Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Netýkavky sou nenáročné, všudypřítomné květiny s barevnými květy, které často lemují okraje zahrádek a rozjasňují květináče na terasách po celé léto. Tyto odolné, krásné rostliny existují v široké škále barev a můžete z nich sázet různé vzory, které vytvoří zajímavý vizuální efekt. Čtěte dál a naučte se, jak pěstovat a starat se o netýkavky, aby měly zdravé, zářivé květy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Příprava netýkavek na výsadbu

 1. 1
  Kupte si netýkavky z místního zahradnictví nebo ze zahradního centra. Na jaře se ve většině zahradnictví prodávají jak semena, tak sazenice nejrůznějších barev, takže si snadno vyberete své oblíbené. Kupte si buď všechny od jedné barvy, nebo barevný mix, abyste si na zahradě mohli vytvořit zajímavé vzory.
  • Existují tři základní druhy netýkavek, každý má trochu odlišné barvy a jinou velikost okvětních lístků. Druhy typu Tom Thumb mají velké, zářivě barevné květy, variety Super Elfin mají květy pastelových odstínů a odrůdy Swirl mají květy oranžové a červené barvy, se vzory spirálek na okvětních plátcích.[1]
  • Sázet semenáčky netýkavek je poměrně jednoduché, ale chcete-li, můžete si je vypěstovat ze semínka. V lednu musíte semena nechat vyklíčit v substrátu, aby byla připravena pro jarní výsev. Lehce semena přimáčkněte do substrátu a tácy se semeny udržujte vlhké, v místnosti o teplotě 21°C.[2]
 2. 2
  Než semena zasejete, udržujte je vlhká. Netýkavky rychle vysychají, pokud nemají dostatek vody. Ať už si koupíte sazenice nebo začnete pěstovat od semínka, musíte dbát na to, aby měly dostatek vláhy, dokud je nepřesadíte na záhon nebo do květináče.
  • Pokud své semenáčky ponecháváte venku, nedávejte je na přímé slunce, protože by mohlo malé květináče rychle vysušit.
 3. 3
  Najděte dobré místo, kam netýkavky zasadíte. Daří se jim stejně dobře v květináčích a truhlících, jako na záhonech. Mají rády stinná místa, takže volte lokalitu, která je přes den alespoň částečně zastíněna. Půda musí být vlhká, ale dobře propustná, protože netýkavky jsou náchylné k plísním, pokud zůstanou dlouho stát ve vodě.
  • Abyste poznali, zda je vybrané místo dobře propustné, podívejte se na něj po silném dešti.
  • Pokud uvidíte stojatou vodu a louže, musíte přidat písek nebo jinou směs do půdy, aby byla propustnější. Pokud se voda vsákne, místo by mělo být v pořádku a vy můžete sázet.
 4. 4
  Sázení netýkavek si naplánujte na dobu, kdy se půda dostatečně oteplí. Netýkavky raději nedávejte do země ani do květináčů dřív, než pominou poslední mrazy, až bude půda teplá a mráz přestane hrozit. Když je vysadíte příliš brzy, mráz je spálí a mohou uhynout dřív, než nastane příznivější počasí.
 5. 5
  Připravte půdu pro výsadbu. Netýkavky mají rády půdu, bohatou na živiny a vláhu. Můžete ji zrýt do hloubky 30 cm a pak do ní promíchat trochu kompostu nebo průmyslového hnojiva. Sázíte-li netýkavky do květináčů, kupte si výživný substrát.[3]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Výsadba a péče o netýkavky

 1. 1
  Vykopejte díry a zasaďte netýkavky. Díry by měly být hluboké jen o trochu více, než kořenový bal, který vložíte dovnitř. Mezery mezi jednotlivými rostlinami by mely být 7 – 30 cm, záleží na vás. Lehce udusejte půdu u báze stonků. Pak rostliny důkladně zalijte.
  • Netýkavky můžete zasadit blízko k sobě, pokud toužíte po hezkém okraji záhonu. Několik rostlin v truhlíku postačí zasadit 5 – 7,5 cm od sebe.
  • Místo truhlíků můžete netýkavky zasadit také do zavěšeného květináče nebo koše. Netýkavky se brzy rozrostou a pokryjí holou hlínu mezi nimi.
 2. 2
  Netýkavky musíte udržovat neustále zavlažené. Pokud necháte půdu vyschnout, netýkavky začnou rychle vadnout. Zalévejte je ke kořenům každých několik dní, nejlépe ráno. Nezalévejte je večer, jinak by zůstaly mokré přes noc, což je riziko, protože vlhké netýkavky jsou velmi náchylné k plísním.
  • Květináče vysychají rychleji než záhony, takže takové netýkavky budete muset zalévat častěji.
 3. 3
  Pravidelně netýkavky hnojte. Můžete použít hnojivo, které se pomalu rozpouští a namíchat ho podle instrukcí na obalu, nebo aplikovat tekuté hnojivo každých několik týdnů.[4]
  Reklama

Tipy

 • Alespoň jednou během sezony netýkavky ostříhejte, aby se příliš nerozrostly. Ostříhané květy si můžete vzít domů a dát do sklenice s vodou, aby zakořenily. Až se to stane, přesaďte je ven a máte víc rostlin.
Reklama

Varování

 • Pozor, ať netýkavky nepřelijete. Příliš mnoho vody může způsobit růst plísní a rostlinám mohou uhnít kořeny. Pokud si nejste jistí, zda netýkavky potřebují zálivku, jednoduše půdu otestujte zabořením prstu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Substrát
 • Hnojivo
 • Nádoby
 • Závěsné květináče
 • Voda
 • Rašeliník

O tomto wikiHow

Andrew Carberry, MPH
Spoluautorem článku je :
Odborník na potravinové systémy
Spoluautorem tohoto článku je Andrew Carberry, MPH, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 5 124 krát
Stránka byla zobrazena 5 124 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama