Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Také milujete růže? Růže, symbol lásky a krásy, rostly planě v zahradách odjakživa. Pokud si chcete vypěstovat své vlastní, budete si potřebovat vybrat odrůdu, která poroste ve vašem klimatu a půdě, a dobře se o růže starat, aby vám kvetly po dlouhá léta. Přečtěte si, jak začít pěstovat tyto nádherné květiny.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Příprava na sázení

 1. 1
  Vyberte si tu správnou odrůdu. Věděli jste, že na světě existuje více než 13 000 druhů růží?[1] Některým se daří v určitých regionech lépe, než v jiných. Když si vybíráte nejvhodnější druh růže, nechte si chvíli času na podrobnější průzkum podmínek v místě, kde je chcete pěstovat. Berte v úvahu také jejich tvar, barvu a velikost. Růže se dělí na tyto základní kategorie:
  • Hybridní čajové růže mají krásné tvary a barevné květy, které často vídáte v květinářství jako součást květinových vazeb a pugétů.[2]
  • Mnohokvětá růže, neboli floribunda, je ze všech druhů růží nejbarevnější. Každý keř má mnoho květů, ne jen jeden na každém stonku.
  • Grandiflora je hybrid čajové růže s mnohokvětou a většinou vypadá jako poměrně vysoká růže s několika květy na každém stonku.
  • Popínavé růže mohou krásně ozdobit zábradlí, ploty nebo zídky.
  • Zakrslé růže jsou drobné a křehké, skvěle se hodí pro pěstování v květináči.
  • Keříčkové růže jsou odolné proti škůdcům i nepříznivému počasí a chorobám. Prodávají se v široké škále barev, velikostí i tvarů.
  • Stromové růže jsou ty, které rostou na vysokém, zdřevnatělém stonku, takže vypadají jako malý stromek.[3] Jsou o něco náročnější na péči, než jiné druhy růží.
 2. 2
  Kupte si sazenice buď v květináči, nebo jen s kořenovým balem. Až si vyberete, který druh růže chcete pěstovat, rozhodněte se, jak si je chcete koupit. Sazenice s kořenovým balem můžete zasadit rovnou do země. Ke koupi jsou také malé keříčky růží, které jsou zasazeny v květináči a vy je můžete přesadit buď do půdy, nebo do většího truhlíku. Oba typy seženete ve většině zahradních center nebo květinářství. Vzácnější druhy jsou ke koupi také přes internet.
  • Sazenice k kořenovým balem se sází brzy na jaře, aby měly čas zakořenit. Kvést začnou za několik týdnů, až se oteplí a rostliny se dobře uchytí v zemi.
  • Růže v květináčích můžete na zimu přemístit dovnitř a na jaře zase dát ven.
 3. 3
  Pořiďte si nástroje, nezbytné k péči o růže. Kromě květináčů a sazenic se neobejdete bez několika dalších pomůcek. Zajděte si do místního zahradnictví nebo se podívejte na internetu a sežeňte si následující:
  • Zahradnické nůžky. Růže potřebují pravidelně prostřihávat, aby byly zdravé, hezky vypadaly, a aby se podpořila tvorba květů. Nůžky jsou pro pěstování růží nezbytné. Pořiďte si nejlépe jedny menší, zakulacené, na listy a květy, a jedny větší, na péči o stonky a větve.
  • Zahradnické rukavice. Chraňte se před trny párem silných rukavic.
  • Hnojivo. Růže je dobré několikrát do roka pohnojit. Můžete si zakoupit hnojiva speciálně určená pro růže, nicméně není to nezbytné.
  • Mulč. Pokud budete záhony s růžemi mulčovat, udržíte od nich parazity a dopřejete jim lepší přístup k živinám. Sežeňte si kousky mulčovací kůry, borového jehličí, peletek, nebo jakéhokoliv jiného vhodného mulče.
  • Kompost, nebo substrát pro pěstování růží. Smíchejte jej s hlínou, do které chcete růže zasadit, porostou pak lépe.
  • Lopatu a rýč. Pro sázení růží budete potřebovat vykopat díry.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Sázení růží

 1. 1
  Vyberte místo, kde chcete růže pěstovat. Potřebujete, aby mělo místo alespoň 6 hodin dostatečného denního světla. Nemělo by být prorostlé kořeny jiných rostlin ani zastíněné hustými stromy a keři.[4] Půda by měla být kyprá a mít dobrou odvodňovací schopnost. Má-li vaše půda hodně jílu, nakypřete ji a přidejte do ní sádrové peletky, než růže zasadíte.
  • Růžím se nejlépe daří v půdě s pH 6,3 - 6,8.[5]
  • Abyste zjistili, zda má půda dostatečnou odvodňovací schopnost, projděte se po ní po vydatném dešti. Pokud je mokrá, ale ne vodnatá, měla by být v pořádku. jestliže vidíte louže vody nebo silné vrstvy bahna, vyberte raději jiné místo, nebo to stávající odvodněte.
 2. 2
  Abyste růže připravili na přesazení, zalijte je. Pokud sázíte růže s kořenovým balem, dejte je do kbelíku s vodou a nechte je v něm několik hodin před zasazením. Růže v květináčích napřed důkladně zalijte, než je přesadíte na záhon.
 3. 3
  Vykopejte velkou jámu. Budete potřebovat jednu pro každý keřík, který budete sázet. Použijte zahradní rýč nebo motyku a udělejte jámu asi 40 cm hlubokou a 40 cm širokou. Míry nemusí být přesné, ale takto velká jáma poslouží pro většinu druhů růží. Vykopanou zeminu smíchejte s kompostem a nasypejte na dno. přidejte také trochu hnojiva pro růže.
  • Pokud sázíte více, než jeden keřík, nechte mezi jednotlivými růžemi dostatečné rozestupy, aby mohly kořeny růst a nepřekážely si.
 4. 4
  Vysázejte růže. Kořenový bal, nebo růži, zbavenou květináče, dejte nastojato do jámy. Lopatou díru opět naplňte hlínou. Místo, kde se stýkají stonky růže, by mělo být asi 5 cm pod povrchem. Pokud žijete v chladnější oblasti, možná budete růže muset zasadit hlouběji, abyste je ochránili před mrazem.[6]
  • Sázíte-li růži z květináče, lehce upěchovanou hlínu uvolněte, abyste odhalili kořeny, než ji zasadíte do půdy.
  • Ujistěte se, že je půda okolo kořenů pevná. Umačkejte ji rukama, abyste odstranili případné vzduchové bubliny.
 5. 5
  Zalijte své růže. Důkladně celé místo, kam jste růže zasadili, zalijte. Pomůže to, aby se půda usadila a kořeny stabilizovaly. Nezapomeňte proto po vysazení růže zalít.
 6. 6
  Pokryjte růžový záhon mulčem. Nasypejte mulč okolo keříčků, které jste právě zasadili. Pokud jste růži pouze přesadili do většího květináče, nasypte mulč okolo stonku. Udržíte tak stálou teplotu a ochráníte rostlinu v ranných fázích růstu.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Péče o růže

 1. 1
  Během léta rostliny často zalévejte. Růže potřebují hodně vody, aby zdravě rostly. nenechte půdu vyschnout, pokud si všimnete, že začíná být prašná, dopřejte růžím důkladnou zálivku. Podle druhu růží a ročního období a klimatu to opakujte alespoň 1x týdně.[7]
 2. 2
  Pravidelně růže hnojte. Až zakoření, bude nutné je několikrát za sezonu pohnojit. Použijte hnojivo (buď ve formě granulí, nebo tekuté) brzy na jaře, hned jak uvidíte první nové výhonky. Pak opakujte po prvním květu a znovu po každém dalším květu. Na konci léta, tedy první nebo druhý zářijový týden s hnojením přestaňte.[8]
  • Některá hnojiva se do půdy uvolňují pomalu, takže není potřeba je aplikovat tak často.
  • S hnojením růží to nepřehánějte, jinak mohou onemocnět.
 3. 3
  Růžové keře prořezávejte. Prořezávání je udržuje zdravé a krásné. Cílem je vyčistit příliš zarostlá místa, aby se keř otevřel, což brání chorobám a usychání.[9] Jak budete prořezávat závisí na ročním období i na druhu růže, ale typ řezu bude vždy stejný: stříhejte těsně nad očkem, místem ,odkud vyrůstají větvičky a květy. Hledejte malé kruhovité vyvýšeniny, zpravidla se nacházejí těsně nad dospělými listy. Očko by mělo směřovat ven - řez veďte šikmo nad ním a směrem dolů, ke středu keře.
  • Je velmi těžké růži prořezat příliš, protože nový růst se vždy soustředí do nejbližšího očka. Myslete na to a podle toho vybírejte očka, která chcete na keři ponechat. Ovlivníte tak tvar keře.[10] Pamatujte, že očko by mělo vždy směřovat ven od keře, abyste udrželi dobrou cirkulaci vzduchu.
  • Na konci zimy nebo brzy zjara ostříhejte všechny mrtvé, uschlé větvičky a listy. Odřežte také výmladky - jsou to malé zplanělé výhonky, které vyrážejí z hlavní rostliny a okrádají ji o živiny. Ponechte asi 8 stonků, které zkraťte na 1/3 jejich délky. Podpoříte tak zdravý růst, jakmile se oteplí.[11]
  • V létě odstraňujte uschlé květy. Nové tak porostou rychleji.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Chraňte růže před počasím a chorobami

 1. 1
  Přes zimu růže chraňte. Pokud je necháte vzrostlé, může je poškodit mráz. Zkraťte celá keř na délku maximálně 60 cm. Svažte je k sobě kusem lýka, abyste je ochránili před nejhorším mrazem. Okolo stonku naneste kopeček kompostu a zakryjte ho kupkou sena. Až se oteplí na alespoň 10 stupňů, můžete ochrannou hromádku odstranit.[12]
 2. 2
  Vodou odstraňujte mšice a svilušky. Jsou to nejběžnější škůdci všech druhů růží. Jakmile je uvidíte, hadicí keře dobře postříkejte, abyste je odstranili. Nezapomínejte, že dobré zalévání také zamezuje škůdcům v napadení vašich růží.
  • S insekticidy šetřete. Pokud jich budete používat příliš, můžete poškodit růže i jiné rostliny ve vaší zahradě a zahubit hmyz, který je ve skutečnosti užitečný.
  • Odstraňujte listy, které jsou suché, nebo změnily barvu.
  • Pokud svilušky neustoupí, namíchejte si směs jaru na nádobí a vody a jednou týdně růže postřikujte.[13]
  • Můžete si také koupit přírodní růžový olej a postříkat jím listy. Zahubí svilušky, aniž by měl nepříznivý vliv na jiný hmyz.[14]
 3. 3
  Chraňte své růže před černou plísní. Vyberte si druhy, které jsou vůči plísním odolné. na začátku sezóny můžete také použít fungicid. Poraďte se v místním zahradnictví, jak nejlépe ochránit svou zahradu před nejčastějšími chorobami.
  Reklama

Tipy

 • Pro každou zahradu, obzvlášť tu s růžemi, je nezbytný dobrý zavlažovací systém. Růže mohou být citlivé na příliš velké nebo malé množství vody.
 • Až se keř uchytí, ostříhejte vykvetlé růže a udělejte si z nich hezkou kytici.
 • Ve slunečných dnech můžete do zálivky přimíchat trochu limonády.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 351 krát
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 6 351 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama