Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vodní melouny (Citrullus lanatus) rostou na révách s velkými vrásčitými listy. Milují horko, a jakmile zakoření, divoce porostou bez příliš mnoha pozornosti. Tento článek poskytuje instrukce k sázení a péči o vodní melouny.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Příprava na sázení

 1. 1
  Vyberte si odrůdu vodních melounů, které chcete pěstovat. Toto ovoce je k dostání v rozsahu velikosti od 1.3kg až do 32kg, a buď s červenou nebo žlutou dužinou. Jubilee, Charleston Grey a Congo jsou velké, cylindrické odrůdy, zatímco Sugar Baby a Ice Box jsou dva menší, kulaté typy.
  • Rozhodněte se, jestli zasadíte semínka melounu nebo sazeničky. [1] Semínka vodního melounu potřebují klíčit v teplotě přes 21 stupňů. Pokud žijete v chladném podnebí, může dávat smysl začít uvnitř několik týdnů před posledními mrazíky, takže budete schopní získat sazenice, než začne pěstební sezóna. Jinak zasaďte semínka přímo do země po posledních mrazících, když se teplota drží stabilně nad 20 stupňů.
  • Semínka a sazenice vodních melounů jsou k dostání v zahrádkářstvích brzy zjara.
 2. 2
  Vyberte si místo pro výsadbu. Rostlinky vodních melounů potřebují každý den minimálně 6 hodin slunce. Vytvářejí velké révy, které se šíří a zabírají hodně míst; naplánujte si rozdělení na 1,2 krát 2 metry pro každou rostlinku, pokud nesázíte odrůdu mini melounů.
 3. 3
  Zryjte půdu. Použijte kultivátor a zpracujte pečlivě půdu na záhonky, rozdrobte velké hroudy hlíny. Odstraňte všechny zbytky rostlin nebo je zapracujte hluboko do půdy.
  • Vodní melouny mají rádi jílovou úrodnou dobře odvodňovanou půdu. Abyste zjistili, jestli se vaše půda dobře odvodňuje, podívejte se na ní po silném dešti. Pokud v hlíně vidíte louže, půda se moc dobře neodvodňuje.
  • Abyste půdu obohatili, zapracujte do horní vrstvy kompost. [2]
  • Vodní melouny rostou nejlépe v půdě s pH 6 až 6,8. Otestujte pH vaší půdy a zjistěte, jestli jsou hladiny vhodné pro rostliny vodních melounů. Pokud ne, můžete změnit hladinu přidáním sloučenin, které jsou ke koupi v zahradnictví.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Sázení rostlinek melounu

 1. 1
  Vytvořte hromádko. Použijte motyku a vytvořte hromádky hlíny (kopečky), do kterých zasadíte semínka. Umístěte je 60 cm – 1,8 m od sebe, v závislosti na množství místa, které máte. Nahromadění půdy na jednotlivých místech k zasazení pomáhá zajistit, že je půda dostatečně volná pro růst kořenů a umožňuje kyslíku snadno jich dosáhnout a nechává přebytečnou vodu odtéct od přímého kontaktu s kořeny vašich rostlin. Také to pomáhá konzervovat dostupnou vlhkost v suchém počasí.
 2. 2
  Zasejte semínka. Vytvořte plochý, jemně prohloubený povrch na vrchu kopečku, potom vyhrabte prstem tři nebo čtyři zhruba 2,5 cm hluboké díry do hlíny. Dejte do každé díry 1 – 4 semínka, potom uhrabte hlínu přes semínka a jemně hlínu stlačte, abyste jí dostatečně udusali a zabránili tak vlhkosti rychle se odpařovat kolem semínka.
 3. 3
  Sleujte, jestli se objevují klíčky. Semínka by měly vyklíčit a rostlinky se objeví zhruba za 7-10 dní v závislosti na teplotě půdy a hloubce, ve které jsou skryty při sázení. Udržujte půdu v okolí semínek v období klíčení vlhkou; zalévejte dostatečně blízko, aby voda dosáhla k malým formujícím se kořínkům.
  • Když sazeničky vyrostou, nechte si dvě nejsilnější, abyste těm silným dopřáli místo pro růst.
  • Nenechte půdu vyschnout; měli byste jí zalévat alespoň jednou denně.
 4. 4
  Když rostlinky dosáhnou výšky zhruba 10 cm, mulčujte každý kopeček vhodným materiálem. Můžete zvolit kůru borovice nebo kompost. Zkuste nanést mulčovací kůru co nejblíže k rostlinkám jako prevenci plevelu, k udržování vlhkosti a k zabránění přehřátí půdy z přímého slunečního slunce v okolí nových kořínků.
 5. 5
  Když meloun kvete, zalévejte ho méně. Potom co květy vykvetou, zalévejte pokud je sucho přibližně 3 dny. Nicméně nepřelévejte je, protože melouny požadují jen málo vody.
  • Udržujte listy a ploddy suché. Můžete dát ovoce na čistý kus dřeva, velký hladký kámen, cihlu atd.
  • Ve velmi horkých dnech budou listy pravděpodobně i ve vlhké půdě uvadat. Pokud toto ohýbání bude vidět i večer po horkém dni, hodně meloun zalijte.
  • Sladkost vodních melounů můžete zvýšit tím, že meloun nebudete týden před sklízením zalévat. Nicméně nedělejte to, pokud to způsobuje, že réva uvadá. Jakmile úrodu sklidíte, obnovte běžné zalévání, abyste umožnili druhé úrodě hladký průběh.
 6. 6
  Pravidelně vytrhávejte plevel. Ujistěte se, že vytrháte plevel v okolí kořenů, podél a před révou.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Sklízení vodních melounů

 1. 1
  Ujistěte se, že jsou připravené. Při perfektních podmínkách dospějí melouny do úplné sladkosti zhruba za čtyři měsíce teplého počasí. Pokud je sklidíte předtím, než budou připravené, povede ke slabší chuti melounů.
  • Pokud chcete otestovat zralost melounu, bouchněte do něj. Pokud se ozve dutý zvuk znamená to, že je zralý. Také zkontrolujte spodní stranu – meloun je zralý, když se změní z bílé na světle žlutou.
  • Vlnitý úponek u stopky vodního melounu by měl také uschnout, když je meloun připraven na sklizeň. [3]
 2. 2
  Odřízněte vodní melouny od révy. Použijte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky k čistému odstřižení vodních melounů z révy blízko plodu. Čerstvě sklizené melouny vydrží zhruba 10 dní. [4]
  Reklama

Tipy

 • Očekávejte zhruba dva až pět melounů na jednu révu.
Reklama

Varování

 • Dávejte pozor na mandelinky; tito škůdci milují melouny. Mezi další škůdce patří mšice a roztoči.
 • Nesejte semínka, dokud teploty nedosáhnou trvale alespoň 15.5ºC. Upřednostňovaná teplota půdy je 24ºC. Pokud je to třeba, je v pořádku začít sázet semínka dříve v květináčích.
 • Nečekejte se sklizní melounů příliš dlouho. Přezrály by.
 • Vodní melouny se snadno poškodí mrazíky.
 • Vodní melouny jsou citlivé na spálení hnojivem; dobře je před použitím nařeďte a používejte střídmě.
 • Prachová plíseň může být pro vodní melouny problém. Mějte na paměti, že mandelinky přenášejí bakterie, které způsobují uvadání, takže to mějte pod kontrolou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zahradnické pomůcky
 • Semínka vodních melounů nebo sazenice


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 41 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 729 krát
Kategorie: Pěstování ovoce
Stránka byla zobrazena 8 729 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama