X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 3 941 krát
Tuříny jsou plodinou relativně nenáročnou na pěstování a obvykle je můžete sklízet už po pěti až deseti týdnech. Sbírat můžete jak kořen, tak i zelenou nadzemní část tuřínu. Stačí se už jen rozhodnout, zda chcete začít na jaře nebo na podzim a vysadit semena.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Část první: Výsadba
-
1Sázejte na jaře nebo na podzim. Tuřínům se daří v chladnějších teplotách, a proto byste je měli sázet, když je země trochu chladná. Na jaře sázejte asi tři týdny před ohlášenými posledními mrazy. Pro podzimní tuříny sázejte semena asi v polovině léta, dva měsíce před očekávaným mrazem.[1]
- Teplota půdy se musí pohybovat průměrně okolo 4°C (40°F), aby semena dobře prospívala a vyklíčila, ale teploty od 10°C do 21°C (50°F-70°F) zajistí nejrychlejší růst.
- Podzimní tuříny jsou obvykle sladší než ty jarní a také jsou méně náchylné k napadení kořenovými červy.
-
2Vyberte vhodné umístění. Tuřínům se daří na přímém slunci, proto vyberte místo, kterému se dostává alespoň 6 hodin slunečního svitu denně, ale raději o něco více.
- Ideální je, pokud má toto slunečné místo také volnou, dobře odvodňovanou půdu. Charakteristiku zeminy můžete v případě potřeby samozřejmě upravit, ale vždy je lepší, když semena sázíte rovnou do kvalitní půdy. Usnadníte si tak práci.
- Pamatujte, že tuřínům se nejlépe daří v půdě s pH 6.5. Většina typů půdy není ani příliš kyselá, ani příliš zásaditá, a proto není vždy potřeba podstupovat testování kyselosti. Pokud se ale vaší úrodě tuřínů příliš nedaří, měli byste testování pH zvážit. Vezměte vzorek zeminy do nejbližší laboratoře nebo si pořiďte testovací sadu, kterou byste měli dostat v každém lepším zahradnictví nebo hobby ochodě.
-
3Upravte a vylepšete půdu. Nakypřete zeminu hráběmi nebo lopatou do hloubky 30-40 centimetrů a potom do ní vmíchejte 5-10 cm vrstvu kompostu.[2]
- Na kvalitě přidáte také vmícháním několika hrstí dobře uleželého hnoje společně s kompostem.
-
4Rozdělte semena. Rozprostřete semena po připravené půdě co nejrovnoměrněji dokážete. Potom je jemně překryjte asi půlcentimetrovou vrstvou zeminy, pokud sázíte na jaře a asi 1.2 centimetru vysokou vrstvou, pokud sázíte na podzim.
- Možností je také sázet semena v řadách vzdálených asi 30-45 centimetrů od sebe.
- Proces klíčení obvykle trvá mezi sedmi a čtrnácti dny.
- Po zasazení semen je důkladně zalijte. Nesmíte je přelít moc, aby se nevyplavila ze země, ale povrch v okolí výsadby by měl být na dotek mokrý.
-
5Protrhejte sazeničky. Jakmile výhony dorostou do deseti centimetrů, vytrhejte nejslabší z nich a udělejte tak dostatek prostoru a přístup ke zdrojům těm nejsilnějším. "Ranější" odrůdy byste měli protrhávat tak, aby mezi sebou měly jednotlivé sazenice pět až deset centimetrů prostoru, zatímco u standardních nebo "pozdnějších" odrůd je potřeba vytvořit alespoň 15 centimetrové mezery.
- Pokud se chystáte tuříny pěstovat jen kvůli jejich nadzemní části, protrhávat je samozřejmě nemusíte.
- Listy protrhaných rostlinek jsou však obvykle už dost velké k užití.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Část druhá: Základní péče
-
1Zalévejte podle potřeby. Tuříny potřebují asi 2.5 centimetru vody týdně. Menší množství vody by způsobilo ztuhnutí kořenů a hořkou chuť, zatímco přílišné zalévání zase vyústí v hnilobu kořenů.
- Sledujte dešťové srážky vašeho regionu. Během sezóny průměrných dešťů se o zalévání nemusíte příliš starat, ale v období sucha bude určitě třeba na frekvenci ručního zalévání přidat.
-
2Přidejte dostatek mulče. Jakmile rostliny vyrostou do výšky asi 13 centimetrů, rozprostřete kolem listů asi 5 centimetrů vysokou vrstvu mulče.
- Mulč zadržuje vlhkost a podporuje tak růst tuřínů i jejich výslednou chuť.
- Navíc také redukuje množství plevele ve vaší zahradě.
-
3Zvažte hnojení tuřínů. I když to není nezbytně nutné, aplikace šetrného a organického hnojiva jednou měsíčně může posílit kořeny tuřínů. Upřednostněte hnojiva s vysokým obsahem draslíku a fosforu před těmi, které mají hodně dusíku.[3]
- Dusíková hnojiva sice pomohou listům, které po jejich aplikací zhoustnou a nabydou, ale kořeny budou ve výsledku trpět.
- Zkuste se poohlédnout po hnojivech, která obsahují také bor nebo na sazenice po šesti týdnech od výsadby aplikujte samostatný bor ve spreji.
- V každém případě se vždy ujistěte, že hnojivo, které používáte, je bezpečné pro další konzumaci hnojených plodin.
- Místo hnojiva můžete asi jednou měsíčně použít dávku kompostového čaje.[4]
-
4Odstraňujte veškerý plevel. Jakýkoli plevel, který si proklestí cestu skrze mulčovací kůru, musíte ručně vytrhnout. Nepoužívejte na své tuříny žádné herbicidy ani chemikálie, které by je zničily nebo znehodnotily pro lidskou konzumaci.
-
5Chraňte tuříny před škůdci a houbami. Mezi nejobvyklejší škůdce, kterých byste se měli obávat, patří kořenoví červi a dřepčíci. Mezi obvyklé houby patří vřesenatka révová (plíseň révová) a padlí.
- Kořenoví červi dělají často problémy, pokud pěstujete tuříny v záhoně, ve kterém jste předchozí sezónu měli ředkvičky, tuříny nebo jiné brukve. Zamoření těmito červi předejdete pravidelnou rotací vašich plodin a ošetřováním půdy bezpečným insekticidem, určeným speciálně na kořenové červy.
- Udržováním pH půdy nad 6.0 zabráníte většině problémů s plísněmi i dalšími houbami, jako je například nádorovitost košťálovitých plodin. Pravidelně testujte pH půdy v regionální laboratoři nebo si pořiďte vlastní sadu na měření pH.[5]
- Obecně můžeme říci, že pokud váš tuřín napadnou škůdci nebo plísně, už pro jeho záchranu nemůžete mnoho udělat. Nejvhodnější je potom napadený kus odstranit a ošetřit zeminu, abyste zničili co nejvíce škůdců a hub. Záchrana zbytku úrody vašich tuřínů je diskutabilní.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Část třetí: Sklizeň
-
1Zelené části tuřínů sklízejte časně. Základním pravidlem pro sběr listů je to, že musí být dostatečně velké. Obecně řečeno, listy jsou připravené ke sklizni, jakmile vyrostou do velikosti 10-15 centimetrů.[6]
- Pokud neodstraníte kolínka a pupeny, zelené části tuřínů po sklizni zase dorostou.
- Pokud plánujete sklízet jak nadzemní část tuřínu, tak jeho kořen, skliďte nejprve jen několik (2-3) listů z každé rostliny. Pokud byste sklidili všechny, kořen by uhynul.
-
2Kořeny tuřínů sklízejte po jejich dozrání. Měli byste sklízet zralé a vyspělé tuříny, a to asi po pěti až deseti týdnech od výsadby. "Rané" odrůdy vyžadují pět týdnů, zatímco stadardní varianty potřebují k dozrání šest až deset týdnů.
- Malé tuříny sklidíte tak, že je rukou prostě vytáhnete. U větších výpěstků si můžete pomoct použitím zahradních vidlí, kterými zkypříte okolní půdu, aby šel kořen lépe vytáhnout.
- Tuříny můžete sklízet skutečně v jakýchkoli velikostech. Malé tuříny jsou měkké a mívají sladší chuť než ty větší. Za nejvhodnější velikost tuřínů pro sklizeň se považuje 3cm-7cm v průměru.
- Velikost výpěstku můžete zkontrolovat jemným očištěním základny rostliny a odhalením vrchní části kořenu pod ní. Pokud se vám zdá rostlina připravená ke sklizni, většina ostatních zřejmě bude taktéž.
- Nezapomeňte všechny své tuříny sklidit před příchodem prvních mrazů. Nenechte je vyrůst do přehnaných velikostí, protože přezrálé tuříny mají dřevitou chuť i texturu.
-
3Skladujte je v chladných prostorech. Zabalené tuříny, uskladněné na chladném místě, vám vydrží asi tři až čtyři měsíce. Uskladnit je můžete například ve sklepě, suterénu nebo kůlně překryté slámou.
- Před uskladněním tuřínů kroucením odlomte jejich zelenou část a nechte na kořeni asi 1.5 cm stonku. Neoplachujte z tuřínů žádnou hlínu, ta totiž chrání kořeny během celé doby uskladnění.
- Vaše podzimní várka by měla vydržet v zemi až do časné zimy, pokud bude přikrytá silnou vrstvou mulče, ale nezapomeňte je sklidit před tím, než udeří první mrazy a půda ztvrdne.
- Tuříny můžete skladovat také v lednici.
Reklama
Tipy
- Mezi doporučované odrůdy tuřínů patří: Just Right, Gilfeather, Golden Ball, Market Express, Purple Top White Globe, Royal Crown, Scarlet Queen, Tokyo Cross, White Knight a White Lady.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Semena tuřínů
- Sadu na testování pH půdy
- Kompost
- Uzrálý hnůj
- Zahradní lopatu nebo hrábě
- Konev na zalévání nebo hadici
- Mulč
- Bezpečné hnojivo s vysokým obsahem draslíku a fosforu
- Bezpečný insekticid (pokud je potřeba)
- Slámu (volitelně pro uskladnění)
Reference
- ↑ http://www.organicgardening.com/learn-and-grow/turnip
- ↑ http://www.almanac.com/plant/turnips
- ↑ http://usagardener.com/how_to_grow_vegetables/how_to_grow_turnips.php
- ↑ http://hobby.idnes.cz/kompostovy-caj-si-pro-svoji-zahradku-muzete-uvarit-sami-pkt-/hobby-zahrada.aspx?c=A110530_142028_hobby-zahrada_mce
- ↑ http://www.mnn.com/your-home/organic-farming-gardening/stories/how-to-grow-turnips
- ↑ http://urbanext.illinois.edu/veggies/turnip.cfm
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Français:cultiver des navets
Español:cultivar nabos
Italiano:Coltivare le Rape
中文:种植萝卜
Русский:вырастить репу
Nederlands:Rapen kweken
हिन्दी:शलजम (Turnips) उगायें
Stránka byla zobrazena 3 941 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama