Jak předvařit brambory

V tomto článku:Příprava na předvařeníJak brambory předvařitJak předvařené brambory použítReference

Předvaření je částečné uvaření pokrmu nebo jeho složky, které zkrátí dobu samotného vaření, až budete postupovat podle receptu. K předvaření brambor vede obvykle dobrý důvod - jejich příprava totiž trvá často déle, než příprava ostatních surovin. Naučte se s námi, jak předvařit brambory, než je použijete v receptu dle vlastního výběru (i když zde najdete i pár tipů na recepty).

Přísady

 • Brambory
 • Vroucí voda
 • Studená voda

Část 1
Příprava na předvaření

 1. 1
  Vyberte si vhodný druh brambor. Ideální brambory jsou pevné a hladké. Neměly by mít žádné klíčky a neměly by být nazelenalé - pokud něco takového zpozorujete znamená to, že brambory začaly produkovat toxické látky, které zhoršují jejich chuť a mohou vést k bolestem hlavy nebo průjmu.[1] Pozor také na brambory s naměklými nebo vybledlými místy.
  • Pokud se jedná o druh brambor, záleží čistě na vás. Jsou brambory lojovité, škrobnaté, salátové a pak odrůdy, které se hodí skoro na všechno. Lojovité brambory dobře drží tvar a nejlépe se hodí pro vaření ve slupce a restování. Škrobnaté brambory používáme nejčastěji do bramborového těsta a na smažení.[2]
 2. 2
  Brambory očistěte. Zkontrolujte, jestli je do vašeho receptu potřebujete uvařené ve slupce nebo oškrabané a zařiďte se podle toho.
  • Pokud je není potřeba škrábat, omyjte je pod tekoucí vodou, dokud nebudou úplně čisté.
  • Musíte-li brambory oškrábat, udělejte to škrabkou nebo ostrým nožem nad miskou či odpadkovým košem. Ušetříte si tak práci při úklidu. Po oškrabání brambory ještě jednou pro jistotu omyjte.
 3. 3
  Pokud potřebujete, nakrájejte je na stejně velké kousky. Vaření brambor trvá poměrně dlouho, což je ten důvod, proč je předvařujete, no ne? Aby se všechny kusy uvařily za stejně dlouhou dobu, měly by být stejně velké. Kusy, které budou o hodně větší než zbytek, se dostatečně neuvaří, ty menší se naopak rozvaří.
  • Všeobecně se navíc dá říct, že čím menší kousky, tím rychleji se brambory uvaří. Pokud máte opravdu velké hlízy brambor, pokrájejte je alespoň na čtvrtiny. Zkrátíte si tak dobu předvařování.

Část 2
Jak brambory předvařit

 1. 1
  Naplňte hrnec vlažnou vodou a vložte do ní brambory. Hladina vody by měla sahat asi 2 cm nad brambory. Tak zajistíte, že se uvaří rovnoměrně.
  • Dávejte pozor na to, aby byly brambory čisté a nakrájené na stejně velké kusy! Pokud možno by se měly uvařit všechny najednou, ve stejnou dobu.
 2. 2
  Přiveďte obsah hrnce k varu. Malé až střední brambory vařte asi 7 - 10 minut, větší 12 - 15 minut.
  • Někteří lidé brambory přivedou rychle k varu a pak okamžitě hořák vypnou. Brambory nechají dojít v horké vodě. Tento způsob trvá většinou asi 15 minut a jeho výhoda je v tom, že nehrozí, že brambory rozvaříte.
 3. 3
  Jakmile tato doba uplyne, stáhněte brambory z ohně. Nejste-li si jistí, zda je brambora hotová, zapíchněte do ní vidličku. Ideální je, pokud je okraj brambory hotový, ale uvnitř je stále syrová - bude pevná a vidličce bude klást odpor, až prorazí vnější měkkou část.
  • Můžete do brambory také dloubnout nožem. Odlupuje se vnější nadýchaná vrstva? Když se dostanete hlouběji, je brambora světlejší, tvrdší a viditelně nedovařená? Perfektní.
 4. 4
  Okamžitě brambory namočte do studené vody. Přestanou se tak vařit. Teď jsou připraveny pro použití ve vámi vybraném receptu.
  • Předvařené brambory nejdou příliš dlouho skladovat - zužitkujte je během jednoho či dvou dnů. Uchovejte je v lednici v misce, nedávejte je do plastového sáčku (zapařují se a měknou).

Část 3
Jak předvařené brambory použít

 1. 1
  Pečené brambůrky. Jeden z nejvhodnějších způsobů, jak předvařené brambory použít, je pečení. Budou krásně křupavé zvenku a přitom měkké a vláčné uvnitř, což vaše chuťové pohárky určitě potěší.
  • Máte-li rádi extra křupavé brambory, směle do toho.
 2. 2
  Připravte si vegetariánské stir fry. Dobrým důvodem proč brambory předvařit je to, že jejich úprava trvá mnohem déle, než u ostatních druhů zeleniny. Předvařené brambory můžete naproti tomu rovnou dát smažit s jinou zeleninou, aniž byste se museli bát, že budou nedovařené!
 3. 3
  Udělejte si americké hashbrowns. Chcete znát malé tajemství? Nejprve brambory předvařte. Stejně jako u pečených brambor, budou křupavé i vláčné na těch správných místech. Není nic snazšího, než si vyrobit tuto americkou pochoutku.
 4. 4
  Opečte si sladké brambory. Stejně jako běžné brambory je možné předvařit i ty sladké. Vlastně, jakákoliv škrobnatá zelenina jde předvařit, včetně například mrkve. Jakmile se naučíte tento trik s bramborami, můžete rozšířit svůj repertoár na další druhy kořenové zeleniny.

Tipy

 • Některé recepty pracují s bramborami, které se předvářely již nakrájené. Vždy si přečtěte instrukce, kde se dozvíte čas a způsob vaření.
 • Předvařené brambory se hodí na pizzu, do indického curry, do salátů, nebo na smažení hranolek či hashbrowns. Někdo brambory vaří také před pečením.
 • Předvaření se nejlépe hodí pro brambory varného typu A nebo B. Moučnaté brambory budou příliš měkké a budou se drolit.

Varování

 • Pokud brambory rozvaříte a budou příliš měkké, použijte je do jiného receptu, na smažení ani pečení se nehodí!

Věci, které budete potřebovat

 • Škrabka (nepovinné)
 • Hrnec
 • Miska se studenou vodou
 • Nůž

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Parboil Potatoes, Español: sancochar o cocer parcialmente las papas, Deutsch: Kartoffeln vorgaren, Português: Fazer Batatas Parboilizadas, Italiano: Sbollentare le Patate, Русский: бланшировать картофель, Français: blanchir des pommes de terre, 中文: 把马铃薯煮成半熟, Nederlands: Aardappelen voorkoken, Bahasa Indonesia: Memasak Kentang Setengah Matang, हिन्दी: आलू को पारबोइल करें (Parboil, Potatoes, Cookingtips), ไทย: ลวกมันฝรั่ง, العربية: سلق البطاطس جزئيًا, Tiếng Việt: Chần Khoai tây, 日本語: ジャガイモを下茹でする

Stránka byla zobrazena 2 607 krát.
Byl tento článek přesný?