Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vonný vynikající rozmarýn je úžasná bylinka k pěstování, ať už uvnitř nebo venku na vaší zahradě. Obecně není těžké rozmarýn pěstovat, a jakmile zakoření, bude tento trvalkový dřevitý keř léta vzkvétat. Čtěte dál, abyste se naučili, jak zasadit rozmarýn, starat se o něj a sklízet ho.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Sázení rozmarýnu

 1. 1
  Pořiďte si řízky rozmarýnu. Je snazší pěstovat rozmarýn z řízku, než ze semínek. Jděte do místního zahradnictví a pořiďte si řízek nebo ještě lépe najděte rostlinu rozmarýnu, která se vám líbí, a odstřihněte pár 10 centimetrových kousků k namnožení. Rostlinky, které budete schopní z řízků vypěstovat, budou mít stejné kvality jako původní keř.
  • Pokud upřednostňujete pěstování druhu, který jste ve vaší oblasti neviděli, můžete si objednat řízky online, nebo požádat vaše zahradnictví, aby vám je sehnali. Existuje mnoho druhů rozmarýnu, každý s trochu jinými vlastnostmi. Některé narostou velmi husté a vysoké, zatímco jiné mají tendenci se plazit; některé mají fialové nebo modré květy, jiné bílé.
  • Můžete si také zakoupit sazenice, pokud nechcete rozmnožovat řízky.
 2. 2
  Odstraňte listy ze spodní části stonku. Před zasazením rozmarýnu odstraňte listy ze spodní části řezu (asi pár centimetrů od konce stonku). Tato část rostliny půjde do půdy.[1]
  • Je důležité tyto listy odstranit, protože ponechání těchto listů způsobí, že stonek bude hnít, místo aby rostl.
 3. 3
  Rozmnožte rozmarýn. Dejte každý řízek do malého květináče naplněného ze dvou třetin hrubým pískem a jedné třetiny rašelinou. Dejte květináč na slunné místo, ale ne na přímé sluneční světlo. Pravidelně zalévejte řízky a mějte je na teplém místě, dokud se nevytvoří kořínky, což by mělo trvat zhruba tři týdny.
  • Abyste pomohli řízkům v růstu, můžete dát celý květináč do plastového sáčku s několika propíchnutými dírami na vrchu. To pomůže regulovat teplotu a uchová ho v teple a vlhku. [2]
  • Také můžete namočit špičky řízků rozmarýnu do růstového stimulátoru, abyste jim dali náskok.
 4. 4
  Zasaďte sazenice. Jakmile se vytvoří kořínky, můžete zasadit rozmarýn buď do květináčů, nebo ven na vaši zahradu. Rozmarýn se přizpůsobí většině podmínek a je celkem odolný. Je spokojený se sněhem, vápencem, vysokými teplotami, u pobřeží a se všemi druhy půdy. Nicméně nejlépe poroste v teplém až horkém, poměrně suchém podnebí. Vyberte si místo se stálým sluncem, které je poměrně suché.
  • Rozhodněte se, zda chcete pokračovat v pěstování v květináčích, nebo jako keř na zahradě. Také z něj lze vytvořit nádherně vonící živý plot. V chladnějším podnebí mohou být nejlepší květináče, abyste je mohli přemisťovat podle potřeby.
  • Pokud sázíte rozmarýn na zahradu, zvolte půdu, která se dobře odvodňuje. Rozmarýn může v podmáčené půdě trpět hnilobou kořenů. Čím více alkalická půda, tím více vonný bude rozmarýn. Pokud je půda příliš kyselá, zakopejte do ní trochu vápna.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Péče o rozmarýn

 1. 1
  Rozmarýn zalévejte zřídka. Rozmarýn upřednostňuje sušší půdu, takže nepřehánějte zalévání. Bude spokojený s průměrným zaléváním zahrady. Rád si získává většinu vody z deště.
 2. 2
  Nedělejte si starosti s hnojením. Není to bylinka, která ho potřebuje. Nicméně se ujistěte, že v půdě je trochu vápna.
 3. 3
  Pokud žijete na chladném místě, přineste květináče v zimě dovnitř. Přestože je rozmarýn odolný, může ve velmi chladném počasí trpět a jeho větve se mohou poškodit, když jsou naložené těžkým sněhem. Abyste zajistili, že rostlina přežije zimu, je nejlepší dát ji dovnitř.
  • Pokud u vás zimní minima neklesnou na =10°C, nemusíte to dělat.
 4. 4
  Prořezávejte rozmarýn dle potřeby. Prořezávání není pro zdraví rostliny nezbytné, ale keře rozmarýnu mají tendenci narůst celkem velké a zabírat hodně místa na zahradě. Každé jaro přistřihněte větvičky o několik centimetrů, abyste jim pomohli udržet si tvar.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Sklizeň a použití rozmarýnu

 1. 1
  Skliďte rozmarýn. Trhejte snítky rozmarýnových listů dle potřeby. Keř bude prostě pokračovat ve spokojeném růstu. Protože je rozmarýn stále zelený, můžete ho sklízet po celý rok.
 2. 2
  Skladujte snítky na studeném suchém místě. Také můžete rozmarýn zmrazit, když ho dáte do potravinových sáčků a uskladníte v mrazáku. Nebo stáhněte lístky z větviček a skladujte je ve vzduchotěsných nádobách. Takto skladovaný rozmarýn pomalu uschne a vydrží několik měsíců.
 3. 3
  Jezte rozmarýn. Rozmarýn je skvělý doplněk ke sladkým i slaným chodům. Použijte ho k dodání hloubky masu a kuřeti, chlebu, máslu a dokonce zmrzlině. Tyto vynikající recepty využívají rozmarýn:
  • Bylinkový chléb.
  • Marinované vepřové.
  • Rozmarýnový sirup.
  • Citronový sorbet s rozmarýnem.
 4. 4
  Používejte rozmarýn v domě. Rozmarýn je možné usušit a udělat z něj vonné sáčky do zásuvek, použít jako přísadu do domácí polévky, změnit ve vonnou vodu, která udělá vaše vlasy lesklé a hebké, a mnohem víc. Můžete také jednoduše pročísnout vaší rostlinu rozmarýnu, abyste pocítili svěží příval jeho povznášející vůně.
  Reklama

Tipy

 • Rozmarýn má různé druhy, včetně různých barev, tvarů listů a velikostí. Barvy květů se také liší, obvykle od světle modré po bílou.
 • Rozmarýn může být zmražený až na šest měsíců. Jednoduše dejte snítky do sáčků do mrazáků a zmrazte. Nicméně pokud máte vlastní keř, je pravděpodobně nejsnazší prostě trhat dle potřeby, než zabírat další místo v mrazáku.
 • Rozmarýn může snášet sůl a vítr, což z něj dělá ideální rostlinu na přímořské zahrady. Nicméně nejlépe roste na chráněném místě, jako podél zdi, takže pokud možno snažte se mu to dopřát.
 • Rozmarýn je na "paměť".
 • Pokud sázíte do květináče, buďte si jistí, že rozmarýn vytvoří skvělou květináčovou rostlinu. Je to ideální řešení v chladném podnebí, protože jí můžete donést během zimy dovnitř. Zatímco rozmarýn může tolerovat menší množství sněhu, nesnese hodně nebo velmi chladné teploty. V květináči ho udržujte zastřihávaný, abyste dosáhli vyhovujícího tvaru.
 • Tento stále zelený keř dorůstá zhruba 2 metry na výšku. Nicméně této výšky dosahuje velmi pomalu. Trpasličí druh dosáhne zhruba 45 cm a je vhodný pro pěstování v květináči.
 • Zasaďte keř rozmarýnu poblíž věšáku na prádlo. Oblečení, které se o něj otře, bude nádherně vonět. Je také příjemné o tuto rostlinu zavadit na chodníčku.
Reklama

Varování

 • Rozmarýn není schopen dobře růst s mokrými kořeny a může dokonce uhynout.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Řízky rozmarýnu
 • Květináč nebo prostor na záhonu

O tomto wikiHow

Andrew Carberry, MPH
Spoluautorem článku je :
Odborník na potravinové systémy
Tento článek spoluautorem článku je Andrew Carberry, MPH. Andrew je programovým spolupracovníkem ve Winrock International, kde pracuje v týmu Community Based Food Systems. Andrew Carberry pracuje na programu školní zahrada a z farmy do školy od roku 2008. Má magisterské tituly v oboru Výživa veřejného zdraví a plánování a Správy veřejného zdraví na University of Tennessee-Knoxville. Tento článek byl zobrazen 14 293 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 14 293 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama