Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Křen wasabi je všeobecně považován za jednu z nejobtížněji pěstovatelných rostlin. Vyžaduje vlhké prostředí a stabilní teploty. Je také velmi citlivé na choroby, zejména je-li sázen ve velkém množství. Přínos ze vzrostlého wasabi ovšem vyváží obtížnost jeho pěstování. Wasabi je totiž jednak zdraví prospěšné a jednak má s ničím nesrovnatelnou svěží, pálivou, ale zároveň sladkou chuť. Jestliže rád překonáváš překážky, přijmi tuto výzvu a vytvoř ve své zahradě takové podmínky, které se podobají těm v divoké přírodě. V dobře nasimilovaných podmínkách wasabi vyroste i u tebe doma.

Část 1
Část 1 ze 3:
Vytvoř ideální podmínky

 1. 1
  Najdi místo, které je vlhké a teplé. Wasabi je původem z Japonska, nejlépe se mu tedy daří ve vlhkém, teplém prostředí s teplotami kolem 7 stupňů Celsia. Wasabi je velmi háklivé a neporoste v místech, kde dochází k častým poklesům a vzrůstům teplot mimo uvedené hodnoty.
  • Wasabi přirozeně roste ve vlhkých, lesnatých oblastech s velkým množstvím vláhy v ovzduší a přiměřeně propustnou půdou.
  • Ideální podmínky k pěstování wasabi najdeš v oblastech severozápadního Tichomoří a v Modrý horách v Severní Karolíně (USA). Mimo tyto oblasti existuje jen několik málo dalších míst na světě, kde lze pěstovat tuto choulostivou rostlinu v přirozeném prostředí.
 2. 2
  Jak dosáhnout ideálních teplot. Žiješ-li v oblasti, jejíž podnebí není k pěstování křene wasabi příznivé, bude třeba vytvořit potřebné podmínky vlastnoručně. Nejlepším řešením je pěstování wasabi ve skleníku. Skleník je totiž ideální prostředí, kde je dostatek vlhkosti, a navíc je zde možné regulovat teplotu. Jestliže se rozhodneš využít skleník, zajisti, aby se nevyhřál na víc než 21 stupňů Celsia a teploty nikdy neklesly pod 7 stupňů Celsia.
  • Žiješ-li v oblasti, jejíž klimatické podmínky jsou alespoň trochu podobné těm, které wasabi potřebuje, můžeš se pustit do jeho pěstování i mimo skleník. Je-li u tebe spíše horko, umísti nad záhon plachtu nebo jinou zástěnu tak, aby poskytovala dostatek stínu a zabránila přehřívání. Žiješ-li v oblasti, kde v některých obdobích poklesnou teploty až k bodu mrazu, bude třeba rostliny v těchto dnech přikrýt a zabránit tak jejich prochladnutí.
 3. 3
  Zvol místo ve stínu. Křen wasabi neprospívá na přímém slunečním světle, vyžaduje tudíž velmi dobře stíněné místo. V přírodě wasabi roste pod baldachýnem listnatých stromů, mezi jejichž listím proniká právě tak akorát slunečního svitu, které wasabi potřebuje ke zdravému růstu. Jako domácí pěstitel se pokus o imitování takového prostředí . Můžeš buď zasadit wasabi do stínu stromů nebo chránit záhon před sluncem ručně vyrobeným zastíněním.[1]
  • I ve skleníku je velmi důležité myslet na ochranu rostlinek wasabi před sluncem. Zasaď křen wasabi pod vyšší rostliny nebo v blízkosti stíněných oken tak, aby nebyl vystaven přímému slunečnímu svitu.
 4. 4
  Přizpůsob kvalitu půdy vhodným hnojivem. Použij směs organického hnojiva a hnojiva s vysokým obsahem siřičitanů. Zkypři půdu do hloubky 25 centrimetrů a zapracuj do této hloubky dostatek hnojiva. Získáš tak plodnou a na živiny bohatou půdu. Ideální je půda s pH faktorem mezi 6 a 7, která nejlépe odpovídá nárokům wasabi. Tvým cílem je vytvořit na živiny velmi bohatou, organickou půdu s tím správným pH. Tvoje šance, že křen wasabi přežije a bude prospívat v domácích podmínkách, tak bude mnohem vyšší.[2]
 5. 5
  Ujisti se, že půda je dostatečně propustná. Křen wasabi vyžaduje půdu, která si udržuje vlhkost, ale nezadržuje vodu natolik, aby se stala blátivou. Zda půda dostačně propouští vodu zjistíš jednoduše. Vybraný záhon dobře zalij a poté pozoruj, jak rychle se voda vsakuje. Jestli je proces příliš pomalý, přidej do půdy více kompostu. Jestliže se voda rychle vsákne, půda je vhodná k pěstování wasabi.
  • Zasadit wasabi v blízkosti přírodního rybníčku nebo potoku je ideální. Půda je v takových místech neustále vlhká, ale voda jí zároveň přirozeně protéká.
  • Můžeš také zasadit wasabi v blízkosti vodopádu, který bude pravidelně postřikovat rostlinu a dodávat jí tak dostatek vody.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Výsev semen a péče o wasabi

 1. 1
  Objednej si semínka v druhé polovině podzimu. Semínka wasabi jsou zpravidla nedostupná v místních zahradnictvích, je proto mnohem jednodušší je objednat online. Pořídit je na sklonku podzimu je ideální, protože křen wasabi potřebuje celou zimu, aby si vytvořil životaschopné kořeny. Jakmile semínka dorazí, udržuj je ve vlhku a zasaď je do 48 hodin od doručení.[3] [4]
 2. 2
  Výsev semínek. Večer před vlastním výsevem dej semínka do malé misky a zalij je destilovanou vodou. Během noci v misce nabobtnají. Obal semínka působením vody změkne a posléze snáz naklíčí. Sej semínka ve vzdálenosti 2,5 až 5 centrimetrů od sebe. Každé semínko lehce vmáčkni do půdy.
 3. 3
  Udržuj půdu a naklíčená semínka dostatečně vlhká. Wasabi je semi-akvatická rostlina, kterou je třeba neustále zavlažovat, aby se jí dařilo. Každý den, obdobně jako to v přírodě zajišťuje vláha z vodních zdrojů, vodopádů či potoků, zvlhči půdu a klíčící semínka čerstvou, studenou vodou. Wasabi velmi rychle povadne, není-li pravidelně zaléváno.
  • Ačkoli je třeba wasabi pravidelně zavlažovat, je třeba zároveň dbát na to, abychom ho nepřelili. Zavlažuj svoje wasabi rozprašovačem nebo jemným pocákáním jednou či víckrát denně (zejména je-li horko a sucho). To je mnohem lepší řešení než čas od času dva kbelíky vody.
  • Křen wasabi, jelikož je ho třeba neustále udržovat ve vlhku, je velmi náchylný na plísně a choroby. Jestliže ti některá z rostlinek připadá napadená (povadlá, mdlé barvy), okamžitě ji vytrhni, aby se plíseň na záhonu nerozšířila.
 4. 4
  Pravidelně odstraňuj plevel. Plevel ubírá místo, které kořeny wasabi potřebují k zdravému růstu. Jelikož je třeba každý den zavlažovat půdu, plevel velmi rychle roste. Každý den nebo alespoň každý druhý den je tedy třeba výhonky plevele odstranit. Jen tak je možné udržet plevel pod kontrolou.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Sklizeň a užití křene wasabi

 1. 1
  Než je možná první sklizeň, je třeba pečovat o rostlinky dva roky. Křen wasabi nedosáhne své jedinečné chutě, dokud není plně vzrostlý. Maximální zralosti dosahuje přibližně po 24 měsících růstu. Během této doby wasabi dosáhne výšky okolo 60 centimetrů a rozroste se do šířky asi půl metru. V tento okamžik se listy přestanou zvětšovat a wasabi vloží veškerou svou energii do dlouhého, podzemního oddenku, tvarem podobnému mrkvi.
 2. 2
  Vykopej zralé oddenky. Oddenky jsou zralé a poživatelné v okamžiku, kdy dosáhnou délky mezi 18 a 20 centimetry. Vykopej jeden oddenek a ověř jeho délku. Odpovídá-li uvedeným hodnotám, můžeš sklidit celou úrodu. Použij dlouhý, úzký rýč nebo motyčku. Při vykopávání dávej pozor, abys oddenky nepoškodil.
 3. 3
  Několik rostlin ponechej v půdě, aby mohly zasemenit. Semena, která na rostlinách ponechaných v půdě dozrají, postupně popadají do země, kde opět naklíčí. Žádné starosti s objednáváním nových semínek! Jestliže ponecháš několik rostlin v záhoně, budeš sklízet čerstvé wasabi po několik příštích let.
  • Jakmile nové rostlinky začnou vyrážet, je třeba je přesadit tak, aby měly dostatek místa k růstu. Zasaď je do vzdálenosti asi 30 centimetrů. Jestliže je ponecháš v trsech, mnoho jich uvadne.
 4. 4
  Příprava a užití křene wasabi. Očisti oddenky a odstraň listy. Nejlepší způsob, jak konzumovat wasabi a jak zachovat jeho pikantní chuť, je oloupat pouze tolik z oddenku, kolik potřebuješ. Zbytek oddenku neloupej, ponech ho tak, jak je. Pikantnost wasabi vyprchá během několika hodin. Je tedy skutečně lepší odříznout pouze tolik, kolik potřebuješ pro přípravu jednoho pokrmu.
 5. 5
  Skladuj wasabi pro pozdější použití. Čerstvé wasabi je možné skladovat v ledničce měsíc či dva. Později začíná zahnívat. Chceš-li tedy skladovat déle než dva měsíce, je lepší ho vysušit a namlít na prášek. Smícháš-li později práškové wasabi s vodou, získáš opravdovou pastu wasabi.
  Reklama

Tipy

 • Semínka křene wasabi musí být skladována ve vlhkém prostředí (uchovávej je v ledničce). Jakmile vyschnout, zpravidla již nenaklíčí.
 • Křen wasabi upřednostňuje velmi vlhké prostředí. V suchých, horkých podnebích příliš neprospívá. Je-li tvá zahrada vystavena vysokým teplotám, je možná vhodné pořídit ostřikovač.
 • Jestliže půda v tvé zahradě je příliš jílovitá, přidej do ní vápno a také kompost.
 • Sehnat semínka může být obtížný úkol. Zkus nalézt zahrádkáře, který wasabi již pěstuje, a požádat ho o semena. Jinou možností je poptat se v čínských či japonských potravinách, zda je zde možné objednat semínka nebo sazeničky.
Reklama

Varování

 • Mšice mají velmi rády křen wasabi. Účinný postřik proti mšicím je aphid spray.
 • Rostliny wasabi mají tendeci k zahnívání. Je třeba dávat velký pozor na to, aby rostliny nestály ve vodou nasáklé půdě.
 • Listy a stonky křene wasabi jsou velmi křehké. Jejich narušení nebo zlomení může zpomalit nebo zcela zastavit růst rostliny.
 • Listy wasabi mohou být velkým lákadlem pro kočky.
 • Mladé výhonky wasabi velmi chutnají plžům. Chraň je před nimi a pravidelně je odstraňuj.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 568 krát
Stránka byla zobrazena 5 568 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama