X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 26 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 3 475 krát
Chcete se naučit jak předejít vším během epidemie? Možná prostě nechcete ve své kštici ty hrozné příšerky? I když myšlenka na vši může být děsivá, obvykle jsou méně hrozivé než je děláme. Pár jednoduchých věcí vám pomůže předcházet vším, takže se nebudete muset obtěžovat s léčbou vší po jejich výskytu.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Určení příznaků a vyhýbání se přenašečům
-
1Poznejte příznaky. Jak můžete vědět, vši jsou malé a mohou být bílé, hnědé nebo tmavě šedé. Nejčastěji jsou kolem uší a zadní strany krku a krmí se lidskou krví. Mnohem viditelnější jsou na tmavě zbarvených vlasech.
- Nejčastějším příznakem vší je svědění na zadní straně krku a v jejím okolí.
- U mnoha dětí vši nevykazují žádné příznaky několik týdnů nebo měsíců po tom, co se nastěhovaly. Z tohoto důvodu je důležité dělat pravidelnou vizuální kontrolu s hřebenem s jemnými zuby, abyste zaznamenali napadení co nejdříve je možné.
- Lékaři doporučují pročesávání s hledáním vší potom, co se dítě vykoupalo/osprchovalo, dokud jsou jeho vlasy stále mokré. [1]
-
2Naučte své děti, že je důležité si určité věci nepůjčovat. Protože vši často trápí malé děti ve škole, je důležité být ostražití v situacích, kdy si děti mohou půjčovat různé předměty. Přestože pravděpodobně chcete podporovat vaše děti ve sdílení některých věcí, nejspíš je budete chtít odradit od půjčování následujícího:
- Klobouky
- Čelenky
- Doplňky do vlasů
- Polštáře
- Hřebeny
- Jakékoliv další předměty, které zprostředkovávají přímý kontakt hlavy nositele a potenciálního nositele.
-
3Vyhýbejte se přenašečům vší. Samozřejmě ačkoli jsou vši nepříjemné, není nutné se jim vyhýbat jako infekčním chorobám. Místo toho si buďte vědomi každého, kdo by mohl mít vši nebo je léčen. Ve znalostech je síla.
- Pokud má někdo vši a byl ošetřen, ale od ošetření neuplynuly dva týdny, snažte se vyhýbat kontaktu s jakýmkoliv jeho oblečením. Nemusíte se ho bát, ale vyhýbejte se situacím, které zahrnují kontakt s ním, obzvlášť kontakt hlavy s hlavou.
-
4Nechte se zkontrolovat. Vši se mohou často objevovat ve školách a na letních táborech. Pokud vaše škola nebo tábor nedělá pravidelné kontroly, poproste o ní čas od času zdravotnici. Pokud ve škole není zdravotnice, objednejte se na kontrolu k dětskému lékaři.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Využití praktických strategií prevence
-
1Vystříhejte se použití fumigantů a dalších chemických sprejů. Tyto spreje nejsou k vyhubení vší nezbytné a při vdechnutí nebo požití mohou nadělat více škody než užitku.
-
2Pravidelně perte nošené věci, nebo věci v kterých se spalo, pokud máte podezření, že vaše dítě mohlo být vystaveno vším. To zahrnuje:
- Praní dětského povlečení v horké vodě
- Vyprání všeho co dítě mohlo nosit v minulých 48 hodinách
- Vložení všech plyšových hraček, s kterými vaše dítě mohlo spát, do sušičky na prádlo na 20 minut
-
3Namočte produkty k péči o vlasy do teplé vody, isopropylalkoholu nebo léčivého šamponového roztoku. Produkty k péči o vlasy jako jsou kartáče, hřebeny, gumičky, čelenky, sponky do vlasů atd. by měly být k vyhubení vší namáčeny pravidelně. Pokud si nejste u nějakého předmětu jistí, pro jistotu ho namočte.
-
4K odpuzení vší používejte správné výrobky na vlasy. Ať už je to díky zápachu určitých výrobků nebo nepříznivé chemické reakce, vši se drží dál od:
- Tea tree oleje. K odpuzování vší můžete použít šampon nebo kondicionér s touto přísadou.
- Kokosového oleje. Je známo, že kokosový olej odstrašuje vši.
- Mentolového, eukalyptového, levandulového a rozmarýnového oleje. Vši s největší pravděpodobností nemají rádi vůni těchto silných olejů.
- Existují i přípravky na vlasy vyvinuté k odpuzování vší. Ujistěte se, že nepoužíváte šampon na hubení vší, pokud vši opravdu nemáte, jinak je pro vaše vlasy špatný.
-
5Vysajte podlahu a všechno čalounění, které by mohlo nést kolonii vší. Jednou měsíčně pořádně vyluxujte a obsáhněte všechna místa koberce nebo čalounění, kde by se vši mohli líhnout nebo čekat na kontakt s člověkem.
-
6Užívejte si život! Nežijte ve strachu a snaze zabránit něčemu, co se vám nikdy nemusí stát. Nestojí za to bát se vší, dokud se neukáže, že k tomu máte oprávněný důvod.Reklama
Tipy
- Během školního roku nepoužívejte parfemované šampony a kondicionéry (například s vůní třešní). To přiláká více vší. Na školní dny používejte neparfemované šampony, zatímco na víkendy můžete použít parfemované. Kokosový šampon je jediná výjimka.
- Pokud podstoupíte ošetření kvůli vším, ujistěte se, že budete v ošetření pokračovat dva týdny poté. To k odstranění mrtvých vší a jejich vajíček. Pokud nebudete pokračovat, vši zase ožijí.
- Používejte hodně laku na vlasy. Vši nesnáší jeho lepkavost.
- Přemýšlení o vších způsobuje svědění vaší hlavy, takže nevěřte tomu, že když se stane, že myslíte na vši a vaše hlava svědí, tak je máte. Může to být vaše hyperaktivní představivost.
- Svědí vás hlava? Udělejte si kontrolu v zrcadle. Pokud si myslíte, že máte vši, obraťte se na ošetřovatelku!
- Pokud zjistíte, že máte vši, použijte šampon proti lupům a kondicionér. Také můžete najít přípravky hubící vši v každé drogerii. Děti by se měli držet dál od Head & Shoulders, protože obsahuje chemické látky nevhodné pro děti. Dospělí mohou použít Head & Shoulders.
- Nezdržujte se zcela mimo někoho, o kom víte že má vši. Stále se s ním můžete vídat, jen nesmíte přijít do kontaktu s jeho hlavou/vlasy.
- Na sedačkách v letadle, kinech a autobusech jsou často vši. Vezměte svojí bundu a dejte jí přes sedačku předtím, než si na ní sednete.
Reklama
Varování
- Pokud má někdo ve škole nebo na táboře vši, nepoužívejte parfemovaný šampon.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Prevent Lice
Français:prévenir les poux
Español:prevenir los piojos
Italiano:Prevenire i Pidocchi
中文:预防虱子
Русский:предотвратить появление вшей
Nederlands:Luizen voorkomen
Bahasa Indonesia:Menghindari Kutu
ไทย:ป้องกันเหา
हिन्दी:जूँओं की रोक थाम करें
العربية:الوقاية من القمل
Tiếng Việt:Phòng ngừa chấy rận
Stránka byla zobrazena 3 475 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama