Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pelargonie rostou sytě červené, krásně růžové, podivuhodně bílé, vášnivě fialové... seznam pokračuje. Netřeba dodávat, že jsou perfektním doplňkem jakékoliv zahrady, okenních parapetů nebo květníku. Postupujte podle těchto kroků, abyste se naučili, jak pěstovat a starat se o svoje vlastní krásné pelargonie.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Sázení vašich pelargonií

  1. 1
    Vyberte si správné místo na zasazení vašich pelargonií. Ať už sázíte pelargonie do země nebo do květníku, jsou obecně jednou z rostlin, o které je snazší se starat. Mohou být zasazeny na místech, které jsou na plném slunci, částečném slunci nebo na mírném stínu. Obecně jsou pelargonie nejšťastnější, když mají pět nebo šest hodin slunečního světla denně, ačkoli to může být o trochu více nebo méně. Je nejlepší zasadit pelargonie do půdy, která se dobře odvodňuje. Pelargonie nemají moc rádi příliš mokré "nohy" a rozmáčená půda může vést k onemocnění rostliny. [1]
    • Pokud žijete v oblasti, kde je velkou část roku opravdu horko, zkuste najít místo, kde je odpolední stín a relativně vlhká půda.
  2. 2
    Sežeňte si květináč, který má ve dně díry, protože pelargonie nemají rády rozmáčenou půdu. Kupte květináč, který je pro vaši rostlinu dost velký, v závislosti na druhu pelargonie, kterou jste si pořídili. Pokud máte menší rostlinu, může stačit 15-20 cm květináč, větší varianty budou potřebovat 25 cm květináč.
  3. 3
    Vyberte si správné období k sázení květin. Americká Národní zahradnická asociace doporučuje sázení pelargonií na jaře, po posledních mrazících. V závislosti na druhu pelargonie může rostlina růst uprostřed léta, v pozdním létě, nebo na podzim, avšak někdy mají květinky vlastní rozum a propuknou v květy na jaře. Přesto buďte připravení na to, že jejich krása propukne kdykoliv kromě zimy.
  4. 4
    Připravte záhonek. Pelargonie vzkvétají v půdě, která je okopaná a nakypřená. Použijte kultivátor nebo hrábě, abyste se ujistili, že bude půda nakypřená dobrých 30 - 40 cm hluboko. Po nakypření půdy do ní přimíchejte 5-10 cm kompostu, abyste půdě dodali co nejvíce živin. [2]
  5. 5
    Dopřejte každé rostlině dost prostoru k růstu. V závislosti na druhu pelargonie, bude třeba každou rostlinu dát zhruba do vzdálenosti 15 až 60 cm od jiné. Pokud jste zvolili větší druh pelargonie, každá rostlina bude k svému růstu potřebovat dobrých 60 cm místa.
  6. 6
    Vykopejte díry pro všechny rostliny. Každá díra by měla mít zhruba dvojnásobek průměru plastového květináče, v kterém je pelargonie. Například, pokud si koupíte pelargonii v 15 cm plastovém květináči, měli byste udělat dílu, která má průměr 30 cm.
    • Pokud se rozhodnete pěstovat si pelargonie ze semínek, zasejte je přímo do země. Pokud se rozhodnete použít semínka, uvědomte si, že rostlinám bude trvat déle, než vyrostou a vykvetou. Pokud zasíváte semínka do květináče, dejte květináč během toho, kdy rostlina zakořeňuje, dovnitř. Jakmile začnou semínka rašit, můžete přesunout květináč ven.
  7. 7
    Dejte rostlinu do díry. Jemně vyjměte pelargonii z květináče, ujistěte se, že nepolámete žádné kořeny. Dejte rostlinu do díry tak, aby bal kořenů rostliny (svazek kořenů, které se k sobě namačkaly v plastovém květináči) byl v úrovni povrchu půdy. Zaplňte zbytek díry hlínou a umačkejte ji kolem květiny, aby pelargonie sama stála. Okamžitě rostlinu zalijte.
    • Snažte se vyvarovat dávání zeminy na stonek rostliny, protože zahrabaný stonek může vést k hnití rostliny.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Péče o pelargonie

  1. 1
    Zalévejte rostliny podle potřeby. Pelargonie se považují za suchu relativně odolné, ale to neznamená, že byste je neměli nikdy zalévat. Abyste poznali, jestli rostlina potřebuje zalít, zkontrolujte půdu. Použijte nehet ke škrábnutí těsně pod povrch půdy - pokud je suchá nebo sotva vlhká, měli byste květiny zalít. [3]
    • U pelargonií v květináčích se ujistěte, že jim dáváte dostatek vody. Zalévejte rostliny tak dlouho, dokud voda nepoteče ze dna květináče (proto potřebujete díry ve dně květináče.)
  2. 2
    Kompostujte. Každé jaro byste měli přidat novou vrstvu kompostu kolem vašich pelargonií. Dejte 5 cm mulče na vršek této vrstvy kompostované půdy. Mulč pomůže udržet půdu vlhkou a také sníží množství plevele statečného tolik, že roste kolem vašich pelargonií. [4]
  3. 3
    Udržte vaší rostlinu zdravou tím, že budete odstraňovat uhynulé květy. Po tom, co rostlina vykvete, odstraňte uhynulé květy a části rostliny, aby mohla znovu vyrůst zdravá a silná. Odstraňte listy a stonky, které uhynuly (budou mít hnědou barvu), takže na vaší rostlině neporoste plíseň (která se objevuje na uhynulých částech rostlin.)
  4. 4
    Rozdělte rostliny každé tři až pět let. Jakmile vaše rostliny vyrostou hodně velké (a pravděpodobně přerostou své meze), měli byste je rozdělit. Rozdělujte rostliny pozdě z jara. Abyste to provedli, vytáhněte rostliny (a jejich kořeny) z půdy, rozdělte rostliny na shluky, které vyrostly podél stonků a přesaďte je.
  5. 5
    Hnojte tekutým hnojivem jako je 20-20-20 nebo 15-30-15. Dodržujte instrukce na hnojivu, abyste věděli, jak často a jak moc hnojit. Snažte se vyvarovat tomu, aby se hnojivo dostalo na listy rostliny.
    Reklama

Tipy

  • Rostliny pelargonie se mohou zakořenit. Ulomte stonek a odstraňte spodní listy. Zakořeňujte v nádobě, jako byste zakořeňovali jiné řízky.
  • Pěstujte pelargonie v květináčích samotné, nebo je namíchejte s jinými rostlinami. Rostliny pelargonie se dobře míchají se spoustou jiných rostlin.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Sazenice nebo semínka pelargonií
  • Hnojivo
  • Květináče
  • Vodu
  • Nádobu na zakořeňování

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 676 krát
Stránka byla zobrazena 4 676 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama