Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hroznové víno je ovoce mnoha využití, je používáno pro výrobu vína, na pečení, do džemů a jí se i čerstvá vinná réva. S jeho schopností růst na mnoha místech po celém světě, je skvělým doplňkem do každé zahrady.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava na sadbu

 1. 1
  Vyberte typ hroznů. Stejně jako u jakékoli jiné rostliny, některé druhy hroznů rostou lépe v různých oblastech a nabízejí různé chutě a vzhled. Existují tři obecné typy hroznů: americké, evropské, a hrozny Muscadine. Americké hrozny rostou nejlépe v teplém, slunečném podnebí, jako je střední Kalifornie. Evropské hrozny jsou běžné v Evropě a severní části USA, a hrozny Muscadine můžeme nalézt v Jižní Americe.
  • V každém obecném druhu vinné révy, existuje na výběr více poddruhů, z nichž každý nabízí svou vlastní chuť, barvu, strukturu a velikost. Navštivte místní zahradnictví a najděte si ten, který vyhovuje vašim potřebám a prostředí.
  • Vyberte rostliny, které vypadají zdravé a silné a jsou 1 rok staré. Pokud je to možné, požádejte o certifikát, že nejsou napadeny viry, abyste zajistily jejich zdravý růst i nadále.[1]
  • Hledejte rostliny, které mají pravidelně rostlé kořeny a kmeny jsou symetrické.
 2. 2
  Připravte si vlastní řízky vinné révy. Pokud máte vy nebo váš přítel další vinnou révu, ze které byste chtěli rostlinu, můžete vzít řízek a zasadit ho na nové místo. Chcete-li použít vlastní řízky: Uřízněte část přímo z révy nebo z odřezku, který byl nedávno prořezán. Ujistěte se, že jste uřízli 3 uzly dlouhou větvičku (uzel bude vypadat jako hrbolek). V dolní části proveďte řez v úhlu. Tento řez by měl být pod úhlem 45 stupňů a 2 až 2,5 cm nad uzlem.
  • Když vezmete řízky, zasaďte jich tolik, kolik je možné – na tolika místech, kolik je možné – budete mít vyšší šanci na úspěch. Přebytečné rostliny mohou být vyhozeny.
 3. 3
  Vyberte vhodné místo. Vinná réva je dlouhodobá rostlina, která může žít mezi 50 až 100 lety. Proto se ujistěte, že vyberte permanentní umístění, které vám nabízí dostatek prostoru pro budoucí vinnou révu. Vinné révě se daří ve svahu a kopcovité oblasti, které nabízejí spoustu odvodnění a slunečního záření. Pokud je to možné, zasaďte rostliny vinné révy na klesající jižní svah v oblasti, bez dalších stromů a velkých rostlin.
  • V chladných oblastech se ujistěte, že jsou rostliny vinné révy ve slunné oblasti, nejlépe orientované na jih. Umístění na jižní stranu může zabránit spálení vinic od mrazu.
 4. 4
  Připravte půdu. Vinná réva je trochu vybíravá na půdní podmínky, takže se před výsadbou ujistěte, že jsou správné. Využijte půdu, která je mírně kamenitá nebo písčitá s pH těsně nad 7. Pozměňte půdu na podporu dobrého odvodnění, pokud se voda hromadí u kořenů, není to příznivé pro zdravé pěstování vinné révy.
  • Testem půdy na pH domácí sadou na určení pH zjistíte, zda musí být něco přidáno nebo odebráno z vaší půdy při přípravě na výsadbu.
  • I když se to může zdát neintuitivní, vinné révě se nelíbí půda, která je příliš bohatá na živiny. Vyhněte se silně hnojené půdě, pokud je to možné a zeptejte se pracovníka místního zahradnictví na návrh na míru.[2]
 5. 5
  Připravte podpůrnou konstrukci pro vaši vinnou révu. Vinná réva je, jak název napovídá, vinná rostlina, která roste směrem nahoru podél podpůrné struktury. Pokud nepěstujete hrozny podél plotu nebo jiné struktury, postavte nebo kupte podpůrnou konstrukci pro jejich růst. Je to typická dřevěná konstrukce z propletených desek, které umožňují révě ovinout se kolem nich, poskytuje robustní systém na její podporu.
  • Dřevěnou mřížku a drát lze koupit a připojit k plotu a vyrobit snadné domácí mřížoví, pokud nemáte prostředky nebo možnost koupit nebo vytvořit své vlastní.
  • Nepoužívejte jeden sloupek (jak můžete pro rostliny rajčete) nebude poskytovat dostatečnou podporu pro vinici, jakmile začne růst.
 6. 6
  Naučte se, kdy zasadit. Počkejte na den bez mrazů ke konci zimy nebo brzy na jaře. K prořezávání by mělo dojít v nadcházejících letech přibližně v této době. Obraťte se na místní zahradnické služby pro přesné datum výsadby.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Zasazení vinné révy

 1. 1
  Zasaďte rostliny vinné révy. Vzdálenost mezi rostlinami se bude lišit v závislosti na druhu vinné révy. Pro americké a evropské hrozny, zasaďte révu 1,8- 3 m od sebe. Muscadin vyžaduje mnohem více místa, a měl by být vysazen přibližně 4,9 m od sebe. Zasaďte řízky do výkopu s přikrytou spodní částí a pupeny. Horní pupen by měl být těsně nad povrchem půdy. Přitlačte půdu pevně kolem nově vysazených řízků vinné révy.
  • Jak hluboko sázet vinice závisí na věku a velikosti jednotlivých rostlin. Nechcete zahrabat kmen révy výš než první pupen, ale ujistěte se, že kořeny jsou zcela zahrnuty v půdě.
 2. 2
  Dejte rostlinám dobrou zálivku. Vinohrady nemají rády mnoho vody nebo deště a tak po prvním zalévání omezte množství vody na minimum. Udržte vodu v blízkosti kořenů, aby se většina vstřebala, spíše než se odpařila na slunci. Pokud je vaše oblast chudá na déšť, nastavte zavlažovací systém přímo na kořeny tak, že vinná réva bude dostávat pravidelně malé množství vody.[3]
 3. 3
  Vinnou révu prořezávejte. První rok byste neměli nechat všechny plně vyzrálé plody na rostlině, mohou poškodit mladé víno jejich vahou. Zastřihněte všechno ovoce, stejně jako všechny výběžky s výjimkou nejsilnějších větví z kmene. V pozdějších letech prořezávejte podle potřeby a zavedených místních postupů a ve starší vinici prořezávejte révu až kolem 90% jejich dřeva.
 4. 4
  Prořezávejte révu, když spí. Prořezávejte révu, jedině když spí. Jinak bude krvácet mízu- tím ztrácí vitalitu. To se obvykle dělá na konci zimy, kdy již není taková zima a venku nemrzne.
 5. 5
  Kolem révy nasypejte mulč. Vrstva mulče kolem vašich rostlin bude regulovat teplotu půdy, zadržovat vodu a snižovat množství plevele.
 6. 6
  Použijte přípravky proti škůdcům, jak je potřeba. Je jen málo škůdců napadajících vinnou révu, vinné révy jsou přirozeně odolné. Udržujte plevel na uzdě pravidelným ručním pletím a přikryjte vinnou révu ptačí sítí, abyste odradili ptáky, pokud je to nutné. Hledejte pomoc u místního zahradnictví nebo zemědělství, jak bojovat proti Obaleči jednopásému. Je to jeden z mála škůdců, kteří mohou decimovat vinnou révu.
  • Ujistěte se, že rostliny vinné révy mají dostatek vzduchu, zabráníte tím padlí.
  • Mšice může být pro vinnou révu problém; berušky jsou přírodní predátoři mšic a nepoškodí vaše vinice.
 7. 7
  Sklízejte hrozny, když je to vhodné. Silné, jedlé ovoce pravděpodobně nevyroste během 1-3 let. Když se objeví, testujte zralost výběrem pár hroznů z různých míst a ochutnejte je. Pokud jsou hrozny sladké, začněte se sběrem, hrozny jsou připraveny ke sklizni a jídlu.
  • Hrozny po sběru nepokračují v dozrávání (jako je tomu u jiných druhů ovoce), takže se ujistěte, že jste je neposbírali předčasně.
  • Barva a velikost není nutně znamením zralého ovoce. Vybírejte ovoce poté, co jste je ochutnali a jste si jisti, že je zralé.[4]
  Reklama

Tipy

 • Pokud budete mít jakékoliv dotazy ohledně růstu vaší vinné révy, obraťte se na místní zahradnictví.
 • Mezi populární hrozny patří:
  • Merlot
  • Syrah
  • Chenin Blanc
 • Mezi populární hrozny k jídlu patří:
  • Thompson bez zrníček
  • Red Flame
  • Concord na výrobu džemu
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 715 krát
Stránka byla zobrazena 9 715 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama