Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se chystáte založit zahrádku, sladké brambory jsou relativně nízkoúdržbovou rostlinou, která nabízí později v sezóně bohatší sklizeň než další ovoce a zelenina. Pokud máte malý prostor, můžete zasadit tyto hlízy půvabné měděné barvy a mít na stole čerstvé sladké brambory z vlastní zahrady. Podnikněte tyto kroky k pěstování vašich sladkých brambor od základů a začněte s vytvořením vlastních klíčků.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Tvorba kořínků

 1. 1
  Vyberte si sladkou bramboru. Klíčky, jsou drobné výhonky, které rostou z již existujících sladkých brambor. Můžete si je objednat online ze zahradnického centra, ale můžete si je také snadno vypěstovat doma. Najděte zralou zdravou sladkou bramboru v obchodě nebo na zahradě vašich přátel.
  • Nejběžnějšími a nejpopulárnějšími druhy sladkých brambor (dostupnými ve většině obchodů) jsou Beauregard, Porto ricos, a Centennials.[1]
 2. 2
  Připravte si bramboru. Když vaše ruce padly na 1 - 2 zdravé sladké brambory, dejte je do dřezu a dobře je umyjte. Potom bramboru rozpulte. Pokud je brambora obzvlášť velká, zvažte rozkrojit ji na třetiny nebo čtvrtiny.
 3. 3
  Naplňte sklenici vodou. Způsob, jakým pěstování klíčků funguje, je umístění vaší brambory polovinou dovnitř/polovinou ven do nádoby vody. Použijte zavařovací sklenici nebo skleněný hrnek s ústím dostatečně velkým, aby se do něj vešla brambora, a naplňte celou nádobu vodou.
 4. 4
  Dejte bramboru do vody. Zapíchněte 4-5 párátek ze stran vaší brambory ve stejné vzdálenosti od sebe a blízko středu, jako paprsky kola. Dejte bramboru do zavařovací sklenice/sklenice s vodou seříznutou stranou dolů, s párátky držícími polovinu brambory venku vyvážením jí na okraji sklenice.
  • Udělejte to se všemi kusy brambory, které máte, každý kus v jiné sklenici.
 5. 5
  Přidejte trochu světla a tepla. Přesuňte sklenici s bramborou na okenní parapet, kde je hodně slunce.
 6. 6
  Nechte klíčky růst. Počkejte 2-4 týdny než začnou malé listnaté klíčky rašit z vrchu brambory.
 7. 7
  Skliďte klíčky. Když je vršek brambory pokrytý klíčky, opatrně každý z nich jednotlivě vykruťte. Ještě nebudou mít kořínky a budou podobné malým lístkům s krátkým stonkem.
 8. 8
  Dejte klíčky do vody. Naplňte mělkou misku vodou zhruba do 2,5 cm nebo méně v závislosti na množství klíčků, které máte. Dejte klíčky do misky tak, aby stonek byl ponořen ve vodě. Nechte je tak několik dní, dokud se vespod nevytvoří kořínky.
  • Přidávejte jednou denně čerstvou vodu, abyste udrželi klíčky zdravé.
  • Když některé z klíčků nevytváří kořínky nebo začnou vadnout, vyhoďte je.
 9. 9
  Vyndejte klíčky na sázení. Po 2-3 dnech by měli mít klíčky vespod vyvinuté kořínky. V tomto bodě vylijte vodu z misky a přeneste kořínky ven na sázení. Nejlepší je raději je umístit přímo do záhonu než do jednotlivých květníků, aby kořínky zůstaly neporušené. [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Příprava zahrady

 1. 1
  Zvolte záhon. Sladké brambory rostou primárně pod zemí, takže nepotřebují příliš místa na zahradě. Nicméně preferují teplé prostředí, takže se snažte vybrat místo, které dostává hodně slunce (obzvlášť pokud žijete na severu) a je dobře odvodňované.
 2. 2
  Zkypřete půdu. Protože jsou to hlízy, porostou sladké brambory hluboko v zemi. Ujistěte se, že budou mít snadnou prácí tím, že zryjete půdu zhruba 25 cm hluboko. Udělejte půdu co nejvolnější a nejlehčí, v případě potřeby do ní zapracujte zahradnický substrát.
 3. 3
  Připravte půdu. Stejně jako u všech ovocných a zeleninových rostlin je pro bohatou úrodu nezbytné mít půdu bohatou na živiny. Přidejte vrstvu kvalitního zahradnického substrátu a odstraňte všechny velké kameny, které mohou být přítomny. Zkontrolujte pH vaší půdy a přidejte rašelinu nebo dřevěný popel, abyste vyrovnali kyselost nebo zásaditost a vytvořili neutrální pH.
 4. 4
  Poznejte kdy sázet. Kvůli teplomilným tendencím potřebují mít sladké brambory teplou půdu, aby vzkvétali. Počkejte se sázením klíčků na začátek jara, alespoň měsíc po posledních mrazících.
 5. 5
  Zvolte mulč. Pomožte vašim sladkým bramborám růst přidáním mulčovací kůry, aby zadržovala teplo. Pokud jste v obzvlášť chladné oblasti, sežeňte si černou plastovou folii nebo podobný udržovač tepla a dejte ho přes brambory po zasazení. [3]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Sázení sladkých brambor

 1. 1
  Vykopejte díry. Klíčky sladkých brambor potřebují trochu víc místa než jiná zahradní zelenina, takže vykopejte díry 25-50 cm od sebe. Potřebují být pouze tak hluboké, jako kulička kořínku vespod klíčků a zhruba 1,5 cm stonku rostlinky. [4]
 2. 2
  Zasaďte brambory. Dejte každý malý klíček do předem vykopaných děr a pokryjte stonky zeminou do výšky zhruba 1,5 cm. Listnatá část rostlinky brambory se začne rozrůstat do révy venku, zatímco kořínky vyprodukují hlízy mezi 15-25 cm hluboko v půdě.
 3. 3
  Přidejte mulčovací kůru. Ochraňte své sladké brambory před chladem přidáním vámi zvoleného mulče navrch. To také pomůže zablokovat plevel a zabránit přílišnému růstu révy, která krade energii růstu hlíz.
 4. 4
  Zalijte rostlinky. Při zasazení budou vyžadovat sladké brambory hodně vody. Časem byste měli množství vody na zalévání omezit, dokud nebudou dostávat vlhkost jen zhruba jednou týdně. Začněte se zaléváním denně, a jak budou postupovat týdny, ubírejte dny.
 5. 5
  Počkejte, než se vyvinou hlízy. Sladké brambory mají celkem dlouhé období plození, dozrávají a jsou připravené ke sklizni časně na podzim (odtud jejich spojení se Dnem díkuvzdání). Pokračujte se zaléváním jednou týdně a pletím záhonků podle potřeby, abyste udrželi rostlinky zdravé.
 6. 6
  Skliďte sladké brambory. Po zhruba 120 dnech po zasazení by měli sladké brambory dosáhnout úplné zralosti. Pokud možno, počkejte na poslední možnou dobu sklizně sladkých brambor (poslední teplé počasí před mrazy) protože hlízy budou větší a chutnější.
 7. 7
  Ošetřete sladké brambory. Jeden z nejdůležitějších kroků je to, že sladké brambory musí být po sklizni ošetřeny. To jim pomůže vyvinout jejich chuť (nebudou jí mít moc ihned po tom, co budou vykopány) a vytvoří se odolnější slupka - doslova. Dejte sladké brambory na místo s teplotou 30-35 stupňů Celsia a 80-90% vlhkostí na 5-10 dnů. Po tom by měli být připravené k jídlu! [5]
  • Zvažte k ošetření brambor použít malý teplomet a zvlhčovač uvnitř velké skříně nebo v malé místnosti.
 8. 8
  Uskladněte sladké brambory. Jednou z nejlepších věcí na těchto úchvatných hlízách je, že při správném skladování zůstanou čerstvé a dobré na chuť po mnoho měsíců. Uchovávejte brambory v teplotách kolem 21 stupňů (to znamená ne v lednici!) na otevřeném suchém místě. Nikdy neskladujte sladké brambory v igelitových sáčcích nebo těsně uzavřených nádobách. [6]
  Reklama

Tipy

 • Vyvarujte se upuštění nebo obouchání sladkých brambor po tom, co byly sklizeny, protože se na nich obzvlášť snad vytvoří velké pohmožděniny.
 • Čím déle budete sladkou bramboru ošetřovat, tím lepší bude chuť. Z toho důvodu může ošetřování trvat i několik týdnů, pokud je to žádoucí.
 • Snažte se potom, co budou vaše brambory zasazeny, nepoužívat ke kypření půdy motyku nebo hrábě, protože tyto pomůcky oddělí jemné kořeny od hlíz.
Reklama

Varování

 • Vyvarujte se hnojení sladkých brambor během vegetačního období. Hnojení povzbudí silný růst révy a slabý růst hlíz.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 322 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 7 322 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama