wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 53 734 krát
Mátu seženete v mnoha variantách. Většinu z nich je snadné pěstovat i několik let. Tato rostlina nevyžaduje extrémní péči, ale když ji zasadíte poblíž jiných rostlin, může s nimi začít bojovat o zdroje. Pokud chcete pěstovat mátu, musíte ji zasadit do květináčů, nebo si najít metodu omezení růstu jejích kořenů. Máta chutná skvěle a lze ji použít jako koření do salátů, na maso, nebo z ní můžete dělat čaje a osvěžující studené nápoje. Pokud se chcete naučit pěstovat mátu, v tomto článku se dozvíte, jak na to.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Připravte si rostliny
-
1Vezměte si řízek z jiné dospělé rostliny. Protože není snadné pěstovat mátu ze semen (u některých odrůd je to dokonce téměř nemožné), budete potřebovat řízky. Ustřihněte si snítku asi centimetr nad spojem, aby na její místě mohla vyrůst nová větvička. Snítka nemusí mít mnoho listů, použijte jakoukoli. Vložte ji do sklenic e s vodou. Během týdne by se měly objevit malé kořínky. Počkejte ještě několik dní, dokud kořínky nevyrostou. V případě potřeby do sklenice přidávejte vodu.
-
2Kupte si sazenici máty, nebo malou rostlinu máty. Ve většině zahradnictvích mátu bez problémů seženete. Existuje spousta odrůd, například sladká máta, čokoládová máta, peprmint, citronová máta atd. Máta roste rychle a pokud s pěstováním rostlin teprve začínáte, jde o skvělou volbu.
-
3Ze stávající rostliny najděte odnož. Odnože jsou dlouhé stonky, které vyrůstají z rostliny a do země zapouští nové kořeny. Odnož můžete opatrně vykopnout a přesadit. Pokud váš kamarád pěstuje mátu, rostlina bude mít jistě odnože, které si můžete zasadit.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Zasazování máty
-
1Vyberte si nejlepší místo pro zasazení máty. Ideálně byste mátu měli zasazovat na jaře, nebo na podzim (pokud žijete v oblasti, kde v zimě nejsou mrazy). Máta je vcelku odolná, ale přesto je lepší ji pěstovat za optimálních podmínek.
-
2Přesaďte sazenici nebo vyklíčenou snítku do květináče. Pěstování v květináči je nejoblíbenějším způsobem pěstování, protože je možné rostlinu pravidelně kontrolovat a mít ji poblíž kuchyně, abyste ji mohli používat čerstvou. Máta roste opravdu rychle a její kořeny často dusí kořeny ostatních rostlin. Proto je lepší zasadit si mátu do samostatného květináče. Použijte květináč o průměru alespoň 30 cm. Do hlíny byste měli přidat trochu polymeru, který zadržuje vodu, aby nevysychala.
-
3Zasaďte snítku nebo sazenici asi 5 cm hluboko. Pokud zasazujete několik sazenic, dejte je alespoň 15 centimetrů od sebe, aby měly dost místa.
-
4Vyberte si místo, na které přes den svítí slunce. Při zasazování máty si musíte vybrat vhodné místo, na které přes den svítí hodně slunce a odpoledne má stín. Rostliny potřebují světlo, ale neměly by vysychat. Máta nejlépe roste v hluboké, vlhké hlíně. Můžete mátu zasadit venku, na okenní parapet, nebo třeba na balkon. Důležité je, aby měla dost světla.
-
5Pokud chcete mátu zasadit do země, vyberte si vlhké místo, na které přes den svítí dost slunce. Nejlepší podmínky pro pěstování máty vyžadují kvalitní hlínu s pH mezi 6 a 7. Máte sice dokáže růst sama, ale klidně můžete použít trochu hnojiva. Hlína musí být stále vlhká.
-
6Pokud zasazujete mátu do záhonu, nejprve ji ponořte do květináče. Máta by měla být v květináči nebo v síťovém pytlíku, který je alespoň 15 cm hluboký. Okraje květináče byste měli nechat nad zemí, aby byly všechny kořínky uvnitř. Když to neuděláte, máta se vám rozroste po zahradě jako plevel.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Péče o mátu
-
1První rok mátu často zalévejte. Vždy si zkontrolujte, zda je hlína dost vlhká. Neměla by být promočená, ale ani suchá. Pokud máte mátu na slunci, zalévejte ji častěji. Často kontrolujte, kolik má vody.
-
2Pravidelně mátu zastřihávejte. Když ji budete stříhat, nebudete ji mít příliš vysokou a listy porostou do stran. Díky tomu budete mít větší a zelenější listy. Při kontrole vlhkosti hlíny se vždy podívejte také na to, zda máta není příliš vysoká.
-
3Zastřihávejte pupeny, aby byla máta kompaktní. V období června až září máta většinou kvete. Pupeny byste měli zastřihávat ještě dříve, než se květy rozvinou, aby máta nepřerostla. Zastřihávejte pupeny jakmile se objeví a listy porostou déle.
-
4Každé dva nebo tři roky rostliny rozdělujte. Po několika letech kořeny v květináči přestanou mít dost místa. Vytáhněte rostlinu z květináče a opatrně ji rozdělte na několik menších rostlin. Když to budete dělat každé dva nebo tři roky, máta bude stále krásně vonět.
-
5Pokud máta chytí sněť, postříkejte ji sprejem proti plísním. Sněť je plíseň, která způsobuje hnědé skvrny na spodní straně listů máty. Jde o jednu z mála nemocí, které mátu mohou postihnout.
-
6Dávejte si pozor na škůdce a nemoci. Máta může onemocnět, nebo ji mohou napadnout brouci, pavouci, nebo nosatci. Nestává se to často, protože vůně máty většinu škůdců odpuzuje. Zajistěte, aby byla hlína dostatečně odvětraná a aby máta měla dost čerstvého vzduchu. Pokud zaznamenáte škůdce, spláchněte je zahradní hadicí.
- Můžete listy máty také mýt insekticidním mýdlem.
- Vždy zkontrolujte, zda nemáte škůdce na spodní straně listů.
Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Sklízení máty
-
1Sklízejte čerstvé zelené listy od léta až do podzimu. Nikdy nesklízejte více než třetinu všech listů najednou. Vždy počkejte, než máta opět vyroste. Nejlepší je sklízet vždy přesně tolik listů, kolik zrovna potřebujete.
- Pokud chcete listy usušit, měli byste stonky pověsit vzhůru nohama v malých svazcích, nebo je rozložit na malý tác. Jakmile budou listy a stonky suché, můžete je otrhat a uložit je do nádob.
-
2Snažte se každý rok sklidit co nejvíce máty ještě dříve, než přijdou první mrazy. Kořeny mrazy přečkají a příští jaro opět vyrostou, ale celá část rostliny nad zemí uhyne. Chraňte kořeny máty tím, že je na zimu pokryjete vrstvou mulče. Pokud chcete sklidit listy, měli byste je sklízet i se stonky. Pokud máte velkou sklizeň, počkejte, než budou rostliny kvést a těsně před vykvetením ustřihněte celou rostlinu těsně nad prvními nebo druhými listy.
- Většinou je možné sklízet větší množství máty asi třikrát do roka.
-
3Použijte mátu. Mátu můžete využít mnoha způsoby. Zde uvádíme několik klasických způsobů využití máty:
- Servírujte ji jako přílohu k jehněčímu nebo hovězímu masu, nebo k jiným bílkovinám.
- Okořeňte s ní hrášek, mrkev, nebo brambory.
- Přidejte ji do ovocných salátů, nebo do salátů s balkánským sýrem.
- Použijte ji do nápojů, například do ledového čaje.
- Použijte ji při přípravě koktejlů, jako je například mojito.
Reklama
Tipy
- Kupte si peprmint, což je jedna z nejrozšířenějších odrůd máty, která se hodí pro různé kulinářské účely. Pokud chcete nějakou zajímavější odrůdu, kupte si čokoládovou mátu, bílou mátu, jablečnou mátu, bazalkovou mátu, citronovou mátu, nebo třeba mátu se zakroucenými listy.
- Pokud chcete mátu pěstovat v zahradě, vytvořte si bariéru. Zanořte do hlíny kbelík bez dna a zasaďte mátu do něho, aby se vám kořeny nerozrostly po celé zahradě.
Varování
- Dejte si pozor, aby se vám máta v květináči nerozrůstala mezi ostatní rostliny. Zdravé výhonky máty se mohou zakořenit i když jsou stále připojeny k mateřské rostlině.
- Skliďte listy máty ještě dříve, než rostlina začne kvést. V tuto dobu jsou listy nejlepší.
Věci, které budete potřebovat
- Sazenice máty
- Rostlina máty
- Květináč
- Kbelík bez dna