X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 9 174 krát
Zahradničení je skvělým způsobem, jak ušetřit peníze a vypěstovat si zdravé čerstvé plodiny. Pokud milujete rajčata a chcete si je pěstovat na vlastní zahrádce, sežeňte si semena a pusťte se do toho. Je to jednoduché a jistě vás to bude bavit.
Postup
Metoda 1 ze 4:
Sežeňte si ta nejlepší rajčata
Metoda 1 ze 4:
-
1Zjistěte si, jaká rajčata vám na zahradě dobře porostou. Stejně jako všechny ostatní rostliny i rajčata mají ideální podmínky, ve kterých se jim bude dařit nejlépe. Některé druhy rajčat ve vašem podnebí neporostou tak dobře, jako jiné. Zjistěte si, jaká rajčata byste si měli zasadit. Možná se najdou i speciální hybridy, které se budou skvěle hodin pro váš typ hlíny a podnebí. [1]
-
2Vyberte si typ rajčat. Existuje spousta druhů rajčat, které se liší barvou, velikostí a chutí. Můžete pěstovat malá rajčátka, ale i rajčata o velikosti tenisového míčku, ve všech barvách kromě modré. Vyberte si druh, který budete chtít používat v kuchyni a zaměřte se na barvu, velikost, chuť a styl růstu rostliny.
- Existují dva základní typy rajčat podle růstu: keříčková a tyčková. Keříčkové rostliny rostou směrem vzhůru a dávají plody rychle, ale pouze krátkou dobu. Tyčkové rostliny rostou spíše popínavě a plody dávají delší dobu.
- Červená rajčata se tradičně používají ve většině světa. Jedí se zejména celá, nebo krájená v sendvičích. Menší rajčata se používají na vaření a na omáčky. Malá cherry rajčata jsou plná semen a šťávy a dávají se většinou do salátů a k těstovinám.
- Barva rajčat ovlivní jejich chuť. Pokud chcete klasickou chuť, vyberte si velká červená rajčata. Tmavě hnědá rajčata mají bohatou chuť, zatímco žlutá a oranžová rajčata jsou většinou sladší. Zelená rajčata se hodí pro přípravu slaných pokrmů. [2]
-
3Vyberte si semena. Rajčata můžete pěstovat ze sušených semen, z čerstvých semen z plodů, nebo ze sazenic, které koupíte v potřebách pro zahrádkáře. Sušená a čerstvá semena jsou nejpracnější, ale jejich pěstování vás bude bavit. Nejjednodušším způsobem, jak rajčata vypěstovat, je zasadit semena do země.
-
4Kdy je vhodné semena zasadit. Rajčata se musí sázet v konkrétní dobu. Protože jde o teplomilné rostliny, zasaďte je na jaře nebo v létě, minimálně dva týdny po posledních mrazících, nebo v době, kdy noční teploty neklesají pod 10 stupňů Celsia a denní teploty nejsou vyšší, než 32 stupňů Celsia.
- Pokud chcete rajčata zasadit uvnitř, udělejte to 6-8 týdnů před plánovaným přesazením ven.
- Pokud chcete, kupte si teploměr do hlíny a kontrolujte si před zasazením teplotu. Hlína o 10 stupních Celsia je ideální, ale teplotu hlíny ovlivňuje teplota vzduchu, takže je vždy dobré mít jistotu.
- Kupte si farmářský plánovač, ve kterém najdete informace o tom, kdy je vhodné zasazovat konkrétní rostliny.
Reklama
Metoda 2 ze 4:
Sušení semen z čerstvých plodů
Metoda 2 ze 4:
-
1Vyberte si rajčata. Semena z rajčat vám poskytnou téměř identické plody. Pokud máte obzvláště chutné rajče, které si chcete vypěstovat znovu, rozřízněte ho a schovejte si jeho semena.
- Plody musejí být zdravé – ze semen z nezdravého plodu získáte další nezdravé plody.
- Než budete plody řezat, měly by být co nejzralejší.
-
2Rozpulte rajče. Ostrým nožem rajče rozřízněte na poloviny skrz stonek. Udělejte to nad miskou, aby vám do ní semena vypadla.
-
3Lžičkou naberte dužinu rajčete a dejte ji do malé misky nebo do šálku.
-
4Přidejte vodu. Semena musí projít fermentací. Nalejte do misky trochu vody a postavte ji na přímé slunce a přikryjte ji potravinovou folií. Do folie udělejte několik dírek, aby se k semenům dostal vzduch.
-
5Položte misku se semeny na slunce. Nyní je nutné nechat semena fermentovat. Položte misku na teplé místo, ideálně na parapet, kde na ni bude svítit slunce a nechejte ji tam dva nebo tři dny.
-
6Propláchněte semena. Po několika dnech se na hladině utvoří sliz a semena se potopí na dno. Vylejte sliz z misky a semena nalejte do sítka. Propláchněte je vlažnou vodou, aby byla čistá.
-
7Usušte semena. Po opláchnutí ze semen vyklepejte přebytečnou vodu a rozložte je na tác s pečícím papírem. Položte tác na nějaké bezpečné a teplé místo. Jednou denně semena trochu posuňte, aby se k nepřilepila k papíru.
-
8Zkontrolujte semena. Až budou semena úplně suchá a nebudou se k sobě lepit, budete je moci použít. Nevytahujte je příliš brzy, protože když budou vlhká, utvoří se na nich plíseň a rozmnoží se bakterie. [3]
-
9Sterilizujte semena. Když semena sterilizujete, zbavíte se všech bakterií a nemocí, které by na nich mohly bujet a zajistíte, že vám vyrostou zdravé a chutné plody. Namočte semena do směsi jablečného octa a vody a nechejte je tam 15 minut.
- Můžete to udělat i se semeny koupenými v obchodě.
-
10Znovu semena usušte stejnou metodou, jakou jste použili poprvé – rozložte je na pečící papír a nechejte je několik dnů schnout. Průběžně je otáčejte a odlepujte je od sebe.
-
11Uložte si semena na bezpečné místo. Po vyschnutí semena dejte do papírové obálky a uložte si je, dokud je nebudete chtít použít. Neskladujte je v igelitovém sáčku, jinak se na nich namnoží bakterie a plísně. [4]Reklama
Metoda 3 ze 4:
Zasaďte semena uvnitř
Metoda 3 ze 4:
-
1Nachystejte si truhlíky. Kupte si truhlíky a naplňte je sterilní zahrádkářskou hlínou, kterou vám obsluha v obchodě doporučí.
-
2Zasaďte semena. Vytvořte v hlíně řádky pro semena. Semena byste měli sázet asi 5 cm od sebe. Jemně je přikryjte trochou hlíny a opatrně je zalejte.
- Pokud zasazujete různá semena, měli byste každý druh zasadit do speciální řádky. Kdybyste je namíchali, po vyklíčení byste je od sebe nerozeznali.
-
3Dopřejte semenům dostatek tepla. Aby mohla semena vyklíčit, potřebují zdroj světla a tepla. Dejte truhlíky na parapet okna, které míří na východ, nebo použijte silnou lampu. Semena budou před vyklíčením potřebovat minimálně 6-8 hodin světla a tepla denně.
-
4Pozorně semena sledujte. Zalévejte je každý den a ujistěte se, že mají dostatek světla a tepla. Mějte je na místě, kde teplota neklesne pod 25 stupňů. Až semena vyklíčí a vyrostou z nich listy, budete je moci přesadit. Semena by měla vyklíčit během jednoho týdne, ale listy vyrostou asi za měsíc.
-
5Přesaďte sazenice do jednotlivých květináčů, aby měly dostatek prostoru. Vidličkou naberte každou sazenici z hlíny a jemně ji přesaďte.
-
6Každou sazenici vložte do jednoho květináče s hlínou. Tyto rostlinky budou stále potřebovat cca 8 hodin světla a tepla denně. Kromě toho je budete muset každý den zalévat.
-
7Po dvou měsících budou sazenice již dospělé a budou vypadat jako malé rostliny rajčat. Než je přesadíte do zahrady, budete je muset nechat otužovat, aby přežily venkovní počasí. Začněte je každý den dávat na slunce na 2-3 hodiny a potom je vracejte opět dovnitř. Postupně je dávejte ven na delší dobu a za týden je nechejte venku již po celý den.
-
8Připravte rostliny na přesazení. Až budou rostliny připraveny na přesazení do zahrady, zjistěte, zda je nutné je zastřihnout. Pokud jsou větší než 15 cm, budete je muset trochu zkrátit. Použijte zahrádkářské nůžky a odstřihněte nejnižší větvičky rostliny. Pokud jsou rostliny menší než 15 cm, jsou připraveny k přesazení a nemusíte s nimi nic dělat. [5]Reklama
Metoda 4 ze 4:
Zasaďte rajčata do zahrady
Metoda 4 ze 4:
-
1Vyberte si vhodné místo. Je velmi důležité pro rajčata v zahradě vybrat vhodné místo. Rajčata potřebují alespoň 6-8 hodin slunce denně. Pokud to bude možné, najděte místo s dobrým odvodněním, protože příliš mnoho vody by mohlo ovlivnit plody.
-
2Připravte si hlínu. Měli byste rajčatům připravit ideální podmínky. Otestujte si pH vaší hlíny a zjistěte, o jakou hlínu jde. Rajčatům nejlépe svědčí hlína o pH 6-6.8. Přidejte do hlíny kompost a hnojivo a rozryjte všechny velké kusy. Hlína musí být kyprá a volná, alespoň 20 cm do hloubky.
- Pokud víte několik měsíců dopředu, že budete zasazovat rajčata, přidávejte do hlíny kompost a upravujte její pH, aby hlína měla čas nasáknout všechny živiny.
-
3Vykopejte díry. Rozdělte si rostliny podle sebe – pokud je chcete sázet do řádky, vykopejte je 0.6-0.9 m od sebe. Pokud je chcete zasadit volně, měli byste dělat větší rozestupy (asi 1.2 m). Díry by měly být asi 20 cm hluboké, aby se do nich vešly celé kořeny a spodní konec stonku.
-
4Přidejte do hlíny další živiny. Nasypejte do každé díry trochu soli Epsom, aby se zvýšil podíl hořčíku a vyrostly vám zdravější rostliny. Můžete použít také trochu kompostu.
-
5Zasaďte rajčata. Přesaďte každou rostlinu z květináče do díry, kterou jste vykopali. Uvolněte kořeny a jemně ji vložte do řádky. Potom hlínu udusejte, aby v ní nebyly žádné vzduchové kapsy.
-
6Postavte si opěry. Pokud chcete, aby vám rajčata rostla po tyčích nebo drátech, postavte je. Použijte hrubý stavební drát, nebo podobný materiál. Nepřivazuje rostliny k drátu dříve, než začnou kvést.
-
7Zalévejte rajčata každý den, aby byla zdravá, ale dejte si pozor, abyste je neutopili. Přelitá rajčata dávají vodnaté plody. Pokud nemáte čas je zalévat každý den, nainstalujte si nějaký zavlažovací systém. [6]
-
8Pečujte o rostliny. Pravidelně je vyštipujte a sklízejte plody. Používejte speciální nůžky na stříhání malých větviček, které rostou z větších větví. [7]
-
9Sklízejte rajčata. Jakmile se začnou objevovat plody, můžete je sklízet. Sklízejte je až budou zralé (většinou budete moci sklízet každý den jednu várku). Plody můžete také posbírat dříve a nechat je dojít uvnitř nebo na slunci. Rajčata můžete jíst čerstvá, zavařovat je, nebo z nich třeba dělat omáčky.Reklama
Tipy
- Rajčata se pěstují snadno, ale jsou velmi křehká, takže si dejte pozor, abyste je omylem neponičili. Mohli byste tím rostlinu zabít.
- Zasaďte asi o 20% více semen, než kolik plodů chcete sklidit. Budete díky tomu mít jistotu, že vám vyrostou zdravé rostliny s chutnými plody.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.npr.org/blogs/thesalt/2012/06/01/154072388/how-to-grow-the-tastiest-tomato-the-secret-s-in-the-soil
- ↑ http://urbanext.illinois.edu/veggies/tomato.cfm
- ↑ http://faq.gardenweb.com/faq/lists/seedsave/2002084456024410.html
- ↑ http://www.organicgardeningsimplified.com/images/seeds/seeds.pdf
- ↑ http://www.reneesgarden.com/articles/grow-tomato.htm
- ↑ http://www.organicgardening.com/learn-and-grow/tomatoes-a-growing-guide?page=0,1
- ↑ http://www.finegardening.com/how-to/articles/pruning-tomatoes.aspx?id=80894
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Plant Tomatoes from Seed
Français:semer des graines de tomates
中文:用种子种植番茄
Italiano:Piantare dei Pomodori Usando i Semi
Português:Plantar Tomates da Semente
Español:sembrar semillas de tomate
Русский:выращивать помидоры из семян
Bahasa Indonesia:Menanam Tomat Dari Biji
Nederlands:Tomaten planten uit zaad
العربية:زراعة الطماطم من البذور
हिन्दी:बीज से टमाटर का पौधा उगाएं
Tiếng Việt:Trồng Cà chua từ Hạt
Stránka byla zobrazena 9 174 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama