Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kapradiny jsou velmi běžnými rostlinami, pěstovanými jak ve vnitřních prostorech, tak na zahradách. Jedná se o rostliny prehistorického původu, kterých existuje několik desítek tisíc druhů. Vzhledově se mezi nimi nacházejí vzdušné a řídké, ale i velmi husté a listnaté druhy. Péče o všechny varianty však zůstává pokaždé víceméně stejná. Obecně řečeno, kapradiny jsou velmi nenáročnou a odolnou rostlinou, ale přesto vyžadují trochu pozornosti, díky které vyrostou zdravým způsobem do správné velikosti.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Péče o pokojové kapradiny

  1. 1
    Vyberte vhodné umístění. Kapradiny vyžadují stinná a tmavá místa. Nedaří se jim na přímém slunečním svitu. Umístěte svou rostlinu do blízkosti okna, situovaného na sever; východní a západní okna by na ni pouštěly příliš mnoho slunečních paprsků. V případě, že nemáte v domě či bytě okno mířící na sever, můžete zvolit jižní. Kapradina by měla být od okna trochu vzdálená, aby se jí dostávalo skutečně jen tlumeného osvětlení.
  2. 2
    V blízkosti kapradiny udržujte vysokou vlhkost vzduchu. Vysoký obsah vlhkosti ve vzduchu je pro kapradiny, které vlhkost milují, perfektní. Pro navození správné vlhkosti vzduchu máte možnost volby ze dvou metod. Buď vysazení do dvou květináčů nebo pořízení zvlhčovače vzduchu. Pro metodu vysazení kapradiny do dvou květináčů vyberte jeden, do kterého rostlinu vsadíte a druhý, o něco větší. Naplňte větší květináč důkladně nasáklou rašelinou a umístěte do něj menší květináč se zasazenou kapradinou. Na vršek zeminy a po okrajích vnitřního květináče naskládejte namočenou rašelinu a každých několik dní ji polévejte. Musíte ji udržovat neustále vlhkou.
    • Pokud se rozhodnete použít zvlhčovač vzduchu, umístěte ho do blízkosti kapradiny. Jedině tak zajistíte nejlepší možné výsledky růstu.
    • Své první výpěstky můžete kropit vlažnou vodou z rozprašovací lahve. Měli byste to ovšem dělat jen občas (každých několik dní), abyste tím předešli skvrnitosti.
  3. 3
    Udržujte konstantní teplotu. Většina pokojových druhů kapradin je tropická, i když ne každý druh vyžaduje tropické počasí. Ujistěte se, že se teplota ve vašem domě (nebo alespoň místnosti, ve které kapradiny pěstujete) pohybuje okolo 21°C. Kapradiny zvládnou sice i teploty pod 15°C, ale v takovém chladnu už se jim nebude tolik dařit. Pokud máte pochybnosti, zvyšte teplotu.
    • Zvažte, zda kapradinu neumístíte do koupelny; v koupelnách je většinou vyšší vlhkost vzduchu a teplota kvůli sprchování a koupelím. [1]
  4. 4
    Pravidelně zalévejte. Kapradiny zbožňují vlhké okolní prostředí a vzduch, ale zároveň také dostatečně vlkhou půdu. Ujišťujte se proto, že je použitý substrát neustále mokrý (pozor-ne úplně promočený). Z toho důvodu bude pravděpodobně nutné, abyste kapradiny v malém množství zalévali každý den. Je to lepší, než jednou za čas zalévat velkým množstvím vody.
  5. 5
    Jednou měsíčně kapradiny hnojte. Navštivte regionální zahradní centrum nebo zahradnictví a ptejte se na hnojivo pro pokojové rostliny se specializací na kapradiny. Zeptejte se na pomoc zaměstnance, pokud je to nutné. Jednou měsíčně pak hnojivem kropte kapradiny, dodáte jim tím potřebné živiny, které nejsou obsažené v použitém substrátu. S prvním hnojením byste ovšem měli počkat alespoň 6 měsíců od výsadby kapradiny.
  6. 6
    Odstraňujte odumřelé nebo nemocné části kapradin. Pokojové kapradiny můžou přitahovat určité druhy chorob, ačkoli jsou obvykle velmi odolné a většinou nemocem nepodléhají. V případě, že se vám zdá kapradina napadená nějakou chorobou, odstraňte všechny podezřelé části. Jestliže kapradina začíná odumírat kvůli zanedbání péče, proveďte to samé a všechny odumřelé části odstraňte nůžkami. Pokud kapradina vypadá nemocně celá, měli byste se jí zbavit, než chorobu přenese na další pokojové rostliny.
  7. 7
    Kapradiny přesazujte minimálně po uplynutí jednoho roku. Každá kapradina po nějakém čase přeroste květináč, do kterého byla původně vsazena. Čas potřebný k přesazení záleží na celkovém zdraví kapradiny, ale může se stát, že bude rostlinu potřeba přesadit už po 6 měsících od vysazení. [2]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Péče o venkovní kapradiny

  1. 1
    Kapradiny vysaďte na vhodném místě. V případě, že už nějaké kapradiny na své zahrádce máte, nemusíte přemýšlet o novém umístění, pokud tedy stávající rostliny nejeví známky nějaké choroby nebo strádání. Kapradiny vyžadují stinná vlhká místa, takže se jim dobře daří například pod překryvem větších rostlin nebo stromů. Kapradiny vysazujte (nebo přesazujte) do záhonů, kterým se dostává severního slunce. Přímý sluneční svit by jim škodil. Pokud kapradiny necháte vystavené přímým slunečním paprskům, listy se brzy spálí.
  2. 2
    Udržujte půdu vlhkou. Pokud ve vašem regionu prší jen nepravidelně, musíte své kapradiny zalévat každý den, abyste zeminu udrželi nasáklou. Na substrát nebo použitou zeminu naneste silnější vrstvu (ideálně okolo 5cm-8cm) borovicového jehličí nebo mulče. Tím udržíte v půdě vlkost a zároveň zachováte poměrně vysokou míru vypařování, takže vzduch v okolí kapradin bude více vlhký.
  3. 3
    Jednou měsíčně kapradiny hnojte. Šest měsíců po vysazení kapradin je můžete začít hnojit a podpořit tak jejich růst. Vybírejte organická hnojiva v rozprašovacích lahvích a aplikujte je přímo na kapradiny podle instrukcí uvedených na obale. Na půdu můžete také přidat vrstvu kompostu nebo mulče. Vytvoříte tím kapradinám lepší životní prostředí, potřebné k růstu.
  4. 4
    Odstraňujte poškozené listy. Venku pěstované kapradiny nemají až na slimáky žádné přirozené škůdce a týkají se jich asi jen dvě vzácné choroby, a tak riziko poškození rostliny není velké. Pokud se ale stane, že skutečně k poškození dojde, použijte zahradnické nůžky a poškozené části kapradiny odstraňte. Zachováte tím zbytek rostliny a v případě chorob zabráníte jejich dalšímu rozšiřování na jiné květiny.
  5. 5
    V případě potřeby přesazujte. Kapradiny mohou vyrůstat do značných velikostí, a tak bude občas nutné přistoupit k rozdělení a přesazení. Pro rozdělení velkých kapradin na několik menších musíte celou rostlinu nejprve vykopnout i s kořeny a opatrně ji rozdělit na menší sekce. Kapradiny obvykle rostou v jakýchsi trsech, které tuto práci značně usnadňují. Následně každou novou rostlinku znovu zasaďte a důkladně ji zalijte. [3]
    Reklama

Tipy

  • V případě, že na spodní straně listů zpozorujete tmavé skvrny, není se čeho obávat. Jedná se o spóry zvané sori, kterými se kapradiny rozmnožují.
  • Zdravé kapradiny můžete rozdělovat každé 2-3 roky.
Reklama

Varování

  • Přímý nebo neustálý svit slunečních paprsků může způsobit svraštění listů a jejich hnědnutí.
  • Při pěstování ve vnitřních prostorech se vyhýbejte umístění kapradin do blízkosti ventilátorů a dalších zařízení, které potencionálně vysoušejí vzduch.
  • Na kapradinách se často snaží žít mouční červi, roztoči a další podobní. A protože se na kapradiny nedoporučuje používat pesticidy, budete muset tento hmyz sesbírat ručně.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Kapradinu
  • Substrát pro výsadbu nebo venkovní půdu
  • Zalévací konev
  • Květináč (pokud se chystáte kapradinu vysazovat uvnitř)
  • Vhodné hnojivo
  • Teploměr
  • Rašelinu, mulč a / nebo štěrk
  • Lopatu

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 836 krát
Stránka byla zobrazena 8 836 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama