Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Orchideje byly odedávna symbolem krásy a lásky. Nadšenci je pěstují, fascinování jejich čistou elegancí, a ostatní je často používají do korsáží na šaty a obleky, nebo jako živý náramek pro zvláštní příležitosti a oslavy. Od svatebních hostin po obchodní konference jsou stoly často ozdobeny záplavou květů orchidejí.

Milovník květin si opravdu má z čeho vybírat. V dnešní době je známo více než 750 druhů orchidejí, přes 30 000 hybridů, a každý rok se objevují nové a nové. Orchideje rostou na všech kontinentech vyjma Antarktidy, pěstitel si tak může vybrat mezi orchidejí z domácího prostředí nebo cizokrajnou, podle dostupnosti a nálady. Samozřejmě že odborník může (a měl by), mít nastudované desítky knih o šlechtění a péči, ale ten, kdo se rozhodne vypěstovat orchidej poprvé, musí někde začít. V tomto článku se naučíte základy péče o takové orchideje, které jsou všeobecně odolné a snadné na vypěstování. Až si základy osvojíte a nabudete sebedůvěru, a pokud vás nadšení pro orchideje neopustí, bude pro vás snadné se pustit do náročnějších odrůd.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Výběr orchidejí

Stáhnout PDF
  1. 1
    Vyberte si tu pravou odrůdu pro vás. Správná péče o orchideje začíná s výběrem rostlin, které jsou nejvhodnější pro vaše prostředí. Orchideje, o kterých bude řeč v našem článku, jsou vhodné pro pěstování doma – přizpůsobí se různým podmínkám, jsou odolné, cenově dostupné, rostou rychle a mají krásné květy. Pokud budete chtít svou sbírku orchidejí v budoucnu rozšířit o náročnější druhy a variety, doporučujeme opravdu pečlivě se s jejich nároky seznámit. Při výběru rostlin mějte na paměti následující faktory:
    • Bude mít orchidej dost prostoru, až doroste do plné velikosti? Nebo ji budete muset přestěhovat jinam? Některé druhy dorůstají úctyhodných rozměrů, a je nejlepší pěstovat je ve skleníku.
    • Dokážete zajistit potřebné tepelné podmínky pro daný druh? Orchideje se podle teplotních nároků dělí do tří skupin – chladnomilné, teplomilné, a vhodné pro střední teplotu. Aby rostlina prospívala, důležité jsou i hodnoty noční minimální teploty.
    • Máte skleník nebo pařeniště, pokud jich bude zapotřebí? Spousta druhů prospívá ve skleníku mnohem lépe, než v květináči na terase. Pokud nic takového nemáte, vybírejte si raději orchideje vhodné jako pokojové květiny. (Viz seznam níže)
  2. 2
    Kupujte už rozkvetlé rostliny. Je daleko výhodnější koupit dospělou a kvetoucí rostlinu, protože orchidejím to od semínka ke květu může trvat i pět let. Pokud nejste extrémně trpěliví, nebo už nemáte skleník plný orchidejí, nejspíš nebudete chtít čekat tak dlouho.
  3. 3
    Zvažte vaše domácí podmínky. Vyberte si takovou orchidej, která se hodí pro váš domov. Je to důležité, protože každý druh má specifické požadavky, závislé na jeho zeměpisném původu. Vždy si na přiložené kartičce nebo etiketě přečtěte, co přesně který vyžaduje, a porovnejte s vaším domem a zahradou. Tady je několik běžných druhů orchidejí, kterým se daří v domácím prostředí:
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Zalévání a hnojení

Stáhnout PDF
  1. 1
    Naučte se své orchideje správně zalévat. Čeleď Orchideje patří k největším botanickým čeledím. Existuje nepřeberně druhů, poddruhů a variet, a každá má jiné požadavky na vodu. Co je pro jeden druh pár kapek, může být pro jiný devastující „přelévání“. Všeobecně se dá říct, že se orchideje zalévají každých 5 nebo 12 dní, záleží na druhu, teplotě a ročním období – v létě více, v zimě méně. Tady je všeobecný návod jak stanovit množství vody a časové rozpětí pro vaše orchideje, samozřejmě floristka nebo zahradník vám poradí odborněji:
  2. 2
    Dbejte o stálost prostředí. Vyndejte plastový květináč z ozdobného, a dejte ho do sprchového koutu nebo vany. Do konvičky nebo nádoby přidejte hnojivo a na dno nalijte vodu. Nechte vodu dobře vsáknout, než květináč s orchidejí vrátíte do dekorativního truhlíku. Orchideje by nikdy neměly „sedět“ ve vodě, rostlinu to může zahubit.
    • Poznámka: Epifytické orchideje (ty, co rostou na větvích stromů) se sází jinak, než přízemní druhy, často je najdete v kokosových skořápkách a nádobách z kůry či korku.Dají se pěstovat i v dřevěných košících nebo na kusech dřeva. Jejich kořeny rostou svrchu a nikoli zespodu rostliny, jako je tomu u přízemních orchidejí.
  3. 3
    Hnojení orchidejí. Všeobecně se většina hnojiv doporučuje používat jednou měsíčně. Vybírejte hnojivo bohaté na dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), s obsahem stopových prvků, například železa. Když vyrážejí nové výhonky, použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku, později po odkvětu dejte přednost tomu s draslíkem a fosforem. S hnojením to nepřehánějte, orchidejím to může ublížit.
    • Pokud pěstujete orchidej na kůře, používejte hnojivo s vyšším obsahem dusíku (v poměru 30K – 10 (P) – 10 (K) ). Bakterie v rozkládající se kůře spotřebují totiž dusíku velké množství.
    • Před hnojením orchidej dobře zalijte.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Sázení

Stáhnout PDF
  1. 1
    Respektujte rozdíly mezi přízemními a epifytickými druhy orchidejí. Mnoho orchidejí roste na stromech a větvích, a vyžadují jiné podmínky, než přízemní orchideje – skutečně, častá příčina úhynu rostliny je zasazení stromového druhu do půdy. Epifyty mají silné, masité kořeny, které jim pomáhají se „přisát“ ke kůře stromu a čerpat vodu a živiny. Některé mají i vzdušné kořeny, a rostou nepřisedle. Epifytické orchideje rostou nejlépe ve směsích bez půdy, nebo přisedlé na kusech kůry nebo korku. Vyžadují dobrý přístup vzduchu a nesnesou přílišné množství vody.
  2. 2
    Vhodné prostředí pro vaši orchidej. Nejčastějším substrátem pro orchideje je smrková kůra, skořápky kokosových ořechů, mechy druhu rašelinník, perlit nebo směs výše uvedených. Záleží na konkrétním druhu – přízemní orchideje by měly mít směs převážně z hlíny, s obsahem mechu, rašeliny a štěrku, zatímco epifytické potřebují substrát složený z mechů, drcené kůry, vermikulitu a rašeliny. Nejjednodušší většinou je, koupit již namíchaný substrát pro orchideje a zohlednit specifické požadavky toho kterého druhu.
    • Existuje mnoho druhů průmyslově vyrábených směsí pro pěstování orchidejí, nebo si ji můžete připravit sami. Obvykle se používá drcená kůra, uhlí, rašelina a štěrk v různém poměru.
  3. 3
    Ve správný čas přesazujte. Pokojové květiny je třeba občas přesadit – jednak aby se doplnil substrát, a také aby se umožnil další růst. Orchideje se většinou přesazují na jaře. Dávejte pozor na následující:
    • Orchideje na substrátu z kůry většinou stačí přesadit každých 18 až 24 měsíců.
    • Velikost květináče volte podle velikosti kořenového balu. Orchideje mají rády menší květináče. Pokud bude květináč příliš velký, rostlina svou energii soustředí do kořenů a růst nadzemních částí se může na několik měsíců zpomalit nebo zastavit. Všechny orchideje vystrkují kořeny ven ze substrátu a z květináče (vzdušné kořínky by měly být ponechány volně). Jak květina vyráží oddenky a šlahouny, může svůj květináč „přerůst“.
    • Tvar a velikost květináče ovlivňuje zálivku. Orchidej, zasazená v keramickém květináči (pro pěstování orchidejí se velmi hodí) bude potřebovat zalévat častěji, než rostlina v plastovém.
    • Vždycky používejte otevřené květináče s otvorem na dně. Orchidejím nesvědčí „sedět“ dlouho ve vodě, kořeny snadno podléhají hnilobě a místo květiny budete mít kompost.
    • Ve velkých květináčích trvá střední části substrátu delší dobu, než vyschne – pro orchideje je ale nadměrné vlhko nebezpečné. Dá se tomu předcházet tak, že na dno květináče rozložíte úlomky starých rozbitých keramických květináčů, které zlepší odvodnění.
    • U keramického květináče se rovněž doporučuje uvělat několik odtokových děr po stranách, těsně u dna.
  4. 4
    Při přesazování zohledňujte druh orchideje. Opatrně rostlinu přesaďte do většího květináče nebo jiné nádoby, a dosypejte vhodný substrát. Vždy myslete na dobrý odtok vody.
    • Přízemní orchideje: Vytáhněte rostlinu z původního květináče. Opatrně odstaňte substrát z kořenového balu. Dejte do nového květináče a zasypejte čerstvým substrátem. Jemně ho udusejte prsty nebo kusem dřívka. Mezi substrátem a okrajem květináče nechejte mezeru pro jednodušší zalévání. 12 mm postačí.
    • Epifytické orchideje: Odstraňte starý substrát. Odřízněte staré a mrtvé kořeny a zahoďte je. Podržte orchidej vzhůru nohama a okolo kořenů vypracujte pevnou kouli nového substrátu. Orchidej narovnejte do původní polohy a usaďte do nové nádoby. Přesazená stromová orchidej by se neměla minimálně týden zalévat, aby se kořeny snadněji uchytily. Po týdnu zalévejte málo a zvolna, abyste nepoškodili nové kořínky.
  5. 5
    Po přesazení buďte opatrní se zálivkou, obzvláště v létě a na jaře by měla zůstávat vlhká.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Prořezávání a péče

Stáhnout PDF
  1. 1
    Pečujte o květy. Vrchol období květu nastává na severní polokouli v pozdní zimě, většinou v únoru a březnu. Květy většinou vydrží 4 – 12 týdnů. Až začnou vadnout, ustřihněte hrozen květenství 12 mm nad místem, kde vyrůstá ze stonku. Odstraňujte průběžně také odumřelé listy a další části rostliny jako stonky, mrtvé kořeny atd.
    • Pokud rostlinu zasáhne plíseň nebo hniloba, vždy odstřihněte o něco víc, než jen postiženou část, zabráníte tak postupování choroby.
  2. 2
    Neprořezávejte orchidej jako keř. Listy, které přestřihnete v polovině, pravděpodobně odumřou, a pokud zasáhnete do živé cibulky, orchidej to vážně poškodí.
  3. 3
    Při zastřihávání a tvarování orchidejí používejte sterilní nástroje. Zabráníte tak přenosu nemocí z jedné rostliny na druhou. Doporučuje se po každém použití nůžky očistit chlorovým bělidlem, nebo používat odlamovací řezák.
  4. 4
    Pozorujte růst nových částí. Může to být výhonek, který vyrůstá ze základny původní rostliny. Za příhodných podmínek může být výhonek větší než původní mateřská rostlina, dokud nebude opět připravena kvést.
    Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Přístup vzduchu

Stáhnout PDF
  1. 1
    Udržujte správnou teplotu. 18 – 30°C je nejlepší. Krátkodobě orchideje vydrží i teploty v rozmezí 16 – 37°C, ale prudké výkyvy teplot jim nesvědčí. Je-li moc chladno, listy budou žloutnout a opadávat. Pokud se to stane, odstraňte všechny zežloutlé části, a zvyšte teplotu.
  2. 2
    Zajistěte správný vzduch. Dobrá cirkulace vzduchu je pro zdraví vašich orchidejí nezbytná. Obzvlášť při léčbě plísňových a jiných onemocnění pomůže, zároveň rovněž funguje jako jejich prevence. Udržujte listy a květy v suchu.
    • V létě nechávejte otevřená okna, aby vzduch mohl přirozeně proudit. Podporuje to odpařování vody a přináší čerstvý oxid uhličitý. Jemný vánek orchidejím umožní snést sluneční světlo, aniž by došlo k poškození listů.
    • V zimě (nebo v létě, v chladných dnech) rozhýbejte vzduch ventilátorem. Měňte jeho pozici, takže žádné místo nebude jednostranně zatížené.
    Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Druhy pokojových orchidejí

Stáhnout PDF
  1. 1
    Na následujícím seznamu najdete druhy orchidejí, které jsou vhodné pro pěstování jako pokojové květiny za pomoci nanejvýš regulace teploty a přídatného osvětlení:
    • Brassolaeliocattleya
    • 'Cattleya bowringiana
    • Coelogyne cristata
    • Cymbidium devonianum
    • Cymbidium "Touchstone"
    • Dendrobium nobile
    • Epidendrum cochliatum (známá též jako Encyclia cochleata)
    • Laelia enceps
    • Maxillaria tenufolia
    • Miltonia clowesii
    • Paphiopedilum callosum
    • Paphiopedilum
    • Pleione formosana
    • Vanda cristata.

Tipy

  • Nejrychlejší cesta, jak zahubit orchidej, je nechat ji stát v květináči plném vody. Četnost zalévání závisí na druhu květiny, substrátu, světelných podmínkách, typu květináče a teplotě.
  • Podle dávkování na etiketě každý měsíc používejte hnojivo. Pokud je rozpustné ve vodě, v období růstu ho můžete používat každý týden. Každý měsíc květináč omyjte čistou vodou, abyste se zbavili reziduí po hnojivu.
  • Všeobecně se doporučuje v době růstu zalévat jednou týdně a nechat substrát orchidejí trochu vyschnout před další zálivkou. Pokaždé použijte takové množství vody, aby trochu proniklo odvodňovacím otvorem na dně květináče.
  • Hnojení: Orchideje potřebují pravidelné přihnojování, aby správně rostly a kvetly, ale pokud budete hnojit příliš, rostlinám to ublíží. Ve většině zahradních center a květinářství seženete směsi určené speciálně pro pěstování orchidejí. Nejvhodnější jsou ty rozpustné ve vodě.
  • Rostliny na substrátu s obsahem jílu, ty v malých květináčích, nebo rostoucí na otevřených substrátech z kůry mohou vyžadovat častější zálivku. Dvakrát týdně obvykle postačí. Po květu orchideje potřebují období klidu - během něho zalévání omezte.
  • Po období květu, až rostlina přestane růst, omezte zalévání a hnojení do doby, než začnou rašit nové listy.
  • Zalévání je nesmírně důležité pro druh Phalaenopsis protože nemá orgány pro udržení zásob vody. Phalaenopsis nikdy nenechejte úplně vyschnout. Zalijte ji, a nechte vyschnout jen částečně, přibližně do poloviny květináče. Dávejte pozor, ať se voda nedostane na listy a řapíky, rostlinu to postupně může zahubit.
  • Orchideje, které rostou na substrátu z kůry, potřebují hnojivo bohaté na dusík, například v poměru 30-10-10 nebo 15-5-5. Přízemní orchideje a ty, zasazené do jiných substrátů si vystačí s vyváženým poměrem složek hnojiva, jako 20-20-20. Hnojivo s vysokým obsahem fosforu (prostřední číslo) na podporu růstu květů, v poměru například 10-30-20 se doporučuje používat na podzim.
  • Jednou týdně k substrátu přidejte 3-4 kostky ledu.
Reklama

Varování

  • Ruční odřezávání napadených částí a chemický postřik mohou šíření nemocí v počátečním stádiu zabránit. Slimáci a šneci požírají poupata, květy, listy a mladé stonky.
  • Častá onemocnění orchidejí zahrnují skvrny na listech, plíseň květů a další houbová onemocnění, jako černání a hnilobu. Orchidej také někdy nedokáže vykvést - většinou za to můžou špatné podmínky, obzvláště nedostatek světla a/nebo hnojiva.
  • Nejčastějšími škůdci pak jsou mšice, červci, svilušky a třásněnky. Červci jsou obvykle přichyceni na spodní straně listů, a silně napadené rostliny se musí zlikvidovat.
  • Orchideje jsou náchylné k mnoha chorobám a škůdcům.
  • Virová onemocnění jsou v současnosti nevyléčitelná a je těžké je rozlišit od plísní. Pokud si nejste jistí, požádejte o radu odborníka. Jestliže se vaše orchidej nakazila virem, okamžitě ji zlikvidujte a květináč řádně vydezinfikujte, plánujete-li jej znova použít.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 449 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 8 449 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama