Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už se vám někdy stalo, že jste si vyrazili na túru do lesa, kochali jste se krásnými výhledy, užívali jste si klid a zvuky stromů a padajícího listí... a najednou jste zjistili, že jste úplně sami a ztratili jste se? Přirozeně v takové situaci začnete panikařit a začnete mít strach o své bezpečí. Ztratit se v lese je nepříjemné, ale přežít o samotě v divočině je pouze otázkou selského rozumu, trpělivosti a využívání darů přírody. Pokud chcete vědět, jak přežít v lesích, zkuste se řídit našimi radami.

Část 1 ze 2:
Příprava na cestu do lesa

 1. 1
  Zjistěte si co nejvíce informací. Neměli byste se jen tak vydávat do lesa – měli byste se nejprve co nejlépe seznámit s okolím. Prostudujte si mapu oblasti, do které se chystáte a nezapomeňte si ji vzít s sebou. Když budete mít mapu, budete mít hned větší šanci, že se neztratíte. Zjistěte si, jaké rostliny a jaká zvířata se v dané oblasti vyskytují – může vám to zachránit život (například když budete vědět, které rostliny jsou jedlé, nebo kde se vyskytují místní kolonie chřestýšů).
  • Jednou z nejlepších a nejpřesnějších vzdělávacích knih na toto téma je Bushcraft - Outdoor Skills and Wilderness Survival od Morse Kochanskiho.
 2. 2
  Než půjdete do lesa, dobře se najezte a nezapomeňte někomu říct, kam jdete a kdy se vrátíte, aby měl někdo představu o tom, zda jste se ztratili a je například nutné volat policii. Nedělejte tu chybu, kterou udělal James Franco ve filmu 127 hodin, který je založen na skutečné události – řekněte někomu přesně kam jdete a kdy se vrátíte. Když se vám nepodaří se vrátit včas, někdo si uvědomí, že jste se ztratili a upozorní na to příslušné úřady, aby vás lidé mohli začít hledat.
 3. 3
  Vezměte si s sebou vybavení nutné k přežití. Základní nástroje, jako je nůž, kovové zápalky, běžné zápalky (ve voděodolném obalu), provaz (nejlepší je 550 paracord), píšťalka, teplá deka, signální zrcadlo, tablety na čištění vody a kompas vám mohou ve vypjaté situaci zachránit život. I když jdete jen na jednodenní výlet, měli byste si tyto věci vzít s sebou.
  • Když budete mít všechno toto vybavení, ale nebudete ho umět používat, bude vám k ničemu. Nejprve se s těmito věcmi tedy naučte správně zacházet a až potom vyrazte do divočiny.
  • Nezapomeňte si vzít lékárničku. Měli byste si vzít náplasti, antiseptický gel a pinzetu na odstranění případných třísek.
  • Pokud potřebujete nějaké léky nebo injekce, vezměte si je s sebou, i když je nebudete potřebovat po celou plánovanou dobu výletu. Nikdy nevíte, kdy omylem šlápnete na hada a budete potřebovat léky.
  • Kompas je také velmi důležitý při každé cestě do lesa. Můžete ho namířit směrem k městu, nebo směrem k místu, ze kterého vyrážíte a zapamatovat si směr střelky. Když se potom ztratíte v lese, stačí kompas otočit tak, aby střelka mířila správným směrem a vydat se na cestu zpět.
  • Než vyrazíte, naučte se s kompasem pracovat. Pokud máte mapu a vidíte kolem sebe několik viditelných míst, můžete kompas využít k triangulaci své pozice a zjistit, kudy se potřebujete vydat.
  • Při výběru izotermické folie (tenké folie z extrémně reflexivního mylaru) byste měli zainvestovat a koupit si větší a odolnější model. Izotermickou folii můžete použít jako ochranu před větrem a vodou, omotat si ji kolem těla, abyste se vyhnuli podchlazení, nebo si ji dát za sebe a odrážet s ní od svého těla horko ohně, ale když bude příliš malá, nebo v ní budou trhliny hned po rozbalení, nebude vám k ničemu.
 4. 4
  Vezměte si s sebou nějaké komunikační zařízení. Mobilní telefon s baterií navíc, nebo přenosné CB rádio jsou nejlepšími metodami komunikace v případě, že se ztratíte, nebo zraníte. Signál pro mobilní telefon někdy najdete jen na kopci nebo na stromě, ale je to lepší, než nic. Pokud chodíte do lesa často, můžete si pořídit osobní lokátor, jako například SPOT Messenger, který vám poslouží i na dlouhých trecích do vzdálených míst.
  • SPOT Messenger je satelitní komunikační zařízení, které vám umožní kontaktovat záchrannou službu a vlastní kontakty v případě nouzových situací i běžných situacích, nebo jen komunikovat s přáteli a s rodinou během treku, aby věděli, že jste v pořádku. Je ovšem nutné si tuto službu zaplatit, což není levná záležitost.
  Reklama

Část 2 ze 2:
Přežití v lese

 1. 1
  Když se ztratíte, nepanikařte. Panika je nebezpečnější, než cokoli jiného, protože narušuje operační systém vašeho nejlepšího, nejužitečnějšího a nejvšestrannějšího nástroje k přežití: vaší mysli. Jakmile si uvědomíte, že jste se ztratili, nedělejte vůbec nic, zhluboka se nadechněte a zachovejte klid. Než začnete jednat, využijte akronym STOP:
  • S = sit down – posaďte se
  • T = think – zamyslete se
  • O = observe your surroundings – sledujte okolí
  • P = prepare for survival by gathering materials – připravte se na přežití tím, že začnete shromažďovat potřebné materiály
 2. 2
  Zorientujte se. Ať už jste kdekoli, nacházíte se nyní v bodě nula. Najděte si způsob, jak si tento bod označíte – použijte kus oblečení navíc, hromadu kamení, kus papíru, nebo cokoli jiného, co snadno uvidíte i z dálky. Zjistěte si základní směry – slunce vychází na Východě a zapadá na Západě. Podle toho poznáte směry stejně jako na kompasu (ve směru hodinových ručiček od 12.00) Sever, Východ, Jih, Západ.
  • Pokud je například pozdní odpoledne a slunce máte na pravé straně, musíte být otočeni směrem k jihu.
  • Naučte se před cestou do lesů také najít na obloze Polárku, což se vám může později hodit.
 3. 3
  Zůstaňte na jednom místě. Nejen že tím zvýšíte šance na to, že vás najedou, ale také ušetříte energii, kterou vaše tělo vynakládá a množství vody a potravy, které budete potřebovat. Zůstaňte schoulení na jednom místě, zejména pokud někdo ví, že jste se ztratili. Pokud jste v lese s někým dalším, nerozdělujte se. Když vás bude více, budete mít větší šanci na přežití.
  • Pokud je teplé počasí, najděte si nejbližší stín a schovejte se v něm, abyste se vyhnuli dehydrataci a spálení od slunce. Nesvlékejte si oblečení – pouze byste tím zvýšili riziko.
 4. 4
  Založte oheň. Měli byste si založit dostatečně velký oheň, aby vám bylo teplo co nejdéle. Nasbírejte si dostatek suchého dřeva a založte oheň dříve, než ho budete potřebovat, i když je venku teplé počasí – za snadných podmínek se vám oheň bude udržovat lépe, než potmě a za chladného počasí. Kromě toho vám oheň poskytne pocit bezpečí, až se setmí a začnete se bát.
  • Je dobré nachystat si dostatek dříví na to, abyste dokázali oheň udržovat celou noc a potom si nachystat další tři stejně velké hromady dřeva. Potom budete mít šanci, že se vám podaří udržet oheň po celou noc.
  • Uprostřed lesa byste měli najít dostatek suchého dřeva. Můžete použít také kůru stromů a spadané větve. Když založíte dostatečně horký oheň, můžete pálit i zelené větve, keče, nebo vlhké dřevo, ze kterého v případě dostatečného množství kouře můžete udělat i signální oheň.
  • Nejlepší dřevo pro udržení ohně je mrtvé suché dřevo, které získáte z rostoucího stromu. Bez ohledu na typ lesa, ve kterém se nacházíte, jistě seženete dostatek suchého dřeva.
  • Uvědomte si, že menší oheň se udržuje snáze, než velký oheň, který vyžaduje spoustu paliva. Až budete mít dost velký oheň, udržujte ho v rozumné velikosti, abyste nemuseli příliš dlouho hledat palivo.
  • Nedělejte si oheň na žádném nebezpečném místě. Oheň by měl být dostatečně daleko od hořlavých stromů a keřů, ideálně na mýtině. Zacházejte s ohněm opatrně a nepřikládejte do něj příliš mnoho dřeva. Zamyslete se nad počasím a dalšími faktory a uvědomte si, že přežít v hořícím lese je mnohem těžší, než být prostě ztracený.
 5. 5
  Signalizujte svoji lokalitu. Vydávejte zvuky pomocí píšťalky, křičení, zpěvu, nebo mlácením kamenů o sebe. Pokud to bude možné, označte svoji polohu tak, aby byla vidět ze vzduchu. Pokud jste na horské louce, udělejte tři hromady z tmavých listů a vytvořte z nich trojúhelník. Pokud jste v písečné oblasti, udělejte do písku velký trojúhelník. Trojúhelník vyrobený z čehokoli je v divočině univerzálním nouzovým signálem.
  • Můžete použít také oheň. Univerzální nouzová signál se vytváří pomocí tří ohňů v jedné linii, nebo pomocí tří ohňů v trojúhelníku.
  • Můžete také třikrát písknout na píšťalku, nebo třikrát vystřelit z pistole, nebo třikrát za sebou odrazit světlo od zrcadla.
 6. 6
  Projděte si oblast, ve které se nacházíte. Neměli byste se sice příliš pohybovat, ale měli byste prozkoumat své nejbližší okolí, abyste našli něco užitečného. Můžete najít věci, které v lese zanechal někdo jiný, ať už půjde o zapalovač, nebo konzervu, což jsou věci, které vám mohou značně pomoci. Musíte mít ovšem vždy jistotu, že se dokážete vrátit zpět na své původní místo.
 7. 7
  Najděte si dobrý zdroj vody. V situaci, kdy bojujete o přežití, je možné vydržet až tři dny bez vody, ale ke konci druhého dne již nebudete v dobrém stavu, takže je nutné najít zdroj vody co nejdříve. Nejlepším zdrojem vody jsou prameny, ale bohužel pravděpodobně nebudete mít takové štěstí, že byste jeden našli. Měli byste si všímat také ptáků, protože ptáci se zdržují v okolí čisté vody. Vypijte svoji zbývající vodu, ale rozdělte si ji rozumně tak, abyste neměli žízeň, ale nevypotřebovali si ji příliš brzy.
  • Nejlepší bude, když najdete otok – tekoucí voda neobsahuje tolik sedimentů. Musíte si uvědomit, že když budete pít vodu z pramenů a potoků, mohlo by se vám udělat špatně, ale pokud jste v situaci, kdy nutně potřebujete vodu k přežití, riziko nemoci není tak podstatné a většinou nejde o nic, co byste po návratu do civilizace nemohli vyléčit.
  • Pokud je na rostlinách rosa a vy už jste skutečně zoufalí, můžete ji sebrat do oblečení a vysát ji z látky.
  • Možná vodu také najdete v prohlubních kamenů.
 8. 8
  Pročistěte si vodu. Hrubou metodou čištění vody je její převařování nebo zahřívání. Pokud chcete efektivně zabít všechny bakterie, musíte vodu vařit alespoň tři minuty v kuse. [1] Můžete si také dát čistou vodu do plastové lahve a nechat ji stát šest hodin na slunci, abyste zabili většinu mikroorganismů. [2]
  • Pokud je ovšem voda tak plná sedimentů, že ji slunce nepročistí, tato metoda nebude fungovat. Pokud máte trochu soli, dejte ji do vody, aby se sedimenty usadily na dně.
 9. 9
  Najděte si přístřešek, nebo si ho vyrobte. Bez ochrany před počasím budete vystaveni dešti, věru a dalším vlivům prostředí a budete riskovat podchlazení, nebo úpal. Pokud nejste dobře oblečení na podmínky, ve kterých se nacházíte, je ještě důležitější najít si vhodný přístřešek. Naštěstí jsou lesy plné věcí, které potřebujete k založení ohně a výstavbě přístřešku (aby vám bylo teplo, byli jste v bezpečí a mohli signalizovat svoji polohu). Zde je několik věcí, které můžete použít:
  • Najděte si nějaký spadený nebo ohnutý strom. Můžete si postavit přístřešek ve tvaru A tím, že kolem spadeného stromu naskládáte větve a přikryjete je křovím, palmovými listy, lopuchy, nebo jinými rostlinami.
  • Použijte křoví nebo zelené větve ze stromů, které vás ochrání před vodou, nepustí k vám vítr a sníh a poskytnou vám stín. Snažte se přístřešek uzavřít z co nejvíce stran.
  • Jeskyně jsou skvělé, ale musíte zjistit, zda v jeskyni již nežije medvěd, puma, hadi, nebo jiná nepřátelská zvířata – i tato zvířata vědí, že jsou jeskyně vhodnými přístřešky a tato zvířata si přístřešek hledají mnohem déle, než vy.
  • Pokud sněží, postavte si sněhový bunkr. Sníh skvěle izoluje teplo a v bunkru se budete cítit bezpečně.
  • Dejte si pozor, abyste neměli přístřešek tak dobře schovaný, že v něm budete trávit veškerý čas a když vás někdo bude hledat, nenajde vás.
  • Nevynakládejte příliš mnoho energie na stavbu dokonalého přístřešku, abyste se nevyčerpali.
 10. 10
  Najděte si bezpečnou potravu. Většina dospělých lidí dokáže přežít až tři týdny bez jídla, pokud není zima. [3] Je lepší mít hlad, než sníst něco jedovatého. Pokud chcete jíst v divočině, musíte mít jistotu, že jíte něco jedlého. Pokud existuje něco, co vám sníží šance na přežití, je to smrtelná otrava. Hladovění pro vás nebude příliš velkým problémem.
  • Nebojte se jíst hmyz a další brouky. Není sice zrovna příjemné jíst kobylky, ale uvědomte si, že vám dodají potřebné živiny. Hmyz byste měli uvařit nebo upéct, protože může obsahovat škodlivé parazity, kteří vás mohou zabít. Nejezte housenky, jasně barevné druhy hmyzu a žádný hmyz, který by vás mohl kousnout. Vždy hmyzu před jídlem otrhejte nožičky a hlavu.
  • Pokud jste v blízkosti vody, můžete jíst ryby. Střevle se dají jíst vcelku.
  • Nejezte žádné houby ani bobule, bez ohledu na to, jak velký hlad máte. Je vždy lepší mít hlad, než sníst něco jedovatého. Mnoho bobulí v lese je jedovatých.
  Reklama

Tipy

 • Vaším primárním nožem na přežití by měl být nůž s pevnou čepelí a dostatečně pevnou rukojetí. Skládací nožík byste měli používat pouze jako záložní nůž, i když je to lepší, než nemít žádný nůž.
 • Pokud nemáte zapalovač ani zápalky, budete muset založit oheň rukama. Pokud máte dostatek suchého dřeva, trav, kůry a dalších malých suchých materiálů, můžete využít sluneční energii a založit oheň pomocí lupy, čočky z brýlí, kousku rozbitého skla, skla z kompasu nebo hodinek, nebo pomocí jiného čirého materiálu. Je velmi těžké založit oheň pouze pomocí tření – nejlepší je vždy mít u sebe dostatek věcí, se kterými oheň snadno založíte.
 • Rukávy voděodolné bundy můžete použít jako nádobu na vodu, když je svážete.
 • Pokud nemůžete zůstat na jednom místě, dokud vás nenajdou, neměli byste si jednoduše vybrat směr a dát se na cestu, i když budete mít způsob, jak se udržet ve správném směru. Snažte se jít buď do kopce, nebo z kopce. Když půjdete do kopce, budete mít dobrou šanci, že najdete bod, ze kterého budete moci vyslat signál. Když půjdete z kopce, budete mít větší šanci, že najdete vodu, po které se budete moci vydat – v mnoha případech vás to dovede do civilizace. Nesmíte ovšem jít podle vody v noci, nebo za mlhy, abyste nespadli z útesu. Nikdy nescházejte do kaňonu. I když nebudete riskovat zaplavení, zdi kaňonu jsou většinou tak strmé, že se ze z něj nedostanete ven. Kromě toho pokud je v kaňonu pramen, může se z něj stát řeka, která by vás přinutila se vydat nazpět.
 • Pokud je zima a vám hrozí podchlazení, neměli byste usnout, jinak byste mohli zemřít.
 • Jedním z nejdůležitějších nástrojů pro přežití je ešus. Uvědomte si, že bez ešusu si neuvaříte žádné jídlo.
 • Můžete použít mech jako náplast nebo obvaz, abyste v případě zranění neztratili příliš mnoho krve. Mech najdete vždy v okolí potoků.
 • Pokud máte vážné z ranění, odřízněte si rukávy košile a použijte je jako obvaz. Ovažte je pouze okolo zranění tak, aby byly dostatečně volné a mohli jste pod ně strčit jeden nebo dva prsty.
 • Můžete přežít několik týdnů bez jídla, ale jen několik dnů bez vody a ve špatném počasí jen několik hodin bez přístřeší. Ujasněte si priority.
 • V noci je nejvyšší riziko umrznutí. Musíte být stále v suchu, musíte být co nejlépe oblečení a musíte se dostat ze země. Udělejte si „postel“ z větví, listů a keřů a přikryjte se také větvemi a listy. Pokud chcete, aby vám v noci bylo teplo, můžete zahřát kameny v ohni a obložit se v jimi, nebo je zahrabat pod zem a lehnout si na ně, ale tento postup je velmi složitý. Jednodušší je lehnout si k ohni a za sebe si dát odrazný materiál, například spadlou kládu, kámen, nebo izotermickou folii.
 • Déšť, sníh, nebo rosa mohou být skvělými zdroji čisté vody. Můžete je nasbírat do šálku, nebo do voděodolného oblečení, nebo například na velký list.
 • Pokud si nejste jistí, kde se nacházíte a jak se dostanete na známé místo, neříkejte „Myslím, že je to tímhle směrem.“ Čím více se budete pohybovat, tím více budete ztracení a tím menší šanci budete mít, že vás někdo najde.
 • Pásek vám může pomoci udržet obvaz na místě (ale ne příliš těsně), stejně jako popruh od nějakého vybavení
 • Nikdy neplýtvejte vodou.
 • Důvěřujte svým instinktům.
 • Pokud plánujete delší výlet do nepříznivého terénu, měli byste si vždy připravit záložní plán. Detailní mapy a plány stezek, vodu a potraviny navíc a signální zařízení, jako je zrcadlo, světlice, nebo třeba satelitní majáček vám mohou zachránit život.
 • Nepanikařte! Snažte se za každou cenu zachovat klid, abyste mohli přemýšlet.
 • Přivažte jasně barevné oblečení (šátek, bundu, nebo třeba spodní prádlo) ke špičce stromu, abyste k sobě přitáhli pozornost.
 • Vezměte si s sebou hůl. Pokud hůl nemáte, použijte alespoň dostatečně velký klacek. Stopy, které za sebou hůl zanechává v lese, vám mohou pomoci najít místo, odkud jste vyrazili.
 • Nikdy byste do divočiny neměli chodit o samotě.
 • Nikdy nechoďte do divočiny bez kompasu. Zjistěte si, ze kterého směru jste do lesa vstoupili a když se ztratíte, vraťte se jednoduše opačným směrem, než kterým jste šli. Pokud kompas nemáte, řiďte se hlavními směry, které poznáte podle stromů, hvězd a polohy slunce a měsíce.
 • Nekrmte žádná divoká zvířata, mohla by být smrtelná. Neměli byste krmit ani malého králíka, protože byste tím mohli přitáhnout i jiná zvířata.
 • Měli byste do lesů chodit vždy se zbraní. Revolver nebo pistole ráže 22 vám může sloužit k získání potravy, sebeobraně a ochraně před lidmi i zvířaty a jako signální zařízení.
 • Pokud se ztratíte v lese, musíte se posadit, zamyslet se, sledovat své okolí a naplánovat si strategii pro přežití.
 • Nezapomeňte na to, že byste měli ihned léčit všechna zranění, i když budou malá – kdybyste dostali infekci, mohli byste zemřít.
 • Pokud chcete lovit ryby, můžete si vyrobit prut z klacku o délce alespoň 2 metry a o šířce 2-7 cm, ale měli byste mít vlastní háčky. Oloupejte ze stromu kůru a do konce prutu vyřežte nožem zářez. Přivažte jeden konec provazu nebo vlasce je konci prutu a druhý konec přivažte k háčku. Můžete také zkusit na háček dát malou návnadu z masa, hmyzu, nebo jiného kousku potravy.
 • Nejlepší je říct alespoň dvěma lidem, kterým důvěřujete, kam přesně jdete, s kým do lesa jdete, co máte s sebou a kdy se vrátíte. Když se nevrátíte včas, tito lidé budou moci spustit pátrání.
 • Další podceňovaná, ale důležitá věc, kterou byste s sebou měli mít, jsou dva lehké igelitové pytle. Když je sbalíte, jsou velmi malé, ale mohou vám dobře posloužit. Do jednoho nalejte vodu a noste si ji k přístřešku. Do druhého udělejte co nejmenší díru na hlavu a noste ho jako pláštěnku přes tělo a přes batoh. (Paže byste měli mít pod pytlem, zejména pokud prší nebo je zima, abyste neztráceli tělesné teplo.) Když si dáte jeden pytel do druhého a zaplníte prostor mezi nimi listím, trávou a jehličím, můžete si v případě potřeby vyrobit spací pytel. Nejlepší pytle jsou barevné se stahovacím páskem (které můžete použít také jako signalizační zařízení).
 • Měli byste být připraveni na všechny situace, abyste měli větší šanci přežít.
 • Mějte s sebou něco, čím se budete v případě potřeby moci bránit.
 • Vezměte si s sebou mobilní telefon, ale dejte si ho do igelitového sáčku, aby se vám nenamočil.
 • Mějte u sebe nůž a pazourek, abyste si mohli rozdělat oheň. Udeřte nožem do pazourku, aby se udělaly jiskry a používejte suché dřevo.
 • Můžete použít trny z rostlin jako háčky na rybaření.Reklama

Varování

 • Nespoléhejte se na moderní technologie, jako jsou mobilní telefony, GPS navigace a rádia. Vezměte si je s sebou, pokud je máte k dispozici, ale uvědomte si, že se na ně nesmíte spoléhat.
 • Pokud chcete zahřívat kamení, nesmí být vlhké (nebo vytažené z vody). Když budete kameny zahřívat v ohni, mohly by explodovat, protože se voda uvnitř nich začne vypařovat.
 • Pokud najdete hada, nechejte h na pokoji. Hadi koušou jen když mají hlad, nebo se bojí. Jsme pro ně příliš velcí, takže nás většinou nevnímají jako potravu. Stůjte klidně a had se odplazí. Když ho napadnete, napadne i on vás. Pokud se vám had dostane do batohu, opatrně si vezměte dlouhý klacek a odhoďte ho. Pokud se had plazí k vám, nehýbejte se. Neví, že se vás má bát a když nebudete poskakovat, pravděpodobně si vás ani nevšimne. Když ho ovšem zabijete, můžete ho sníst. Protože ale nebudete vědět, zda je had jedovatý nebo ne, měli byste mu uříznout hlavu a ještě jednou takovou vzdálenost od krku. Pokud má had jedové žlázy, tímto způsobem byste se jich měli zbavit.
 • Nikdy necestujte řekou, protože voda absorbuje více tepla, než vzduch, takže byste se mohli podchladit.
 • Snažte se vyhnout se tomu, že si budete muset roztrhat oblečení. Když si utrhnete rukáv kvůli něčemu, co přes den potřebujete, večer toho budete litovat.
 • Většina zvířat (například medvědi) nenapadají lidi, pokud se necítí ohroženě. Pokud narazíte na medvěda, nepanikařte a snažte se pomalu odejít.
 • Pokud zůstanete v divočině v zimě, nejezte sníh, dokud ho nerozpustíte a nezahřejete. Když budete jíst studený sníh, klesne vám tělesná teplota a budete riskovat podchlazení a smrt. Pokud chcete sníh zahřát, dejte ho do lahve a lahev si dejte mezi oblečení.
 • Nedoporučuje se pít vlastní moč, abyste doplnili tekutiny.
 • Hlídejte si oheň. Dejte si pozor na to, abyste u ohně neměli nic hořlavého a důkladně ho ohraničte kameny nebo pískem. Pokud chcete oheň uhasit, použijte dostatek vody, aby nebyla žádná možnost, že se znovu rozhoří. Měli byste být schopni se uhlíků dotknout holou rukou. Je nepříjemné ztratit se v lese, ale být ztracený v hořícím lese, který jste zapálili kvůli vlastní nepozornosti je mnohem horší.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Píšťalka s kompasem (tyto píšťalky koupíte také jako náhrdelník a v případě potřeby můžete využít i provázek)
  • Nádoba na vodu
  • Potřeby k založení ohně: zápalky, zapalovač, pazourek/hořčík a ocel, lupa nebo čočka (někdy také popruh kompasu)
  • Ešus
  • Univerzální /švýcarský nůž
  • Mapa dané oblasti
  • Rybářské háčky a kvalitní vlasec. Smotejte si ho do kapsy. Háčky se vám budou hodit na chytání ryb, ale i na jiné věci a téměř nic neváží. Strčte si je do peněženky a dejte je do zadní kapsy
  • Tři nebo čtyři proteinové tyčinky, nebo trocha cereálií
  • Izotermická folie nebo igelitový pytel (odrazný a barevný)
  • Základní lékárnička
  • Lahve s vodou (neotvírejte, dokud se neztratíte)
  • Kompas
  • Tablety na čištění vody
  • Náhradní oblečení
  • Vata a vazelína. Vazelína se hodí na popraskané rty, ale když natrháte vatu a smícháte ji s vazelínou, budete mít velmi hořlavý materiál, který hoří dlouho. Snadno tak vyrobíte pochodeň a založíte oheň. Nedávejte vazelínu na popáleniny!
  • Lano/provaz
  • Šitíčko (na opravy oblečení a rybaření)
  • Olivový olej (kalorie a založení ohně)
  • Sekyrka (na sekání dříví a na sebeobranu)


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 164 krát
Kategorie: Život venku
Stránka byla zobrazena 5 164 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama