Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zánět prsní žlázy, mastitida, je bolestivý zánět, který způsobuje otok prsu. Je běžný mezi kojícími matkami, vniknou-li bakterie do prsní žlázy skrze podrážděné, popraskané bradavky nebo v důsledku mléka zůstávajícího ve žlázách. Zánětu prsní žlázy můžete předejít pomocí péče o prsa a bradavky a úplným vyprázdněním prsou při každém kojení.

Část 1 ze 3:
Správný postup při kojení

 1. 1
  Konzultujte laktační poradkyni a naučte se, jak správně kojit. Zánět prsní žlázy může vzniknout kdykoli během kojení, mnoho žen se s ním nicméně setká během prvních čtyř týdnů po porodu, kdy jsou prsa nejvíce nalitá. Přihodí se častěji prvorodičkám, které s kojením teprve začínají. Naučte se od lékaře, porodní asistentky či duly, jak správně kojit. Můžete tak snadno mastitidě zabránit.
  • Na začátku těhotenství vám pravděpodobně váš lékař, porodní asistentka či dula dá letáky a informace o těhotenství, porodu a poporodním období. Pokud ne, řekněte si o ně.
  • Po narození dítěte neváhejte požádat o pomoc s kojením. Užitečné informace můžete najít i na internetu. Existuje spousta internetových zdrojů informací o těhotenství a kojení. Mnohé nabízejí týdenní přísun informací poté, co se zdarma zaregistrujete.
 2. 2
  Pravidelné kojení zabrání "přeplnění" prsou. Nalité prso může být první fází mastitidy. Kojte každé 1-3 hodiny, zpočátku vždy, když chce miminko na vaše prsa a později rozpoznáte-li, že má vaše dítě hlad.[1]
  • Víte-li dopředu, že některé z kojení vynecháte, odsajte mléko pumpičkou.
 3. 3
  Nakojte své dítě kdykoli cítíte, že máte nalitá prsa. I když je to "mimo rozvrh". Zůstává-li mléko v prsou, houstne, je méně tekuté a žlázy méně průchodné, což zvyšuje možnost zánětu.[2]
  • Nečekejte na to, až si miminko o mléko řekne. I když nemá hlad a je čas krmení, vezme si třeba i jen trochu mléka.
  • Nebojte se miminko na krmení vzbudit. Je lepší miminko vzbudit a vyprázdnit prsa, než riskovat bolestivý zánět a jeho následnou léčbu.
 4. 4
  Dovolte miminku pít tak dlouho, jak jen je nutné k vyprázdnění prsou. Každé dítě vyžaduje jiné množství mléka, stejně tak i každá žena má k dispozici v danou dobu jiné množství mléka. Některá miminka zcela vysají prso za 10 minut, jiná za 30 minut. Poznejte potřeby svého miminka a dovolte mu při krmení zcela vyprázdnit vaše prsa.
  • Při kojení se nekoukejte na hodinky. Na délce kojení nezáleží, i když se snažíte dodržet daný časový rozvrh. Dopřejte sobě i miminku dost času na to, aby zcela vyprázdnilo vaše prsa.[3]
 5. 5
  Každé kojení začněte jiným prsem. Bylo-li levé prso při předešlém kojení vyprázdněno jako prvé v pořadí, začněte další kojení pravým. Střídáním prsou můžete snížit riziko mastitidy.
  • Často můžete zapomenout, kde (na kterém prsu) jste s kojením přestaly. Můžete použít náramek, který si dáte na to zápěstí, na jehož straně jste kojila naposledy (resp. prso, jež jste nabídla miminku jako první). Můžete si koupit zvláštní náramek k tomuto určený, můžete však použít jakýkoli náramek.
 6. 6
  Ujistěte se, že miminko správně saje mléko z vašich prsou. Nesprávný postup může poškodit bradavku a/nebo zabránit přirozenému toku mléka. [4] Prostudujte vám dostupné materiály a informace odborníků a dohlédněte na to, aby vaše miminko správně sálo.
  • Vaše miminko by se mělo hrudníkem dotýkat vašeho hrudníku.
  • Jsou-li vaše prsní dvorce (areoly) ploché, před kojením je masírujte tak, aby trochu nabyly na objemu a vaše miminko se mohlo přisát. [5]
 7. 7
  Napomozte uvolnění mléka skze vaše žlázy masáží prsou. Jemně před kojením masírujte prsa a aktivujte tím spouštěcí reflex.
 8. 8
  Během každého kojení napolohujte miminko jinak. Zkoušejte měnit polohu dítěte a použít polštář pro kojení. Tím zajistíte vyprázdnění všech částí prsu.
 9. 9
  Nedávejte miminku lahvičku s odsátým mlékem mezi kojením. Vaším cílem je zcela vyprázdnit vaše prsa a miminko to svým sáním umí lépe než odsávačka.
  • Kromě toho, nakrmíte-li dítě mezi kojením lahvičkou, nebude na kojení z prsou dostatečně hladové a nevyprázní vaše prsa. Riskujete tak bolavé nalití prsou.
  • Co víc, lahvička může vaše dítě zmást. Může být zmatené ze dvou druhů "bradavek", na které se má přisát.
  • Nakonec, vaše miminko může začít upřednostňovat lahvičku, protože mléko z ní teče mnohem snadněji. Může tak na prsa zanevřít nebo mít potíže se sáním z prsů.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Chraňte svoje tělo

 1. 1
  Pohodlný spánek. Ve spánku nevytvářejte na prsa žádný tlak, nespěte v podprsence, je-li to možné. Mléčné žlázy jsou velmi citlivé a snadno se zanítí. Zanítí-li se, zhorší se jejich průchodnost a hrozí mastitida.
  • Nejlepší je spát na zádech. Spíte-li však rády na boku, podložte si záda velkým polštářem a zajistěte, aby vaše prso nebylo stlačené ani ze strany.
  • Cítíte-li v noci, že jsou vaše prsa příliš plná, vstaňte a nakojte dítě.
 2. 2
  Dopřejte si čas na relaxaci. V nové roli matky budete často péčí o děťátko vyčerpaná. Je pravděpodobné, že veškerou péči věnujete miminku a žádnou sobě. Je důležité věnovat trochu času i sobě. Imunita vašeho těla je oslabena, jste tedy v ohrožení různých nemocí, včetně mastitidy.
  • Během kojení se snažte mít dostatek spánku, tekutin a zdravé stravy. Užívejte těhotenské vitamíny.
  • Jste-li vyčerpaná, dopřejte si třeba i desetiminutovou pauzu od péče o miminko a naberte dech a novou energii.
 3. 3
  Nenoste těsné oblečení nebo podprsenky. Pokud to jde, nenoste podprsenku vůbec, dopřejte svým prsům prostor. Noste volné, pohodlné oblečení, které nebude vytvářet na vaše prsa žádný tlak.
 4. 4
  Starejte se o bradavky. Popraskané bradavky nejsou v případě kojení výjimkou. Jsou branou bakteriím, které způsobují zánět mléčných žláz. Prasklinkám na bradavkách zabráníte a bradavky ošetříte následovně:
  • Po kojení nechte bradavky oschnout na vzduchu. Otírání ručníkem nebo jejich mytí by je mohlo vysušit.
  • Namažte bradavky lanolinem. Najděte přírodní krém bez alkoholu, určený pro suché, citlivé bradavky.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Příznaky zánětu prsní žlázy

 1. 1
  Pozorujte svoje bradavky a dávejte pozor, nejsou-li zanícené, zarudlé nebo opuchlé. To jsou příznaky zacpané mléčné žlázy, což mastitidě předchází. Zjištění těchto příznaků včas vám umožní předejít případnému zánětu.
 2. 2
  Zbystřete, začnou-li vyše bradavky, prsa nebo jejich část být citlivá. Jedná-li se o část prsu, pravděpodobně se jedná o ucpanou mléčnou žlázu.
  • Každý den si na citlivé místo přiložte teplý obklad a dbejte na to, aby se prso při každém kojení zcela vyprázdnilo.
  • Trvá-li zánět, navštivte okamžitě vašeho lékaře.
 3. 3
  Zpozorněte, je-li prso tvrdé či horké. První známky zánětu mléčné žlázy jsou často tvrdost a horkost prsu. Zánět zprvu nemusí bolet.
 4. 4
  Prvním příznakem mastitidy může být rovněž celková únava nebo nepohoda. Dávejte pozor na váš celkový stav. Bolesti hlavy, zimnice či únava mohou být příznaky vytvářejícího se zánětu.
 5. 5
  Necítíte-li se dobře, změřte si teplotu. I zvýšená teplota může být příznakem zánětu.
 6. 6
  Nezlepšují-li se příznaky zánětu, navštivte lékaře. Bolavá prsa, teplota nebo zhoršení celkového stavu jsou znaky mastitidy a vyžadují návštěvu lékaře.
  • I když máte zánět, budete nadále kojit. Přestanete-li kojit, zánět se ještě zhorší. Poraďte se s lékařem o tom, jak bolest minimalizovat.
  • Konstatuje-li lékař zánět mléčné žlázy v důsledku infekce, předepíše vám pravděpodobně antibiotika.
  Reklama

Varování

 • V případě jakýchkoli zdravotních potíží se poraďte s kvalifikovaným zdravotníkem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 079 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 079 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama