Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stále více zemí využívá marihuanu k lékařským účelům. Mnoho zdravotnických organizací, jako například American College of Physicians, doporučuje užívání lékaři předepsané marihuany v případě různých nemocí. [1] Na několika místech světa je lékařská marihuana legální (například v Holandsku), „napůl“ legální (například v některých státech USA, ale zároveň nelegální na federální úrovni). Pokud vám lékař předepíše marihuanu, ale vy nemáte žádný vhodný zdroj a je legální ve vašem státě pěstovat, můžete si ji začít opatřovat sami.

Postup

 1. 1
  Nechejte si od lékaře napsat recept na marihuanu.
 2. 2
  Vyberte si semínka podle nemoci, na kterou máte marihuanu brát. Odrůdy kmene indica jsou uvolňující a většinou se používají pro léčbu roztroušené sklerózy, křečí, tremoru, problémů s pohyblivostí a proti bolestem. Odrůdy kmene sativa jsou zase stimulující a hodí se pro pacienty, kteří ztratili chuť k jídlu, trpí migrénami, bolestmi a nevolností a často je užívají také pacienti s HIV/AIDS a různými druhy rakoviny. Můžete si tedy pořídit nějakou hybridní odrůdu a získat to nejlepší z obou typů.
 3. 3
  Najděte si dobře osvětlené místo. Pokud pěstujete rostliny venku nebo ve skleníku, budete potřebovat alespoň 6 hodin světla denně. Pokud pěstujete uvnitř, musíte zajistit, aby měly rostliny dostatek světla. Budete potřebovat sodíkové lampy pro počáteční růst a upravovat cyklus svícení podle toho, jak rostliny porostou: 18/6 pro růst a 12/12 pro květenství.
 4. 4
  Nechejte semínka vyklíčit. Můžete to udělat mnoha způsoby. Můžete si například naplnit šálek teplou vodou a vhodit semínka dovnitř. Nechejte šálek 1-3 dny na tmavém místě. Až uvidíte semínko klíčit, měli byste ho zasadit. Můžete si také vzít papírový ubrousek, namočit ho a položit semínka na něho. Nemusíte semínka klíčit, ale když to uděláte, budete mít větší šanci, že vám rostliny vyrostou.
 5. 5
  Rozhodněte se, zda budete marihuanu pěstovat organicky, nebo s použitím chemických hnojiv. Rostliny budete kouřit, takže bude pravděpodobně nejlepší využívat pouze přírodní ingredience. Chemická hnojiva mohou rostlinám dodat nepříjemnou chuť, ale jsou levnější a snáze se dávkují.
 6. 6
  Zasaďte semínka do hlíny do malého květináče. Měli byste začínat s jednoduchou nehnojenou hlínou, protože hnojiva by mohla mladým rostlinám ublížit. Semínka mají pro počáteční růst dostatek živin již v sobě. Nejlepší je použít organický, nebo velmi jemně hnojený mech. Přidejte k němu také trochu perlitu, aby byla zemina kyprá a dobře provzdušněná, protože kořínky potřebují kyslík, jinak by se mohly v husté hlíně udusit.
  • Připravenou hlínu dobře zalejte, potom do ní udělejte malou díru a vhoďte do ní semínka kořenovou špičkou nahoru – kořínky vyhledávají teplo povrchu hlíny a nakonec se otočí směrem dolů a vytlačí nad povrch hlíny listy rostliny.
  • Když bude kořenová špička směrem dolů (v podstatě logicky), kořen se potáhne směrem dolů, nakonec se otočí a poroste nahoru a než se otočí zpět dolů, dojde mu energie k růstu.
 7. 7
  Zakryjte semena a udržujte hlínu vlhkou, dokud rostliny nezačnou růst. Nechejte rostliny v tomto květináči minimálně dva týdny. Měly by mít světlo 18-24 hodin denně. Pokud pěstujete uvnitř, použijte lampy. Nepoužívejte zatím příliš silné lampy určené pro pěstování marihuany. Rostliny by neměly mít příliš teplo, ale ani příliš chladno – ideál je asi 22 stupňů. Měli byste jim dodávat také čerstvý vzduch pomocí větráku. Větrák je velmi důležitý, protože pohyb vzduchu posílí vlákna stonku a rostlina bude silnější.
 8. 8
  Připravte si do většího květináče hnojenou hlínu. Vezměte si velký květináč a důkladně ho vymyjte. Nejprve dejte na dno trochu mechu. Koupíte ho v každém lepším zahradnictví. Díky tomu bude nepotřebná voda z hlíny dobře odtékat. Potom naplňte květináč hlínou. Použijte nějakou organickou hlínu. Můžete si smíchat hlínu a hnojivo v odděleném květináči a potom tuto směs přidat do velkého květináče. Organické směsi obsahují například 1 díl perlitu, 1 díl vermikompostu a 1 díl rašeliny. Můžete si také odměřit malé množství organického hnojiva. Ze začátku používejte dusíková hnojiva, která podporují růst. Vždy si přečtěte pokyny na obalu hnojiva a nedávejte ho rostlinám příliš mnoho, jinak byste je mohli zabít.
 9. 9
  Přesaďte mladé rostliny. Udělejte díru ve velkém květináči a velmi opatrně vyjměte rostlinu z menšího květináče. Budete muset malý květináč obrátit a nechat si hlínu s rostlinou spadnout do ruky. Hlínu vám bude držet kořenový systém rostliny. Jemně ji vložte do díry a zaplňte ji hlínou tak, aby kořeny mohly stále dýchat. Potom rostlinu zalejte, ale nedávejte jí až příliš mnoho vody.
 10. 10
  Sledujte svoji rostlinu růst. Rostliny marihuany by měly mít alespoň 3 hodiny přímého slunečního světla denně a měli byste je zalévat vždy, když to bude potřeba. Nejlépe rostou v případě, že mají 16-20 hodin světla denně. Nikdy na rostliny nesviťte 24 hodin denně. Potřebují čas na odpočinek. Když budete rostlinám dodávat příliš mnoho světla, nezačnou vám kvést (takže nezískáte žádný materiál ke kouření). Rostliny kvetou ve chvíli, kdy dostávají 12 nebo méně hodin světla denně. Pokud rostliny rostou venku, začnou kvést přirozeně. Když je ale zasadíte příliš pozdě, nebudou mít dost času na to, aby na nich vyrostly kvalitní palice.
 11. 11
  Pokud to bude nutné, můžete kvetení u rostlin vyvolat. Nejprve si ale rozdělte rostliny podle pohlaví. Samice budou mít chloupky a samci kuličku. Pokud si nebudete jistí, počkejte několik dní – trvá týdny, než se začne tvořit pyl. Pokud pěstujete rostliny pod umělým osvětlením, můžete květenství vyvolat tím, že na ně budete svítit méně než 12 hodin denně. Zbytek doby musí mít rostliny naprostou tmu. Během květenství byste měli používat hnojivo s nízkým obsahem dusíku a vysokým obsahem fosforu.
 12. 12
  Všímejte si teploty vzduchu a nechávejte rostliny v teplotě okolo 20 stupňů. Pokud pěstujete venku, sledujte denní a noční teploty. Uvnitř můžete teplotu ovládat pomocí teploměru a ventilace. Když budete každou hodinu rostlinám dávat Co2 z elektronického regulátoru, dosáhnete skvělých výsledků. Nejlepší bude, když to budete dělat během přechodové fáze (první dva týdny, kdy je světlo 12/12 – až 3. týden rostliny začínají kvést, nezapomínejte na to).
 13. 13
  Vytřiďte si rostliny. Nyní již jistě poznáte, zda máte samce, nebo samice. Samec nemá žádné palice, samice je mají. Samci mají pylové váčky u hlavního stonku. Samice mají místo nich bílé chloupky. Pokud nemáte dobrý zrak, použijte lupu. Samčích rostlin se zbavte, protože z nich žádnou marihuanu nezískáte. Můžete ale použít pytlík a oplodnit jednu samičí rostlinu, abyste měli semínka pro příští sadbu.
 14. 14
  Skliďte rostliny. Po 8-16 týdnech od přechodu na květ by měly rostliny být připravené ke sklizni. Většina chloupků by se měla zabavit červeně. Pokud chcete mít marihuanu lékárenských kvalit, skliďte je v době, kdy bude polovina trichomů mléčná. Pokud chcete sklidit skvěle chutnající marihuanu, sklízejte ji v době, kdy je 10-25% chloupků jantarových a zbytek mléčných. Pokud chcete mít marihuanu s vysokým obsahem CBD, skliďte ji až v době, kdy budou všechny trichomy jantarové. Prohlédněte si je pod lupou. Rostliny ustřihněte nad hlínou u hlavního stonku, zbavte se všech listů a pověste ji směrem dolů na 6-7 dní. Vlhkost by měla být maximálně 50%. Až stonek nebude měkký a bude se dát snadno zlomit, můžete odstranit palice a nechat marihuanu vyzrát. Neměli byste dávat rostliny do papírových pytlíků.
  Reklama

Tipy

 • Zralost rostliny závisí na barvě pryskyřnatých krystalů (trichomů) na palicích a výrazně ovlivňuje hodnotu rostliny. Zralá lékařská marihuana by měla mít správné množství jantarových nebo červených trichomů.
 • Neřezejte rostlinu během květu, zatížili byste ji a pravděpodobně byste z ní nezískali žádné kvalitní palice.
 • Dejte si pozor na přílišné zalévání. Zvedněte květináč – pokud se vám zdá příliš lehký, zalejte rostlinu, ale pokud vám přijde těžký, nezalévejte ji.
 • Odrůdy bohaté na cannabinol snižují úzkosti, zatímco odrůdy s vysokým obsahem THC mohou úzkosti zhoršovat. Většina odrůd obsahuje hodně THC a málo cannabinolu.
Reklama

Varování

 • Nechejte rostlinu růst samotnou. Dotýkejte se jí pouze pokud to bude nutné.
 • Je možné, že je ve vašem státě legální marihuanu užívat, ale není legální ji pěstovat. Dodržujte platné zákony.

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 406 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 2 406 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama