Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rýže se pěstuje v několika variantách zrnitosti - long-grain, medium-grain a short-grain (dlouhá, střední, krátká). Pokud jí dodáte správné množství zeminy a dostatek vody s doplňkovými živinami, vypěstujete ji snadno u sebe na zahradě, v záhonech nebo v kbelících. Všem typům rýže se daří ve velmi vlhkých podmínkách, konkrétně ve stojatých kalužích vody a v prostředí podobném bažině. Jakmile se vyvinou zrna, voda, ve které rýže roste, musí odtéct, abyste mohli úrodu sklidit a zpracovat. Po sklizni a zpracování můžete vlastnoručně vypěstovanou rýži konzumovat.

Část 1
Část 1 ze 3:

Výsadba rýže

 1. 1
  V lokálním zahradnictví nebo obchodě s farmářskými produkty pořiďte semena. Rýžová semena můžete koupit také od důvěryhodného velkododavatele nebo si nechte poradit od regionálního rostlinolékařského či zemědělského úřadu. Vybírat můžete z pěti základních typů rýže:[1]
  • Long-grain. Tento typ rýže produkuje lehká a nadýchaná zrna, která jsou typicky trochu sušší než u ostatních typů.
  • Medium-grain. Tento typ je po uvaření vláčný, měkký, trochu lepivý a jemně krémový. Má stejnou texturu jako typ long-grain.
  • Short-grain. Po uvaření se stává měkkou a lepkavou. Také je trochu sladší – proto je vhodná na přípravu sushi.
  • Sweet. Tento "sladký" druh rýže se někdy nazývá "lepkavá rýže", protože je po uvaření velmi lepkavý. Často se používá do mražených produktů.
  • Aromatic. Aromatický typ rýže s výraznější chutí a vůní. Do této kategorie spadají varianty Basmati, Jasmine nebo Red a Black japonica.
  • Arborio. Tento typ je po uvaření krémový s pevnějším, žvýkavým středem. Používá se hlavně v italské kuchyni na rizoto a další pokrmy.
 2. 2
  Vyberte vhodnou lokalitu pro výsadbu. Nejdříve se ujistěte, že zamýšlené místo má lehce kyselou a jílovitou půdu, která zajistí nejlepší možné výsledky. Rýži můžete také sázet do kbelíků, naplněných popsanou zeminou. Před každým sázením rýže se ujistěte, že máte zajištěný systém zavlažování a odvodňování, abyste byli připraveni na budoucí sklizeň.
  • Vyberte místo, kterému se dostává přímého slunečního svitu, protože rýže nejlépe roste v lokalitách s jasným světlem a teplým podnebím s teplotami alespoň 21°C.
  • Naučte se využívat sezóny – vaše oblast musí umožňovat růst rostlin a květin alespoň 3-6 měsíců v roce. Rýže potřebuje dlouhou a teplou sezónu růstu. Vhodné jsou podmínky podobné těm v jižní části Spojených států. Na našem území vyšší teploty nevydrží dostatečně dlouhou dobu, a proto bude pravděpodobně nutné zasadit rýži v krytých prostorech.[2]
 3. 3
  K sázení si připravte alespoň 30-60 gramů semen. Semena připravte pro sázení jejich namočením do vody. Nechte je sáknout alespoň 12 hodin, ale ne déle než 36 hodin. Potom semena z vody vyndejte.
  • Během namáčení si naplánujte, kam a jak chcete rýži vysadit. Většina pěstitelů vysazuje rýži v řadách, čímž si ulehčuje zalévání a vytrhávání plevele. Zvažte vybudování malých příkopů a bloků na koncích řad, které zajistí přehrazení a tím pádem stojatou vodu (místo příkopů můžou dobře posloužit naopak náspy). Je třeba ovšem dodat, že není nutné, aby byla celá oblast ponořená ve vodě sama o sobě, ale stačí, když použitou část půdy budete udržovat trvale zaplavenou.
 4. 4
  Rýži sázejte po celé ploše zeminy během podzimní nebo jarní části sezóny. Vyplejte veškerý plevel, nakypřete záhony a zarovnejte půdu. Pokud používáte pro sázení kbelíky, naplňte je vlkhou zeminou do výšky alespoň 15 centimetrů. Potom do ní přidejte semena rýže.
  • Nezapomeňte, že celá lokalita musí být zaplavená vodou. Je mnohem snažší zaplavit několik menších oblastí než jednu velkou. Pokud tedy rýži vysazujete venku, bude pro vás snadnější udržovat a kontrolovat několik menších záhonů.
  • Sázíte-li na podzim, vyplejte na jaře důkladně celou oblast. Rýžová semena potřebují všechny živiny a maximální prostor, který jim můžete poskytnout.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Péče o sazenice

 1. 1
  Kbelíky nebo záhony zaplavte alespoň pěti centimetry vody. I když se jedná vlastně o dost starosvětské doporučení. Někteří dnešní pěstitelé totiž tvrdí, že úplně postačí půda nasáklá vodou, aniž by na ní musela voda stát.[3] Tento krok je tedy pouze na vašem uvážení – hlavně se ujistěte, že je místo nasáklé.
  • Přidejte na zeminu kompost nebo mulč, ale pouze tak, abyste jím lehce zakryli rýžová zrna. Tím semena také upěchujete hlouběji do země. Organický kompost zadržuje vlhkost, a z toho důvodu je vhodný zejména do sušších oblastí.
 2. 2
  V lokalitě vybrané pro sázení pozorujte hladinu vody a neustále udržujte půdu nasáklou. Pokud chcete, udržujte oblast zaplavenou pěti centimetry stojaté vody a podpořte tak růst rýže. Pokud záhony nebudete zaplavovat, neustále se ujišťujte, že je půda mokrá. První výhony ze semen očekávejte asi po jednom týdnu.
  • Pokud máte rýži vysazenou v kbelících, možná ji bude potřeba na noc přenášet na chladnější místo. Rýži se daří v teple a pokud venkovní teploty klesnou příliš nízko, růst rýže se může zastavit.
  • Je potřeba zdůraznit, že potřeba zaplavování rýže se liší pěstitel od pěstitele a některé komerční pěstírny zaplavují pole vodou do výšky až 20 cm.[4] Se zaplavováním je také možné počkat až do doby, než jednotlivé rostliny vyrostou do výšky 17 cm. Záleží ovšem pouze na vás.[5]
 3. 3
  Rostliny protrhávejte nebo rozesazujte a zabraňte tak přeplnění záhonů. Nejlepších výsledků dosáhnete, nebudete-li protrhávat více, než aby mezi jednotlivými sazenicemi vznikly mezery větší 10 cm v řadách vzdálených 20cm-30cm. Potom nechte rostliny vyrůst do výšky asi 18 cm, což by mělo trvat zhruba měsíc.
  • Někteří pěstitelé upřednostňují pěstování prvních výhonů z provizorních, pohyblivých mateřských záhonů, protože pohyb při rozrůstání rýže je tak jako tak součástí procesu. Pokud se uchýlíte k této metodě, přesaďte sazenice jakmile dosáhnout výšky cca 13 cm-18 cm. Měli byste je sázet asi 30 cm od sebe do blátivých záhonů.
 4. 4
  Počkejte, až rýžová zrna dozrají. Dozrávání by mělo trvat průměrně 3 nebo 4 měsíce. Během tohoto období by měla rýže dorůst do výšky až 42 centimetrů.[6] Před sklizní nechte veškerou vodu v záhonech vyschnout nebo ji vypusťte odvodňovacím systémem. Během následujících dvou týdnů se zelená barva výpěstků změní na zlatou a to je znamení, že je čas sklizně.
  • Vhodné je ještě před sklizní, v době, kdy má rýže asi 38 cm, vypustit veškerou vodu, pak záhon znovu zaplavit a počkat na dozrání. [7] Potom pokračujte výše popsaným postupem - po dozrání rýži opět odvodněte a nechte zezlátnout.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Sklizeň a příprava rýže

 1. 1
  Odřežte stonky a nechte je uschnout. Rýže je připravená ke sklizni asi dva týdny po vysušení záhonů, jakmile získá zlatavou barvu. Stonky odřežte hned pod hlavami, na kterých vyrůstají zrna. Na vrcholu stonků uvidíte malé kapsičky, které jsou neklamnou známkou, že se jedná o laty vaší nově vypěstované rýže.
  • Rýži pak nechte schnout 2-3 týdny. Zabalte sklizenou rýži do novinového papíru a uskladněte ji po dobu 2-3 týdnů na suchém, slunečném místě. Musíte se úplně zbavit veškeré vlhkosti, abyste se dostali snadno k zrnům.
 2. 2
  Pražte rýži v troubě 1 hodinu na 80°C. Vhoďte sklizené hlavy rýže do trouby a upražte je.[8] Troubu byste neměli rozpalovat příliš, abyste zrna nespálili. Během pražení získají tmavší odstín zlatavě hnědé barvy.
 3. 3
  Oddělte zrna od hlav. Po opražení nechte rýži vychladit a potom ji rukama drhněte nebo použijte hmoždíř s tloukem. Oddělíte tak zrna od hlav. [9] Nyní jste získali vám jistě dobře známá zrníčka rýže. Taková zrna už jsou připravená k vaření a následné konzumaci.
  • Je třeba poznamenat, že po vší té námaze a zdlouhavém procesu zpracování, kdy získáte první hrstky rýže, budete děkovat za moderní technologie a možnost koupit si tento produkt v obchodě. Buďte trpěliví, tato práce prostě chvíli trvá. Na konci budete mít zásoby skvělé rýže, kterou jste vypěstovali vlastníma rukama, a to za to rozhodně stojí.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 476 krát
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 10 476 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama