Tento článek spoluautorem článku je Ritu Thakur, MA. Dr. Ritu Thakur je zdravotnickou konzultantkou v Dillí v Indii s více než 10 lety zkušeností v oblasti Ayurvédy, naturopatie, jógy a holistické péče. V roce 2009 získala bakalářský titul v lékařství (BAMS) na Univerzitě BU v Bhopalu a poté v roce 2011 magisterský titul ve zdravotnictví na Apollo Institute of Health Care Management, Hyderabad.
V tomto článku je 13 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 6 087 krát
Špatný dech nebo zápach z úst je problém, který čas od času postihuje každého z nás. Zapáchající dech může být způsoben spoustou faktorů, mezi které patří vyschlá ústa, jídla s vysokým obsahem bílkovin, cukru či kyselin nebo kouření. Na vině můžou být ale i různé choroby a zubní kazy. Páchnoucímu dechu můžete zabránit pečlivou zubní hygienou a několika změnami ve stravování a životním stylu.
Postup
Podpora zdravého chrupu
-
1Důkladně si čistěte zuby. Čištění zubů je jednou z nejlepších věcí, které proti páchnoucímu dechu můžete udělat. Zuby čistěte alespoň dvakrát denně, pokaždé po dobu nejméně dvou minut a ujistěte se, že pokryjete skutečně celou plochu všech zubů. Obzvláště se zaměřte na místa, kde zuby přechází v dásně.[1]
- Používejte kartáček s měkkými chlupy a měňte ho každé tři až čtyři měsíce.
- Čištění provádějte těsně před jídlem nebo jednu hodinu po něm (jinak byste si mohli poškodit zubní sklovinu).
- Nezapomeňte vyčistit i jazyk, na kterém ulpívá velké množství bakterií, které mají na špatném dechu také svůj podíl. Jazyk čistěte odzadu dopředu a pamatujte i na jeho strany. Celkově byste přes něj měli kartáčkem přejet asi čtyřikrát. Dávejte pozor, abyste jazyk nedrhli příliš vzadu.
-
2Používejte zubní nit. Používání zubní niti je velmi důležitou součástí zubní hygieny. Odstraníte s ní totiž plak a bakterie, které se nahromadily mezi zuby, kam se nedostanou ani ty nejlepší kartáčky. Nit používejte alespoň jednou denně.[2]
- Zubní nit odstraní z úst také zbytky jídla a nečistot. Pokud byste mezi zuby tyto částečky nechaly, postupně by tam uhnily a způsobily silný zápach.
- Při používání zubní nitě byste se měli zaměřit na místo, kde se zuby setkávají s dásněmi a dejte si záležet, abyste v jedné mezeře vyčistili oba sousední zuby.
-
3Zkuste použít jedlou sodu. Vyčistíte-li si zuby alespoň jednou týdně jedlou sodou, pomůžete neutralizovat bakterie, způsobující špatný dech. Použijte k tomu svůj běžný kartáček, posypte ho trochou jedlé sody a normálně si vyčistěte zuby tak, jak jste zvyklí.[3]
- Jedlou sodu můžete využít také jako ústní vodu. Půl čajové lžičky jedlé sody rozpusťte v malé sklenici vody. Napijte se, aniž byste směs spolkli a vykloktejte si s ní okolí zubů a dásní.
- Jedlá soda neutralizuje kyseliny, nahromaděné na zadní straně zubů a pod jazykem.
-
4Pravidelně si nechte kontrolovat zuby dentistou. Pravidelné návštěvy zubaře jsou pro zdraví chrupu, a tím i pro příjemný dech, zcela nezbytné. Zubař nebo odborník na dentální hygienu vaše zuby, dásně i zbytek úst vyčistí. [4]
- Zubař vás jistě upozorní v případě, že je váš špatný dech zapříčiněný vážnějšími problémy než je jídlo a pití nebo nedostatečná hygiena.
- Pokud máte se špatným dechem velké potíže i přesto, že si zuby pravidelně čistíte a dodržujete správné hygienické návyky (správné čištění a strava), měli byste rozhodně navštívit svého zubaře.
-
5Žvýkejte žvýkačky bez cukru a cucejte mentolové pastilky. Stejně jako voda, tak i pastiky nebo žvýkačky zvyšují produkci slin, které pomáhají odvádět škodlivé bakterie. Na krátkou dobu také dokážou špatný dech zamaskovat.[5]
- Žvýkačky, mentolky a další podobné pochutiny by měly být skutečně bez cukru. Cukr vyživuje škodlivé bakterie a celou situaci se zapáchajícím dechem by mohl ještě zhoršit.
- Žvýkačky jsou vhodnější než mentolky a jejich pozitivní účinky pocítíte již po několika minutách.
- V prevenci špatného dechu můžou být obzvlášť účinné žvýkačky s obsahem látky zvané xylitol, což je sladidlo získávané z březové kůry. Tyto žvýkačky pomáhají omezovat kazivost zubů a také obnovují zubní sklovinu tím, že zubům dodávají potřebné minerály.[6]
-
6Používejte ústní vodu. Ústní voda je další cestou, jak rychle zvrátit nepříjemné dopady špatného dechu. Zápach sice zakryje pouze na krátkou dobu, ovšem i to může být dostačující, abyste předešli nepříjemné a trapné situaci.[7]
- Antiseptická ústní voda dokáže špatné bakterie zabíjet, takže špatný dech nejen maskuje, ale i odstraňuje. Hledejte ústní vody s obsahem chlorhexidinu, cetylpyridiniumchloridu, oxidu chloričitého, chloridu zinečnatého a triclosanu. Všechny tyto látky dokážou likvidovat bakterie.
- Ústní vodu s obsahem chlorhexidinu nepoužívejte dlouhodobě, mohla by způsobit skvrny na zubech (tento stav je ovšem léčitelný).
- Snažte se nepoužívat ústní vody na bázi alkoholu. Alkoholické ústní vody můžou hrát roli ve vzniku různých typů ústních rakovin.
- Ústní vodou si pořádně propláchněte celá ústa a nezapomeňte si vykloktat.
Reklama
Změny stravování a životního stylu
-
1Pijte dostatečné množství vody. Jedním z faktorů, který významně ovlivňuje zapáchající dech, jsou vyschlá ústa. Voda je bez zápachu a pomáhá odplavit zbytky jídla, na kterých si tak rády pochutnávají bakterie. Také podporuje tvorbu slin, které čistí ústa a eliminují složky potravy, způsobující zápach.[8]
- K čištění úst nepoužívejte kávu, limonády ani alkoholické nápoje. Špatný dech neodstraní ani nezamaskují. Ve skutečnosti k němu často přispívají.
- Jak jsme již zmínili, častým faktorem, způsobujícím špatný dech, je dehydratace. Smrdutému zápachu z úst tedy zabráníte průběžným pitím většího množství vody.
-
2Jezte potraviny bohaté na vlákninu. Čerstvé a křupavé potraviny nejen čistí zuby, ale zabraňují také nepříjemnému zápachu z úst. Zároveň zlepšují zažívání a pomáhají tělu uvolňovat toxiny.[9]
- Vyhýbejte se sladkému jídlu a nápojům. Potřebujete-li svačinu, sáhněte po jablku nebo nějaké bílkovině. Čokoládovou tyčinku přejděte bez povšimnutí.
- Nepijte kyselé nápoje. Kyselé nápoje nejsou vhodné pro celkové zdraví vašich zubů, poškozují zubní sklovinu a navíc přispívají špatnému dechu. Vyhýbejte se limonádám, jak jen je to možné. Pokud je v nějaké situaci pít musíte, snažte se, aby se ve vašich ústech zdržely co nejkratší dobu (použijte třeba brčko) a nejlépe je zapijte sklenicí vody, která spláchne většinu škodlivých zbytků.
- Nepijte kávu a alkoholické nápoje. Tento typ nápojů vytváří v ústech ideální prostředí pro množení bakterií, které způsobují zapáchající dech. Alkohol i káva navíc ústa vysouší - o dopadech dehydratace jsme se již zmiňovali výše.
-
3Nekuřte a nežvýkejte tabák. Přestanete-li kouřit a užívat jiné tabákové výrobky, bude to pro vás mít řadu benefitů, včetně snížení rizika onemocnění rakovinou, ale také zabránění špatnému dechu. Kouření způsobuje zadržování zatuchlého tabákového pachu v kuřákových ústech, což mnozí označují přirovnáním "smrdí jako popelník." Nejjednodušší cestou, jak se tohoto zapáchajícího dechu zbavit, je přestat kouřit.[10]
- Závislost na tabáku může zapříčinit i choroby dásní, které k zapáchajícímu dechu rozhodně také přispívají.
- Kouření vytváří skvrny na vašich zubech a poškozuje dásně. Přestanete-li kouřit, bude pro vás mnohem snadnější udržet ústa zdravá.
-
4Jezte potraviny bohaté na vitamin D. Vitamin D pomáhá bránit množení bakterií ve vašich ústech. Můžete ho přijímat skrze potravu ve formě obohacených potravin a nápojů, ale mnohem přirozeněji skrze přímé vystavení se slunečnímu svitu.[11]
- Snažte se každý den sníst alespoň jeden jogurt bez cukru. Jogurty s obsahem probiotických kultur dokážou snižovat hladiny sirných složek, které jsou zodpovědné za zapáchající dech.
- Zásobte se rybím masem, bohatým na vitamin D. Mezi takové tučné ryby patří losos, tuňák nebo makrela. Vitamin D obsahují také některé houby.
- Vitamin D můžete také efektivně přijímat pomocí doplňků stravy. Pro osoby ve věku 1-70 let se doporučuje denní dávka 600 IU a pro osoby starší 70 let potom 800 IU.[12]
-
5Užívejte bylinky a koření. Žvýkejte čerstvou petržel - pomáhá čistit zuby i ústa a zabraňuje špatnému dechu. Stejně tak vám pomůže kardamom (celý nebo drcený). Po konzumaci kořeněného jídla žvýkejte semínka fenyklu nebo je nadrťte, nasypte na kartáček a vyčistěte si s nimi zuby.[13]
- Dech vám pomůže vyčistit také žvýkání lístků máty. Listy máty můžete také vylouhovat ve vroucí vodě a tu pak pít jako čaj.
- Klínek citronu posypte solí a vykousněte dužinu. Přebijete tím zápach po konzumaci cibule, česneku a dalších silně páchnoucích potravin.
-
6Pijte zelený nebo černý čaj. Čaj obsahuje polyfenoly, které pomáhají eliminovat sirné složky a redukovat množství bakterií v ústech. Také ústa pomáhají hydratovat. Pro nejvyšší účinky pijte několikrát denně neslazený horký čaj.[14]
- Zelený čaj obsahuje spoustu antioxidantů a zabraňuje množení bakterií v ústech. Usrkávání zeleného čaje také pomáhá přebít zápach z česneku.
- Jak černé tak zelené čaje jsou vyráběné z listů rostliny Camellia sinensis. Černý čaj je jedním z nejvíce konzumovaných nápojů na světě, je druhý hned za vodou.
Reklama
Rozpoznejte svůj špatný dech
-
1Proveďte kontrolu špatného dechu. Ne vždy je úplně snadné rozhodnout, jestli je váš dech okolí příjemný či nikoli. Pokud váš dech zapáchá, následující testy přenesou sirné soli z vašich úst na něco, k čemu můžete sami přičichnout.[15]
- Olízněte si vnitřní stranu čistého zápěstí a pět minut počkejte. Následně si přičichněte. Pokud váš dech zapáchá, pak ucítíte nepříjemný pach i ze zápěstí.
- Kousek čisté gázy přiložte k jazyku a přičichněte si k ní. Pokud gáza smrdí, váš dech zapáchá také.
-
2Rozpoznejte nepříjemnou pachuť ve svých ústech. Jestliže pociťujete nepříjemnou chuť, pak je pravděpodobné, že váš dech zapáchá. Někdy se vám může po jídle stát, že stále cítíte na jazyku silnou pachuť zkonzumovaných jídel. Některé potraviny jsou svým charakteristickým zápachem známější než jiné. Mezi takové patří například česnek, cibule nebo silně kořeněná jídla.[16]
- Zápach po konzumovaném jídle je ke zlikvidování vůbec nejsnadnější.
- Jestliže v ústech ale cítíte podivnou pachuť, která nepřipomíná nic z toho, co jste snědli, možná budete potřebovat nějakou dodatečnou léčbu. Buďte opatrní, protože zapáchající dech může být známkou různých zánětů nebo streptokokové infekce.
-
3Použijte halimetr. Přetrvávající problémy se špatným dechem bude potřeba vyšetřit tzv. halimetrem. Jedná se o speciální zařízení, navržené pro analýzu dechu, podobné přístrojům, které používají policisté pro zjišťování přítomnosti alkoholu.[17]
- Halimetr sice nijak špatný dech neovlivní, ale pomůže shromáždit přesnější data, která můžou ukázat na konkrétní příčiny. Pokud o příčinách svého špatného dechu zjistíte dostatek informací, bude snadnější zvolit vhodnou léčbu.
- Zápach z úst je obvykle způsoben třemi chemikáliemi - dimethylsulfidem, sirovodíkem a methylmerkaptanem. Zjistíte-li tedy, který z nich je ve vašem dechu přítomný, bude mnohem jednodušší zvolit vhodnou metodu léčby, která váš dech vylepší.
Reklama
Varování
- Zapáchající dech může být prvním z příznaků rakoviny úst. Mezi další počáteční symptomy této rakoviny patří hrudky nebo bílé, červené či tmavé trsy uvnitř úst, obtížné žvýkání, neschopnost polykat nebo pohybovat čelistí, pocit cizího objektu v krku, otupělost úst, ztvrdnutí tváří nebo změna hlasu. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Reference
- ↑ http://www.patient.info/health/bad-breath-halitosis
- ↑ http://patient.info/health/bad-breath-halitosis
- ↑ http://www.mitchmarderdds.com/blog/5-natural-ways-to-neutralize-bad-breath-seattle-dentist/
- ↑ http://www.nhs.uk/NHSEngland/AboutNHSservices/dentists/Pages/your-dentist-visit.aspx
- ↑ http://patient.info/health/bad-breath-halitosis
- ↑ https://www.dentalhealth.org/tell-me-about/topic/caring-for-teeth/sugar-free-chewing-gum
- ↑ http://patient.info/health/bad-breath-halitosis
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/basics/lifestyle-home-remedies/con-20014939
- ↑ http://www.therabreath.com/how-to-cure-stop-bad-breath.html
- ↑ http://www.nhs.uk/Conditions/Bad-breath/Pages/Causes.aspx
- ↑ http://www.mytooth.net/bad-breath/essential-vitamins-for-bad-breath-to-combat-halitosis/
- ↑ https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
- ↑ https://www.organicfacts.net/home-remedies/home-remedies-for-bad-breath.html
- ↑ http://patient.info/health/bad-breath-halitosis
- ↑ http://www.davisanddingle.com/blog/bid/146415/10-ways-to-know-you-have-bad-breath
- ↑ http://www.davisanddingle.com/blog/bid/146415/10-ways-to-know-you-have-bad-breath
- ↑ http://www.davisanddingle.com/blog/bid/183366/How-the-Halimeter-can-fight-bad-breath