Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Počasí lidé předvídali už dávno před vznikem samotné meteorologie. Spoléhali na pozorování, hledání určitých pravidelných vzorců a víru v tradice. Snažili se tím uchránit před nebezpečnými přírodními živly. Jakmile si potřebné metody zažíjete a naučíte se vnímat oblohu, vzduch a chování zvířat, můžete se také naučit předpovídat počasí velice spolehlivě.

Metoda 1 ze 4:
Pozorování oblohy

 1. 1
  Zkoumejte oblaka. O nadcházejícím počasí se můžete mnoho dovědět z typu a směru pohybu mraků, které se zrovna na obloze nacházejí. Obecně můžeme říct, že vysoko plující bílé mraky indikují počasí dobré, zatímco ty tmavé, nízko posazené přinášejí déšť a bouřky. [1]
  • Přítomnost zvětšujících se cumulonimbů zvyšuje riziko brzkého příchodu špatného počasí.
  • Mraky typu mammatus (při vyčerpání vzduchu tvoří jakási „prsa“-odtud také latinský název) můžou značit bouřky různé intenzity.
  • Cirrusy jsou oblaky ve formě jemných vláken bílé barvy, tvořící se vysoko na obloze. Pokud je zpozorujeme, můžeme očekávat špatné počasí do 36 hodin.
  • Altocumuly, v pásech se objevující mraky šedé nebo bílé barvy, taktéž indikují špatné počasí v příštích 36 hodinách.
  • Dva výše zmíněné typy se někdy na obloze objevují společně. V takovém případě následuje druhý den déšť.
  • Také cumulus věžovitého tvaru přinese pravděpodobně v průběhu dne déšť.
  • Visí-li na obloze nízko a hustě nimbostratus, dešti se také nevyhnete.
  • Pokud je obloha zatažená mraky i přes noc, můžete druhý den očekávat teplejší počasí. Mraky totiž chrání před únikem tepla, který za jasných nocí teplotu snižuje.
 2. 2
  Pozorujte červánky. V jedné písničce se zpívá o spokojených námořnících, kteří pozorují červenou oblohu večer, ale ostražitých, pozorují-li ji ráno. Podobné je české rčení „červnánky večer, pastýřovo potěšení, červánky ráno, pro pastýře varování“. Hledejte jakýkoli náznak červenající se oblohy (ne červeného slunce!). Nemusí to být úplně červená nebo tmavě oranžová po celou dobu, záleží na kterém místě světa oblohu zrovna pozorujete.
  • Červánky za soumraku (díváte-li se na západ) jsou způsobené vysokým tlakem suchého vzduchu, který do ovzduší přímíchává částečky prachu. Převládá-li pohyb fronty a tryskové proudění (jet stream) ve směru od západu k východu, míří suchý vzduch k vám.
  • Červená obloha po ránu (na východě) znamená, že suchý vzduch už je za vámi a přinesl vlhkou vlnu nízkého tlaku.
 3. 3
  Hledejte na západě duhu. Ta bývá výsledkem procházení východních slunečních paprsků vlhkostí na západě. Naprostá většina bouřkových front severní hemisféry se pohybuje od západu k východu, duha na západě pak značí vlhkost a z toho se dá usuzovat na přicházející déšť. Naopak, sledujete-li duhu při západu slunce na východě, můžete se už začít těšit na slunné dny. Pamatujte, že duha po ránu neznačí nic dobrého.[2]
 4. 4
  Pozorujte měsíc. Pokud má červený nebo bledý nádech, je ve vzduchu příliš prachu. Jestli je ale měsíc jasný, ostře viditelný, znamená to nízký tlak a přicházející déšť.
  • Prstenec kolem měsíce (způsobený slabým zářením skrze cirrostraty ve spojení s teplou frontou a vlhkostí vzduchu) může indikovat příchod deště v příštích 3 dnech.
  • Jedna pranostika říká: Kruh kolem měsíce sníh či déšť přinese.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Vnímejte vítr a vzduch

 1. 1
  Detekujte směr větru. Pokud ho nelze okamžitě odhalit pocitem, vhoďte do vzduchu trochu utržené trávy a sledujte, jakým směrem padá k zemi. Východní větry (vanoucí z východu) nám mohou indikovat přicházející bouřkovou frontu, západní větry obyčejně značí dobré počasí. Silný vítr ukazuje na změny vysokého tlaku a formující se bouři.
 2. 2
  Rozdělejte oheň. Kouř by měl stoupat rovně nahoru. Pokud naopak klesá a víří se, je to známka nízkého tlaku a přicházejícího deště.
 3. 3
  Hledejte ranní rosu. Pokud je tráva suchá, bude vát silný vítr, obloha se zatáhne mraky a opět hrozí déšť. Je-li tráva orosená, pršet pravděpodobně nebude. Toto samozřejmě neplatí, jestliže v noci pršelo.
 4. 4
  Sledujte listy. Listnaté stromy mají tendenci ukazovat při neobvyklých větrech spodní strany svých listů. Pravděpodobně se to děje proto, že rostou tak, aby držely ve správné poloze za běžných změn větru a jakákoli zvláštní změna je otočí.
 5. 5
  Zhluboka se nadýchněte. Zavřete oči a nasajte vůni vzduchu. Odpadní látky z rostlin jsou do vzduchu vypouštěny při nízkém tlaku vzduchu a produkují nepříjemný zápach (podobný kompostu). Brzy opět zaprší.
  • To samé platí o známém pravidlu, že před bouřkou smrdí kanály. Opět je to způsobeno uvolňováním plynů při nízkém tlaku.
  • Ve vlhku, taktéž spojeném s přicházejícími dešti, se zesilují i účinky vonných složek různých květin.[3]
 6. 6
  Kontrolujte vlhkost. Spousta lidí umí vlhkost vycítit. Většinou se jim začnou kroutit vlasy. To samé platí o listech dubu nebo javoru-jejich listy se ve vlhku zkroutí.
  • Borovicové šišky se ve vlhku zavírají, za sucha jsou jednotlivé šupiny rozevřené.
  • Ve vlhkých podmínkách má dřevo tendenci vypouštět své látky a je lepkavé nebo tvoří krystalky soli.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Pozorujte chování zvířat

 1. 1
  Všímejte si ptáků. Dobré počasí vás čeká, létají-li ptáci vysoko na obloze. Pokud přichází bouřka a rychle padá tlak, ptáci to pocítí v uších a klesnou níže k zemi, aby ho vyrovnali.
  • Rackové přestanou před bouřkou létat a uchýlí se do úkrytu na pevninách.
  • Před deštěm se také ptáci významně ztiší.
 2. 2
  Sledujte krávy. Před bouřkou si většinou lehnou a sdružují se do těsných skupin.
 3. 3
  Všimněte si mraveniště. Někdy se tvrdí, že mravenci před deštěm stavějí mraveniště velmi strmé.
 4. 4
  Pozorujte želvy. Pokud jste v oblasti, kterou želvy obývají, obvykle můžete pozorovat, jak před deštěm hledají vyvýšená místa. 1-2 dny je můžete spatřit na silnicích.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Vytvořte si své vlastní metody předpovědi

 1. 1
  Naučte se základním principům předpovědi. Každá z metod předpovídání počasí je založená na stejných základech: nízký tlak značí déšť a většina atmosferických front špatného počasí se pohybuje od západu k východu. Predikovat počasí tedy znamená sledovat změny těchto principů.
  • Veškeré předpovídání je ale závislé na konkrétním regionu, kde počasí pozorujeme.
 2. 2
  Buďte všímaví. Budováním hypotéz a testováním svých přepovědí můžete své schopnosti rozvinout mnohem více, než čtením instruktážních článků.
  • Lidé, kteří tráví většinu času venku, jako např. farmáři nebo profesionální rybáři, vypozorovali postupem času určitá vodítka, dlouhodobé vzorce počasí a sezónní změny ve své lokalitě.
  • Všímejte si rostlin ve svém regionu a jejich chování v průběhu času.
  Reklama

Tipy

 • K měření změn tlaku můžete použít barometr. Třeba vlastnoručně vyrobený. Veškeré změny si zapisujte do deníku a podrobně popisujte, co se ten který den dělo. Postupem času si můžete vytvořit svou vlastní metodu přepovědi.
 • Informace v tomto článku vycházející se zvětových stran (západní vítr znamená dobré počasí) se vztahují především k určitým regionům. Podívejte se, jaké jevy se vyskytují ve vaší oblasti.
 • Také se říká: „Když má přijít déšť, skřípe celé tělo.“
Reklama

Varování

 • Některé extrémně drsné meteorologické jevy, jako jsou např. velmi silné větry, se obtížně předpovídají. Pro vyšší informovanost sledujte zpravodajství.
 • Předpovídání počasí tímto způsobem není skutečnou exaktní vědou. Neriskujte zbytečně kvůli sběru informací své zdraví.Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 507 krát
Stránka byla zobrazena 3 507 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama