Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V případě, že jste obdrželi nějakou cenu nebo jste byli jinak veřejně vyznamenáni, je možné, že budete vyzváni k pronesení děkovné řeči. V takovém projevu máte možnost vyjádřit svou upřímnou vděčnost všem lidem, kteří vám na cestě k získanému ocenění pomohli a možná rozveselit publikum několika krátkými historkami. Pokud se chcete naučit takovou řeč zkomponovat a správně přednést, přejděte ke Kroku 1.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Sestavení děkovné řeči

 1. 1
  Začněte vyjádřením vděčnosti. Hned zkraje můžete všem za obdržení ocenění poděkovat. Uznání vyznamenání, za které děkovnou řeč pronášíte, je asi tím nejpřirozenějším způsobem jak začít. Pokud jste už rozhodnutí, co přesně chcete říkat, měli byste vzít v potaz následující faktory:[1]
  • Druh ocenění, které přebíráte. V případě ocenění vašich profesionálních kvalit můžete říct něco jako „Jsem velmi poctěn, že tu dnes večer můžu být a s úctou a vděčností převzít tuto cenu“.
  • Formálnost události. V případě neformální události typu oslavy vašeho výročí, kterou pro vás uspořádala vaše rodina nebo někteří přátelé, si můžete dovolit být ve své děkovací řeči vřelejší. Například můžete říct „Ani nemůžu vyjádřit, jak moc jsem vděčný, že tu dnes s vámi všemi můžu být“.
 2. 2
  Mluvte o své úctě k lidem, kteří vás ocenili. Připravíte si tak příležitost jít trochu hlouběji a potěšit lidi, kteří se vám ocenění rozhodli předat nebo jsou za něj jinak zodpovědní. Ať už jste byli ohodnoceni společností, pro kterou pracujete, nebo jinou organizací, ve které znáte její vedení a zaměstnance dobře, věnujte jim několik minut z projevu k vyjádření své upřímné vděčnosti.
  • Pokud jste byli vyznamenání společností, pro kterou pracujete, mluvte o vynikající práci, kterou firma odvádí a jaké je to pro vás potěšení pracovat právě v takovém kolektivu.
  • Udělilo-li vám vyznamenání nějaké vnější uskupení, např. vám bude předána cena uměleckou organizací za režírování filmu, mluvte o tom, jak velice jste poctěn, že vás oceňuje právě tak významná umělecká organizace.
  • No a v případě, že chcete poděkovat své rodině nebo přátelům, proneste několik vět o tom, jak obrovské máte štěstí, že jsou ve vašem životě tak úžasní lidé, kteří pro vás tolik znamenají.
 3. 3
  Vyprávějte veselý, třeba i trochu jadrnější příběh. Roztomilým a zároveň okouzlujícím dojmem působí, když během děkovné řeči řeknete několik málo vtipných příběhů z oblasti své činnosti, která vás přivedla až k ocenění. Vzhledem k tomu, že takové děkovné řeči se většinou přednáší při různých hostinách a slavnostních večerech, dobrá nálada, kterou vzbudíte svými příběhy, bude skutečně vítaným oživením.
  • Můžete promuvit třeba o vtipném nedorozumění, které se přihodilo během vaší práce na velkém projektu nebo o překážce, kterou jste na cestě k cíli museli překonat.
  • Snažte se do své řeči zakomponovat i informace o jiných osobách, než abyste mluvili jen sami o sobě. Mluvte o svých spolupracovnících, šéfovi, dětech nebo jiných lidech sedících v publiku.
  • Pokud chcete, můžete svou řeč zahájit tímto příběhem a postupně se propracovat k poděkování.
 4. 4
  Nazapomeňte na zmínku o konkrétních lidech, kteří vám pomohli. Je vhodné a pro uši zmíněných příjemné, když ve své řeči vyzdvihnete velmi důležitou roli těch, kteří vám k dosažení ocenění významně přispěli svou činností. Připravte si krátký seznam kolegů, přátel a členů rodiny, bez kterých byste svých úspěchů nemohli dosáhnout.[2]
  • Takový seznam můžete uvést tím, že řeknete „Obzvláště vděčný jsem několika úžasným lidem, kteří jsou tím pravým důvodem, proč tu před vámi dnes stojím“. Potom svůj připravený seznam přečtěte.
  • Vezměte v úvahu i publikum. Pokud například víte, že váš nadřízený bude sedět v první řadě, měli byste mu/jí poděkovat také.
  • Tato část projevu se může často protáhnout. Nevynechejte ve svém výčtu nikoho skutečně významného, ale na druhou stranu nemusíte jmenovat každou osobu, kterou znáte. Snažte se to omezit pouze na lidi, kteří vám skutečně pomohli.
  • Podívejte se na děkovné řeči z předávání cen Oskarů nebo Emmy a nechte se inspirovat, jak poděkovat více lidem najednou.
 5. 5
  Završte svou řeč noblesně. Jakmile dokončíte svůj výčet lidí, kterým byste tím chtěli poděkovat, řeč je téměř u konce. Ukončete ji zopakováním svého poděkování a toho, jak upřímně vděční jste za takové uznání. Pokud chcete svůj projev ozvláštnit a zajistit tak, že ho posluchači nezapomenou, můžete na úplném konci přidat nějaké gesto. Například:
  • Proneste něco inspirativního. V případě, že například přebíráte ocenění za práci pro neziskovou organizaci, můžete říct „Naše práce je sice ještě daleko od cíle, ale to, čeho jsme dosáhli, už nyní ovlivnilo stovky lidských životů. Pojďme si vyhrnout rukávy a pokračovat v naší cestě s ještě větším odhodláním než doposud. Pokud jsme dosáhli takového úspěchu za pouhý jeden rok, představte si, co můžeme dokázat za tři roky!“.
  • Věnování ocenění. Své ocenění také můžete věnovat někomu milovanému nebo třeba svému mentorovi a vzdát mu tak zvláštní hold před ostatními. Řekněte něco jako „A nakonec mi dovolte, abych tuto cenu věnoval své matce. Když jí moji učitelé řekli, že má dyslexie mi pravděpodobně nikdy nedovolí dobře číst, jen se ušklíbla a řekla jim, že jednou budu vynikajícím spisovatelem. To jen kvůli její víře ve mě tu dnes stojím a přebírám svoji první Pulitzerovu cenu. Miluji tě, mami.“
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Nacvičujte svou řeč

 1. 1
  Vypište si poznámky. Děkovná řeč by měla být poměrně krátká a měli byste si ji být schopni zapamatovat. Mít s sebou ale připravené kartičky nebo kus papíru s krátkými poznámkami a základní osnovou vám pomůže nezapomenout na žádnou z vašich hlavních myšlenek a hlavně na žádné jméno z vašeho děkovného seznamu.
  • Nepřepisujte si řeč slovo od slova. Při projevu byste pak celou dobu koukali do papíru, namísto publika a z upřímnosti a vděčnosti by zbyla nervozita a strnulost.
  • Pokud máte nějakou frázi, či myšlenku, o které chcete mít jistotu, že ji řeknete správně, vypište si ji celou. Tuto frázi si procvičujte, abyste ji uměli říci plynule.
  • Zkuste si vypsat vždy jen prvních pár slov každého odstavce, který se chystáte říct. Potom vám každý pohled do kartičky pomůže vybavit si celou část, se kterou potřebujete pomoct.
 2. 2
  Správně vše načasujte. Pokud budete přednášet děkovnou řeč na formální předávací ceremonii, je možné, že pro váš projev bude určený pevně daný časový limit. Zeptejte se organizátora celé akce, zodpovědného za časový rozvrh, jestli existují nějaké takové směrnice, kterých byste se měli držet. Pokud nemáte žádný časový limit, kterého byste se měli držet, zjistěte, jak dlouhé děkovné řeči měli nějací již dříve ocenění kolegové (pokud takoví kolegové existují).[3]
  • Základním pravidlem je, že děkovné řeči mají být velmi krátké. Například projevy při přebírání cen Akademie (Academy Awards) mají omezenou délku na maximálně 45 sekund. Cokoli delšího než dvě až tři minuty bude posluchače nudit, ať už budete mluvit o čemkoli. Snažte se toho tedy držet.
  • Během nácviku své řeči si měřte čas, abyste viděli, jak dlouho mluvíte. Vhodné je také natočit celý nácvik na video a při jeho sledování rozhodnout, které části ořezat, v případě, že je projev příliš dlouhý. Nejdůležitější částí celé děkovné řeči je vyjádření vděčnosti, zbytek může být v případě nutnosti zkrácený.
 3. 3
  Trénujte před někým, kdo vás znervózňuje. Pokud nejste zrovna milovníkem veřejného vystupování, zkuste svou řeč nacvičit před někým, kdo vám způsobuje nervózní mravenčení v břiše a roztřesená kolena. Zkuste to čtyřikrát, pětkrát nebo prostě tolikrát, kolikrát budete potřebovat k čistému přednesu bez zrychleného srdečního tlukotu a dechu. Získáte tak jistotu, že až přijde na věc, nezůstanete jen tak stát a civět se strachem v očích.
  • Sbírejte zpětnou vazbu od svého okolí, před kterým svou řeč nacvičujete. Ptejte se, které části byly příliš zdlouhavé nebo které jste naopak opomněli zmínit.
  • Určitě nezapomeňte nacvičit projev alespoň jednou před někým, komu naprosto důvěřujete. Získáte tak zcela věrohodnou zpětnou vazbu.
 4. 4
  Nahraďte slovní vatu pauzami. Většina lidí nevědomky používá trapně znějící slovní výplň typu „ehm“, „eee“, „jako, „vlastně“ nebo „prostě“. Snažte se něčemu takovému vyhnout důkladným tréninkem. Místo použití takové výplně raději udělejte pauzu a buďte na chvíli zticha. Vaše řeč pak bude působit jako úderná a dobře připravená. Nikdo si pak neřekne, že jste si těch pár vět zrovna vycucali z prstu.
  • Slovní vatu výrazně můžete snížit posloucháním nahrávky vlastního projevu. Snažte se zachytit pasáže, ve kterým používáte krátká vyplňovací slova a snažte se stejné věty říct, aniž byste mezi nimi museli dělat pauzy z těchto krátkých slov. Trénujte, dokud nezvládnete bezchybně celou řeč.
 5. 5
  Pracujte na tom, abyste zněli i vypadali přirozeně. Celým účelem děkovné řeči je publiku ukázat, že jste skutečně velmi vděční, a to není možné, když při svém projevu působíte prkenně anebo v horším případě arogantně a nevděčně. Cvičte věci, které normálně děláte během obyčejné konverzace: výrazná gestikulace rukou, úsměv, pauzy a smích. Je potřeba, aby způsob, kterým svá slova vyjadřujete, odpovídal emocím, které právě pociťujete.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Přednes děkovné řeči

 1. 1
  Těsně před projevem zklidněte své nervy. Pokud trpíte noc předem nervozitou, nechte si před samotným projevem dostatek času na zklidnění. Pro některé lidi je veřejné mluvení stresující záležitostí i po mnoha odvedených projevech. Naštěstí existují prověřené metody, díky kterým můžete mluvit jasně a klidně:
  • Zkuste si sami sebe představit, jak přednášíte svou řeč bez jediného zaškobrtnutí. Celou řeč si v hlavě projděte a snažte se představit, že jste se ani jednou kvůli nervozitě nezasekli. Touto technikou zmírníte své pocity úzkosti, když přijde skutečně na věc.
  • Některým lidem pomáhá začít se před samotným projevem od srdce smát. Úžasně se tak zrelaxují.
  • Další skvělou metodou, jak uvolnit přílišnou nervozitu, je trocha dynamického cvičení před započetím projevu (pokud takovou možnost máte).
 2. 2
  Udržujte oční kontakt s jednotlivými posluchači.[4] Snažte se nedívat příliš často do svých pomocných kartiček. Prostě do nich sem tam mrkněte a připomeňte si, co jste to vlastně chtěli říct. Vyberte si dva nebo tři různé diváky v publiku, kteří sedí v různých částech místnosti a v pravidelných intervalech s nimi během řeči udržujte oční kontakt.
  • Udržení očního kontaktu dodá vašemu projevu na autenticitě. Můžete se pokusit sami před sebou předstírat, že přednášíte pro kamaráda a ne bezejmenný dav lidí.
  • Velmi důležité je nezaměřovat se pouze na jednoho posluchače, ale opravdu v cyklech projít očima několik částí publika. Publikum si pak bude připadat více zahrnuté do vašeho projevu.
 3. 3
  Nezapomeňte zdůrazňovat svou vděčnost. Může se stát, že budete příliš vystresovaní a zapomenete na nejdůležitější část projevu, a sice vyjádřit vděk za ocenění, kvůli kterému svou děkovnou řeč pronášíte. Přemýšlejte během projevu o významu svých slov a snažte se vyjádřit své emoce, které s projevem korespondují. Myslete také na tvrdou práci, kterou jste pro získání ocenění museli odvést a na lidi, kteří vám v tom pomáhali. Pokud to tak uděláte, vaše řeč vyzní skutečně upřímně a vřele.
  • Jestliže je možné dívat se do očí konkrétním lidem, kterým děkujete, snažte se o to. Například pokud děkujete svému kolegovi, který sedí v první řadě, svou vděčnost vyjádříte přesvědčivěji, když se na něj během své řeči obrátíte i zrakem.
  • Nenechte se ovládnout pocitem trapnosti, když něco spletete. Stává se to během děkovných projevů neustále.
 4. 4
  Pronášejte slova, díky kterým si lidé řeknou "Páni, to bylo opravdu promyšlené a pěkné". Pamatujte na to, že máte být sami sebou a vyjadřujte se upřímně. Pokud se tím budete řídit, váš projev bude věrohodný a opravdový.
 5. 5
  Na pokyn opusťte jeviště. Jakmile řeč dokončíte, usmějte se na publikum a přenechejte pódium dalším. Během děkovacích řečí se lidé často nechávají unést a zůstávají na pódiu delší dobu, než by měli. Publikum se pak ale začíná nudit a vy navíc zkracujete čas na případné další projevy svým nástupcům. Po vypršení přiděleného času se tedy usmějte a elegantně se vraťte na své místo.
  Reklama

Tipy

 • Použijte standardní formát projevu se třemi částmi. V úvodu musíte představit sebe a činnost, za kterou jste oceňováni, v hlavní stati tuto činnost trochu rozvést a v závěru vše shrnout a řeč ukončit.
 • Učte se svou řeč sami až do doby, než se ujistíte, že ji plynule zvládáte. V tu chvíli požádejte nějakého důvěryhodného kamaráda, aby si vaši řeč vyslechl a shlédl celkový přednes. Pak ho požádejte o zpětnou vazbu ohledně vhodnosti zvoleného obsahu a tónu, kterým je přednášený, dále potom ohledně plynulosti přecházení z jedné části do druhé, výšky hlasu, řeči těla, upřímnosti a načasování.
 • Ujistěte publikum, že jsou svědky vaší upřímné vděčnosti.
 • Pokud je to možné, vyhněte se doslovnému přepisu svého projevu a použijte raději několik málo pomocných kartiček. S takovými kartičkami budete na publikum působit mnohem spontánněji.
 • Sepište si, co pro vás ocenění znamená, včetně poznámek o hodnotách/cílech/aspiracích organizace, která vám cenu předává.
Reklama

Varování

 • S humorem v děkovných projevech musíte zacházet velmi opatrně. Pokud byste se přílišně zesměšňovali nebo pomlouvali, mohli byste tím vrhnout špatné světlo na organizaci, která vás ocenila. Nechcete přece urazit někoho, kdo si myslel, že vaše práce je skutečným přínosem a sami sebe postavit do pozice někoho, kdo si vlastně cenu nezaslouží.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 449 krát
Kategorie: Mluvení
Stránka byla zobrazena 8 449 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama