Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vánoční kaktus (který botanikové znají pod názvem Schlumbergera nebo Zygocactus) je nádherná rostlina, která, jak název napovídá, kvete o Vánocích - a pokud se o ni dobře staráte, pak občas i v době Velikonoc. Zhruba měsíc před Vánoci začínají růst nové konečky listů. Každým dnem jsou tmavší a tmavší, dokud nevypučí. O Vánocích se pak jako zázrakem pupeny vykvetou do krásné květiny, která svátky svou barvou rozjasní a zkrášlí.

Část 1
Část 1 ze 4:

Příprava a výběr místa a zeminy

 1. 1
  Vánoční kaktus potřebuje jasné, ale nepřímé světlo. Umístěte ho na místo, kde bude mít dostatek světla (například blízko okna), ale nebude vystaven přímým slunečním paprskům; nadměrné světlo a teplo může zarazit růst a popálit listy. Dejte také pozor, ať není v blízkosti průvanu, ale ani zdrojů tepla, jako je krb nebo teplovzdušné ventilátory.[1]
  • V létě tuto pokojovou květinu přeneste ven do stínu. Měla by být na místě, kde se teplota příliš neodchyluje od pokojové teploty, což je zhruba 18 až 20°C. Chladnější noci ale na druhou stranu můžete využít pro napučení. O pučení si řekneme víc v poslední části článku.
  • Pokud rostlinu umístíte blízko okna obráceného na sever nebo východ, nemusíte si s přímým světlem dělat hlavu. Pokud ji ale umístíte k oknu směřujícímu na jih nebo západ, rozptylte světlo například záclonami.
 2. 2
  Pokud žijete v suchém prostředí, poskytněte rostlině zdroj vlhkého vzduchu. Můžete blízko ní například postavit tácek s vodou, která při vypařování dodá kaktusu potřebnou vlhkost. Případně můžete celý květináč dát na misku naplněnou štěrkem, zalitým do poloviny vodou.
  • Ideální vlhkost vzduchu je 50 to 60%.[2] Pokud se tomu vaše prostředí blíží, mělo by to kaktusu stačit.
 3. 3
  Použijte květináč a půdu, která se dobře zavlažuje. Jako květináč vám postačí obyčejný levný květináč z květinářství, můžete použít i plastový květináč na orchideje. Navíc byste měli mít dostatečně velký květináč, ve kterém se dobře drží voda. Na dno vložte středně velké kameny tak, aby rostlina obalená zeminou byla alespoň dva centimetry ode dna.[3]
  • Pro naplnění květináče použijte směs ze tří části zeminy a jedné části písku. Případně můžete použít směs z jedné části zeminy, dvou částí rašeliníku nebo kompostu a jedné části písku nebo perlitu.[4] V obou případech ho pak zalijte přibližně do 5 cm vodou pokojové teploty a vložte do něj rostlinu obalenou zeminou. Po zhruba 12 hodinách vylijte případnou přebytečnou vodu. Tento postup opakujte pokaždé, kdy budete potřebovat rostlinu zavlažit - to ale záleží hodně i na tom, v jakých podmínkách ji pěstujete. Potřebu vláhy můžete sledovat pomocí vložení kontrolního kolíku.
 4. 4
  Aby vám kaktus lépe rostl, použijte hnojivo. Květinám, které rostou, byste měli ošetřit hnojivem na pokojové rostliny. Nejlepší doba je po 2-3 prvních týdnech. Pro určení množství hnojiva a času, po kterém můžete hnojení opakovat, se řiďte pokyny uvedenými na etiketě.
  • Hnojení je důležité, pokud chcete rostlinu udržovat v dobrém stavu; v opačném případě se může v kloubech odlamovat. Obecně by se měla hnojit 2-4x do roka hnojivem 20-20-20, zhruba měsíc pře vypučením byste ji ale měli přestat hnojit (což obvykle znamená poslední hnojení koncem října).
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Zalévání vánočního kaktusu

 1. 1
  Vánoční kaktus pečlivě zalévejte. Péče o tuto rostlinu může být ošemetná, protože ji nesmíte zalévat ani moc málo, ani příliš mnoho:
  • Vánoční kaktus není kaktus pouštní, ale tropický. Na rozdíl od většiny pouštních kaktusů tento kaktus nesnáší dobře úplně suchou půdu. Pokud je půda příliš suchá, pupeny opadají a rostlina seschne. Stačí, když se půdy dotknete prsty; pokud je na dotyk suchá, je čas ji zalít.
  • Pokud vánoční kaktus budete zalévat příliš, mohou se na listech objevit bílé hnilobné skvrny a listy pravděpodobně odpadnou. Aby dobře rostl, měla by být zemina rovnoměrně vlhká. Základní pravidlo je lepší méně vody než více.
  • Když rostlinu zaléváte, zalijte ji důkladně. Než ji budete znovu zalévat, zkontrolujte že svrchní dva, tři centimetry půdy jsou zcela suché. Kromě zalití půdy dodejte vláhu rozprašovačem i listům.
 2. 2
  Přizpůsobte zalévání ročnímu období. Zalévejte kaktus podle prostředí, ve kterém se nachází, i podle ročního období. Vhodný způsob zalévání je tento:[5]
  • Suché prostředí, venku: při teplém, slunečném počasí zalévejte každé dva, tři dny.
  • Vlhké prostředí nebo uvnitř: zalévejte každý týden.
  • Pokud chcete podpořit pučení, zalévejte rostlinu během podzimu a zimy méně často.
 3. 3
  Kolem října se zaléváním přestaňte. S příchodem října můžete zalévání ukončit. V listopadu můžete začít opět zlehka zalévat. Pokud je u vás sucho, můžete květináč postavit na tác plný vlhkých oblázků. Všechny tyto postupy napomohou rozkvětu okolo Vánoc.
  • Jediné další období, kdy byste měli přestat se zaléváním, je po rozkvetení. Tentokrát přestaňte zalévat zhruba na 6 týdnů, ať si rostlina odpočine. Poté, co se objeví nové výrůstky, můžete znovu začít zalévat.
 4. 4
  Dejte pozor na opadávání poupat. Jedna z věcí, která vás na vánočním kaktusu může opravdu frustrovat, je opadání čerstvých pupenů. Na vině může být řada různých důvodů. Obvykle jím je přílišné zalévání, ale může jít i o nedostatečné vlhko nebo málo světla.
  • Pokud k tomuto dojde, zalévejte rostlinu méně a půdu pohnojte. Přesuňte kaktus dále od radiátoru nebo teplovzdušného ventilátoru na místo, kde bude mít trochu více slunečního světla.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Včasné pučení

 1. 1
  Napomozte pučení květů před Vánoci snížením teploty. Pokud chcete, aby vám o Vánocích kaktus rozkvetl, vystavte ho dostatečnému světlu, upravte teplotu a zalévejte zřídka. Pokud se takto zařídíte, můžete načasovat pučení, jak se vám zlíbí.
  • Vánoční kaktus je termo- a fotoperiodická rostlina, takže začne pučet ve chvíli, kdy jsou dny a noci zhruba stejně dlouhé a kdy teplota klesne dlouhodobě na zhruba 10 až 15 °C. Pokud ovšem teplota klesne níž, rostlina vám nevykvete.
  • Od září, října byste měli kaktus umístit do chladné místnosti, kde bude teplota stále na teplotě plus mínus 10-12°C. Nevystavujte ji teplotám pod nulou. Pokud ji vystavíte chladu začátkem listopadu, měla by rozkvést okolo Vánoc.
 2. 2
  V noci v místnosti, kam jste umístili rostlinu, musí být tma. Během podzimních měsíců vánoční kaktus umístěte na místo s nepřímým, ale jasným slunečním světlem během dne a úplnou tmou v noci. Kaktus vyžaduje být potmě dlouho - alespoň 12 hodin bez přerušení.[6]
  • Aby vám kaktus vykvetl na svátky, začněte s nočním režimem zhruba v polovině října. Po 6 až 8 týdnů ho každý večer ho umístěte na 12 hodin do temné místnosti, dokud neuvidíte, že se začínají tvořit pupeny. Ideální místo je nevyužívaná koupelna nebo skříň.
  • V tomto období zalévejte velmi opatrně. Zalévání mírně omezte. Po vyschnutí hlínu v květináči nezavlažujte úplně; navlhčete pouze několik vrchních centimetrů, protože pokud náhle důkladně zalijete kořeny, mohou poupata, květy a dokonce i listy opadat.
 3. 3
  Jakmile uvidíte, že se tvoří pupeny, přidejte světlo a vlhkost. Po napučení, můžete ukončit "dobu temna". Měli byste kaktusu znovu začít dodávat vlhko, světlo, vodu (pochopitelně jen přiměřeně) a teplo. Jinými slovy, pokračujte tam, kde jste před pár měsíci přestali.
  • Pokud kaktus vypučí příliš brzy, můžete růst poupat zarazit snížením teploty. Po uplynutí potřebné doby znovu přidáte na teplotě a poupata budou pokračovat v růstu.[7]
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Péče po opadání květů

 1. 1
  Prořezejte kaktus zhruba měsíc po odkvětu. Podpoří to nový růst, obzvláště pokud si předtím měl čas trochu odpočinout. Po uvadnutí květů vánoční kaktus nevypadá nejlépe. Můžete ale jako někteří pěstitelé s prostříháním počkat i déle, přibližně do března, kdy začne znovu růst.
  • Jak už bylo řečeno, po odkvětu přestaňte zhruba na 30 dní kaktus zalévat. Začněte se zaléváním znovu, až uvidíte nové výrůstky.
 2. 2
  Vánoční kaktus můžete rozmnožit odstřižením krátkých částí kmene ve tvaru písmene Y. Každá část by měla sestávat ze dvou, tří spojených dílů. Nechte je nejdřív trochu vyschnout a pak je zastrčte každou zvlášť do 8centimetrových květináčů se stejným typem půdy, v jakém dosud vyrůstaly. Výhonky by měly být zahrnuté půdou zhruba do poloviny prvního dílku. Zalévejte je střídmě, aby nezačaly hnít.[8]
  • S odnožemi zacházejte jako s dospělou rostlinou. Zhruba po 4 až 6 týdnech se zakoření a začnou znovu růst. Rostou pak velmi rychle a během dvou až tří týdnů začnou vstřebávat vodu a živiny. Poté, co vyroste první celý dílek, můžete rostliny pohnojit.
 3. 3
  Přesazujte vánoční kaktus co dva, tři roky. Pokud kořeny nenapadne hniloba nebo jiná choroba, měla by rostlina být schopná růst bez problémů několik let. Přesazení je také nutné v případě, že kořeny zaplní celý květináč, nebo pokud v půdě už nezbývají žádné živiny. Většinou se přesazuje na jaře.
  • Při přesazování použijte vždy novou, čerstvou zeminu. Těch několik korun navíc za hlínu stojí za to; kaktus v nich poté stráví pěknou dobu. Vánoční kaktus je živá bytost stejně jako vy, takže si zaslouží to nejlepší.
  • Nejlepší doba na přesazení je od února do dubna, zhruba jednou za tři roky.[9] Nepřesazujte ho ale do příliš velkého květináče; vánoční kaktus kvete nejlépe, když má místa jen tak akorát.
  Reklama

Tipy

 • Pokud stojíte o to, aby kaktus pěkně rostl, pravidelně ho otáčejte. Jinak budete mít z jedné strany bujnou zeleň, a z druhé jenom pár výhonků - pokud vůbec.
 • Kaktus vyroste jen do průměru květináče, ve kterém je zasazen. Pokud chcete, aby se rozrůstal dál, musíte ho přesadit do většího.
 • Vánoční kaktus je krásná rostlina, která může kvést každý rok; můžete ho klidně dál pěstovat i po Vánocích. Můžete ho dokonce dědit z generace na generaci.
 • Návod na přivedení do květu je určen pro chladné Vánoce. Pokud byste ho chtěli pěstovat na jižní polokouli, pravděpodobně ho okolo Vánoc stěží seženete, a budete muset mít víc uzpůsobené podmínky na rozpučení. V tom případě budete mít víc štěstí, pokud se ho rozhodnete nechat kvést během chladnějších měsíců.
Reklama

Varování

 • Vánoční kaktus není pro psy ani kočky jedovatý.
 • Jakýkoliv výkyv v teplotě, světle nebo zalévání mohou vánoční kaktus poškodit. Průvan a extrémní teploty mohou přispět k opadání poupat ještě před tím, než stihnou rozkvést. Jakékoliv změny provádějte pozvolna.
 • Vánoční kaktus by nikdy neměl být u dveří, které vedou ven. Stejně tak ho neumísťujte do průvanu nebo blízkosti teplovzdušných ventilátorů či krbů.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 593 krát
Stránka byla zobrazena 14 593 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama