
  Používejte tekuté hnojivo. Kupte si nějaké určené přímo pro jahody.
  • Rostliny jahody, které se hnojí hnojivem s obsahem sodíku porostou špatně a budou mít více listů, než ovoce. Pokud chcete tento typ hnojiva používat, nepřehánějte to s ním.
 10. 10
  Otrhejte první květy. Když otrháte první květy, které se objeví, dáte rostlině šanci začít produkovat více plodů a vytvořit si silnější kořenový systém. Všechny další květy už nechejte růst.
  • Také šlahouny byste měli z rostliny uřezat. Pokud vaše rostliny mají šlahouny, měli byste je odstranit asi měsíc po zasazení. Šlahouny berou rostlině energii, takže je pravidelně odřezávejte. Později je můžete nechat růst, pokud s jejich pomocí budete chtít sadit nové rostliny. Pokud ale jahody sklízíte, nikdy nenechávejte na rostlině více než jeden šlahoun, jinak bude slabá a nebude mít energii na tvorbu plodů.
 11. 11
  Pravidelně jahody kontrolujte. První známky toho, že se z květů stávají plody, jsou malé zelené jahůdky. Budou růst tak dlouho, až z nich budou velké zralé jahody.
  • Možná budete mít problémy s ptáky. Ptáci také milují jahody a pokud vám je začnou sezobávat, budete se proti nim muset bránit. Můžete si koupit síť proti škůdcům, která ptáky k jahodám nepustí. Další možností je nechat ptákům některé jahody. Když nebudou moc chamtiví, můžete jim nějaké nechat a ostatní si sesbírat. Nejlépe to ale funguje například na místech, kde ptáky snadno vystraší kočka, auto nebo například točící se CD.
 12. 12
  Začněte sklízet své jahody. Až budou jahody červené, budou připraveny ke sklizni. Vezměte si kyblík nebo misku a otrhejte je přímo z keře. Trhejte je tak, abyste nepoškodili stonek.
  • Čerstvé jahody rychle a opatrně opláchněte studenou vodou.
 13. 13
  Pečujte o své rostliny. Jahodníky jsou vcelku houževnaté a ovoce nesou každý rok minimálně pět let, než je nutné je vyměnit. Před zimou v mírných pásmech vyčistěte hlínu od plevele, slámy a kompostu a dále nemusíte dělat nic. Pokud ve vaší oblasti sněží, přesaďte si jahody do květináče a dejte si je dovnitř.
  • Pokud máte rostliny nemocné, přesazujte je každé dva roky. Staré hlíny se zbavte a pokaždé použijte novou čistou hlínu.
  Reklama

Metoda 4 ze 7:
Pěstování jahod v květináči

Jahody mají velmi mělké kořeny, takže je snadné je pěstovat i uvnitř v květináči nebo truhlíku. Když bude venku hezky, můžete si je vyndat na balkon nebo na dvorek. Do květináče můžete jahody sázet po celý rok, ale je lepší to udělat na jaře, ať už je chcete pěstovat kdekoli.

 1. 1
  Kupte si květináč s dírami ve dně. Můžete si koupit speciální květináče na jahody, které mají více otvorů, ale není to nutné – jahody mohou růst v jakémkoli květináči, který má dostatek hlíny a dostatek slunečního světla.
  • Na dno květináče dejte rozdrcenou hlínu nebo malé kamínky. Díky tomu bude voda lépe odtékat.
 2. 2
  Naplňte květináč ze dvou třetin hlínou. Květináč by měl mít alespoň 35cm v průměru. Jahody sice mají mělké kořeny, ale rostou z nich šlahouny, takže potřebují více prostor.
  • Jahody nejlépe rostou v hlíně, která má pH mezi 5.3 a 6.5, takže si vyberte hlínu s pH v tomto rozmezí. Je dobré do hlíny přidat jednou za měsíc trochu kompostu.
  • Pokud pěstujete jahody ve vysoké úzké nádobě, přidejte do ní ještě před hlínou trochu rašeliny, aby měly jahody více vlhkosti.
  • Pokud pěstujete jahody v závěsném kbelíku, obložte ho mechem a použijte rašelinovou hlínu. I zde jde o to, aby si květináč udržel vlhkost. Mech pomůže rostlině růst po stranách květináče, což vypadá moc hezky.
 3. 3
  Zalévejte hlínu tak dlouho, dokud voda nezačne vytékat z otvorů na dně. Potom udělejte 5 nebo 6 hromádek hlíny asi 2cm velkých. Rozmístěte je od sebe tak, aby měly šlahouny místo. Samotné hromádky by neměly být širší než 7cm.
 4. 4
  Jemně vyndejte rostliny z květináčů. Pokud je rostlina pevně uchycená, prostřihněte květináč nůžkami. Jemně otřepejte přebytečnou hlínu a oddělte od sebe kořínky.
 5. 5
  Naplňte si kbelík vodou. Namočte do něho kořínky jahod asi na hodinu, aby se dostatečně nasákly vodou.
 6. 6
  Vyndejte rostliny z vody a na každou hromádku hlíny jednu položte. Upravte kořeny tak, aby obklopovaly hromádky hlíny.
 7. 7
  Dejte do květináče další hlínu a zarovnejte ji u korunky rostlin. Stonky rostou z korunky, takže ji nesmíte zahrabat pod hlínu.
 8. 8
  Důkladně rostliny zalévejte. Zalévejte vždy tak dlouho, dokud nezačne voda vytékat otvory na dně.
  • Použijte zalévací konev, abyste všechny rostliny zalili rovnoměrně.
 9. 9
  Hotovo. Nyní můžete nádobu umístit ven na teplé a slunné místo.
 10. 10
  Až budou jahody zralé, skliďte je. Počkejte, až jich bude zralých více. Počet jahod bude záviset na velikosti vašeho květináče.
  Reklama

Metoda 5 ze 7:
Jak vypěstovat jahody ze semene

Jahody se většinou zasazují ve formě řízků, ale je možné je vypěstovat i ze semene.

 1. 1
  Kupte si na internetu nebo v zahradnictví semena.
 2. 2
  Naplňte květináč hlínou a dobře ho zalejte vodou.
 3. 3
  Prstem udělejte do hlíny několik dírek asi 15cm od sebe.
 4. 4
  Do každé díry vložte 3 semena. Semínka jahod jsou malá, někteří lidé používají pinzetu.
 5. 5
  Zakryjte semena hlínou. Na každé semeno nasypejte trochu hlíny. Potom ji přitiskněte prsty. Netlačte příliš, jinak bude mít rostlina problém se dostat na povrch.
 6. 6
  Přikryjte květináč plastovým sáčkem. Zajistíte tím, že bude hlína stále vlhká a semena vyklíčí.
 7. 7
  Květináč dejte na slunné místo. Jahody potřebují hodně slunečního světla. Pokud je pěstujete uvnitř, v zimě je dejte k radiátoru.
 8. 8
  Semena zalévejte. Udržujte hlínu stále vlhkou, ale ne promáčenou. Každý den ji kontrolujte a dávejte pozor, aby nevysychala.
 9. 9
  Až semena vyklíčí, sundejte z květináče sáček. Až se výhonky dostanou až nahoru, budou potřebovat více místa, takže sáček nesmíte na květináči nechávat. Nepřikrytá hlína bude ale rychleji vysychat, takže jahody nezapomeňte pravidelně zalévat.
 10. 10
  Po vyklíčení semen rostliny prostříhejte. Zbavte se těch nejmenších výhonků a mezi zbývajícími rostlinami si nechejte asi 15cm místo.
  Reklama

Metoda 6 ze 7:
Pěstování jahod ze šlahounů

Šlahouny jsou kořeny, které rostou z hlavní rostliny. Jejich funkcí je tvořit nové rostliny kdekoli je to možné. Můžete s nimi tedy vypěstovat nové rostliny jahod.

 1. 1
  Naplňte květináč hlínou a položte ho vedle rostliny, na které rostou šlahouny.
 2. 2
  Vezměte si do ruky šlahoun a zatlačte ho do květináče a hlínou. Nechejte ho stále na hlavní rostlině a přikryjte ho hlínou jen částečně. Druhá strana šlahounu by měla zůstat na povrchu.
 3. 3
  Nechejte šlahouny takto odpočívat asi měsíc. Zatím je pravidelně zalévejte a nezapomínejte ani na mateřskou rostlinu. Hlína musí být dobře pohnojená a vlhká.
 4. 4
  Oddělte šlahoun od mateřské rostliny. Asi po měsíci odstřihněte šlahoun od mateřské rostliny. Použijte zahradnické kleště a nebudete riskovat, že rostlinu poškodíte.
  Reklama

Metoda 7 ze 7:
„Jahodový kalendář“

Následující přehled vám poskytne několik rad ohledně pečování o jahody v průběhu celého roku. Vždy musíte brát ohled na konkrétní odrůdu jahod a pokud žijete na Jižní polokouli, budete si muset měsíce obrátit:

 • Začátek zimy (prosinec – leden): Zbavte se plevele okolo jahod a odstraňte vše, co by mohlo bránit jejich růstu. Pokud je nutné je na zimu zakrýt, udělejte to.
 • Pozdní zima (leden – únor): V této době se uvnitř sází semena do malých nádobek.
 • Začátek jara (březen – duben): Připravte si květináče pro nové rostliny a pohnojte ty, které vám již rostou.
 • Pozdní jaro (duben – květen): Zasaďte jahody, které mají plody brzy v létě. Pokud je venku stále zima, budete je muset přikrýt a na teplejší dny zase odkrýt. Ke konci dubna zasaďte jahody, které nesou ovoce na konci léta. Odstraňte šlahouny a první květy a chraňte rostliny před ptáky.
 • Začátek léta (červen – červenec): Přidejte k jahodám kompost. Zalévejte je a chraňte je před ptáky. Dávejte pozor, zda nejsou nemocné a zbavte se všech poškozených rostlin. Začněte sklízet první zralé jahody.
 • Pozdní léto (červenec – srpen): Rostliny stále zalévejte a pečujte o ně. Sklízejte jahody, které dozrávají v tuto dobu.
 • Začátek podzimu (září – říjen): Ostříhejte nemocné a suché části rostliny. Pohnojte hlínu na zimu a posbírejte zralé jahody.
 • Pozdní podzim (říjen – listopad): Připravte celoroční odrůdy na přesazení do vnitřních květinářů.

Tipy

 • Ujistěte se, že je květináč dostatečně velký. Pokud kořínky prorůstají otvory na dně, je čas přesadit jahodníky do větších květináčů.
 • Pokud chcete pěstovat jahody ve vodě, přečtěte si článek o hydroponickém pěstování jahod.
 • Pokud sázíte jahody do závěsného květináče, nezapomeňte ho pravidelně otáčet, aby se světlo dostalo ke všem plodům.
 • Většinou jahodám svědčí hnojivo s postupným uvolňováním. Můžete si koupit hlínu, která toto hnojivo obsahuje, ale můžete si ho do hlíny přidat i sami.
 • Sklízejte jahody hned po dozrání, když je necháte na rostlině dlouho, mohly by shnít.
 • Ptáci mají jahody velmi rádi. Pokud vám kradou ovoce, natáhněte přes záhonky s jahodami ochrannou síť nebo každou rostlinu opatrně zakryjte.
 • Jahody se mohou opylovat, když je to potřeba. Většinou je ale opylují včely a díky tomu je větší šance, že na nich vyrostou velké šťavnaté plody.
 • Většina jahodníků přestane nést ovoce po 4-6 letech. Závisí to většinou na odrůdě. Pokud vaše jahody nejsou už tak čilé jako dřív, zbavte se jich a zasaďte si nové rostliny.
 • Pěstovat jahody ze semen z vlastního ovoce je sice skvělý nápad, ale existuje velké riziko, že vám vyrostou malé rostliny a neponesou moc plodů. Nejlepší je koupit si semena v obchodě. Pokud vám ale nevadí, že se to nemusí povést, klidně si to zkuste i s vlastními.
 • Pokud jsou listy rostlin světle zelené, přidejte do hlíny trochu kávových semen, zvýšíte tím koncentraci sodíku.
 • Jahody nemusí být úplně zralé, nejlepším ukazatelem je jejich chuť. Pokud jsou pevné a sladké, jsou připravené ke sběru.
Reklama

Varování

 • Je velmi jednoduché jahody přelít! Nemusíte být smutní, když vám rostlina nepřežije. Kupte si novou a zkuste to znovu!
 • Jahody jsou náchylné k mnoha nemocem včetně virů a hniloby. Někdy je možné je ještě zachránit, ale ve většině případů je lepší se rostlin zbavit a začít znovu s novými. Typickými chorobami jahod jsou různé skvrny na listech a plísně. V zahradnictví se zeptejte na postřiky, které proti nim můžete použít.
Reklama

Co budete potřebovat

 • Květináč nebo visací truhlík
 • Řízky nebo semena jahodníku
 • Hlína
 • Hnojivo s postupným uvolňováním
 • Plastový sáček (pokud sázíte od semene)
 • Síťka proti ptákům


Související články

Reference

 1. Christine Recht, Success with Soft Fruits, p. 42, (2000), ISBN 0-86411-962-3
 2. http://www.gardenguides.com/121863-plant-strawberries-indoors.html – research source
 3. http://www.homeandgardenideas.com/gardening/fruits-vegetables/strawberries/how-grow-strawberries-indoors – research source
 4. Richard Jackson and Carolyn Hutchinson, Easy Container Gardening, (London, England: HarperCollins, 1999) – research source
 5. Michael Wright, The Complete Indoor Gardener, (New York, NY: Random House, 1974) – research source

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 242 krát
Kategorie: Pěstování ovoce
Stránka byla zobrazena 12 242 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama