Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Po staletí farmáři a zahrádkáři pěstují domácí tabák jak pro vlastní použití, tak na prodej. Přestože dnes většinu tabáku pěstují velké společnosti, je možné si doma vypěstovat vlastní. Pěstování tabáku je legální, ale také velmi náročné. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Podmínky hlíny a klimatu

  1. 1
    Tabák vám poroste v téměř každém typu hlíny. Tabák je houževnatá rostlina. Roste v podstatě všude, kde ho zasadíte, i když je lepší pěstovat ho v zemině, která má dobrý odtok. Důležité je vědět, že vypěstovaný tabák ovlivňuje hlína, ve které roste – lehčí hlína vám dodá světlejší tabák, zatímco v tmavší hlíně vyroste tmavší a silnější tabák. [1]
  2. 2
    Pro nejlepší výsledky byste měli tabák pěstovat v suchém a teplém klimatu. Tabák potřebuje mezi zasazením a sklizní alespoň 3-4 měsíce bez mrazů. [2] Tabák by také měl zrát bez silných dešťů, protože přebytečná voda způsobuje tenčení a šupinatění rostlin. Ideální teplota pro pěstování tabáku je mezi 20° a 30° C.
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zasazování a přesazování tabáku

  1. 1
    Nasypejte semínka tabáku na hlínu pro klíčení a jemně je zalejte. Použijte nejprve malý květináč, ideálně s dírami na dně. Semínka musíte nechat 4-6 týdnů uvnitř. [3]
    • Základní hlína obsahuje kompost a další živiny, které podpoří růst semínek. Seženete ji v obchodě se zahradnickými potřebami.
    • Semínka tabáku jsou velmi malá (ne o moc větší, než špendlíkové hlavičky), takže dejte pozor, abyste je hlínou neudusili a abyste jich nedávali příliš mnoho na sebe.
    • Protože jsou semínka tak malá, není dobré začínat s pěstováním venku. Také potřebují jiné živiny, takže byste si měli pořídit speciální hnojivo na tabák.
    • Semínka tabáku budete muset nechat v teple, jinak nevyklíčí. Pokud nepěstujete tabák ve skleníku, měli byste květináče nechat v domě.
    • Nezakrývejte semínka hlínou – pro vyklíčení potřebují světlo. Když semínka zakryjete, pravděpodobně vám nevyklíčí. Klíčení by mělo začít během 7-10 dní. [4]
  2. 2
    Často hlínu zalévejte, aby byla vlhká. Neměli byste ji nikdy nechat úplně vyschnout.
    • Při zalévání si dávejte pozor, aby proud vody malé sazeničky nezvedl a nezabil je. [5]
    • Pokud je to možné, zalévejte sazeničky zespodu. Pokud máte květináč s dírami na dně, postavte ho na tácek s vodou a nechejte ho tam několik vteřin, aby hlína vodu nasála. Tímto způsobem sazeničky zalejete, aniž byste je museli namočit.
  3. 3
    Po třech týdnech přesaďte sazenice do většího květináče. Pokud jste sazenice správně zalévali, měly by být dost velké na přesazení.
    • Když sazenice přesadíte do většího květináče, vyrostou jim silnější a pevnější kořeny.
    • Pokud nevíte, zda jsou vaše sazenice dost velké, zkuste je chytit. Pokud je snadno zmáčknete mezi palcem a ukazováčkem, jsou připraveny k přesazení. Pokud jsou ještě moc malé, nechejte je v malém květináči, dokud nedorostou.
    • Přesazování sazenic tabáku bez hlíny přímo do zahrady je nejjednodušší, protože vám bude stačit jedno přesazení. Jakmile se ale rostliny přesadí, mohou mít „šok“, listy mohou zežloutnout a rostlina zhyne. Po týdnu se rostlinám začne znovu dařit, ale pokud se chcete vyhnout šoku z přesazení, ušetříte si týden čekání, protože rostlina přesazená do květináče začne znovu růst ihned po přesazení.
  4. 4
    Zalévejte rostliny tabáku roztokem hnojiva. Dejte si pozor, abyste je nespálili a zalévejte je následující 3-4 týdny, dokud nebudou připraveny k přesazení do zahrady.
    • Pokud vám rostliny žloutnou, pravděpodobně jim chybí hnojivo. S hnojivem byste to ale neměli přehánět, jinak rostlinám uhynou kořínky, nebo vám přerostou. [6]
  5. 5
    Připravte si záhon na přesazení větších rostlin. Vyberte si záhon, na který neustále svítí slunce a který má kyprou hlínu.
    • Nedostatek slunečního světla způsobí, že vám porostou hubené rostliny s tenkými listy. Pokud chcete pěstovat tabák na listy, kterými se obalují doutníky, neměl by to být problém – tyto listy se totiž pěstují ve stínu. [7]
    • Zkontrolujte si pH vaší hlíny. Rostliny tabáku potřebují mírně kyselou hlínu, jinak vám špatně porostou. Hlína by měla mít pH 5.8. Pokud máte pH hlíny 6.5 nebo vyšší, rostliny vám pravděpodobně porostou špatně a budou trpět různými nemocemi. [8]
    • Dejte si pozor, abyste neměli hlínu plnou parazitů a nematodů. Nematodi jsou parazitičtí červi, kteří žerou tabák a když se vám dostanou do hlíny, budete mít problém se jich zbavit.
  6. 6
    Až budou výhonky 15-20 cm dlouhé, přesaďte rostliny na zahradu. Rozmístěte je 0.6-0.9 m od sebe a mezi řádkami nechejte alespoň 1.5 m místo.
    • Rostliny tabáku vysají z hlíny všechny živiny během dvou let. Pokud tomu chcete zabránit, měli byste rostliny každé dva roky zasazovat na jiné místo a počkat alespoň rok, než je zasadíte opět na původní místo. [9]
    • Nemusíte nechávat záhony prázdné – můžete tabák střídat s rostlinami, které nejsou náchylné k půdním škůdcům, například s kukuřicí, nebo se sójovými boby. [10]
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Péče o tabák

  1. 1
    Každý večer několik dní v kuse tabák důkladně zalévejte, dokud se v půdě neusadí. Jakmile se tabák usadí, nebudete ho muset zalévat tak často.
    • Zalévejte rostliny důkladně, ale dejte si pozor, abyste hlínu nepromočili. Pokud je ve vaší oblasti sucho, pořiďte si zalévací systém, který zajistí, že hlína nevyschne, ale nepřeleje rostliny. [11]
    • Pokud vám několik dní prší, nemusíte rostliny zalévat tak moc, jako když je sucho. Listy tabáku dokážou přijímat vlhkost a odvádět ji ke stonkům. [12]
  2. 2
    Použijte hnojivo s nízkým obsahem chloru, které obsahuje pouze dusík ve formě nitrátu. Můžete použít také hnojiva na rajčata, papriky a brambory. [13]
    • Musíte si dávat pozor na přehnojení, jinak by se vám v hlíně mohly nahromadit soli. Množství hnojiva závisí na tom, o jaké hnojivo jde, na typu půdy, na ztrátě živin odtokem a na dalších faktorech. Vždy se řiďte pokyny uvedenými na obalu hnojiva.
    • Doporučujeme hnojit rostliny několikrát. Až začnou kvést, nebude již nutné je hnojit.
  3. 3
    Zastřihněte rostliny hned jak začnou kvést. Zastřihování zahrnuje odstranění horního pupenu rostliny a umožňuje zvětšení horních listů. [14]
    • Horní pupen je největší a nachází se většinou na konci stonku. [15] Můžete ho ulomit, nebo ustřihnout, ideálně ještě před výkvětem.
    • Po odstranění horního pupenu se začnou na každém listu tvořit malé pupeny. Měli byste je také otrhat, jinak ovlivní kvalitu výsledného tabáku.
  4. 4
    Opatrně se zbavujte plevele z okolí rostlin. Můžete kolem stonku také naházet více hlíny, aby byly rostliny pevnější. [16]
    • Tabák roste rychle a má velké kořeny s tisíci malými kořínky, které rostou blízko povrchu hlíny. Při kypření a vytrhávání plevele si dávejte pozor, abyste tyto kořínky nepoškodili.
    • Po 3-4 týdnech od zasazení byste půdu již neměli kypřit a měli byste pouze opatrně vytrhávat největší plevele.
  5. 5
    Pokud objevíte škůdce, postříkejte rostliny vhodnými pesticidy. Mezi běžné škůdce patří různí červi a patogeny.
    • Tabák mohou ohrozit také různé druhy nemocí a hmyzu. Když budete tabák sázet každý rok na jiném místě, omezíte tím riziko nakažení škůdci, ale nikdy se mu nevyhnete úplně.
    • Pokud máte i s pesticidy na rostlinách škůdce, sežeňte si silnější pesticidy určené speciálně pro tabák. Některé pesticidy se hodí pouze pro mladé rostliny, jiné zase zabíjí pouze plísně. Najděte si pesticid, který pro vás bude nejvhodnější. [17]
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Sklízení a sušení tabáku

  1. 1
    Uřízněte rostliny od stonku a listy na nich nechejte. Můžete listy také sesbírat už na poli. Rostliny by měly být připraveny ke sklizni asi po 3 měsících od zasazení.
    • Stonky by měly být sklizeny po 3-4 týdnech od zastřihnutí. Nižší listy by měly být již částečně seschlé. Pokud sbíráte listy přímo na poli, měli byste tabák sklízet 4-5x v intervalech 1-2 týdnů. Začněte s nejnižšími listy. První sklizeň byste měli provést brzy po zastřižení rostlin, kdy spodní listy začnou mírně žloutnout.
    • Květy zpomalí růst listů a budou listům ubírat sluneční světlo. Je tedy nutné je odstranit.
    • Listy budete muset nechat nedotčené, protože během sušení musí viset. Je nutné listy důkladně usušit, aby byly připraveny ke konzumaci. Tento proces v tabáku uvolňuje různé látky, které mu dodávají aromatickou příchuť. Sušení také přispívá k „jemnosti“ výsledného tabáku.
  2. 2
    Pověste tabák do dobře větrané, teplé a vlhké místnosti. Teplota by měla být mezi 18 a 35 stupni. [18]
    • Mezi stonky byste měli nechat dost místa, aby mohly všechny listy dobře uschnout.
    • Správné sušení by mělo trvat několik týdnů, jinak tabák nebude kvalitní. Tabák, který se suší příliš dlouho, bude zelený a nebude mít dobré aroma ani chuť. Příliš pomalu sušený tabák zase může zplesnivět. Během sušení listy sledujte a upravujte teplotu a vlhkost podle potřeby.
    • Pokud sušíte listy na stonku, po usušení je otrhejte.
    • Ideální pro sušení je budova, kterou můžete otvírat a zavírat, abyste mohli regulovat vlhkost. Někteří pěstitelé tabáku si staví vlastní sušírny, které nabízejí k prodeji. [19]
    • Tabák, který se suší na vzduchu, se hodí zejména pro doutníky. Tabák se může sušit ohněm, na slunci, nebo kouřem. Sušení kouřem trvá většinou 10-13 týdnů a používá se u žvýkacího tabáku. Tabák sušený na slunci se používá na cigarety.
  3. 3
    Nechejte tabák uzrát v podobném prostředí, v jakém jste ho sušili. Komerční tabák zraje jeden rok nebo více, ale můžete si ho nechat zrát i 5-6 let.
    • Zrání neproběhne, když nebudete mít dokonalou teplotu a vlhkost. Pokud je váš tabák příliš suchý, neuzraje. Pokud je příliš vlhký, shnije. Bohužel se správná teplota velmi liší a budete si ji muset najít metodou pokus-omyl.
    • Během zrání listy pozorujte a dávejte si pozor, aby byly vlhké, ale nehnily. Zrání není přesná věda a vyžaduje včasné zásahy. [20]
    • Nemusíte tabák nechávat zrát, ale nevyzrálý tabák většinou chutná příliš silně a nemá příjemné aroma.

Tipy

  • Někteří lidé sklízejí tabák několikrát během sezóny postupně. Zkušenosti vás naučí, kdy je dobré rostliny sklízet a zda byste je měli sklízet po listech, nebo po stoncích.
  • Typ a kvalita hnojiva, četnost zalévání a omezení škůdců se liší podle klimatu a místa pěstování. Poraďte se s místními pěstiteli.

Varování

  • Škůdci tabáku se často liší od těch, kteří napadají ostatní rostliny, takže se vždy ujistěte, že vaše pesticidy nepoškodí ostatní rostliny, které pěstujete.
  • Počkejte 4-5 let, než budete zasazovat tabák na stejném místě. Hlína se díky tomu obnoví a získá živiny, které tabák potřebuje.

Věci, které budete potřebovat

  • Semínka tabáku
  • Rýč
  • Květináč
  • Záhon
  • Hnojivo
  • Suchá a teplá místnost na sušení

O tomto wikiHow

Maggie Moran
Spoluautorem článku je :
Zahradnice
Tento článek spoluautorem článku je Maggie Moran. Maggie Moran je profesionální zahradnicí v Pensylvánii. Tento článek byl zobrazen 5 767 krát
Stránka byla zobrazena 5 767 krát.

Pomohl vám tento článek?