Infekce močových cest, nebo IMC, jsou způsobeny, když bakterie vstoupí do močové trubice nebo močového měchýře. IMC jsou obvykle léčeny antibiotiky a vedou k milionům návštěvám u lékařů každý rok. Ženy jsou k infekcím náchylnější, ale muži je také mívají často.[1] Naučte se, jak předcházet IMC jednoduchými změnami životního stylu, nácvikem správné hygieny a přidáním preventivních živin a bylin do vaší stravy.

Část 1 ze 3:
Změny životního stylu

 1. 1
  Sprchujte se, nekoupejte se. Zejména pro ženy platí, že při koupání ve vaně může být močová trubice náchylná k infekci, protože je snadné pro vodu a produkty pro koupel vstoupit do těla. Sprchování eliminuje problém a může významně pomoci při prevenci infekcí močových cest.
 2. 2
  Noste správné spodní prádlo. Věřte tomu nebo ne, výběr spodního prádla může mít velký vliv na to, zda budete mít IMC. Mějte tyto faktory na paměti, až si budete příště kupovat spodní prádlo:
  • Hedvábné nebo polyesterové spodní prádlo zadržuje vlhkost a bakterie u těla a zvyšuje tím riziko získání infekce. Bavlna je prodyšná tkanina, která umožňuje cirkulaci vzduchu a zabraňuje růstu bakterií.
  • Tanga a další těsné spodní prádlo může také způsobit problém. Nechte si je pro zvláštní příležitosti a nenoste je déle než několik hodin.
  • Vyhněte se nošení punčoch a punčochových výrobků, které nejsou vyrobeny s prodyšného materiálu.
 3. 3
  Často močte. Zadržování moči při pocitu na močení zvyšuje šance, že bakterie přítomné v blízkosti močové trubice si najdou cestu dovnitř. Močení vytlačuje bakterie z oblasti, čímž se snižuje riziko infekce.
  • Pijte hodně vody na propláchnutí místa. Zkuste močit jednou za hodinu nebo hodinu a půl.
  • Pokud je vaše moč žlutá, měli byste pít více vody. Snažte se vypít osm sklenic denně, aby se vaše močové cesty propláchly.
 4. 4
  Hýbejte se. Jestliže denně příliš dlouho sedíte tak, že máte nohu přes nohu, můžete vytvořit správné prostředí pro růst bakterií. Je důležité, abyste vstali a chodili několikrát denně.
  • Pokud při práci sedíte u stolu, udělejte si čas na pěší přestávky na čerstvém vzduchu.
  • Při dlouhých cestách letadlem je nutné sedět několik hodin v jedné poloze. Když se vypne světlo bezpečnostního pásu, vstaňte a projděte se několikrát uličkou.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Hygienické návyky

 1. 1
  Utírejte se zepředu dozadu. Po stolici nebo močení je velmi důležité, abyste se utírali zepředu dozadu a zmírnili riziko zanesení výkalů do vaší močové trubice. To je velmi častou příčinou infekcí močových cest, takže pokud budete dodržovat toto jednoduché opatření, ušetříte si spoustu problémů.
 2. 2
  Myjte se před a po sexu. Pohlavní styk je další situace, při které jste náchylnější k zanesení bakterií do močové trubice. Myjte se vodou a mýdlem před i po sexu a výrazně snížíte riziko vzniku infekce močových cest.
  • Požádejte svého partnera, aby se před sexem také umyl. Mnoho IMC jsou zaneseny, pokud se vás partner dotkne rukou nebo jinou části těla, která nebyla umyta mýdlem a vodou.
  • Močení po sexu také pomáhá vypláchnout bakterie, které mohou být přítomny v blízkosti močové trubice.
  • Vyhněte se sexu s někým, kdo má IMC. Muži jsou na riziko získání infekce od partnera, který již má IMC zvláště náchylní.
  • IMC se vyskytují častěji s novým sexuálním partnerem. Měly by začít ustupovat, jakmile budete mít vy a váš partner pohlavní styk delší dobu.[2]
 3. 3
  Vyhněte se deodorantům a výplachům pochvy. Tyto produkty obsahují chemické látky a parfémy, které mohou dráždit močovou trubici a způsobit infekci. Tělo produkuje přírodní čisticí prostředky, aby udrželo vnitřní vaginální oblasti čisté, použití mýdla a vody na vnější části těla by mělo být dostačující.[3]
  • Pudry, zejména vonné pudry, mohou dráždit močové trubice a měli byste se jim vyhnout.
  • Použijte jemné, přírodní přípravky, pokud se rozhodnete umývat vnitřní části pochvy.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Dieta a výživa

 1. 1
  Pijte brusinkovou šťávu. Studie ukazují, že pravidelné pití brusinkové šťávy zabraňuje infekcím. IMC jsou často způsobené bakterií Escherichia coli a brusinková šťáva obsahuje proanthokyanidiny, které brání E. coli v uchycení v močovém měchýři a močové trubici.[4]
  • Zkuste pít brusinkový džus bez cukru, protože má vyšší koncentraci brusinek.
  • Bohužel nebylo prokázáno, že brusinkový džus pomáhá léčbě infekce, jakmile začne; je to čistě preventivní opatření.
 2. 2
  Užívejte bylinné doplňky. Neexistuje žádný přesvědčivý výzkum ukazující, že se těmito doplňky zabrání IMC, i když jsou údajně k léčbě infekcí.
  • Extrakt z vodilky kanadské se používá jako prevence všech druhů infekcí, a je také údajně užitečný v prevenci IMC.
  • Jalovcový olej zvyšuje objem moči, což pomáhá při splachování bakterie z močové trubice.
 3. 3
  Vyhněte se látkám, které dráždí močový měchýř.[5] Určité potraviny a nápoje mohou zvyšovat riziko rozvinutí nebo zhoršení IMC.
  • Alkohol a kofein vás mohou dehydratovat, pokud jsou konzumovány ve velkém množství. Pokud máte pocit, že se u vás rozvíjí IMC, tyto nápoje mohou způsobit, že se rozvine do plné infekce.
  • Kyselé potraviny a nápoje, jako je pomerančový džus a rajčata mohou dráždit močový měchýř. Pokuste se jim vyhnout úplně, pokud jste obzvlášť náchylní k infekcím močových cest. Citronová šťáva odkyseluje organismus a je užitečným prostředkem k dosažení rovnováhy vašeho pH. Citrony jsou jediné citrusy, které pomáhají při odkyselování.
  Reklama

Tipy

 • Vyzkoušejte různé sexuální pozice. Některé pozice nechávají močové trubice náchylnější k infekci. Pokud jste náchylní k získání IMC a máte tendenci používat stejné sexuální pozice, zkuste něco nového a uvidíte, zda to pomůže.

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 176 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 1 176 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama