Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tulipány jsou barevné květiny, které kvetou od jara do léta. Volně rostou na úpatí Himalájí a ve východním Turecku a nejlépe se jim daří v oblastech s chladnými zimami a suchými, horkými léty. Pěstovat tulipány je relativně snadné a můžete je zasadit zároveň s jinými květinami. V tomto článku se dozvíte, jak pěstovat tulipány.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Plánování a příprava

 1. 1
  Kupte si cibulky tulipánů v zahradnictví, nebo si je objednejte přes internet.
  • Pokud si cibulky vybíráte sami, vyberte si pevné a nepoškozené cibulky. Měly by mít světle hnědou barvu a slupku jako cibule.
  • Z každé cibulky vyroste jeden až čtyři stonky a květy.
  • Vyberte si cibulky stejné odrůdy, abyste měli stejné tulipány. Cibulky označené pouze barvou, například „žluté tulipány“ jsou většinou cibulky různých odrůd tulipánů v této barvě.
  • Cibulky byste měli zasadit nejpozději týden po nákupu, protože by neměly zůstávat příliš dlouho nad zemí.
 2. 2
  Rozhodněte se, kdy tulipány zasadíte. Měli byste je zasazovat na konci podzimu, těsně před prvními mrazíky. Cibulky budou v zimě spát a na jaře z nich vyrostou květiny. Přesná doba zasazení závisí na vašem místním klimatu.
  • Pokud žijete v oblasti, kde většinou teploty neklesají pod bod mrazu, dejte cibulky do lednice. Dejte všechny cibulky do papírového sáčku a ten vložte na 6-8 týdnů do lednice. Můžete si také koupit již chlazené cibulky. Nakupujte vždy od důvěryhodných dodavatelů, kteří cibulky přechovávají v lednici.
  • Pokud žijete v oblasti, kde jsou studené zimy, můžete cibulky zasadit rovnou a nemusíte je dávat do lednice. Počkejte na dobu, až bude teplota hlíny 15 cm pod povrchem nižší než 12 stupňů.
 3. 3
  Vyberte si místo, na které tulipány zasadíte. Je důležité zvolit místo, na kterém budou mít tulipány dostatek světla. Cibulky musejí být zasazeny v rozestupu alespoň 15 cm, takže si vyberte místo, na které se vám všechny tulipány vejdou.
  • Většina tulipánů potřebuje minimálně 6 hodin slunečního světla denně, ale existují i odrůdy, které rostou i ve stínu.
  • Mnoho lidí sází tulipány podél plotů, zdí, chodníků a budov, protože jsou krásně barevné a je možné snadno regulovat jejich růst.
 4. 4
  Připravte si hlínu. Proryjte hlínu do hloubky 20-25 cm a v případě potřeby do ní dejte trochu kamenů nebo písku.
  • Připravte si hlínu. Proryjte hlínu do hloubky 20-25 cm a v případě potřeby do ní dejte trochu kamenů nebo písku.
  • Hlína by měla být kyprá a lehká. Můžete k ní přidat trochu písku nebo kompostu. Také nezapomeňte vytrhat plevel.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zasazování

 1. 1
  Zasaďte tulipány. Zasaďte cibulky asi 15-20 cm hluboko (měřeno od spodního konce cibulky). Čím větší cibulku zasazujete, tím hlubší díru musíte udělat.
  • Standardně se tulipány zasazují 15 cm hluboko, ale pokud žijete v oblasti s mírnými zimami, zasaďte je raději 20 cm hluboko, aby zůstaly v chladu.
  • Vložte cibulku do díry špičatým koncem nahoru. Naplňte díru hlínou a udusejte ji.
  • Cibulky sázejte alespoň 12 cm od sebe. Pokud chcete zasadit celý záhon tulipánů, zasaďte pět cibulek na metr čtvereční hlíny. Všechny cibulky zasaďte stejně hluboko, aby vykvetly ve stejnou dobu.
 2. 2
  Zbavte se hlodavců. Pokud máte problémy s myšmi a dalšími hlodavci, můžete do díry k cibulkám přidat trochu cesmínových listů, kočkolitu, nebo štěrku. Pokud máte velké problémy s hlodavci, pravděpodobně bude nejlepší zasadit cibulky do drátěné klece.
 3. 3
  Po zasazení všech cibulek záhon důkladně zalejte, ale potom už ho nezalévejte, dokud tulipány nezačnou růst. Tulipánům příliš mnoho vody vadí, ale je nutné je po zasazení zalít, aby vyrostly.
 4. 4
  Dejte si na záhon s tulipány mulč, aby byla hlína stále chladná. Pokud žijete v oblasti s mírnými zimami, dejte na záhon hned po zasazení mulč. Pokud žijete v oblasti s chladnými zimami, dejte mulč na záhon až 3-4 týdny po zasazení, aby cibulkám vyrostly kořínky dříve, než přijdou první mrazíky.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Péče o tulipány

 1. 1
  Počkejte, až tulipány vykvetou. Přes zimu s tulipány nemusíte dělat vůbec nic – nezalévejte je, ani nehnojte hlínu. Na jaře tulipány vykvetou.
  • Tulipány jsou trvalky, takže by vám měly kvést každý rok. V Severní Americe ovšem klima a hlína neumožňují opětovné kvetení tulipánů, takže lidé tulipány pěstují jako letničky.
  • Pokud žijete v oblasti, kde tulipány rostou trvale (ideálně v místě se suchými léty a chladnými zimami), přejděte k následující sekci.
 2. 2
  Pravidelně tulipány zalévejte. Jakmile tulipány vyrostou, můžete je začít zalévat, aby jim nevyschla hlína. Dejte si ovšem pozor, abyste je nepřelili, jinak byste mohli cibulky poškodit.
  • Zalévejte tulipány i po odkvetení – cibulky se pod zemí připravují na následující rok. Listy a stonky tedy zalévejte tak dlouho, dokud samy neuhynou.
  • Až opadají všechny listy, přestaňte tulipány zalévat. Rostlina už nevyživuje cibulky a je nutné nechat je v létě vyschnout.
 3. 3
  Zastřihávejte květy. Po prvních třech týdnech kvetení tulipánům ustřihněte květy (udělejte to ještě dříve, než začnou okvětní lístky opadávat). Opadlé květy, které se přichytí k listům tulipánu způsobují plísně.
 4. 4
  Na podzim hlínu pohnojte. Pokud chcete pěstovat tulipány jako trvalky, měli byste je na podzim pohnojit hnojivem s nízkým obsahem dusíku.
  • Když zapomenete hlínu pohnojit na podzim, můžete ji pohnojit i na jaře, jakmile se objeví první výhonky. V tomto případě použijte hnojivo s vysokým obsahem dusíku. [1]
 5. 5
  Zajistěte, aby vám nařezané tulipány vydržely déle čerstvé. Pokud chcete, aby vám tulipány ve váze vydržely déle, omotejte horní dvě třetiny každé květiny novinami.
  • Nechejte tulipány asi dvě hodiny ve studené vodě, potom noviny sundejte a znovu zařízněte stonky. [2]
  • Tulipány by měly ve váze vydržet alespoň týden.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vám cibulky tulipánů okusují hraboši, zasaďte je alespoň 20 cm hluboko. Hraboši se dostanou pouze 10-15 cm pod povrch hlíny.
 • Až rostliny uhynou, vykopejte cibulky ze země a skladujte je přes léto na tmavém suchém místě. Většinou je to ale potřeba pouze v případě, že žijete v oblasti s deštivými léty, nebo jste tulipány zasadili na místo, kde je stojatá voda.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 657 krát
Stránka byla zobrazena 2 657 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama