wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 9 711 krát
Pekanové stromy rostou na jihu Severní Ameriky a nejlépe se jim daří v hluboké jílové půdě. Z jejich máslovitých ořechů se pečou koláče a jiné dezerty a z pekanového dřeva se dělají podlahy a nábytek. Pokud chcete tyto stromy pěstovat, budete je muset zasadit co nejdál od budov a jiných překážek. Strom doroste do dospělosti během 2-3 let a bude potřebovat spoustu vody. V tomto článku se dozvíte, jak tyto stromy pěstovat.
Postup
Vyberte si odrůdu a místo pro zasazení
-
1Zjistěte si, jaké odrůdy pekanových stromů existují. Některé odrůdy jsou větší a mají jiné ořechy. Ať už chcete strom, který vyroste 30 metrů, nebo menší strom, ze kterého získáte velké a chutné ořechy, bez problémů najdete odrůdu, která vám bude vyhovovat. Vyberte si odrůdu, která ve vaší oblasti poroste bez problémů a nezapomeňte ani na odolnost proti nemocem. Zde je několik oblíbených odrůd: [1]
- Elliot: tato odrůda má malé, ale kvalitní ořechy, které rostou každé dva roky. Měli byste ji zasazovat na jihu, protože špatně snáší mrazivé teploty.
- Gloria Grande: tato odrůda má velké ořechy s tlustou skořápkou, které rostou téměř každý rok a je odolná proti prašivině, která pekanové ořechy často poškozuje.
- Amling: tato odrůda je odolná proti prašivině a snadno se sklízí. Ořechy jsou malé, ale kvalitní.
- Sumner: tato odrůda se snadno poškodí, ale ořechy na ní rostou často.
- Gafford: vysoce odolná odrůda oblíbená v Alabamě, rostou na ní skvělé ořechy.
- McMillan: produktivní nenáročná odrůda oblíbená v Alabamě.
-
2Vyberte si slunné místo, na kterém bude strom mít dostatek prostoru. Pekanové stromy mohou vyrůst až do výšky 30 metrů a mají velké kořenové systémy. Potřebují spoustu prostoru, ať už je chcete zasadit kdekoli. Při výběru místa myslete na následující věci:
- V okolí by neměly být žádné budovy ani jiné stromy. Padající větve pekanových stromů by mohly poškodit budovy a menší stromy.
- V sadu zasazujte stromy minimálně 20 metrů od jiných stromů a mezi jednotlivými pekanovými stromy nechejte místo alespoň 10 metrů. Když budou stromy moc blízko u sebe, nejrychleji rostoucí z nich zastíní ostatní a nakonec je zahubí.
- Pekanovým stromům trvá 20 až 25 let než dozrají. Někteří pěstitelé sází stromy 10 metrů od sebe a polovinu stromů odstraní kolem 15 roku, když se začnou navzájem utlačovat.[2]
-
3Hlína musí být vlhká a dost hluboká. Taková půda je pro pekanové stromy nejvhodnější, protože tyto stromy rostou většinou v okolí řek. Písčitý jíl je nejlepší, ale můžete je zasadit i do těžší půdy, pokud bude dostatečně vlhá. Lehká kamenitá půda se pro pěstování pekanových stromů nehodí.
- Nezasazujte stromy do lehké nebo suché půdy – tyto stromy potřebují velké množství vody.
- Vyhýbejte se mrazivým kapsám, protože pekanové stromy nejsou odolné proti mrazu. Zasazujte je raději na vyvýšených místech (ale v nižších polohách).
-
4Vyberte si, zda budete zasazovat sazenici, nebo zda si pořídíte strom v květináči. Sazenice jsou většinou několik desítek centimetrů vysoké, stromy v květináči bývají starší.
- Sazenice jsou levnější, ale křehčí a musejí se zasazovat v období od prosince do března.
- Stromy v květináči jsou dražší, ale více toho vydrží a můžete je zasadit kdykoli v období mezi říjnem a květnem.
-
5Stromy zasaďte hned po tom, co si je přinesete domů. Když je necháte příliš dlouho na vzduchu, uschnou jim kořeny. Uvědomte si, že tyto stromy potřebují zejména vlhkost. Když vám uschnou, rychle uhynou.
- Pokud máte strom v květináči, můžete ho nechat nad zemí jeden nebo dva dny, ale musíte ho zalévat.
- Než budete strom zasazovat, dejte kořeny do vody.
Reklama
Zasazování stromů
-
1Než strom zasadíte, pořádně si ho prohlédněte. Zbavte se mrtvých větví a špatných kořenů, které by zpomalovaly růst.
-
2Vykopejte díru tak hlubokou, jako je hlavní kořen stromu. Pekanové stromy mají velké a dlouhé hlavní kořeny, které se musejí zasadit hluboko do země. Vykopejte dostatečně hlubokou a širokou díru, aby se v ní kořeny neohýbaly. [3]
- Když nebude díra dost hluboká, hlavní kořen neporoste správně. Nepokoušejte se strom zasadit do mělké díry.
- Neměli byste ovšem kopat příliš hlubokou díru. Když bude díra příliš hluboká, strom se usadí a mohly by mu začít uhnívat kořeny.
- Bude se vám hodit speciální lopata s dlouhým koncem.
-
3Zasaďte strom do díry. Uspořádejte kořeny přirozeně a snažte se nic nedělat s hlavním kořenem. Dávejte si pozor, abyste kořeny nepoškodili (hlavně ten největší), jinak by vám strom nemusel růst.
- Nezasazujte strom příliš hluboko do země. Kořeny musejí být v díře, ale kmen musí být nad zemí. Najděte si místo, kde kůra stromu mění barvu. Když strom zasadíte příliš hluboko, nedoroste vám do správného tvaru.
- Hlavní kořen musí být narovnaný. Pokud máte strom z květináče, kořeny se v něm často zkroutí. Opatrně ho narovnejte a zasaďte ho do díry.
-
4Zasypejte díru hlínou. Až bude strom zasazený, zalejte ho do ¾ díry vodou. Potom díru začnete zasypávat a střídavě přidávejte vodu a hlínu, dokud nebude díra plná. Nakonec přisypte ještě trochu hlíny.
- Neudusávejte hlínu příliš pevně – pouze zaplňte díru.
- Když přilejete i vodu, zajistíte, že strom bude mít dostatek vlhkosti a vyhnete se vzduchovým kapsám. [4]
-
5Zastřihněte strom. Zastřihněte horní polovinu nebo třetinu stromu. Podpoříte tím zdravý růst kořenů, protože strom nebude muset vkládat energii do růstu koruny. Ze začátku je důležitější zajistit správný růst kořenů.
-
6Natřete kmen barvou, abyste ho ochránili před sluncem. Použijte bílou latexovou barvu a natřete kmen od země až po první větve. První tři roky by měl být strom natřený. Pokud nechcete používat barvu, můžete strom obalit i trubkou, kterou seženete v zahradnictví.
-
7Nasypejte okolo stromu mulč. Použijte piniové listy nebo slámu a dejte mulč okolo kmenu a nad kořeny. Mulč strom ochrání před plevelem a mrazem.Reklama
Pečujte o stromy
-
1Dobře stromy zalévejte. Hned po zasazení stromy začněte zalévat. Prvních 6 měsíců je zalévejte 40-50l vody jednou týdně. Dejte si ovšem pozor, abyste je nepřelili, protože přílišná vlhkost by je mohla zahubit.
- Nezapomínejte na to, že si stromy berou vlhkost i z deště.
- Až bude strom dospělý, bude nutné ho zalévat hlavně ke konci léta. V suchých oblastech ho budete muset zalévat i 1300 l vody denně, aby byly ořechy dobré.
-
2Stříhejte svůj strom. Váš strom by měl být prostříhán tak, aby tvořil centrální větev, která je základem přirozené růstové struktury stromu. Centrální větev je dominantní vzpřímená větev a okolní větve se točí kolem ní. Při výběru větví hledejte ty, které jsou v širokém úhlu k kmeni, kolem 45 stupňů. Odstraňte větve rostoucí pod úhlem více než 60 stupňů k kmeni, protože je pravděpodobné, že se později zlomí. Prořezávání stromu maximalizuje úrodu ořechů.
-
3Rozhodněte se, kdy budete strom hnojit. První tři roky byste měli strom hnojit na začátku léta. Na každé 3 cm průměru kmene použijte 0.5 kg hnojiva 5-10-5. Na dospělý strom použijte 2 kg hnojiva 10-10-10 na každé 3 cm průměru kmene. Nikdy nehnojte přímo kořeny, ale nasypejte hnojivo do okolí.
- Pokud zjistíte, že máte malé a tuhé ořechy a chcete mít jistotu, že se to v následujících letech nebude opakovat, stříkejte strom zinkovým hnojivem.
- V případě potřeby použijte dusičnan amonný.
-
4
-
5Pravidelně své stromy prořezávejte. Odstraňujte přebytečné větve, mrtvé dřevo a nízké větve. Když budete stromy prořezávat, bude se jim dařit dobře a nepřerostou vám. Měli byste se zbavovat také keřů a dalších porostů pod stromy. Plevel zpomaluje růst mladých stromů a bere jim vodu.
-
6Až se skořápky ořechů otevřou, bude čas na sklizeň. Jednou z metod je opatrné třesení větvemi stromů, aby ořech spadly na zem. Potom je můžete posbírat. Nenechávejte ořechy ležet na vlhké zemi a na listech. Mohly by zvlhnout a uhnít, nebo dokonce vyklíčit. [7]
- Použijte rybářský prut a zatřeste se stromem, aby z něho ořechy spadly. Tímto způsobem strom nepoškodíte a nezpomalíte jeho růst.
- Můžete si počkat, než ořechy samy spadnou, až bude například foukat vítr. Veverky je budou jíst ještě na stromě, takže se je snažte posbírat co nejdříve, aby se k nim veverky nedostaly (komerční sady používají speciální vibrační přístroje, které ořechy ze stromů shodí). [8]
-
7Čerstvé ořechy usušte, abyste je mohli skladovat. Pekanové ořechy vydrží déle, když je usušíte. Nejlépe se skladují, když jsou skořápky plné a když obsahují velké množství oleje.
- Rozsypejte ořechy na zem na podlahu, nebo na síťky. Chraňte je před vlhkostí a deštěm. Budou se sušit asi 2 týdny. Suché ořechy poznáte podle toho, že se snadno zlomí.
- Ořechy skladujte v lednici v uzavíratelných krabičkách maximálně 6 měsíců.
- Ještě déle vám ořechy vydrží v mrazáku.
Reklama
Tipy
- Pekanové ořechy obsahují velké množství zdravých omega-3 mastných kyselin, esenciálních olejů a bílkovin, ale také spoustu vitamínů a minerálů.
- Pekanové ořechy můžete jíst celé, nebo z nich upéct koláč, dort, sušenky a jiné dezerty.
Varování
- Nesnažte se ořechy setřást dlouhými tvrdými tyčemi nebo házením klacků. Mohli byste strom poškodit.
Reference
- ↑ http://extension.uga.edu/publications/detail.cfm?number=B1348
- ↑ https://content.ces.ncsu.edu/growing-pecans-in-north-carolina
- ↑ http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/hil/ag81.html
- ↑ http://extension.uga.edu/publications/detail.cfm?number=B1348
- ↑ http://aces.nmsu.edu/pubs/_h/h-608.html http://aces.nmsu.edu/pubs/_h/h-608.html
- ↑ http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/hil/ag81.html
- ↑ http://aggie-horticulture.tamu.edu/extension/homefruit/pecan/pecan.html http://aggie-horticulture.tamu.edu/extension/homefruit/pecan/pecan.html
- ↑ http://www.texaspecantrees.com/Homeowners_guide_to_planting_pecan_trees.html