Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mech je rostlina, která se spíš než se semen vyvíjí z výtrusů. Přirozeně se jim daří ve většině mírných oblastí po celém světě. Přestože se vyvíjí ve vlhké půdě, může mech růst na jakémkoliv pevném povrchu a často je k vidění na kůře stromů, kamení a dalších pevných místech. V důsledku toho je mech ideální k dodání lákavě zeleného vzhledu každé zahradě nebo k použití jako substitut trávy.

Metoda 1 ze 4:
Pořiďte si mech

 1. 1
  Vyberte si druh mechu. Mech je podivuhodně rozmanitá rostlina s tucty variací tradiční polštářkové zeleně. Existují dva hlavní druhy mechu: pleurokarpní a akrokarpní. Pleurokarpní druh mechu roste nízko při zemi a velmi rychle se horizontálně šíří. Akrokarpní druh mechu roste primárně v chomáčích a roste do výšky/hustoty než se rozšíří dál. [1]
  • Některé druhy mechu kvetou, zatímco jiné jsou pouze zelené.
  • Pokud pokrýváte velký prostor – jako je celý trávník – mechem, zvažte použít směs obou, pleurokarpního i akrokarpního mechu.
 2. 2
  Vyberte si mech v zahradnictví. Pokud chcete získat odborné rady o nejlepším druhu mechu pro vaší zahradu, nebo pokud prostě chcete mít možnost vidět širokou škálu rostlin, zamiřte do vašeho zahradnictví pro mech. Různé druhy mechu jsou kompatibilní s jinými, takže se nebojte rostliny smíchat.
  • Pokud chcete výhodu širokého výběru mechů, ale nejste poblíž zahradnictví, spousta mechu je dostupná k objednání na internetu.
  • Zkontrolujte na cedulce u rostliny tempo růstu. Některé mechy rostou neuvěřitelně rychlým tempem, takže nemusí být třeba kupovat si od určitého druhu tolik, jako od jiného.
 3. 3
  Pořiďte si mech do začátku z jiné zahrady nebo z lesa. Pokud nejste příliš vybíraví, co se týká druhu mechu, který chcete pěstovat, nebo jste trochu skromnější, zkuste si pořídit divoký mech. Jednoduše použijte rýč k vykopání kusu mechu ze země nebo kmenu stromu. Zkuste to vzít i s trochou hmoty/půdy z níž roste, abyste pomohli udržet mech na živu a usnadnit přesazení.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Sázení vašeho mechu do zahrady/trávníku

 1. 1
  Vyberte ideální místo. Mech není příliš vybíravý, ale existují určité ideální podmínky, za kterých by měl být sázen. Většina preferuje vlhkost a nepřímé sluneční světlo (mírný stín). Je skvělý na použití jako pokrývka země pod vyššími stromy a rostlinami. Pokud je jediným možným umístěním takové, kde je hodně slunce, nerozčilujte se; váš mech by i tak měl být schopný růst dost dobře.
  • Mech je skvělý na odvodnění míst na vaší zahradě, které se při těžkých deštích zaplavují. Vysázejte ho místo trávy, abyste pomohli odvodňování půdy.
  • Mech nemá kořenový systém, takže může snadno růst na kamenité půdě, kterou by jinak tráva nebyla schopná pokrýt.
 2. 2
  Připravte si místo na sázení. Pokud sázíte do půdy, vyzkoušejte pH půdy a pokud je to třeba, proveďte změny; mech upřednostňuje kyselou půdu s pH mezi 5 a 5,5. Ať už plánujete vysadit mech kdekoliv, mělo by být míst vyčištěno od jiných rostlin a plevelu. Pokud sázíte do půdy nebo na plochý povrch, ujistěte se, že povrch je uhlazený a úplně plochý. Na rozdíl od trávy budou po mechu malé drny a díry v zemi nebo v místě, kde je zasazený. [2]
 3. 3
  Zasaďte mech. Použijte hadici nebo postřikovač k pořádnému zalití místa, na které plánujete vysadit váš mech. Potom pevnou rukou umístěte každý kus mechu na místo. Zatlačte mech dolů do půdy/na kameny, abyste ho umístili a zabránili mu v pohybu.
 4. 4
  Zalijte mech. Po prvním zasazení mechu by se měl každé 2-3 týdny zalévat. To pomůže zvýšit jeho růst a udržet ho na místě. Postřikovač nebo hadice s velmi jemnou tryskou, která popráší mech je mnohem lepší než přímý tlak vody, který může rostliny poškodit. [3]
  • Pokud mech začne časem vypadat tmavě zelený nebo nerovnoměrný, pravděpodobně dostává příliš mnoho vody.
  • Po měsíci nebo tak můžete zalévání snížit, ale mech by měl být udržován vlhký, kdykoliv to bude možné.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Rozmnožování mechu

 1. 1
  Rozdělte a rozšiřte mech. Jedním způsobem množení mechu je rozdělení existujícího kusu na díly a opětovné zasazení v rozestupech. Rozlomte kus mechu na menší kousky a zasaďte je poblíž sebe se zhruba 2,5 cm mezerami mezi jednotlivými kusy.
  • Tento způsob funguje pouze, když sázíte mech do půdy; snaha provést to na pevných předmětech bude mnohem těžší, protože malé kousky mechu hůře přilnou.
 2. 2
  Udělejte z mechu milkshake. Ne, na pití ne. Vytvořte superrostoucí směs mechu tím, že rozmixujete mech na tekutinu, kterou můžete rozetřít na věci a vertikální předměty – jako jsou zdi, kameny, květináče a stromy. Naplňte starý mixer velkými kusy mechu, dvěma hrnky podmáslí a dvěma hrnky vody. Rozmixujte směs, dokud nebude mít konzistenci tradičního milkshaku.
  • Tato míchanice nebude mít nejskvělejší vůni, takže se snažte ji tvořit venku, abyste se vyvarovali zápachu ve vašem domově. [4]
  • Na toto můžete použít mech, který je uhynulý či živý a oboje bude při pěstování nového mechu fungovat.
 3. 3
  Rozetřete milkshake. Pokryjte požadované předměty/záhony milkshakem. Můžete směs nalít přímo na věci nebo použít k jejímu rozetření štětec nebo rozprašovač. I když to není tak vizuálně atraktivní, můžete tuto směs rozetřít na zem spíš než zasadit živé kousky mechu.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Výroba alternativního mechového smoothie

S touto metodou si užijete méně páchnoucí výsadbu.

 1. 1
  Pořiďte si mech.
 2. 2
  Dejte velký kus mechu, hrnek vody a dva aspiriny do mixéru.
 3. 3
  Rozmixujte. Směs bude mít kousky a nebude super tekutá.
 4. 4
  Rozetřete na substrát. Není to skvělá metoda na holé kameny, ale kolem rostlin funguje skvěle.
 5. 5
  Počkejte až mech vyroste.
  Reklama

Tipy

 • Protože mech získává živiny spíš ze vzduchu než z půdy, může být snadno udržován a nevyžaduje hnojivo. Je důležité, aby byl mech na vlhkém místě. Po zasazení nebo přesazení mechu se ujistěte, že je udržována vlhkost krajiny buď prostřednictvím mírného zalévání nebo instalací automatického rozprašovače. Přidání jezírka v oblasti také pomůže udržovat vyšší úroveň vlhkosti.
 • Když pokládáte mech, zkuste dát navrch mechu kus desky nebo jiný tvrdý předmět a zatlačit. To dovolí mechu spojit se s podkladovou půdou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Lopatu
 • Stěrku
 • Mixér
 • Vodu
 • Podmáslí

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 18 831 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 18 831 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama