Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Střední škola je důležitým krokem v životě mladého člověka. Musíte zanechat život žáka základní školy a přejít na střední, na které budete mít více úcty, ale také více práce a více domácích úkolů. Střední škola je děsivá, ale také zábavná. Snažte se z těchto čtyř let vytěžit maximum. Možná to nebude jednoduché, takže pokud si nevíte rady, tento článek vám pomůže.

Část 1 ze 5:
Vyhněte se problémům

 1. 1
  Naučte se školní pravidla. Pokud nechcete mít problémy s učitelem nebo s ředitelem už v prvním roce studia, musíte se orientovat ve školních pravidlech. Zjistěte si, jak musíte chodit oblékaní a jaká další pravidla musíte dodržovat a dodržujte je! Když vás učitelé nebudou mít rádi, protože budete dělat problémy, bude pro vás střední škola učiněné peklo.
 2. 2
  Nevšímejte si pomluv. Když se budete vyhýbat pomluvám, budete to mít snadnější. Na střední škole se studenti často pomlouvají. Ignorujte to, i když budou pomlouvat vás a i když za vámi někdo přijde s nějakou „informací“, řekněte mu, že nemáte zájem a žádné pomluvy nerozšiřujte. Pomluvy ničí přátelství, vytváří nepřátele, zraňují city a každému jeho pobyt na střední škole jen zhoršují.
  • Některé pomluvy jsou tak bolestivé, že nutí lidi, aby se poškozovali. Jistě nechcete být součástí něčeho takového! Pomáhejte pomluvy zastavovat zachraňujte životy tím, že se postavíte za každého, komu někdo dává zabrat.
  • I když víte, že jsou tyto informace pravdivé, pokud jde o něčí soukromí, neměli byste je rozšiřovat. Jistě byste nechtěli, aby někdo celé škole vykládal vaše tajemství.
 3. 3
  Přátele si vybírejte obezřetně. To je velmi důležité. Přátelte se s lidmi, kteří jsou milí a nepomlouvají ostatní a vyhnete se tomu nejhoršímu, co vás na střední škole může potkat. Každá skupina má problémy, ale když budete mít pocit, že je váš život jako telenovela, měli byste si najít klidnější přátele.
 4. 4
  Nedovolte svým kamarádům, aby se dostávali do problémů. Neměli byste se kamarádit s notoricky problémovými lidmi. Pokud po vás někdo bude chtít, abyste lhali, udělali něco nezákonného, nebo někomu ublížili, nedělejte to. Nedělejte nic, co vám není příjemné, nebo co není správné. Takový tlak od ostatních studentů vám může způsobit velké problémy.
  • Nebojte se říct učitelům, když po vás někdo bude chtít něco špatného. Neudělá to z vás práskače – dáte tím naopak najevo, že jste dobrý člověk. Když uděláte nějaké špatné rozhodnutí, promluvte si s někým dospělým, komu důvěřujete. Když o tom budete mluvit s kamarády, brzy to bude vědět celá škola.
 5. 5
  Nedělejte nic, čím byste si ublížili. Neměli byste ubližovat ostatním lidem, ale ani sobě. Neberte drogy, nehrajte nebezpečné hry a nepoškozujte se. Pokud potřebujete s něčím pomoci, vždy existují lidé, kteří vám rádi pomohou.
 6. 6
  Nedělejte si starosti se vztahy. Na střední škole budete mít pocit, že jste téměř dospělí a budete si chtít najít prvního partnera. Je více než jasné, že najdete lidi, kteří se vám budou líbit. Vztahy jsou ale těžké, stresující a často způsobují mnoho problémů. Užívejte si flirtování a zamilovanost, ale raději zůstaňte single a bavte se, hledejte si přátele a učte se.
 7. 7
  Nebojte se tělocviku. Každý má strach z tělocviku. Jistě jste slyšeli, že se budete muset převlékat před ostatními studenty a možná máte strach i z toho, že nebudete schopni podávat dobré výkony. Musíte si uvědomit, že na střední škole se stydí každý, takže v tom nejste sami.
  • Možná budete mít pocit, že se na vás při převlékání všichni dívají, ale uvědomte si, že tento pocit mají všichni a většina z nich se snaží se co nejrychleji převléknout.
  • Pokud jste dívka a máte strach z toho, že se musíte převlékat, když máte menstruaci, vezměte si černé nebo hnědé prádlo a nikdo si ničeho nevšimne.
 8. 8
  Naučte se řešit problémy. Tato dovednost je důležitá a bude se vám hodit nejen na střední škole, ale v průběhu celého života. Když se naučíte řešit problémy, budete schopni se vypořádat se vším, co vás potká.
  • Měli byste umět požádat o pomoc, když to budete potřebovat. Někdy se lidé stydí požádat o pomoc, nebo se bojí přiznat, že mají nějaký problém. Problémy má ale každý a když to přiznáte, všichni vás pochopí. Každý někdy musel někoho žádat o pomoc.
  • Když uděláte něco špatně, omluvte se a převezměte zodpovědnost. Když odmítnete uznat svoji chybu, bude to pro vás ještě mnohem těžší. Budete se cítit provinile a budete muset řešit to, že na vás lidé budou naštvaní. To jistě nechcete. Když o někom řeknete něco špatného, omluvte se. Když učitelům zalžete, přiznejte se.
  • Komunikujte jasně. Pokud se chcete vyhnout problémům, musíte se naučit říkat věci jasně a srozumitelně. Pomluvy začínají tak, že si lidé špatně vyloží něco, co někdo jiný řekne. Když nebudete mluvit dost jasně, může se stát i to, že někoho omylem urazíte. Buďte opatrní a přemýšlejte nad tím, jak formulujete své myšlenky.
 9. 9
  Vězte, že se to zlepší. Nechceme, abyste si mysleli, že pro vás střední škola bude příšernou zkušeností. Je možné, že vás to tam bude opravdu bavit. Nebudeme vám ale říkat, že je to procházka růžovým sadem. Někdy to bude opravdu těžké. Musíte věřit, že se to časem zlepší a bez ohledu na to, jak těžko vám někdy bude, si musíte uvědomit, že všechno jednou přejde.
  Reklama

Část 2 ze 5:
Najděte si přátele

 1. 1
  Najděte si lidi, které znáte. Když si najdete lidi, se kterými jste chodili na základní školu, nebo které znáte z nějakých kroužků, budete mít kde začít. Řekněte si o telefonní čísla všech svých starých známých a domluvte se s nimi, že něco podniknete mimo školu.
 2. 2
  Najděte si kamarády mezi lidmi, kteří bydlí blízko vás. Až začnete chodit do školy, můžete si hledat kamarády mezi lidmi, kteří s vámi nastupují na stejné autobusové zastávce. Kamarádi, kteří bydlí blízko vás, se vám budou hodit, protože s nimi budete moci chodit do školy a ze školy a budete společně moci dělat úkoly.
 3. 3
  Buďte otevření novým lidem. I když si najdete kamarády ze základní školy a nějaké nové ze sousedství, měli byste hledat kamarády i jinde. Když se nebudete snažit poznávat nové lidi, nikdy nebudete mít dost kamarádů. Možná si tímto způsobem najdete někoho, kdo se stane vaším nejlepším kamarádem.
 4. 4
  Choďte do kroužků. Zájmové kroužky jsou skvělým způsobem, jak ve škole poznávat nové lidi. Většina škol nabízí alespoň několik zájmových kroužků. Můžete nějaký i sami založit. Jistě najdete knižní klub, filmový a divadelní klub, kroužek ochranářů životního prostředí, nebo třeba školní noviny.
  • Nezapomínejte ani na sporty! Na školách najdete spoustu sportovních týmů, do kterých se budete moci zapsat. Pokud vám žádné sporty moc nejdou, můžete alespoň chodit na zápasy a sledovat, jak si vaše školní týmy vedou.
  • Dobrovolnictví je také skvělou možností, jak se seznámit s novými lidmi. Vaše škola má jistě skupiny, které pořádají akce pro sponzory, chodí dělat besídky do domovů důchodců a nemocnic, čistí místní parky atd.
 5. 5
  Projevte své zájmy. Měli byste dělat to, co vás baví a bavit se s lidmi, které zajímají stejné věci. Je to skvělý způsob, jak si najít přátele, protože budete vědět, že s těmito lidmi máte něco společného.
  • Pokud vás například baví lukostřelba, můžete si na sebe vzít tričko s logem vašeho klubu. Pokud jste členem nějakého sportovního týmu, klidně si čas od času vezměte na sebe dres.
 6. 6
  Chovejte se sebejistě. Když budete lidem dávat najevo, že jste skvělí a že jim máte co nabídnout, budou se s vámi chtít bavit. Neměli byste se neustále omlouvat a ponižovat se. Mluvte sami za sebe, stůjte rovně a buďte pyšní na to, co vás dělá jedinečnými.
 7. 7
  Mluvte s lidmi! Tento krok je nejdůležitější. Když se nebudete bavit s ostatními lidmi, nikdy si nenajdete přátele. Zapojujte se do zajímavých rozhovorů a představujte se lidem, kteří by mohli být vašimi kamarády.
  • Mluvte tak, aby vás lidé slyšeli a nemumlejte si pro sebe.
 8. 8
  Dělejte zábavné věci. Když ostatní lidé uvidí, že se dobře bavíte, budou se k vám chtít přidat a kamarádit se s vámi, protože se také budou chtít dobře bavit. Účastněte se zajímavých akcí, pořádejte školní večírky a choďte na sportovní události.
 9. 9
  Buďte milí. Pokud chcete, aby se s vámi lidé kamarádili, musíte být milí. Nikdo se nechce bavit se zlými lidmi. Buďte milí ke každému, koho potkáte, i když on nebude milý na vás. Lidé si toho brzy všimnou a uvidí, že jste hodní a budou se k vám chovat příjemněji.
  • Je důležité být skutečně milý, ne jen zdvořilý. Pomáhejte studentům, kteří mají problémy s učivem, zastaňte se těch, které někdo šikanuje a prokazujte ostatním laskavosti. Také byste měli lidem lichotit a umět je povzbudit.
  • Nikdy nevíte, kdo si zrovna prochází něčím těžkým. Je možné, že má někdo opravdu vážné problémy a nedává to najevo. Vaše laskavá slova takovému člověku mohou spravit náladu na celý den.
  • Uvědomte si, že když se lidé chovají zle, někdy to je proto, že sami ze sebe mají špatný pocit, nebo že mají nějaké problémy. Jsou zlí jen proto, že nevědí, jaké to je být hodný. Buďte na tyto lidi milí, i když se k vám budou chovat škaredě. Pomůžete jim stát se lepšími lidmi.
  Reklama

Část 3 ze 5:
Studium

 1. 1
  V hodině dávejte pozor. Pokud chcete, aby vám to ve škole šlo, začněte tím, že budete dávat pozor. Je úžasné, jak skvělé známky můžete mít jen díky tomu, že budete poslouchat a budete se snažit naučit se toho co nejvíce přímo v hodině. Nehrajte si s telefonem, nedívejte se z okna a nebavte se s kamarády. Na tyto věci budete mít čas o přestávce.
 2. 2
  Dělejte si poznámky. Při každé hodině si zapisujte to, co se učíte. Nemusíte si psát každé slovo, které váš učitel řekne, ale měli byste si psát to, co budete potřebovat znát. Zapisujte si poznámky tak, abyste podle nich byli schopni někomu vysvětlit, o čem daná látka je. Díky tomu se budete ze svých poznámek moci učit na testy a nebudete mít problémy s domácími úkoly.
 3. 3
  Dělejte všechny domácí úkoly. Pokud chcete mít dobré známky, je to důležité. Když si nebudete dělat domácí úkoly, budete mít špatné známky, i když budete úspěšní u testů. Najděte si klidné místo a každý večer si udělejte všechnu práci, kterou vám ve škole uložili. Když budete mít problémy, požádejte někoho o pomoc. Domácí úkoly by vám neměly zabrat celé odpoledne.
 4. 4
  Buďte organizovaní. Neházejte si věci jen tak do batohu. Zapomněli byste zadání domácích úkolů a ztratili byste důležité papíry. Pořiďte si složku na úkoly a všechny papíry si do ní schovávejte. Další složku si nachystejte na poznámky a rozdělte si je podle předmětů.
  • Pořiďte si plánovač. Měli byste si umět plánovat celý život. Pořiďte si plánovač a pečlivě si zorganizujte celý život. Určete si čas na domácí úkoly, na odpočinek, na přípravu do školy a snídani a na vše, co během dne musíte stihnout.
 5. 5
  Neodkládejte úkoly na později. Spousta lidí má tento zlozvyk a nejsou schopni dělat věci v době, kdy je nutné je udělat. Nečekejte s prací až na poslední chvíli. Když to budete dělat, nebudete schopni dělat nic dobře, protože budete nuceni spěchat a budete ve stresu. Zvykněte si dělat všechno tak, abyste na to měli dost času a ušetříte si spoustu problémů.
 6. 6
  Ptejte se! Tím si zajistíte mnohem lepší známky. Když něčemu nerozumíte, zeptejte se, abyste měli jistotu, že to děláte dobře. I když něčemu rozumíte, můžete se ptát na různé otázky, které vás zajímají. Zvykněte si klást otázky a brzy budete chytřejší.
 7. 7
  Učte se co nejvíce. Pokud chcete mít dobré známky, budete se muset učit. Čtěte doporučenou literaturu a vyhraďte si na učení dostatek času. Střední škola je důležitá, protože se v ní naučíte studovat, což se vám bude později na univerzitě hodit.
 8. 8
  Nedělejte si těžkou hlavu ze známek. Pokud nemáte samé jedničky, neberte to jako konec světa. Učte se co nejvíce a budete mít nejlepší známky, jaké můžete mít. Na univerzitě nikoho nebudou zajímat vaše známky ze střední a v práci se také nikdo nebude ptát, jestli jste měli samé jedničky. Nemusíte se spokojit se čtyřkami, ale nebuďte nešťastní z toho, když budete mít dvojky.
  Reklama

Část 4 ze 5:
Pracujte na sobě

 1. 1
  Objevujte sami sebe. Střední škola je skvělá příležitost k tomu, abyste zjistili, co je pro vás důležité. Měli byste se zamyslet nad tím, co vás baví, učit se to, co jste vždy chtěli umět a číst si o tom, čemu byste se v budoucnu chtěli věnovat.
  • Čtěte si knihy o lidech, kteří vás inspirují. Zjistěte si, co udělali pro to, aby se dostali tam, kde jsou a pracujte na tom, aby se vám podařilo dosáhnout stejných úspěchů.
  • Zájmové kroužky vám umožní věnovat se tomu, co vás baví. Najděte si nějaké, do kterých budete chodit s nadšením.
  • Na internetu najdete spoustu informací o věcech, které vás zajímají a také získáte příležitost poznat lidi, kteří mají stejné zájmy jako vy. Buďte ale opatrní, protože stejně jako ve skutečném světě i na internetu potkáte spoustu zlých lidí.
 2. 2
  Dodržujte zásady hygieny. Koupejte se, myjte si obličej, noste čisté oblečení a pečujte o sebe. Budete mít větší sebevědomí a budete se cítit lépe, i když bude vaše tělo procházet změnami.
 3. 3
  Naučte se sladit práci a zábavu. Je důležité se věnovat učivu, ale je také důležité se naučit zodpovědně bavit a odpočívat. Když budete veškerý čas věnovat jen učení, brzy z toho budete šílet. Když se budete jen bavit, budete mít problém se naučit zodpovědnosti.
 4. 4
  Zapojte se. Možná si to ještě neuvědomujete, ale když budete pomáhat ostatním lidem, budete se cítit úžasně. Když se zapojíte do dění ve svém městě a budete pomáhat těm, kteří to potřebují, budete se cítit jako superhrdina. Dělejte dobrovolnickou práci, pomáhejte v sousedství a zajímejte se o to, jak můžete zlepšit svět.
 5. 5
  Cvičte a jezte zdravě. Škola připraví vaši mysl na skutečný život, ale budete se muset starat i o své tělo. Jezte zdravě a cvičte, abyste byli v dobé kondici. Když se nyní naučíte jíst zdravě, nebudete s tím mít v budoucnu problémy.
 6. 6
  Rozvíjejte své talenty. Pokud vám něco jde, měli byste se tomu věnovat. Zlepšujte se a užívejte si pocit, že jste v něčem dobří. Když budete mít na něco opravdu talent, budete se tím později moci živit. Promluvte si s rodiči o tom, čemu se chcete věnovat a když vám nebudou moci pomoci oni, požádejte o pomoc nějakého svého učitele.
  • Pokud umíte například hezky kreslit, zapište se na hodiny výtvarky. Pokud umíte psát hudbu, najděte si nějakou kapelu. Pokud vám jde matematika, nabízejte doučování spolužákům, kteří s ní mají problémy. Možnosti jsou neomezené!
 7. 7
  Nedělejte si starosti s malými problémy. Když budete umět řešit problémy a budete schopni se zbavit stresu, budete šťastnější a zbyde vám energie pro řešení závažnějších věcí. Možná to pro vás nebude jednoduché a bude vám dlouho trvat se to naučit, ale rozhodně to bude stá za to.
  • Nedělejte si starosti například s tím, že prohrajete nějaký zápas (je to jen hra), že se mezi lidmi necítíte úplně dobře (jednou si své přátele najdete a budete se mezi nimi cítit skvěle), že vás někdo z něčeho obviňuje nebo pomlouvá (jde o ně, ne o vás), nebo že si vás někdo dobírá (jednou se tomuto člověku budete moci vysmát).
  • Raději se zajímejte o vážnější problémy, jako je nespravedlnost, současné dění a svět okolo vás. Na těchto věcech záleží a měli byste jim věnovat pozornost – když s tím nebudete nic dělat, nic se nezmění.
 8. 8
  Věřte tomu, že jste normální. Na střední škole se často budete cítit jiní a osamělí. Možná budete mít strach, protože se zamilujete do nesprávného člověka. Možná budete mít pocit, že vám nikdo nerozumí, protože neděláte ty „správné“ věci. Možná se budete cítit osaměle, protože vaši rodiče nejsou takoví, jako rodiče ostatních dětí. Je důležité si uvědomit, že bez ohledu na to, jak osaměle se cítíte, nebo jak „divní“ si připadáte, existuje spousta lidí, kteří jsou na tom stejně. Jednou se s těmito lidmi poznáte a najdete si lepší přátele. Potom budete mnohem šťastnější, než byste si kdy mohli přát.
  • Možná si například všimnete, že zatímco jiné dívky se zajímají jen o chlapce, vy nemáte o chlapce zájem a líbí se vám jiné dívky. Neměla byste mít pocit, že je s vámi něco v nepořádku. Dejte tomu čas a na nic nespěchejte. Nikdy nevíte, jaké pocity budete mít za několik měsíců, nebo za několik let.
  • Možná máte pocit, že jste divní, protože je vaše rodina jiná, než rodiny ostatních dětí. Možná vaši rodiče nemluví anglicky, možná máte dva tatínky, možná je váš tatínek černoch a maminka Asiatka. Důležité je si uvědomit, že lidé jsou různí a pokud se máte navzájem rádi, na ničem jiném nezáleží. Jste stejní, jako všichni ostatní, bez ohledu na to, jak vypadá vaše rodina.
  Reklama

Část 5 ze 5:
Dovednosti, které se vám na střední škole budou hodit

 1. 1
  Pokud jste dívka, naučte se řešit menstruaci. Pro dívky je menstruace často zdrojem nervozity, ale ve skutečnosti na ní není nic trapného. Všechny dívky tento problém jednou budou muset řešit. Připravte se na to a nebudete se muset bát.
 2. 2
  Pokud jste chlapec, naučte se skrývat erekci. Všichni chlapi se s tímto problémem někdy setkají. Nemějte strach, je to naprosto normální! Naučte se tento problém řešit a nebudete se mít čeho bát.
 3. 3
  Naučte se být trochu obratnější. Spousta trapných chvil na střední škole zahrnuje zakopnutí, pády nebo vrážení do lidí a do věcí. Naučte se obratně zacházet se svým tělem, všímejte si svého okolí a nebudete se muset cítit trapně, protože budete stále padat nebo narážet do ostatních lidí.
 4. 4
  Hezky se oblékejte. Pokud nemusíte nosit uniformu, noste hezké oblečení, které se vám líbí a ve kterém budete vypadat dobře. Pokud musíte nosit uniformu, nic si z toho nedělejte a buďte rádi, že si nemusíte každé ráno vybírat oblečení.
 5. 5
  Pokud jste dívka, pořiďte si vhodnou podprsenku. Pro mladé dívky je výběr podprsenky často děsivou záležitostí. Nemusíte se cítit trapně – požádejte maminku, aby vám pomohla v obchodě vybrat podprsenku, která vám bude sedět.
 6. 6
  Pečujte o své tělo. Nikdo nechce zapáchat! Během puberty se bude vaše tělo více potit a zapáchat. Nedělejte si s tím starosti, i to je normální. Věnujte více času hygieně a nebudete mít žádný problém.
 7. 7
  Nedělejte si starosti s pupínky. Během puberty se vám na obličeji pravděpodobně budou dělat nepříjemné pupínky, ale nemusíte si s tím lámat hlavu. Bez problémů se s nimi vypořádejte. Pečujte o svoji pleť a budete ji mít krásně čistou a hladkou.
 8. 8
  Vyhněte se šikaně. Šikaně byste se měli za každých okolností vyhýbat. Seberte odvahu a postavte se surovcům a prokažte tím laskavost celé škole.
 9. 9
  Naučte se pilně se učit. To je velmi důležité nejen na střední škole, ale i později na vysoké. Naučte se studovat a budete mít lepší známky a v budoucnu i lepší životní příležitosti.
 10. 10
  Naučte se otvírat skříňku. Mnoho studentů má ze začátku problémy s odemykáním skříňky. Zámky jsou někdy oříškem i pro dospělé lidi. Naučte se s nimi pracovat a budete to mít mnohem jednodušší.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chodíte do nejnižšího ročníku, nebojte se starších studentů. Ti nejstarší studenti si vás ani nevšimnou, protože budou mít stále co dělat. Legrace si užili dost v nižších ročnících a nyní už jim na vás nezáleží. Větší problémy budete mít se studenty, kteří jsou jen o něco starší než vy. Ignorujte je. Berte to tak, že za několik let přijde řada i na vás.
 • Zastavte se po škole nebo před školou za svým učitelem. Pokud vám nemůže pomoci, protože má moc práce, zajděte za jiným učitelem, který učí stejný předmět. Když nebudete moci najít nikoho, kdo by vám pomohl s učivem, požádejte o pomoc nějakého staršího studenta.
 • Udržujte si dobré známky. Učení by mělo být to nejdůležitější. Všechno, co se na střední škole naučíte, se vám bude později hodit.
 • Je možné, že máte strach z tělocviku. Převlékání před spolužáky stejného pohlaví není tak hrozné. Stačí, když si budete hledět svého. Mějte po ruce deodorant, vlhčené ubrousky, ponožky, hřeben, gumičky a čelenku a převlékejte se co nejrychleji.
 • Mějte ve skříňce náhradní oblečení a náhradní spodní prádlo. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat. Možná se při obědě polejete, nebo se vám stane nějaká nepříjemná nehoda. Buďte připraveni. Když se budete muset převléknout a ostatní se vás budou ptát, proč jste to udělali, řekněte jim, že jste si na dvoře sedli na žvýkačku.
 • Pokud se někdo chová zle k vašim kamarádům, postavte se za ně, ale snažte se vyhnout se problémům.
 • Noste si s sebou do školy peníze na oběd. Pokud vám rodiče nebudou chtít dát peníze, promluvte si se svým učitelem. Ten vám jistě pomůže a neřekne to vašim kamarádům. Není důvod se stydět.
 • Pamatujte si, že ostatní děti jsou stejně nervózní, jako vy a že po prvním týdnu školy to všechno přejde. Když budete sebejistí a budete sami sebou, škola pro vás nebude žádný problém.
 • Najděte si dobré přátele. Budou vás podporovat a škola s nimi pro vás bude mnohem lépe zvládnutelná.
Reklama

Varování

 • Když uvidíte, že někteří studenti dělají něco nezákonného, řekněte to učitelům. Když někdo někoho bude bít, hned to někomu řekněte. Možná z toho nebudete mít dobrý pocit, ale záleží hlavně na tom, jak se chováte a jaké máte známky, ne na tom, zda budete mezi ostatními oblíbení.
 • Střední škola je pro některé lidi bolestivým obdobím. Pokud máte pocit, že to nezvládnete a chcete si ublížit, co nejrychleji někoho požádejte o pomoc.
 • Neúčastněte se rvaček, jinak budete mít brzy špatnou pověst. Nehádejte se s učiteli a nepouštějte se do problémů s ostatními studenty. Vše negativní, co uděláte, vás bude pronásledovat po celý váš akademický život.
 • Když uvidíte, že někdo někoho šikanuje, neměli byste to tiše sledovat. Postavte se za něho, nebo to jděte hned říct nějakému učiteli.
 • Nepodvádějte u testů a zkoušet, mohlo by to vážně ovlivnit celý váš život.
 • Na střední škole potkáte i špatné lidi. Naučte se je ignorovat a oni budou ignorovat vás. Když vás někdo bude šikanovat, řekněte to nějakému učiteli, kterému důvěřujete.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 204 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 21 471 krát
Kategorie: Škola a univerzita
Stránka byla zobrazena 21 471 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama