X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 115 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 7 565 krát
Pravděpodobnost úmrtí při komerčním letu je přibližně 1: 9 000 000. Pokud i přesto máte kdesi 10 000 metrů nad mořem smůlu, stát se může cokoliv. Rozhodnutí, která v tu chvíli uděláte, se budou rovnat rozdílu mezi životem a smrtí. Jelikož celých 95 % leteckých neštěstí má své přeživší, vaše vyhlídky ovšem nemusí být tak zlé, jak se zprvu může zdát. Tento článek vás naučí, jak se k letu připravit, zůstat během havárie klidní a ve zdraví přečkat následky pádu.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Připravte se k letu
-
1Pohodlně se oblečte. Není to důležité jenom z toho důvodu, že po pádu bude zásadní ubránit se podchlazení. Čím větší plocha vašeho těla bude během nárazu zakryta, tím je pravděpodobnější, že neutrpíte vážná zranění či popáleniny. Oblečte si proto dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem a robustní, ale pohodlné, šněrovací boty.
- Volné či komplikované oblečení představuje možné riziko, protože se může o interiér letadla lehce zachytit. Pokud víte, že poletíte nad chladnými oblastmi, ponechte si bundu na klíně.
- Vlněné a bavlněné oblečení je nejvhodnější. Je totiž méně hořlavé. V případě, že poletíte nad mořem, vlna je k ochraně před podchlazením lepší, protože při kontaktu s vodou neztratí své izolační vlastnosti.
-
2Obujte se rozumně. I když může být lákavé obout se pohodlně či profesionálně, sandále i lodičky na vysokém podpatku vám v případě nouze mohou rychlou reakci znesnadnit. Skrze sandále snadno dojde k řezným poraněním a kontaktu pokožky s hořlavinami. Vysoké podpatky navíc nejsou na evakuační skluzavce povoleny.
-
3Posaďte se v zadní části letadla. Cestující, kteří sedí v zadní části letadla, mají o 40 % vyšší míru přežití než ti, kteří sedí v předních řadách blíže kabiny.[1] V mnoha případech platí, že čím blíže se nacházíte východu, tím se vaše šance na přežití zvyšuje.
- Podle statistických šetření je tedy bezpečnější ušetřit a cestovat „economy“ třídou, než-li sedět v přední části letadla, v „první“ třídě.[2]
-
4Věnujte pozornost bezpečnostním instrukcím. Určitě jste toho byli svědky už mnohokrát a pravděpodobně tyto informace nebudete nikdy potřebovat. Těch několik minut před začátkem letu, kdy nahlédnete do bezpečnostní karty a poslechnete si instrukce letušky, se však nakonec mohou ukázat jako klíčové.
- Nemyslete si, že bezpečnostní instrukce stejně dávno znáte. Každý typ letadla je má do určité míry odlišné.[3]
- Pokud sedíte u únikového východu, pozorně si dveře prohlédněte. V případě nehody a umrtí personálu to nebude nikdo jiný, než vy, kdo je musí umět otevřít.
-
5Spočítejte sedadla, která vás dělí od únikového východu. Rozhlédněte se kolem sebe a najděte východ, k němuž máte nejblíže. Spočítejte, kolik sedadel musíte minout, abyste se k němu dostali. Při pádu letadla se totiž budete muset zorientovat ve velmi nepřehledné situaci způsobené kouřem či hlukem.
- Pokud to uznáte za vhodné, můžete si toto číslo napsat na ruku.
-
6Buďte připoutáni po celou dobu letu. Každý volný centimetr mezi vámi a pásem ztrojnásobuje gravitační sílu, kterou budete muset absorbovat v případě nárazu. Mějte jej proto dostatečně utažený.
- Zatlačte pás k pánvi. Při správném umístění byste měli cítit pánev lícující s horní hranou pásu. Takto dokážete náraz přečkat lépe, než když by se vám zařízl do břicha.
- Pás si ponechte zapnutý i při spánku. V případě nenadálé události se tak vyvarujete bolestivého překvapení.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Připravte se na náraz
-
1Zhodnoťte situaci. Pokuste se přizpůsobit podmínkám, do nichž letadlo přistane. V případě, že půjde o vodní hladinu, nasaďte si nafukovací vestu. S jejím nafouknutím ovšem vyčkejte do okamžiku, kdy se dostanete z kabiny. Pokud vás čeká chladné podnebí, sežeňte si deku a bundu.
- Až budete balit, zapřemýšlejte, přes jaké podnebné pásy a přírodní prostředí poletíte. Moment překvapení se tak v případě havárie poněkud zmírní.
- Před nárazem se znovu zorientujte. Jestliže je jasné, že se blíží havárie, máte ještě několik minut na přípravu. Ujistěte se, že víte, kde je nejbližší východ.
-
2Připravte prostor kolem sebe. Zajistěte sedadlo ve vzpřímené poloze. Ukliďte či zajistěte všechny volně ležící věci kolem sebe. Zapněte si bundu a zavažte boty. Na závěr natočte své tělo do jedné ze dvou standardních bezpečnostních poloh a zůstaňte klidní.
- Vaše chodidla by měla být celou plochou na podlaze a dále, než kolena. Omezí se tak možnost zranění nejdůležitější části těla, které bude zapotřebí k úspěšnému opuštění letadla. Nohy pod sedadlem zasuňte tak daleko, jak jen to bude možné. Zabráníte tak zlomení holeních kostí.
-
3Opřete se o sedadlo před vámi. Jestliže je sedadlo před vámi dostatečně blízko, položte na něj postupně jednu i druhou ruku dlaní dolů. Následně o ně opřete čelo a uvolněte prsty.
- Druhou doporučenou pozicí je umístění temene přímo proti sedadlu, skřížení prstů za krkem a přilnutí paží k hlavě, čímž si vytvoříte vlastní ochrannou „skořápku.“[4]
- Pokud před vámi není žádné sedadlo, předkloňte se. Hrudník by se měl dotýkat stehen, hlava přijde mezi kolena a zkřížená zápěstí se chytí kotníků.
-
4Pokuste se zůstat v klidu. Bude velmi svůdné nechat se strhnout peklem, které se rozpoutá bezprostředně před a po pádu. Zachovejte však chladnou hlavu. Pamatujte si, že i v tom nejhorším vraku máte šanci na přežití. Ta se zvýší tím, že budete schopni metodicky a racionálně přemýšlet.
-
5Opakujeme. Pokud přistanete ve vodě, v žádném případě nenafukujte vestu dříve, než opustíte kabinu. Jakmile se letadlo začne plnit vodou, bylo by velmi obtížné vyplavat ven s vestou, která vás táhne ke stropu kabiny. Zadržte dech a plavte směrem k východu. Vestu nafoukněte až venku.
-
6Nasaďte si kyslíkovou masku jako první. Toto je jedna z pouček, kterou jste už jistě slyšeli mnohokrát. Je však třeba ji neustále opakovat. V případě ohrožení celistvosti kabiny máte přibližně 15 vteřin na to, abyste si nasadili kyslíkovou masku, která se před vás spustí.
- Nutkání pomoci druhým, svým dětem nebo starším pasažérům, může být velmi silné. Vaše úsilí však bude k ničemu, pokud bez masky ztratíte vědomí. [5] Nezapomeňte ovšem, že má smysl ji nasadit i těm, kdo se do bezvědomí již propadli. Jejich šance dostat se z toho se výrazně zvýší.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Přežijte
-
1Chraňte se před kouřem. Oheň a kouř mají na svědomí největší procento úmrtí. Jelikož může být kouř v kabině velmi silný a vysoce toxický, zakryjte si nos a ústa jakoukoliv látkou. Pokud ji předtím stihnete i navlhčit, tím lépe.
- Držte se při zemi a dále od kouře. Nadýchat se je totiž jedním z nejnebezpečnějších průvodních jevů vedoucím k rychlé ztrátě vědomí.
-
2Dostaňte se z letadla co nejrychleji. Podle Americké Národní rady pro bezpečnost v dopravě je celých 68 procent úmrtí zapříčiněno ohněm, který vzplane po nárazu. Výrazně méně obětí zahyne kvůli zraněním utrpěným při nehodě jako takové.[6] Pokud vznikne požár a letadlo se začne plnit kouřem, máte přibližně dvě minuty na jeho opuštění. Snažte se proto dostat z kabiny co nejrychleji.
- Najděte bezpečný výstup. Než se vydáte k východu, podívejte se z okna, zda je prostor venku bezpečný. Pokud není, zkuste jako druhou variantu dveře na opačné straně trupu, nebo se vydejte k jinému exitu v přední či zadní části letadla.
-
3Respektujte instrukce letušek a stewardů. Letušky a stewardi podstupují velmi náročný výcvik, aby v případě nehody dokázali správně zareagovat. Pokud jsou schopni vám pomoci, spolupracujte s nimi. Zvýší se tak šance na přežití všech ostatních.
-
4Nezachraňujte své věci. Je to otázka zdravého rozumu. Někteří lidé si ale přesto neuvědomují, že je třeba nezpomalovat se majetkem a okamžitě se soustředit na opuštění havarovaného letadla.
- Pokud bude třeba cokoliv z trosek vylovit, nechte to na později. Jako první je nutné zachránit sebe a všechny ostatní.
-
5Vzdalte se od trosek na 150 metrů. Pokud jste přistáli v odlehlé oblasti, držte se kvůli záchranářům v dosahu vraku. Pozůstatky stroje jsou však i nadále nebezpečné, protože může dojít k jejich vznícení či k výbuchu. Udržujte proto minimální bezpečnou vzdálenost 150 metrů. Pokud jste přistáli v moři, plavte tak daleko, jak je to jen možné.
-
6Buďte ostražití. I když je nezbytné zůstat po havárii v klidu, snažte se udržet si ostražitost a schopnost rychlého jednání. Buďte k dispozici ostatním a poskytněte první pomoc těm, kteří ji budou potřebovat.
- Pokud je to možné, ohledejte vlastní zranění. Prohlédněte si celé tělo a řezné rány stlačte. V případně, že cítíte vážnější poranění, minimalizujte svůj pohyb, aby se případná vnitřní zranění ještě nezhoršila.
- Dejte pozor na své spolucestující, které mohla zachvátit panika. Ta se může projevit také tak, že nebudou vůbec schopni asertivně reagovat na vzniklou situaci. Místo snahy dostat se k východu, zůstanou sedět na svých místech. Buďte na to připraveni.
-
7Počkejte na záchranu. Necestujte daleko od letadla. Prozkoumávat terén nebo hledat pomoc v okolí může znamenat, že nebudete na místě v okamžiku, kdy dorazí záchrana.Reklama
Tipy
- Pokud je možné před nárazem použít příruční polštář k ochraně hlavy, neváhejte.
- V případě, že letadlo přistane ve vodě, svlečte přebytečné oblečení a boty předtím, než skočíte do vody nebo okamžitě potom. Bude se vám lépe plavat.
- Mějte u sebe mobilní telefon, z něhož můžete po havárii zavolat na tísňovou linku o pomoc.
- Rozepnout bezpečnostní pás se může zdát snadné. Pokuste se však již předem čelit možné panice z toho, že se vám to ihned po pádu nemusí dařit. Než ke krizové situaci dojde, vzpomeňte si, jak rychle a snadno pás odemknout.
- Položte vaše zavazadlo pod sedadlo před vámi. Může to pomoci proti zablokování vašich nohou.
- Před nárazem vyndejte všechny ostré věci jako tužky či pera z kapes. Popravdě řečeno, vůbec nejlepší by bylo do letadla je vůbec nenosit, protože se mohou stát smrtelnými projektily až příliš snadno.
- Zůstaňte v bezpečnostní poloze až do úplného zastavení letadla. Náraz totiž nemusí přijít pouze jeden.
- Jedinou výjimkou z pravidla „nezachraňujte své věci,“ by měla být pouze deka, kabát či bunda. Tedy v případě, že si je můžete obléci před samotným nárazem. Vhodné oblečení se bude hodit, až budete z letadla venku. Jak jsem si řekli výše, nejdříve je ale třeba se tam vůbec dostat.
- Pokud není možné na náraz se připravit a mnohé z pokynů zapomenete, to nejdůležitější je vždy přímo před vámi na bezpečností kartě v kapse sedadla.
- Berte ohled na instrukce, kterých se vám dostává od letušek a stewardů. Přílišné přemýšlení vás může ohrozit.
- Nejdříve zachraňujte sebe, poté ostatní.
- Zůstaňte v klidu.
- Pokud se chcete ochránit před zplodinami z kouře a nemáte po ruce žádnou tekutinu k navlhčení látky, můžete použít moč. V dané situaci na společenské konvence nikdo stejně hledět nebude.
Reklama
Varování
- Nestrkejte do ostatních spolucestujících. Koordinovaný postup k východům zvyší šance na přežití všech zúčastněných. Přinuťte se proto nepanikařit.
- Přikrčte se, ale neplazte se. Kouř je sice velmi nebezpečný. Neméně zrádní jsou ovšem nekontrolovatelní pasažéři, kteří by vás v komplikované situaci mohli pošlapat a zranit.
- Během letu se vyhněte zvýšené konzumaci alkoholu. Opilost vám k rychlé reakci na nečekanou situaci určitě nepomůže.
- Opakujeme, nenafukujte svou záchrannou vestu uvnitř kabiny. Voda se dovnitř může dostat velmi rychle a vy budete mít problémy ji překonat.
- Při cestě letadlem ponechte oděvy z umělých vláken raději v kufru. Požár kabiny by je přiškvařil k vašemu tělu.
- Nikdy nemějte své dítě na klíně. I když to může být levnější, než standardní letenka, je téměř zaručeno, že nepřežije. Zajistěte proto pro své dítě vlastní sedadlo a certifikovanou dětskou sedačku.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.popularmechanics.com/science/air_space/4219452.html
- ↑ http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-2939318/How-survive-plane-crash-Stay-fit-fly-ECONOMY-think-number-one.html
- ↑ http://www.cnn.com/2015/02/06/travel/plane-crash-survival-tips-feat/
- ↑ http://www.casa.gov.au/scripts/nc.dll?WCMS:STANDARD::pc=PC_91469
- ↑ http://www.popularmechanics.com/adventure/outdoors/a5045/4344036/
- ↑ http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-2939318/How-survive-plane-crash-Stay-fit-fly-ECONOMY-think-number-one.html#ixzz3XzCh6GKZ
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Survive a Plane Crash
Français:survivre à un crash aérien
Deutsch:Einen Flugzeugabsturz überleben
Italiano:Sopravvivere a un Incidente Aereo
Português:Sobreviver a um Acidente de Avião
Русский:выжить в авиакатастрофе
中文:在飞机事故中自救
日本語:飛行機の墜落事故から生き延びる
Nederlands:Een vliegtuigcrash overleven
Tiếng Việt:Sống sót Tai nạn Máy bay
Bahasa Indonesia:untuk Selamat dari Kecelakaan Pesawat
हिन्दी:प्लेन क्रैश में सरवाइव करें
Stránka byla zobrazena 7 565 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama