X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
V tomto článku je 8 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 7 207 krát
Yuka je stálezelená, odolná rostlina. Existuje jí mnoho různých druhů, ale i když se liší barvou, tvarem a velikostí, všem se nejlépe daří v horkém, suchém klimatu a všechny vyžadují přibližně stejnou péči. Rostliny je nejlépe začít pěstovat z řízků, i když je to možné i ze semen. Yuku můžete pěstovat v květináči jako pokojovou rostlinu nebo venku na zahradě či ve speciálně upravených vyvýšených záhonech.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:Pěstování yuky ze semen
Část 1
-
1Počítejte s tím, že než rostlina vyklíčí, bude to několik měsíců trvat. Semena yuky klíčí pomalu a mnoho druhů navíc při klíčení není příliš úspěšných. V některých případech může klíčení trvat klidně i celý rok.
- Pro rychlejší výsledky odřízněte výhonek z jiné, dospělé yuky. Tento způsob pěstování je popsaný v další části článku.
-
2Proces klíčení začněte v zimě nebo brzy na jaře. Semena yuky sázejte v místnosti, aby měly dostatek času vyklíčit předtím, než začne další zima. Pokud chcete zasít yuku přímo ven na zahradu, místo v zimě to udělejte brzy zjara, je to účinnější.[1]
-
3Položte semena na vlhkou papírovou utěrku a připravte si plastikovou nádobu. Tu potom naplňte vodou do výšky asi půl centimetru. Na hladinu položte čistou papírovou utěrku a teprve na ni utěrku se semínky.[2] Tímto způsobem zvýšíte šance semínek na přežití a správné vyklíčení. Výsev semen yuky přímo do půdy má bohužel velmi nízkou úspěšnost.
-
4Udržujte semena v pokojové teplotě 18–24ºC. Udržujte nádobu v teple a pravidelně do ní přidávejte trochu vody, aby semena nevyschla a nevrátila se do dormantního stavu.
-
5Jakmile semena konečně vyklíčí, připravte si speciální substrát. Některá semena vám pravděpodobně vyklíčí, ale pamatujte, že to může trvat měsíc nebo i celý rok. Až se semínka otevřou a začnou klíčit, připravte si jednotlivé malé květináče se směsí substrátu, který je tvořen napůl pískem a napůl kompostem.[3] Pokud k těmto materiálům nemáte přístup, použijte jakýkoliv jiný, dobře prospustný substrát, mělo by v něm být nejlépe asi 30% a víc písku nebo drobného štěrku.
-
6Zasaďte semínka 1,5 cm hluboko a zalijte je. Zasaďte naklíčená semena klíčkem nahoru, asi 1 – 1,5 cm hluboko do substrátu. Zakryjte půdou a důkladně zalijte.
-
7Udržujte zasazená semena na nepřímém slunečním světle a občas je zalévejte. Nechte první zálivku téměř úplně vyschnout a pak zalévejte pravidelně, aby byla půda stále vlhká, ale ne promáčená. Během asi týdne byste měli vidět, jak z půdy raší výhonky.
-
8Nechte yuku v květináči v místnosti nejméně po dobu dvou let, pravidelně podle potřeby ji přesazujte do větších nádob. Po dva nebo tři roky většinou yuka není dostatečně silná a odolná, aby úspěšně vydržela venku. Pěstujte ji po tuto dobu raději doma, můžete se také rozhodnout ji ven nedávat vůbec. Pokud začnou kořeny prorůstat z květináče ven, přesaďte rostlinu do většího. Až bude rostlina dva nebo tři roky stará, můžete ji na jaře vysadit ven v souladu s instrukcemi pro sázení, které budou popsány dále.
- Při přesazování buďte opatrní a vždycky yuku vykopejte tak hluboko, abyste odhalili celý kořenový bal. Centrální kořen může být u některých druhů yuky opravdu velmi dlouhý.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:Řízkování
Část 2
-
1Odeberte řízek z dospělé rostliny. Po několika letech růstu může dospělá yuka začít produkovat poblíž paty kmene výhony, kterým vyroste jejich vlastní kmen. Během zimního dormantního období si vyberte výhon s tmavou kůrou, nikoliv mladý, s krémově zbarvenou.[4] Část výhonu odřízněte.
- Na délce a tloušťce výhonku příliš nezáleží. Řízek délky asi 7,5 – 10 cm by měl stačit.
-
2Stáhněte ze stonku nejnižší listy. Použijte čistý nůž nebo nůžky a odstraňte listy, které jsou nejblíž u patky stonku – ponechte jen lístky na vrcholku. S menším množstvím lístků bude výhonek procházet menšími změnami hydratace, což zvýší šance na jeho přežití a uchycení do doby, než mu začnou vyrůstat kořínky.
-
3Nechte výhonek zaschnout. Dejte odříznutý výhonek na chladné, stinné místo. Rostlina tak trochu vyschne a tím se podpoří schopnost kořínků hledat vláhu. Po 4 – 7 dnech by měl být výhonek připraven na zasazení.
-
4Naplnte malý květináč rozvolněným substrátem. Vyberte si květináč, který má vespod otvory. Naplňte ho substrátem na kaktusy nebo přímo na yuky, případně si namíchejte vlastní dobře propustný substrát. Dva díly rašeliny a jeden díl písku poskytnou mladé rostlince dostatek živin, aniž by ji udržovaly příliš mokrou.[5]
- Nepoužívejte mořský písek, protože obsahuje velké množství soli. Lepší většinou bývá říční písek.
-
5Vtlačte stonek do zeminy. Zatlačte stonek dostatečně hluboko do substrátu, aby stál pevně a rovně. Často budete muset použít měkký provázek z nějakého jemného materiálu, abyste stonek přichytili k podpěře.
-
6Nechte rostlinu v pokoji na nepřímém světle. Začněte s pěstováním yuky v místnosti, abyste ji ochránili před večerními nízkými teplotami a prudkými poryvy větru. Během doby, kdy se vyvíjejí kořeny, postavte yuku ke slunnému oknu, ale nikoli přímo na prudké slunce.
-
7Přesaďte yuku na zahradu až poté, co se její kořeny plně vyvinou. Kořenový systém by měl být dostatečný po přibližně šesti týdnech.[6] Je možné, že uvidíte kořeny vykukovat otvory v květináči, ale pokud ne, prohlédněte si rostlinu. Jestliže vypadá zdravá a silná, kořeny jsou pravděpodobně dobře vyvinuté.
- Až budete připraveni na přesazení ven, postupujte podle další části článku.
- Jestliže se kořeny nerozvinou, budete muset zkusit odebrat řízek z větší, starší rostliny yuky.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:Sázení yuky venku
Část 3
-
1Zamyslete se nad tím, zda yuka může venku přežít ve vašem klimatickém pásu. Odolnost yuky závisí na konkrétním druhu – podle systému v USA přežije v zónách 4 až 11 (nejnižší zimní teploty ve škále -34 až -4ºC). Všeobecně se za naprosto bezpečné, pokud neznáte přesný druh vaší yuky, považují zóny 9 -11 (zimní tepoty zde dosahují maximálně -7 až -4ºC.[7] Pokud žijete v místě, kde je chladněji nebo tepleji, nejlépe uděláte, když se poradíte se zkušeným zahradníkem nebo v zahradní školce. Zahradník vám pomůže vybrat vhodný druh yuky, který bude ve vaší oblasti prospívat.
-
2Sázejte yuku pozdě zjara. Yukám se nejlépe daří v teplých letních měsících. Když ji proto zasadíte na začátku letní sezony, dopřejete jí nejdelší možné vegetační období.
-
3Vyberte si místo s plným sluncem. Yuka potřebuje horké, suché prostředí, takže jí dopřejte přístup k přímému slunci. Některým druhům yuky se může dařit i v chladnějším a zastíněnějším prostředí, ale jsou v menšině a stejně raději ocení sluneční světlo.
- Pokud jste rostlinu měli na stinném místě, zvažte přesunutí květináče nejprve na místo s polostínem na dobu asi jednoho týdne, než ho přesunete do plného slunečního světla.Rostlina tak dostane čas se přizpůsobit novým podmínkám a sníží se riziko, že ji slucne spálí nebo vysuší.
-
4Připravte si záhon vyložený kameny a štěrkem (nepovinné). Yuka může vysílat kořeny na velkou vzdálenost a pak se vám budou po celé zahradě objevovat výhony. Pokud ji chcete mít pod kontrolou, budete muset vykopat hlubokou jámu a naplnit ji kameny. Kameny pak zasypejte štěrkem, dokud nebude jáma plná. Další výhodou této výsadby je lepší odvádění přebytečné vody, aby byly kořeny yuky v suchu a nehnily. Opatření se velmi doporučuje v oblastech se silnými dešti.
- Jáma by měla být hluboká asi 30 cm a o dost širší, než je kořenový bal yuky.
-
5Vytvořte si vyvýšený záhon nad jámou. Pokud vykopete jámu a naplníte ji kameny, obežeňte yuku dřevěnými prkny, která budou okolo ní držet hlínu. Ta vytvoří vyvýšený záhon. Stlučte prkna o velikosti 1m x 30cm do čtverce a dejte ho na vnější stranu jámy. Snažte se záhon namířit směrem ke slunečnímu světlu. (To znamená k jihu na severní polokouli a k severu na jižní polokouli.)
- Můžete také těsně upěchovat deset nebo dvacek velkých kamenů (o velikosti asi 30 cm) okolo jámy a udělat z nich zídku. Je to náročnější práce, ale rostlině to poskytne další odvodnění.
-
6Připravte půdu. Yuka potřebuje dobře propustnou půdu, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Použijte speciální směs na yuku nebo kaktusy, případně si namíchdejte svou použitím tří dílů lehkého jílu, čtyř dílů písku a jednoho dílu běžné zeminy.[8] Pokud jste si připravili vyvýšený záhon, pak půdu dejte mezi prkna nebo kameny. Jinak si substrát nechte trochu na později.
-
7Vykopejte jámu na yuku. Jáma by měla být dvakrát tak široká a dvakrát tak hluboká, než kořenový bal yuky. O něco větší velikost, než má květináč, ve kterém je yuka zasazená, by mělo stačit, pokud si nejste jistí, jak velký je kořenový bal.
-
8Dejte yuku do jámy a obsypejte ji připraveným substrátem. Jemně yuku vytáhněte z květináče. Položte květináč na stranu. Uchopte yuku u paty stonku a opatrně ji „kýváním“ vytáhněte ven. Kořenový bal, substrát a všechno ostatní. Vyplňte zbytek jámy připravenou zeminou a držte přitom rostlinu rovně a na místě. Kořeny by neměly sahat nad povrch půdy.[9]
-
9Pokryjte půdu asi 5 cm silnou vrstvou žulového štěrku. Štěrk udrží kořeny v suchu, protože zabrání tomu, aby voda tekla na stonek.Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:Péče
Část 4
-
1Hnojte jen střídmě. Používejte hnojivo, rozpustné ve vodě, které je bohaté na draslík. Poměr by měl být jeden díl hnojiva na čtyři díly vody. Aplikujte hnojivo jednou do měsíce během léta, nejlépe ráno. V chladném období (podzim až zima) yuku nehnojte vůbec nebo maximálně dvakrát.
- Rychleji a častěji hnojte jen v případě, že je vaše yuka rychle rostoucí druh. Většina druhů yuky roste pomalu a příliš časté hnojení jim škodí.
-
2Zalévejte yuku s rozumem. Mnoho druhů dokáže vydržet bez dodatečné zálivky a postačí jim voda, kterou nasají z půdy. Jakmile začne yuka obrůstat listy v teplých měsících, neuškodí ji ovšem jednou týdně zalít. Vláhy by mělo být jen tolik, aby byla půda okolo stonku vlhká, ale nikoli mokrá na dotek.[10]
- Pokud si všimnete, že špičky listů začaly hnědnout a okolo se objeví žlutá barva, omezte zálivku. Je to známka přelévání.
-
3Kontrolujte rostlinu kvůli škůdcům. Yuka neláká příliš mnoho škůdců, ale nové výhony mohou napadat slimáci nebo šneci. Použijte buď klasický nebo organický pesticid, abyste se jich zbavili. Malé zelené mšice můžete zlikvidovat roztokem vody a mýdla.
-
4Sledujte, zda rostlinu nenapadají houbová onemocnění. Rez a bílá plíseň jsou nejběžnější choroby. Postřik fungicidem může pomoci zbavit se jich, obzvlášť, pokud se jedná jen o bílou plíseň, ale se rzí si možná nedokáže poradit.
-
5Pokud je to nezbytné, rostlinu prořezávejte. Některé yuky rostou do hvězdicovitého tvaru a tvoří silnou, centrální lodyhu. Až ta zahyne, měli byste ji uříznout u země, abyste zabránili hnití. Jiné druhy yuky jsou vysoké a podobají se spíše stromu. Ty můžete prořezávat přímo při růstu, ale vždycky si na to vezměte rukavice a bezpečnostní brýle, protože při prořezávání se z listů yuky uvolňují ostré a špičaté třísky, které vás mohou poranit.[11] U obou typů odstraňujte odumřelé nebo uschlé listy hned u základny rostliny, kdykoliv je uvidíte.
-
6Přidejte každou zimu na záhon vrstvu mulče. Rostliny yuky může velmi poškodit mráz, pokud mu jsou přímo vystaveny. Naproti tomu, když nanesete silnou vrstvu mulče, udržíte rostlinu v teple a v suchu. Pozor ale, aby mulč nezakrýval spodní patra listů, protože by pak mohly zahnívat.[12]
- Rostlinu můžete chránit také položením silné tabule skla nebo plexiskla přes záhon místo mulče.
Reklama
Tipy
- Vysaďte yuku spolu s dalšími rostlinami, které mají rády sucho a teplo. Různé dekorační trávy, palmy nebo vysoké kosatce jsou většinou dobrou volbou.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Ostrý nůž nebo nůžky
- Malý květináč
- Velké kameny nebo dřevěná prkna (nepovinné)
- Štěrk
- Žulové kameny
- Vzdušný, suchý substrát
- malá lopatka
- Hnojivo
- Pesticid
- Fungicid
- Konvička na zalévání
- Mulč
- Tabule skla
Reference
- ↑ http://www.gardenershq.com/Yucca-plant.php
- ↑ http://www.weekendgardener.net/perennial-flowers/yucca.plant.htm
- ↑ http://www.weekendgardener.net/perennial-flowers/yucca.plant.htm
- ↑ http://www.burkesbackyard.com.au/factsheets/Gardening-Tips-Books-Techniques-and-Tools/Yucca-Cutting/2959
- ↑ http://www.burkesbackyard.com.au/factsheets/Gardening-Tips-Books-Techniques-and-Tools/Yucca-Cutting/2959
- ↑ http://dotpointing.com.au/growing-yuccas/
- ↑ http://davesgarden.com/guides/articles/view/2383/
- ↑ http://www.bennyskaktus.dk/Y_grow_UK.htm
- ↑ http://www.perennialnursery.com/guides/yucca.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Grow Yucca
Español:cultivar yuca
Italiano:Coltivare la Yucca
Português:Cultivar Yuca
Français:faire pousser un yucca
Русский:вырастить юкку
Bahasa Indonesia:Menanam Yucca
Nederlands:Een yucca kweken
Stránka byla zobrazena 7 207 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama