Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete si vypěstovat rostlinu rajčete (doslova) od základů? Pomocí zdravých, zralých rajčat, která pravděpodobně už máte v míse se zeleninou, si můžete na zahradě vypěstovat několik jedinečných rostlin rajčat. Nastudujte si postup níže, abyste se naučili, jak vypěstovat rostlinu rajčete ze semínka, ať už se rozhodnete koupit si balená semínka nebo si zkvasit vlastní.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Volba metody

 1. 1
  Kupte si semena ze spolehlivého zdroje. Můžete si semínka koupit online na stránkách se semínky nebo ve vašem místním zahradnictví či od jiných zahradníků.
 2. 2
  Usušte si vlastní semena ze zralého rajčete. Opravdu můžete vzít semínka ze zralého rajčete a vypěstovat si z nich sazeničky. Pro instrukce jak připravit mokrá semínka na sázení, přejděte k části 2 "Kvašení vlastních semen" níže.
 3. 3
  Vyberte si druh. Existuje přes tisíc různých druhů dostupných rostlin rajčat. Většinou je možné je klasifikovat podle tří kategorií, které vám mohou pomoci rozhodnout se, který druh zasadit na vaší zahradě.
  • Nehybridní nebo hybridní: Nehybridní jsou rajčata, která se několik generací geneticky reprodukovala bez křížení. V podstatě to jsou čistokrevná rajčata. Hybridní rajčata jsou zkřížená ze dvou druhů.
  • Jednorázové nebo stáleplodící: Tato metoda klasifikace popisuje délku období, kdy rostlina produkuje plody. Jednorázové rostliny plodí pár týdnů, zatímco stáleplodící vytvářejí plody během celého vegetačního období, dokud nezačnou být klimatické podmínky příliš studené.
  • Tvar: Rajčata se také klasifikují do čtyř kategorií podle tvaru: kulatá, obří, soudková a cherry. Kulatá jsou nejpopulárnější, obří jsou ta největší, soudková rajčata se používají na výrobu omáček a cherry jsou malá rajčátka velikosti jednohubky a často se používají do salátů. [1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Kvašení vlastních semínek

 1. 1
  Vyberte si rajčata ze zdravé rostliny. Ujistěte se, že jsou vaše rajčata z rostliny, která byla pěstována z nehybridních nebo volně opylovaných semínek. Pokud zvolíte rajčata z hybridní rostliny, nebo z rostliny s chemicky ošetřenými semínky, výsledky nemusí být tak působivé.
 2. 2
  Rozkrojte rajčata na půl a lžící vyjměte vnitřky do plastové nádoby. Budete chtít nádobu s těsně padnoucím víčkem, protože jádřinec a semínka rajčete v nádobě budou několik dnů. Na semínkách se vytvoří vrstva plísně. Tento proces může zničit mnoho semeny přenášených chorob, které by mohly ovlivnit další generaci rostlin.
 3. 3
  Označte si nádobu. Pokud kvasíte několik různých druhů semínek, ujistěte se, že si označíte nádoby správným druhem, abyste vyvarovali pomíchání. Dejte na nádobu víčko, ale nezavírejte ho, abyste umožnili přístup kyslíku k dužině.
 4. 4
  Dejte dužinu na teplé místo mimo přímé slunce. Proces kvašení není hezký nebo příjemný pro nos, takže dejte nádobu někam dál, abyste se vyvarovali kontaktu se směsí.
 5. 5
  Denně nádobku promíchejte, dokud se nevytvoří vrstva bílé plísně na povrchu. Obvykle trvá 2 - 3 dny, než se plíseň vytvoří. Ujistěte se, že semínka seberete krátce po tom, co se vytvoří plíseň, aby semínka nevyklíčily v nádobě.
 6. 6
  Skliďte semínka. Vezměte si rukavice a seškrabejte plesnivou vrstvu. Semínka budou zapadlá u dna nádoby.
 7. 7
  Abyste směs naředili, nalijte do nádoby vodu. Nechte semínka usadit na dně a pokračujte ve vylévání nechtěných částí roztoku. Buďte opatrní, abyste nevyhodili semínka.
 8. 8
  Seberte semínka cedníkem a pořádně je propláchněte.
 9. 9
  Rozložte semínka ne nepřilnavý povrch a nechte je několik dní sušit. Skvěle funguje skleněný nebo keramický plochý talíř, plech na pečení, kus překližky nebo síť na okna. Může být velmi obtížné sejmout usušená semínka z papíru nebo hadříku. Když budou suchá, můžete je zabalit do uzavíratelného igelitového sáčku, než budete připravení je zasadit. Ujistěte se, že si na sáček poznamenáte druh semínek.
 10. 10
  Semínka uchovávejte na chladném tmavém místě. Také je můžete dát do vzduchotěsné nádoby v lednici, abyste simulovali zimní klima. Nedávejte semínka do mrazáku, to by je poškodilo. [2]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Sázení vašich semínek

 1. 1
  Začněte pěstovat rajčata ze semínek uvnitř 6 až 8 týdnů před posledními mrazíky. Pro přípravu vašich rostlinek rajčat na přesazení ven, začněte se sazeničkami uvnitř, dokud je venku stále chladno. Chladné teploty brzy z jara mohou brzdit růst nebo vaše mladé sazeničky dokonce zahubit. Abyste vylepšili své šance na produkci, začněte se sazeničkami uvnitř.
 2. 2
  Kupte si plastové nebo podobné malé květináče na pěstování sazenic. Tyto květináče najdete u vás v zahradnictví nebo obchodě se zahradnickými potřebami.

 3. 3
  Naplňte květináč směsí půdy podle vaší volby. Například je možné směs vytvořit pomocí 1/3 rašeliny, 1/3 hrubého vermikulitu a 1/3 kompostu.
 4. 4
  Zasejte do každého květináče 2 až 3 semínka zhruba 0,6 cm hluboko do půdy. Pokryjte půdou a jemně udusejte.
 5. 5
  Uchovávejte květináče v místnosti o teplotě 21 až 27 stupňů, dokud se neobjeví klíčení. Když semínka vyklíčí, přesuňte je na plné slunce nebo pod světla na pěstování.
 6. 6
  Prvních 7 až 10 dní semínka denně poprašujte vodou. Když začnete vidět výhonky, můžete zalévat méně často. Více rostlin je zahubeno tím, že mají příliš mnoho vody (díky které hnijí kořeny) než přílš málo vody, takže až rostliny vyklíčí, zalévejte je střídmě.
 7. 7
  Každý den kontrolujte své květináče. Jakmile rostlinky vykouknou z hlíny, porostou celkem rychle. [3]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Přesazení vašich rostlin

 1. 1
  Když vaše rostlinky narostou alespoň 15 cm do výšky, zpozorněte. Pokud už není nebezpečí venkovních mrazíků a rostlinky naplňují výškové požadavky, jsou připraveny na přesazení ven.
 2. 2
  Otužte rostliny. Zhruba týden předtím, než plánujete rostliny ven přesadit, potřebujete je postupně přizpůsobit venkovním teplotám. Postupně vystavujte rostliny slunci, začněte na místě s částečným stínem a pomalu každý den prodlužujte čas, kdy zůstanou rostliny venku. [4]
 3. 3
  Připravte si místo na zahradě. Je třeba použít dobře propustnou půdu s dobrým obsahem organické hmoty.
  • Zvažte zamíchat do půdy rašelinu, abyste zlepšili odvodňování. Ačkoli rašelina může absorbovat a udržet 10 až 20 násobek své váhy ve vodě, považuje se za škodlivou životnímu prostředí a je relativně drahá. S trhem s rašelinou je spojeno několik nákladů, včetně paliva na vykopání odvodňovacích příkopů, sušení rašeliny, balení a přepravy na dlouhé vzdálenosti. [5]
  • Nicméně pokud i tak chcete použít rašelinu, odstraňte ne víc než polovinu půdy a smíchejte vyjmutou půdu stejným poměrem rašeliny. Dejte směs rašeliny a půd zpět na záhon.
  • Pokud máte obavy o možné účinky rašeliny, zvažte místo toho vybudovat ze dřeva vyvýšený záhonek. Vyrobte si snadno vyvýšený zahradní box ze dvou 2,5 * 20 cm cedrových desek, které mají délku 2,4 metrů. Cedr je na záhonky dobrou volbou, protože s časem nehnije. [6]
 4. 4
  Zkontrolujte pH půdy. Rajčata nejlépe rostou, když jsou zasazena v půdě s pH mezi 6 a 7.
  • Vaše místní zahradnictví by mělo mít k dispozici sady pro testování půdy i s návodem. Po úpravách půdy otestujte její pH znovu.
  • Pokud je pH pod 6, přidejte do půdy mletý vápenec, abyste úroveň pH zvýšili.
  • Pokud je pH půdy nad 7, vmíchejte do půdy granulovanou síru pro snížení úrovně pH.
 5. 5
  Vykopejte díru zhruba 60 cm hlubokou. Je třeba, aby byla dost hluboká, abyste do ní mohli zasadit rostlinku a jen horní 1/4 rostliny bude vyčnívat ze země. Dejte na dno díry lopatu organické hmoty, jako je kompost. To rostlinku nakopne a také jí zabrání v příliš velkém šoku z přesazení.
 6. 6
  Opatrně vyjměte rostliny z jejich květináčů a dejte je do země. Snažte se během přesazování neporušit kořínky. Dejte sazenice tak hluboko, aby se půda dotýkala první sady nových listů, když rostlinu zahrnete půdou. Jemně místo udusejte.
 7. 7
  Pohnojte rybí moučkou, drůbežím hnojem nebo s vodou smíchaným organickým hnojivem s nízkým obsahem sodíku a vysokým obsahem fosforu. Hnojení bude třeba opakovat každý rok.
 8. 8
  Dejte vedle rostlin tyčky nebo mřížky. Ty dodají rostlinám oporu, po které se budou plazit, jak porostou, a bude snazší ze šlahounů otrhat plody. Buďte opatrní, abyste nenarušili kořeny.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Pěstování rostlin

 1. 1
  Často rostliny zalévejte a dodávejte jim živiny. Zalévejte je až u kořenů, abyste se vyvarovali vzniku plísně na listech. Poprašte rostliny roztokem hnojiva s mořskou řasou a každý týden hnojte kompostem, abyste zvýšili produkci plodů. [7]
 2. 2
  Oštipujte zálistky z vaší rostliny. Pokud chcete podpořit lepší růst a vyšší výnos plodů, oštipujte pomocí prstů zálistky z vašeho rajčete, když se objeví. Zálistky jsou ty malé stonky, které rostou z hlavního stonku. Nechte jich pár poblíž špičky rostliny, abyste se vyvarovali spálení sluncem.
 3. 3
  Skliďte plody na vrcholu zralosti. Plody by se měly objevit zhruba 60 dnů po přesazení. Jakmile začnou rajčata uzrávat, denně rostlinu kontrolujte, abyste si zajistili nejlepší chuť. Jemně ukruťte plod a vyvarujte se tahání za šlahouny.
  Reklama

Tipy

 • Některým semenům trvá delší dobu, než úplně vyschnou. Nechte semínka vysychat několik týdnů (nebo u větších semen ještě déle), pokud je to třeba.
 • Obří rajčata jsou obzvlášť oblíbená na krájení na plátky a dávání do sendvičů. Italská rajčata nebo soudková rajčata se používají na vaření, zavařování a k odšťavňování. Cherry rajčátka se často používají do salátů.
 • Stropní větráky jsou skvělé pro zlepšení cirkulace vzduchu, když sazeničky rostou uvnitř.
 • Zasaďte je a zalévejte je jednou až třikrát týdně.
Reklama

Varování

 • Vaše rajčata mohou zamořit škůdci včetně osenic a hlístic.
 • Nikdy nenechávejte semínka na přímém slunci, pokud teplota vystoupá nad 29°C. (Dokonce na slunci při 29 stupních Celsia mohou tmavá semínka utrpět poškození, protože se ohřejí víc, než světleji zbarvená semínka.
 • Také jsou běžné choroby, jako je fusariové a verticilliové vadnutí, ale těmto chorobám můžete předcházet tím, že zasadíte odolné odrůdy, budete střídat plodiny a udržovat zahradu v čistotě. [8]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 30 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 49 093 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 49 093 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama