Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Orchideje jsou nádherné tropické rostliny, které dodají vašemu domovu nádech exotiky. Pokud je chcete pěstovat, musíte se o ně dobře starat, protože jsou docela náročné. Orchideje musejí mít spoustu nepřímého světla a vzduch okolo nich musí být dostatečně teplý a vlhký.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Začínáme

  1. 1
    Vyberte si orchidej. Existuje spousta druhů orchidejí, takže si musíte vybrat podle toho, jaké prostředí rostlinám můžete nabídnout. Záleží na teplotě uvnitř vašeho domu, na světle a na tom, kolik času budete moci věnovat péči o orchideje.[1]
    • Nejvhodnějším druhem pro pěstování doma je Phalaenopsis. Tyto orchideje vydrží kvést měsíce a dobře se jim daří ve středně zrnité hlíně, v teplém prostředí a se středním množstvím světla. Tyto rostliny jsou vhodné pro začátečníky.
    • Pokud rostliny často přeléváte, kupte si orchideje Phiphiopedilum, nebo Phragmipedium. Pokud na zalévání naopak zapomínáte, kupte si orchideje Cattleya, Oncidium, nebo Dendrobium.
    • Pokud doma nemáte dost světla, nejlepší bude pěstovat orchideje Paphiopedilum. Pokud máte pouze malá okna, pořiďte si miniaturní orchideje Pleurothallis.
  2. 2
    Vyberte si správný květináč. Můžete orchideje zasadit do běžných jílových nebo plastových květináčů. Pokud květiny často zaléváte, použijte jílový květináč s hrubší hlínou. Pokud zalévat zapomínáte, použijte plastový květináč a jemnější hlínu. [2]
    • Průhledné plastové květináče umožní, aby se světlo dostalo až ke kořenům. Kromě toho můžete také sledovat, jak kořeny rostou. Pokud nemáte na péči o květiny moc času, průhledné květináče jsou pro vás vhodné.
    • Květináče se síťovaným košem nebo s odvodňovacím systémem jsou skvělé v případě, že květiny často přeléváte.
    • Dřevěné koše jsou vyrobeny ze dřeva, které neuhnije. Pokud používáte koš, budete ho muset nejprve vyložit mechem a potom do něho dát hlínu.
  3. 3
    Kupte si vhodnou hlínu. Kořeny orchidejí potřebují více vzduchu, než kolik by měly v běžné hlíně, takže jim musíte koupit speciální hlínu, která obsahuje například kousky kůry, kokosové odřezky, mech, vlákna z kapradin a perlit. Většinou jde o směs těchto materiálů. [3]
    • Pro menší orchideje jsou vhodné jemnější hlíny. Když má rostlina malé kořínky, je nutné, aby se k nim dostala voda. Připravte si směs jemné hlíny nebo kůry, jemného uhlí a perlitu.
    • Pokud nevíte, jakou hlínu byste měli použít, kupte si středně hrubou hlínu. Hodí se pro většinu druhů orchidejí. Smíchejte si ji ze čtyř dílů kůry nebo kokosu, jednoho dílu uhlí a jednoho dílu perlitu.
    • Pokud si nechcete hlínu míchat sami, můžete si koupit již připravenou hlínu pro orchideje. Existuje spousta zemin určených pro pěstování orchidejí.
  4. 4
    Poskytněte rostlinám zdroj světla. Orchideje potřebují spoustu světla. Některé druhy vyžadují filtrované světlo, jiné přímé světlo. Vyberte si okno směrem na sever, do kterého svítí slunce přes průsvitné závěsy nebo záclony.
    • Zjistěte, kolik světla váš typ orchideje potřebuje. Díky tomu budete moci určit, zda budete potřebovat průhledné závěsy.
    • Pokud nemáte dostatek přirozeného světla, používejte fluorescenční zářivky. Běžné zářivky vám budou bohatě stačit. Světlo, které vyzařuje z okna, nemusí být stálé, zejména pokud žijete v oblasti, kde se často mění počasí. Když si koupíte několik dvacetiwattových zářivek, vaše orchideje budou mít tolik světla, kolik budou potřebovat.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak pečovat o orchideje

  1. 1
    Udržujte správnou teplotu. Zjistěte, zda máte orchidej, která potřebuje chladnější teploty, nebo orchidej, která potřebuje teplejší prostředí. Mezi teplomilné orchideje patří vanda, phalaenopsis a oncidium. Mezi chladnomilné druhy patří phragmipedium, miltonia a cymbidium.
    • Na noc by měla být teplota o asi 9 stupňů nižší. V přírodě orchideje rostou v prostředí, kde v noci teplota vzduchu klesá. Proto je nutné, abyste doma květinám na noc snižovali teplotu.
    • Teplomilné orchideje by měly mít přes den teplotu vzduchu mezi 24 a 29 stupni Celsia. V noci zase potřebují teplotu mezi 15 a 20 stupni.
    • Chladnomilné orchideje potřebují teplotu mezi 15 a 20 stupni a přes noc mezi 10 a 15 stupni.
  2. 2
    Zajistěte správné proudění vzduchu, zejména v horkých letních měsících. Vydýchaný nehybný vzduch by mohl orchidejím uškodit.
  3. 3
    Nezapomeňte květiny zalévat. Každý druh orchidejí vyžaduje trochu jiný styl zalévání. Obecně byste měli orchideje zalévat každých 5-12 dní, podle teploty vzduchu a ročního období. Pokud žijete v suchém podnebí, budete je muset zalévat častěji.
    • Kořínky musejí mít po celý rok dostatek vlhkosti, ale samotná rostlina v chladnějších měsících nepotřebuje tolik vody, protože v zimě neroste tak rychle, jako v létě.
    • Mezi druhy, které potřebují velké množství vody, patří Paphiopedilum, Miltonia, Cymbidium, a Odontoglossum.
    • Orchideje, které potřebují vodu při aktivním růstu, ale v zimě je můžete zalévat méně, jsou například Cattleya, Oncidium, Brassia, Dendrobium.
    • Některé orchideje musíte mezi zaléváním nechat vyschnout. Patří mezi ně Phalaenopsis, Vanda, Ascocenda.
  4. 4
    Jednou za měsíc použijte hnojivo. Tento článek poskytuje pouze obecný návod, protože péče o orchidej závisí na tom, o jaký druh orchideje jde. Když orchidej aktivně poroste, nejlepší bude hnojit ji jednou týdně. Musíte ji ale zalévat vodou bez hnojiva alespoň jednou za měsíc, aby se z ní vyplavily přebytečné soli. [4]
    • Nepřehánějte to s hnojivy. Když budete orchidej hnojit příliš často, nepříznivě to ovlivní její růst (zejména v chladnějších měsících).
    • Některé orchideje nepotřebují žádná hnojiva. Mnoho druhů orchidejí vám bude každý rok krásně kvést, aniž byste je museli hnojit.
  5. 5
    Pravidelně orchidejím zastřihávejte stonky. Až opadají všechny květy, zastřihněte stonky orchidejí nad nejnižším uzlem (potenciálním květem). Řez veďte diagonálně.[5]
    • Díky tomu orchidej lépe poroste. Když budete květinu každý týden zalévat, brzy se objeví nové květy.
  6. 6
    Přesazování orchidejí. Pokud nevíte, zda je nutné orchidej přesadit, podívejte se, jak roste. Pokud je zdravá, ale netvoří se jí květy i když na ni svítí slunce a má dobrou teplotu a vlhkost vzduchu, pravděpodobně bude třeba ji přesadit. Nikdy orchideje nepřesazujte, když kvetou. [6]
    • Vyberte si květináč podle toho, jak velké kořeny vaše orchidej má. Někdy není nutné přesazovat květiny do většího květináče. Orchidejím vyhovuje, když mají v květináči relativně málo místa. Když je přesadíte do příliš velkého květináče, neporostou na nich velké květy. Vyberte si nový květináč a novou zeminu a opatrně orchidej přesaďte.
    • Následující druhy musíte přesazovat každý rok: Dendrobium, Miltonia, Paphiopedilum a Phalaenopsis a jejich hybridy.
    • Tyto druhy musíte přesazovat jednou za dva roky: Cattleya, Dendrobium, Oncidium, Odontoglossum a jejich hybridy.
    • Tyto druhy orchidejí se musejí přesazovat jednou za tři roky: Vanda a příbuzné druhy a také Cymbidium.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Řešení problémů

  1. 1
    Co dělat, když orchidej nekvete. Existuje několik věcí, které mohou způsobit nekvetení. Nejčastěji jde o to, že květina nemá dostatek světla. Podívejte se na barvu listů, měly by být středně zelené. Pokud jsou tmavé, rostlina nemá dostatek světla. Pokud je se světlem vše v pořádku, zaměřte se na jiné věci. [7]
    • Je možné, že je vaše orchidej příliš mladá. Květy se objevují až na dospělých květinách.
    • Vaše orchidej má v květináči příliš mnoho místa. Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, musíte orchideje zasadit pevně. Když bude orchidej v příliš velkém květináči, nebude kvést.
    • Dalším problémem může být to, že používáte špatné hnojivo. Orchideje nepotřebují silná hnojiva, ale nasají do sebe tolik živin, kolik jim dáte. Pokud máte hnojivo s vysokým obsahem dusíku, je možné, že vám kvůli tomu květiny nekvetou. Poměr dusíku v hnojivu by měl být 3:1:3 nebo 4:1:4.
  2. 2
    Jak se starat o orchideje, které mají povislé listy. Pokud má vaše květina listy bez života, měli byste ji vyndat z květináče a zkontrolovat kořeny. Pokud jsou kořeny vlhké a uhnívají, na vině může být několik věcí. [8]
    • Je možné, že jste orchidej přelili. Květiny byste měli zalévat jednou za týden, podle toho, jaký druh máte. Zkontrolujte také hlínu – nezalévejte orchidej dříve, než bude hlína suchá.
    • Máte příliš velký květináč. Orchideje potřebují menší květináče, aby nemusely vynakládat tolik energie na udržování kořenového systému.
    • Hlína je špatná. Zemina, do které se orchideje zasazují, vydrží jen určitou dobu. Ujistěte se, že není na čase květinu přesadit do nové hlíny.
  3. 3
    Jak řešit škůdce. Pokud pěstujete orchideje doma, škůdcům se pravděpodobně vyhnete, ale přesto je možné, že se nějací objeví. Když se to stane, musíte se s nimi umět vypořádat. [9] [10]
    • Mšice napadají okvětní lístky. Pokud na těchto místech uvidíte díry, pravděpodobně máte na orchidejích mšice. Naštěstí se jich snadno zbavíte pomocí běžného insekticidu.
    • Do hlíny se mohou dostat slimáci, kteří potom okusují kořeny a listy rostliny. Většinou stačí použít obyčejný insekticid, nebo orchidej přesadit do nové hlíny.
    • Pokud mají mladé listy špatnou barvu a orchidej má světlé skvrny, pravděpodobně máte červce. Použijte insekticid, nebo nějaký olej, kterým tyto škůdce udusíte. Až se jich zbavíte, měli byste orchidej přesadit.
    • Vyrobte si insekticid doma – smíchejte si litr teplé vody s 1 dcl lihu, 1 lžičkou lehkého oleje a několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Nalejte směs do rozprašovače a postříkejte s ní orchideje.
    Reklama

Tipy

  • Pokud potřebujete zářivky, kupte si je v zahradnictví, kde seženete zářivky určené speciálně pro orchideje pěstované doma.
Reklama

Varování

  • Dávejte si pozor na škůdce. Hmyz a další škůdci nepředstavují velké riziko pro orchideje pěstované doma, ale někdy se mohou objevit mšice nebo červci. Pokud tyto škůdce najdete, omyjte rostliny insekticidem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 978 krát
Stránka byla zobrazena 2 978 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama